Отрязаха дървото....

  • 14 836
  • 87
  •   1
Отговори
  • София
  • Мнения: 4 423
Имахме си едно дърво, помня го като малка, слизах долу и му се радвах ( намира се точно пред балкона ми от към кухнята), чудех се дали ще порасне и какво ще стане.
Порасна за 27 години, стигна до четвъртия етаж, клоните му влизаха през лятото в балкона ми, зимата беше отрупано със сняг и страшно красиво.
Когато застанех на балкона, почвах да мечтая, все едно съм в гората ( толкова голямо и с толкова много клони беше), даваше ми неповторимо спокойствие, релаксирах често, дори малката се радваше на листата, защото можеше да ги пипне....
Милите спомени от прекрасните вечери на балкона, бяха ярки и незабравими, но....
Преди няколко месеца съседа от първия етаж ни съобщи, че ще го реже, ей така, ще го реже, защото му пречело, долу не се виждало нищо от него.
Толкова го молих да изреже клоните само, които му пречат, да не го пипа, защото то е на много години и ми е страшно трудно да си помисля, че няма да го има, но днес....буца имам на гърлото.
Тръгнах към къщи след следобедната разходка с децата и когато влязох в кухнята ми се видя необичайно слънчево, в този момент краката ми се подкосиха, с една крачка бях на балкона и ми се искаше да ме няма... Cry
Нямаше го, този мой стар приятел, с който растях и на когото се радвах...нямаше нищо, един пън и безкрайна голота и пустош, едно силно, изгарящо слънце, празнина и грозота....
Само дънер, това остана от него, а аз не мога да повярвам още и не искам да излизам на балкона, защото там няма нищо....
Простете ми за силните емоции, но ме е тежко, много, искаше ми се да слеза и да го ударя този, да му искам обяснение, да го накажат, нещо да направя, вече не знам какво. Confused

# 1
  • при Arctic Monkeys
  • Мнения: 2 205
ех, Буболина, не само парковете са за тъпоъгълници. навсякъде има такива идиоти, за съжаление...

# 2
  • Мнения: 3 423
Кой го е отрязал?! В Германия не може
току-така да бъде отрязано едно дърво.
Всяко дърво си има номер, ако се наложи
да бъде отязано, трябва на негово място
задължително да се посади ново. Такъв ли
е случаят и с вашето дърво, Буболина? И
изобщо какъв е законът за рязане на дървета
в България? (Темата ми е добре дошла.)

# 3
  • Мнения: 4 451
Liska, тук май няма закони. Confused Буболина, съжалявам, мила. Как красиво описваш всичко, чак се размечтах. А то какво стана на края?! Истински съм възмутена на съседа ти. Би било редно да си направите нещо като събрание и да се чуе мнението на всеки. Не може така, решаваш, режеш без да те вълнува нищо.

# 4
  • Мнения: 212
изобщо какъв е законът за рязане на дървета
в България? (Темата ми е добре дошла.)
зависи какво е дървото и къде е то. всяко дърво в България си има собственик. Дърветата в градовете са собственост на общината и могат да се секат само с разрешение на отдел "Озеленяване и паркове" към съответната общината. Всеки който отсече дърво в града без разрешение подлежи на санкция по закона. Иначе дърветата в полето и гората са на този който притежава земята на която растат...

# 5
  • София
  • Мнения: 4 423
Нямам представа от закона, дървото няма номер със сигурност, отряза го комшията от първия етаж, сега ми се обади едно момиче от съседния вход за да ми разкаже - рязали са го с машина, много трудно, първо са рязали всички клони и после дървото на четири, пет пъти( огромно беше), били са 4 човека с огромна стълба.
За два часа са го отрязали, как ме е яд - ако си бях тук никога нямаше да позволя, никога, щях да се сбия с този, но не бих позволила, той го знаеше, затова сигурно е чакал да излезна... Confused
borisfx, никога не бих отмъщавала по такъв начин, но жалба ще подам в понеделник - дървото лежи.... в тревата долу, всички клони са около него...мъчно ми е, много....

# 6
  • До хладилника, който обичам
  • Мнения: 22 786
Късно, Буболина. По-рано трябваше да питаш, щяхме да ти кажем. Дърво не може да се реже, особено ако е на улица, т.е. не е в частен имот. Тогава то е общинско и можеше да се оплачеш в общината, където с малко настояване и натиск щяха да му кажат на съседа ти, че не може да реже дървета току-тъй и да го предупредят.

# 7
  • Мнения: 216
 Sadсега може би ще е добре да го накараш да засади ново , след като е късно да се предотврати, но за жалба и глоба може да не е , въпреки че незнам какъв е този човек и колко ще му се отрази финансово

# 8
  • София
  • Мнения: 4 423
Бу, той никой не е питал, нарочно, сигурна съм, късно е разбира се, за съжаление...

# 9
  • София
  • Мнения: 4 423
Не ме успокоява, че ще засади ново, аз вече съм решила в неделя да ходя да купя две дръвчета, но колко години растеше това дърво и какво му попречи, като при него  беше само стъбло, от втория етаж тръгваха клони....

# 10
  • София
  • Мнения: 15 198
Не може да е отрязал дървото току-така, за кеф. За това трябва разрешение на общината.
И около нашия блок има засети дървета. Брези. Блокът е строен през 57-ма година. Тогава някъде са ги посадили. И сега са точно както описваш-клоните влизат на балкона ми, Иво си къса листа..... Много е красиво. Дърветата са по-високи от блока. Обаче-корените им също си ги бива. Плочникът пред блока е разбит, корените подриват основите на блока. Честно казано, надявам се някой ден брезите да бъдат отрязани. Вече са прекалено опасни.

# 11
  • До хладилника, който обичам
  • Мнения: 22 786
Бу, той никой не е питал, нарочно, сигурна съм, късно е разбира се, за съжаление...
Естествено, че не е питал. Но ви е казал какво смята да направи - тогава и трябваше да се обърнеш към отдел Екология в общината на района. Дърветата по улиците са в ресора на Паркове и градини, не на частни лица.

# 12
  • София
  • Мнения: 15 198
Не ме успокоява, че ще засади ново, аз вече съм решила в неделя да ходя да купя две дръвчета, но колко години растеше това дърво и какво му попречи, като при него  беше само стъбло, от втория етаж тръгваха клони....

Консултирай се какво точно дърво да избереш. Има някои, които са с дълбоки корени, други-с по-повърхностни. Не се изразявам особено научно, но в някакво списание четох навремето кои дървета са подходящи за засаждане близо до жилищни сгради. Не всички стават, точно заради подравянето на основите от корените.

# 13
  • София
  • Мнения: 4 423
Бу, не вярвах, че ще посмее, честна дума... Confused, знам че съм виновна...
: Vivi, не е от тези дървета, то е в градинка посадено, корените му бяха на около 2 метра от плочките, те са непокътнати  и до днес, знам за какви дървета говориш - от другата страна са две такива, но това не беше...
Ще питам какви да взема, благодаря  bouquet

# 14
  • Мнения: 669
Буболина, напълно те разбирам. Sad  Леля ми води години борба за едно дърво в центъра на София, в една от редките вече  градинки между кооперациите. По същият начин един съсед се оплака, че отгоре нищо не виждал, сянка му било и щял да го реже. Че като скокна леля ми ,като почна да кълне и проклина, да го заплашва и да му обещава саморазправа. Голям скандал избухна. Останалите съседи гледаха и си мълчаха, не им се занимаваше. Така продължи около 2 години, накрая той я издебна, че е на море и отсече половината дърво. Слава Богу ,не е посмял цялото! Сега на горните етажи се оплакват, че им е много топло и светло и съжаляват, че не са го спрели. Ама , такава ни е цялата работа. Хората са казали, че през живота си трябва да направиш 3 неща-да съградиш дом, да създадеш дете и да посадиш дърво. Ние рушим, лъжем, крадем и се разпореждаме със съдбата на всички и всичко.

Общи условия

Активация на акаунт