Към кого да се обърнем по разни проблеми?Гражданска съвест?

  • 1 448
  • 26
  •   1
Отговори
  • Мнения: 652
Вече не знам към кого да се обърна, чувствам се безсилна в желанието си да бъда част от едно съзнателно общество.
В кварталната градинка например - привечер се събират тинейджъри на по бутилка бира. Кротки са, не нападат, културно си пийват и си заминават. Ама са тинейджъри! Кой им е продал бирата? В някой квартален магазин. Ами не съм съгласна - подсъдно е за търговеца, искам да си получи наказанието. Искам тези деца, макар и тинейджъри да не пият, сърцето ми се къса като ги гледам. Разберете ме правилно, не съм супер моралист  или консерва, но не съм съгласна децата ни необезпокоявано да си пийват по градинките. Е, моя син е само на 4 и пие само вода или сок, но като порасне?
Евентуални ескалации на проблема не искам да коментирам, защото тук е момента да се намесим. При бирата, преди твърдия алкохол и наркотиците. Защото аз искам да съм гражданин на обществото, а не просто някаква си там, плюеща по политиката ...Та питам - към кого да се обърна - полиция, отдел за закрила на детето ли?
Друг пример: слагат ни улично осветление. Прибирайки се от работа се чудя в Бейрут ли съм, на някоя разорана нива ли съм, що ли? Каналите за кабели са заринати, но пръст, плочки, разрязан асфалт- навсякъде. Лунен пейзаж, вервайте ми. Тук вече разбрах, ще трябва да се жалвам в общината, май. И ще се жалвам, защото не искам да се сещат за нашата улица мигове преди изборите и да оставят нещата като след бомбена атака. 
Не ща да споделям как е по белите държави, искам да съм част от такава. И искам да започна от някъде. Но не знам към кого да се обърна. Помогнете ми, ако желаете разбира се. Ще съм благодарна за всякаква информация.

Последна редакция: вт, 14 авг 2007, 23:51 от shedi

# 1
  • Мнения: 4 111
По въпроса с тийнеджърите - забрани им - ще си купуват повече и ще намерят начин. И не съм съгласна, че след бирата следват наркотоците. Май си се консервирала наистина.

# 2
  • Мнения: 6 992
Като порасне, зависи как ще си го възпиташ. Аз и досега съм на вода и сокчета, кока-кола. Мъжът ми рядко пие бира, да не говоря за сериозен алкохол newsm78
А към кого да се обърнеш - не знам. Само за осветлението щях да ти кажа общината, но ти си го написала. За магазина - трябва да знаеш със сигурност кой магазин е, за да подадеш оплакване.  newsm78

# 3
  • Мнения: 2 673
и да съобщиш за магазина, те от друг ще си купят...
като искат да се друсат - да го правят..понякога ми омръзва да мисля глобално! Crossing Arms

# 4
  • Мнения: 652
Лилянчо, буквално приемаш думите ми. Не искам да кажа, че е задължителен редът бира, водка, кокаин. Има деца и деца, вярно е. Естествено, че както си ги възпитаме, така ще им се радваме. Все пак не съм съгласна деца на 12-13-14 години да пият алкохол в неограничено количество. Защото никой не би могъл да каже колко пият. Дано съумея да дам на сина си необходимото, за да не си представям какво ли не един ден, защото застрахован от проблеми никой не е.
Това, което искам да кажа е, че децата ни са прекрасни /визирам не нашите лични, а всички/, но защо при всеки случай на детска агресия или трагедия вадим аргументи като липса на родителско и обществено внимание и тн. Може би въпроса ми въпреки нежеланието на Карил, трябва да се разшири - от къде започва гражданското съзнание у нас?
Например не ни харесва по детските площадки да има кучешки изпражнения, но всеки от нас какви конкретни мерки е взел по въпроса?

Последна редакция: вт, 14 авг 2007, 23:14 от shedi

# 5
  • Мнения: 4 111
shedi,ти каза, че са били кротки, не нападат, културно си пийват и си заминават. Не виждам нищо лошо в това и казах, че забраната няма да доведе до добро.

# 6
  • Мнения: 2 891
Ние също сме си пийвали биричка, пък читави излязохме.

# 7
  • Варна
  • Мнения: 2 171
Обръщай се към всички отговорни органи, които изровиш в нет-а и се сетиш!
Има си закони в държавата, ако ние не се съобразяваме с тях, кой тогава! Щом мислиш, че си права и се безпокоиш- подавай жалби.
Аз като тинейджър хубаво си пийвах и не смятам, че две бири са проблем, но смятам други неща за проблем и реагирам ако/както мога. Щом не ти харесва това, което виждаш- действаш някак...

# 8
  • Мнения: 4 111
Ние също сме си пийвали биричка, пък читави излязохме.

Тъкмо това ми беше мисълта.  Mr. Green

# 9
  • UK
  • Мнения: 3 959
Как точно е в белите държави, интересно, като дъщерите на президентите им са хващани пияни преди да навършат 21? Как е? И като нямаш лампи по улицата щеше да пишеш "на кого да се оплача, нямам лампи по улиците", нали? Нямаше да казваш "Улиците ми са добре, не са разорани'. Нямате ли си работа бе, хора, гледайте си децата, пазете ги от алкохола, какво мислиш, че ще ги накараш онези да не пият ли, и какво значи тийнейджър, на 19 още си тийнейджър. Не се опитвай да си направиш живота интересен така или още по лошо - да си успокояваш някаква изкривена гражданска съвест с тъпи обаждания в общината.

# 10
  • Мнения: 2 401
Мислила съм и аз то тези въпроси.  Изобщо не си се консервирала.  Пиенето на биричка в градинката далеч не е толкова безобидно нещо.  За съжаление не се сещам кам кой може да се обърне човек.  Единствино ние можем да променим нещата.  Като казвам ние нямам предвид само това всеки самостоятелно да действа като част от едно бъдещо гражданско общество.. Това в нашите условия не действа.  Трябва да се обединим ние консервите.

# 11
  • Мнения: 3 423
Пък може да пият безалкохолна бира.
Каменица ли беше, как ли...

# 12
  • Мнения: 652
Не, Мърморана, не се оплаквам, че нямам или имам лампи. Ще се оплаквам, че ми ги сложиха нескопосано, че улицата в центъра на голям град, прилича на селски третокласен път. И хайде да не лепим етикети. Редактирах втория си пост.
Искам да възпитам у себе си гражданска съвест, да. Не изкривена, а правилна. Или ти смяташ, че закона да не се продава алкохол на непълнолетни е неправилен? Да го махнем тогава?
И аз няма да ги спра да пият, вярно е. Въпроса опира на друга плоскост. Вярно е, че сме си пийвали и сме читави, но колко са читавите и колко са нечитавите?
Катюша каза - имаме си закони, да си ги спазваме. Ще допълня -  не да ревем колко асоциален и колко несплотен е българина.

# 13
  • Мнения: 652
Лилянче, съгласна съм с теб, че забраната няма да доведе до добро. И се всъщност се чудя, кое би довело обаче.

# 14
  • UK
  • Мнения: 3 959
Ако нечитавите бяха повече от читавите, нямаше да съществуваме отдавна. От десет от тея тийнейджъри пред бока ти в градинката, девет ще станат хора, десетия е малтретирано дете с некадърни родители. В случай, че ти не се имаш за такава, не се притеснявай. И не съм казвала нищо за закона, добър ли е или лош, необходим е. Въпреки че, честно, вярваш ли че има 16 годишен, някога поискал алкохол, който не си е купил? Дъъ...

Общи условия

Активация на акаунт