Може ли по-рано на дестка градина?

  • 2 138
  • 27
  •   1
Отговори
  • където и да е,само да не съм сама
  • Мнения: 578
   Ако някоя от вас скъпи мами може да ми помогне ще съм много благодарна..............  bouquet
   Малката ми дъщеря е родена края на януари 2006г.Има ли възможност да я пусна догодина на градина с набор 2005г.,а после и да тръгне на училище по-рано-на 6г.?
   В детската директорката ми каза 4е има наредба да си е с випуска и мойе евентуално да я вземе като стане на 3г.,но септември пак да си е 1-ва група.
   Мислихме със съпруга ми да я пуснем с нейните си и просто по-рано да я запишем на преучилищна,но не си е работа така............
   С кака й имат 2г. и 3м. разлика ,но 3 календарни и неискаме долкова да се разделят,но като не сме си пражили сметките овреме........сега чуди се какво да правиш Thinking
    Ако някоя от вас е имала сущия не то4но проблем или знае как може да стане ще съм много благодарна.

# 1
  • София
  • Мнения: 6 971
Синът ми е роден на 26.01.2005 г. - в детските градини ми казаха, че според новата наредба мога да подам молба за градина през януари 2008 г. за да тръгне (ако е приет разбира се) през септември 2008 г., лично аз не намерих начин малкият да тръгне на детска градина през септември 2007г.

# 2
  • където и да е,само да не съм сама
  • Мнения: 578
    А знаеш ли кои са тези наредби?

# 3
  • Мнения: 1 172
Синът ми почна градина на 2,7 в нещо като междинна група. Този септември все още няма да е навършил 3 год (на 2 г 10 мес ще е). Може и да има такава наредба, buni, но лично аз не разбирам с какво моето дете на 2,7 е по-порастнало да бъде на градина от твоето дете, което септември 2007 ще е на 2,8г.  Разликата на децата ни е 3 месеца, безумно е твоето да бъде допускано на градина чак година и 2 месеца след моето.

# 4
  • София
  • Мнения: 6 971
Синът ми почна градина на 2,7 в нещо като междинна група. Този септември все още няма да е навършил 3 год (на 2 г 10 мес ще е). Може и да има такава наредба, buni, но лично аз не разбирам с какво моето дете на 2,7 е по-порастнало да бъде на градина от твоето дете, което септември 2007 ще е на 2,8г.  Разликата на децата ни е 3 месеца, безумно е твоето да бъде допускано на градина чак година и 2 месеца след моето.

Нямам идея, обаждах се на 4 детски градини в Люлин, във всички ми отговарят, че имам право да подам молба за детска градина в годината, в която детето навършва 3 годинки.

# 5
  • където и да е,само да не съм сама
  • Мнения: 578
    Излезе една позната с приятелка,която е директорка на детска градина.Ако разбера нещо повече ще пиша............

# 6
  • Мнения: 1 172
buni, нямах предвид, че ти не си свършила добре проверката на градините. Просто ми се стори нелогично как така разлика от няколко месеца забавя тръгването на градина с цяла една година. Нелогично откъм наредба, де.
Сега се сещам, че моя позната пусна детето си през март на ясла - един от двата редовни приема (март и септември). Няма ли такъв вариант и при градините?
Моят син тръгна на градина през юни. Наистина, молба подадохме в годината, в която навършва 3 год и е в група с хлапета негов набор.

# 7
  • София
  • Мнения: 6 971
Именно във връзка с това била новата наредба - молбите за градината да се подават в годината, в която се навършват три години и реално дечицата родени в началото на годината тръгват на градина почти на 4. Вече съм се отказала да търся логика в действията на нашите управници  Hug

# 8
  • Sofia
  • Мнения: 2 869
Така е било и преди.Ако детето е ходило на ясла , и е родено м. февруари, ще отиде в градината есента. Ако родителите решат да го пуснат 1-ви клас по-рано, т.е. на 6.5 г., просто пропуска 3-та група и отива в предучилищната. Така поне беше с големият ми син.

# 9
  • Мнения: 545
В групата на сина ми имаше едно момиченце, което беше родено през януари следващата година. Но тя не тръгна с тях в първа група, а в средата на втора или началото на трета (не си спомням добре). Само си мисля, че бяха ползвали някакви връзки, за да я прехвърлят от по-малката група, където е ходила преди това (дори не съм сигурна дали е била в същата детска градина). Иначе по въпроса "Може ли по-рано на детска градина?" - едва ли... Приемат децата в годината, в която навършват 3 г. - дотогава - ясла.

# 10
  • Мнения: 1 547
 Twisted Evil
Всички излизат с този номер.
Имам същия проблем - детето ми е родено януари 2005 г. и не искат да го приемат от септември 2007, а от септември 2008 г. Цитират подобна наредба, но позната ми каза, че няма такова нещо и никъде не пише, че не приемат деца, ненавършили 3 г. Според нея с цитирането на въпросната, според мен несъществуваща наредба, директорите на детските градини искат нещо друго - помощ, спонсорство или както там се нарича. На мен ми се струва малко вероятно да е така. Тези дни ще разговарям с още една директорка на детска градина и ще помоля най-учтиво да ми покаже къде точно е записано, че детето трябва да е навършило 3 г., а не да бъде на 2 год. и 9 мес. например.

Пишете и за вашия опит. Много ми се иска да изясним този въпрос.

# 11
  • у дома
  • Мнения: 7 140
Ами тази наредба само за София ли е? Защото когато моя син тръгна на детска преди две години беше на 2 г и11м(роден е октомври), но в неговата група имаше две дечица от следващия набор -едното беше родено края на януари , а другото началото на март. Със сигурност знам че кмета им е подписал някаква бележка, за да могат да тръгнат по-рано , но не знам дали този проблем е решен само на местно ниво.А иначе когато децата станах втора група тези двете ги прехвърлиха с набора им,тоест те дев поредни години са били първа група и им беше обяснено, че ако искат да тръгнат по-рано на училище трябва да подадат молба и тогава ще бъдат пак с нашта група.Чак сега се замислих, че ако някое от тях реши да тръгне по-рано на училище ще е карало два пъти първа група, един път втора и удин път четвърта-егати измишльотината.

# 12
  • София
  • Мнения: 2 079
Ето я въпросната НАРЕДБА № 3 ОТ 5 ФЕВРУАРИ 2007 Г. ЗА ЗДРАВНИТЕ ИЗИСКВАНИЯ КЪМ ДЕТСКИТЕ ГРАДИНИ.
Тя се отнася до територията на България и на училищата, които се помещават в нашите посолства извън страната.

Поглеждате Чл. 3. (1) В детските градини се приемат деца от 3-годишна възраст до постъпването им в първи клас.

Това е един от нормативните документи.
Другият е Законът за народната просвета и Правилникът за прилагането на Закона за народната просвета.

# 13
  • Мнения: 844
Аз пък имам друг въпрос. Мога ли да запиша сина си на градина през юни 2008? ще е навършил 3 г, ще са си тъгнали децата първокласници. В наредбата, която е цитирала Радостинчето пише, че деца се приемат целогодишно, а в яслата ми казахча,е на градина се тръгва само през септември и понеже бил роден в първото полугодие, ще го изпишата на 30.06 и после до септември аз какво ще го правя???
Моля, знаете ли нещо повече?

# 14
  • Мнения: 1 044
Нас щяха да ни уреждат с връзки за постъпване в детска градина. Митко бе на 2г.6м, месецът бе май. Директорката, връзката ни, каза, че няма проблем да го запише в детска градина веднага.  ShockedТо по закон не можело, ама тя щяла да ни приеме, като свои хора. Shocked Митко тогава бе още с памперс - и това не било проблем, персоналът щял да се оправи ShockedЕстествено, че поиска пари. Естествено, че предпочетохме частна детска градина - там поне нещата са наистина регламентирани, рушвети няма, няма подигравка с другите родители, чиито деца са навършили 3 години, но не са приети, защото няма места.

Общи условия

Активация на акаунт