Хлътнали зърна и болезнени гърди...

  • 839
  • 1
  •   1
Отговори
  • Монреал
  • Мнения: 631
Здравейте и от мен!
Вече сме на 4 дни и вчера се прибрахме от клиниката. И точно вчера след обед гърдите ми се подуха и станаха на камък. Хубавото е това, че това са първите признаци на слизането на кърмата, нали?
Проблема обаче при мен , е че имам хлътнали зърна, а след подуването се прибраха съвсем навътре. С бебо пробваме да сучем със силиконови накрайници, но капвам само по 10-ина капки коластра от всяка гърда, но бебо не се отказва да дърпа и се нагълтва със въздух, а после го боли коремчето Sad
Снощи изкарахме кошмарна нощ, аз с огромни каменни и болящи гърди /а гърдите по принцип са ми големички/, а бебо с колики Shocked
Тази сутрин вече не ми се мокрят дрехите, а и гърдите не ме болят. Страхувам се за не развия някое възпаление или мастит.
Кажете колко дни след коластрата теква кърмата и какво да правя за да спра болката в гърдите си.

# 1
  • София, Младост 2
  • Мнения: 8 374
Поздравления за бебо,майче - да ти е живо и здраво детенцето Simple Smile
Сега за проблемите - гърдите са станали на камък от слизането на кърмата.МНОГО ВАЖНО е да не ги оставяш в това състояние,а да вземеш мерки да се изпразват адекватно,за да не стане сериозен проблем.Най-добра работа ще ти свърши бебо,той най-добре може да ги изсуче.За да може да захапе добре гърдата,изцеждай по няколко минути с помпата или на ръка преди кърмене,докато млякото тръгне и ареолата поомекне - това ще изкара и хлътналите зърна навън и ще му е по-лесно да засуче.Хлътналите зърна по принцип не са пречка за кърменето,макар че може да имате проблеми първите дни,докато бебо засуква.За справяне с тях има различни методи - да изтегляш зърното с помпата преди кърмене,да го масажираш с ръка,докато изпъкне,да слагаш лед или нещо студено (например от тези бебешките дъвкалки за зъбки,които се замразяват в хладилника),за да накараш зърното да се покаже.Можеш да носиш между храненията коректори за зърна (наричат ги и колектори за кърма - има ги в аптеките и в бебешките магазини,но НЕ си купувай тези на Чико - дупката им е огромна и цялата ареола потъва в тях),те притискат ареолата и карат зърното да изскочи.Силиконовите накрайници на мен ми свършиха работа,за 1 седмица зърната ми се изтеглиха и оформиха,но е хубаво да опиташ и всички други варианти,защото те са нож с две остриета - намаляват стимулацията на гърдата и за бебо е по-трудно да изсуква млякото през тях (макар че обикновено и двете неща не са проблем при краткотрайно приложение до оправяне на проблема).
За гърдите - макар че не се препоръчва цедене до откат,за да не поддържаш хиперлактация и да може по-бързо да се регулира млякото в съответствие с потребностите на бебо,не трябва да оставяш гърдите да стават на камък - когато се препълнят и се усеща дискомфорт - или буди бебо,независимо кога е сукал последно,или ако не пожелае да суче - изцеждай докато почувстваш облекчение.Ако млякото не иска да тръгне - много помага горещ душ или влажен горещ компрес на гърдата,лек масаж или дори просто да се наведеш няколко пъти,така че гърдите да увиснат надолу - от гравитацията млякото обикновено бързо потича.
И един съвет,който сигурно вече си чувала - забрави за режими и хранене под час,не ограничавай времето на бебо на гърдата,давай гърдата при всеки признак на глад ( въртене на главичката,сучене с устничките,неспокойство) и поне първите 3-4 седмици не давай биберон и шише с вода или каквото и да е - така бързо ще се научите да папате,мляко ще има в изобилие и бързо ще откриете колко лесно и приятно е кърменето Simple Smile А ако има проблеми съм сигурна,че момичетата тук веднага ще откликнат със съвет и окуражаване Simple Smile

Общи условия

Активация на акаунт