Кога мога да дам тези продукти?

  • 910
  • 10
  •   1
Отговори
  • Мнения: 565
Четох,четох, навсякъде различно пише.Кажете ми сега кога мога да дам кислео мляко, сирене , извара, кашкавал, жълтък?И кога мога да започна да слагам по малко сол в храната на бебчо? Той ми отказва категорично пюретата и затова за сега караме на кърма, мачкани плодове и чат -пат му давам да близне от нашата храна- харесва му , но не смея да му давам по повече, защото има сол например(не говоря за чипсове и прочие, а за пилешка супа да речем). Давала съм му от тези продукти за ,които питам в т.нар. микродози. От кашата хапва по 2-3 лъжички.Дайте идеи с какво да го храня.Или пък просто да си караме на кърма newsm78

# 1
  • Мнения: 2 807

Здравей!

Да, може и само на кърма да е човечето.

Предполагам искаш и други неща да яде, след като си започнала да му предлагаш, а и се интересуваш за това...

За твърдата храна - щом не харесва пюрета детето (Мони от зеленчукови и месни само пуйка с царевица и картоф на Хип яде) можеш да му даваш от вашата, ако не ти се готви специално за него, разбира се.
Извади неговата порция храна преди да добавиш подправки, повече сол и т.н..
Малко сол, колкото една идея - може,  иначе е блудкаво.
И в пюретата на Hipp също има добавена сол, в минимално количество, но я има  Wink

Кисело мляко - не бих дала до 1 1/2 поне, при все, че говорим да се дава за разнообразие само.

Сирене, кашкавал, извара - защо не, аз бих започнала с козе или овчи продукти, след което вече кравешки.

Жълтък - аз няма да давам, докато навърши 2 годинки.
Ти ако си решила да даваш - > започва се с една осминка (по съвет на нашата педиатърка), после четвъртинка, половинка, като количеството жълтък увеличаваш през десетина дни някъде.
Жълтък 2 пъти в седмицата е достатъчно.

Успех с въвеждането на новите храни  Hug

# 2
  • Мнения: 565
Благодаря ти.А за козе сирене и кашкавал като казваш защо не, имаш предвид ,че от сега ли мога да му давам? А кисело мляко защо чак след 1.5 г. ooooh! Бях чувала след една, но на дъщеря ми дадох на 8 месеца, че нищо, ама нищо друго не искаше, даже адапте и благодарение на него избута първата годинка.
Единственото ми протеснение да е само на кърма ,е че нямам дебит от 240мл за всяко хранене.По-скоро половината... Embarassed

# 3
  • Мнения: 5 026
Сирене дадох след 8 месец-козе,домашно.Кашкавал около 1г4м, кисело мляко около 1г3м, жълтък около 9-10м.

# 4
  • Пловдив Белащица
  • Мнения: 1 447
...Единственото ми протеснение да е само на кърма ,е че нямам дебит от 240мл за всяко хранене.По-скоро половината... Embarassed

Това 240 мл не е ли много за бебе на 7-8 месеца?

# 5
Ако нямате алергии в къщи не виждам, защо да не дадеш кисело мляко, сирене и извара м/у 8-10 месец, като ги въведеш внимателно и следиш за реакция. Естествено с тях не хубаво да прекаляваш, но те са важен източник на калций и не виждам защо детето трябва безмислено да се лишава от тях. Жълтъка можеш да даваш към 10 месец. Това е по схемата на babycenter- американска схема, има я в библиотеката, пише за всяка възраст по отделно. Съвсем спокойно можеш да даваш месо. Сол може, но по малко, защото не са му узрели бъбреците на детето. От сол нито трябва да го лишаваш, нито пък тръбва да прекаляваш с нея.
Има си един вид захранване, който се нарича педагоическо (педагогическо захранване) и то се базира в/у даване на микродози от това, което ядете. В библиотеката в секцията за  захранването има статия. Наскоро гледах тук една много дълга тема за този вид захранване. Защо не пуснеш в търсачката? За вас може това да е подходящия начин. Ние с брат ми така сме захранвани.
Аз се успокоявах до първата година и детето ми на практика не ядеше нищо освен кърма. На годинка хемоглобинът му беше под 90. Аз  бях с нисък хемоглобин по време на бременност и чак в последствие  прочетох и то не тук, че в такъв случай залежите на детето ми ще свършат по-бързо и захранването след 5 м. е важно в нашия случай.  
Има деца, които по-трудно прояждат. Предполагам, че коремчетата им по-трудно свикват с твърдата храан, но лека-полека нещата се нормализират и към година и половина детето почва да яде повече. Трябва да си по-настоятелна.

# 6
  • Мнения: 1 691
Аз захранвам педагогически - започнах от микродози, но на 7 месеца малкият звяр налиташе да яде и повече и не съм го ограничавала. На 8 месеца вече си позволявах да му дам по-голямо количество сирене, хляб и други неща с глутен, по някоя лъжичка кисело мляко, варен жълтък няколко хапки, месце. Сега на 9 месеца съм въвела всичко изброено от теб и хлапето яде от общата храна, като разбира се готвя с по-малко сол и без люти подправки. Единственото, с което ще изчакам още, са прясното мляко, медът, ягодите и гъбите (макар че мляко и мед вече е опитвал в микродози).
Ако нямате алергии в семейството, може да пробваш с микродози и постепенно да увеличаваш количествата.

# 7
  • Мнения: 789
За киселото мляко и аз няма скоро да дам. Досега е опитвала 3 пъти само по 1-2 лъжички и следва разстройство. А всички си го ядем. Ще изчакам още поне половин година. Кашкавал не съм й давала, мисля, че сиренето е по-полезно. Сирене съвсем наскоро прояде - баща й я научи. Гледала го как яде, той и дал и сега като види сиренето си иска  Grinning Козето е най-нискомаслено, а и вероятността за алергична реакция е най-малка, та затова е добро. Жълтък дадох на 9 месеца като беше, проблеми не сме имали. Извара не съм й давала. Аз много я мразя, та не мога дори да я опитам и да преценя дали е хубава или развалена примерно.
Сол не съм слагала - колкото е имало в готовите пюрета, толкова е яла. На годинка като станах я записах на кухня, а там си има известно количество.

# 8
  • София
  • Мнения: 6 242
кисело мляко - 1г2м (пробвах и по-рано, но направи обрив)
сирене  - 8 м.
извара - 9 м.
кашкавал - май към 1г2м
жълтък - 11 м, но направи обрив, исках по-късно, но дадох тогава по съвет на педиатърката, заради една ваксина

# 9
  • Мнения: 4 915
Четох,четох, навсякъде различно пише.Кажете ми сега кога мога да дам кислео мляко, сирене , извара, кашкавал, жълтък?.....

Ами пак ще получиш различни отговори: +/- няколко месеца. Аз лично въз основа на много четене, за Мариела въведох така:

жълтък: 9-ти месец (обаче не го харесваше изобщо и след няколко опита престанах да го давам, давах месни пюрета всеки ден);
сирене, извара - 10-ти месец;
кисело мляко, сол, кашкавал - след 1вата годинка.

Бебето няма нужда от допълнителна сол в храната си до първата годинка. Натрий получава в необходимите дози от другата храна.
Не го учи от сега на солено. Когато започнеш да добавяш сол, прави го така, че на теб да ти е почти безсолно на вкус. Мариела, когато започна да яде от нашата храна, започнах и да готвя по-безсолно, с таткото си ръсим допълнително. Всъщност, аз дори посвикнах на този вкус (за което се радвам - имам проблемни бъбреци).


Не се вторачвай толкова в грамажите. По-добре да предложиш по-малко и детето да го изяде с желание и интерес, отколкото да гониш грамажи, и детето ти да се "отдръпне" от храната, защото ще се чувства насилвано, а ти - изнервена...До годинката поне може да си спокойна, че кърмиш ли, детето получава най-необходимото и няма да гладува, а останалата храна е за въвеждане и разнообразяване.

Последна редакция: пн, 20 авг 2007, 23:13 от Free Soul

# 10
  • София
  • Мнения: 2 493
За киселото мляко и аз няма скоро да дам. Досега е опитвала 3 пъти само по 1-2 лъжички и следва разстройство. А всички си го ядем. Ще изчакам още поне половин година.
.....
На годинка като станах я записах на кухня, а там си има известно количество.
Tani4ka_04, в детската кухня почти всички супи са със застройка с кисело мляко...

Общи условия

Активация на акаунт