Здравните осигуровки в България за дете родено в чужбина

  • 1 767
  • 24
  •   1
Отговори
  • Мнения: 1 783
Ще се местим да живеем в България за 2 години и сега изведнъж се сетих, за прословутите здравни осигуровки. Синът ми е роден тук и е ам. гражданин, но за да живеем в България ще трябва да го направим и български. Някой знае ли как стои въпроса със осигуровките за такива деца? Предполагам, че ще трябва да ги плащам, и аз нямам нищо против, ама след това, като се завръщаме към родината му, какво ще правим? Някой да има опит?

Аз, колкото и да не искам май ще трябва да си платя "дълга" за здравните осигуровки, за да живея и работя в Б-я. Пусто не ги оправиха, ще им се не види... Ще трябва да се включа по-активно в кампанията на г-н Атанас Чобанов и фондация Бъдеще.
Както и да е, де, напишете нещо, ако знаете.

# 1
  • Мнения: 7 605
За zдравните не zнам, но zаЩо трябва да го направете бълг. Гражданин?

# 2
  • Мнения: 1 550
Bistaz,
доколкото знам, дето се регистрира до една година за да ме се извади ЕГН. не знам как стой въпроса, обаче ако искаш след това да му изкараш бълг. поданство. посолството ни в щатите може да ти даде тази информация. а на синът ти му е необходима иначе здравна осигуровка само за времето, за което той ще пребивава в БГ. като се има пред вид колко бързо всичко се променя в БГ, най-добре се информирай на място в БГ.
колкото до твоята здравна осигуровка, не си сгрешила че не си ги платила. мен ми обясниха миналата година (позната, която работи към НОИ), че всяка година част от сумата се опрощава. миналата година дължах около 500 лв. тази година вече сумата е по-малко и ще дойде момент, когато вече нищо няма да дължа или ще влезе друг закон в сила  Whistling
в твоя случай, ще разбереш как е чак след като се върнеш.
но ако нямате намерение да се установявате за постоянно в БГ, защо ще му вадиш на синът ти бълг. поданство?
пак миналата година в БГ, заведох моя на спешен кабинет след като беше паднал и ударил много лошо. мъжът ми беше също с мен и го чуха, че говори чужд език. никой не ме пита за застраховки и други подобни. прегледаха го и му зашиха раната без проблеми Grinning
така или иначе от щатите нищо не можеш да уредиш сега. когато се върнеш, ще се разправяш вече с бумащина. поне в БГ са ми давали адекватна информация, а в Холандия звъня на няколко институции за потвърждение  Rolling Eyes
успех Peace   

# 3
  • Мнения: 994
Ако детето  има ЕГН би трябвало да има и безплатна здравна застраховка - това е по закон. За теб трябва да провериш конкретно  в НАП.

# 4
  • Мнения: 1 783
За zдравните не zнам, но zаЩо трябва да го направете бълг. Гражданин?

Защото, американците са с безвизово влизане в Б-я, но само за престой до 90 дни, след това трябва да се вадят визи и не знам още какво. Така че ще ни е по-лесно. Не знам дали има значение, че той е малолетен, но доколкото разбирам, пак трябва да е с виза. Някой с опит?

# 5
  • Мнения: 994
Разбира се, че ще ти трябва виза за повече от 90 дена, няма значение колко е голям. Миналата година ме питаха на летището за виза за моите, защото билета за връщане ни беше за след повече от месец (тогава беше само месец безвизовия престой).
Мисля че  без ЕГН е много кофти да се лекуваш в България -имаше разни спънки навремето.

# 6
  • Мнения: 1 783
пробутвам си темата пак, ако има някой с опит да каже...

# 7
  • Мнения: 914
Здравейте момичета и аз да попитам Чета че се отвори тема която мен също много спешно ме вълнува Ще се падвам ако някой ми даде информация
Моите деца са родени всичките в чужбина Имат български паспорти и са с двойно гражданство Не са си ходили в Бг за изключение на голямата ми дъщеря Сина ми ще се готви за трансплонтация и за операцията ни пратиха във Франция ,понеже е много малък на 3 год Операцията е много скъпа е незнам Дали ще мога да ползвам нещо от здравната застраховка на детето като български гражданин
Извинявам се пред Bistraz че се включвам в темата и

# 8
  • Мнения: 295
Доколкото знам, при родител с българско гражданство, детето автоматично получава такова (поне на нас такава информация ни дадоха миналата година, когато оправяхме документите на малкия). Тогава е достатъчен местният акт за раждане, който превеждаш при заклет преводач (може и в нашето посолство - ние се решихме точно там, защото тогава не е необходимо да се легализира допълнително в БГ). След това отиваш с това в сътоветната община в БГ, там го регистрират, дават му ЕГН и останалата процедура е ясна. Във всяка една поликлиника ще ти кажат какво точно да направиш.

# 9
  • Мнения: 994
Здравейте момичета и аз да попитам Чета че се отвори тема която мен също много спешно ме вълнува Ще се падвам ако някой ми даде информация
Моите деца са родени всичките в чужбина Имат български паспорти и са с двойно гражданство Не са си ходили в Бг за изключение на голямата ми дъщеря Сина ми ще се готви за трансплонтация и за операцията ни пратиха във Франция ,понеже е много малък на 3 год Операцията е много скъпа е незнам Дали ще мога да ползвам нещо от здравната застраховка на детето като български гражданин
Извинявам се пред Bistraz че се включвам в темата и

Съмнявам се, че ще можеш да използваш българската му застраховка, макар че не знам как седят нещата с ЕС.
Сегашната ти застраховка не покрива ли всичко?
Успех с операцията и дано всичко мине добре.

# 10
  • Мнения: 1 783
Здравейте момичета и аз да попитам Чета че се отвори тема която мен също много спешно ме вълнува Ще се падвам ако някой ми даде информация
Моите деца са родени всичките в чужбина Имат български паспорти и са с двойно гражданство Не са си ходили в Бг за изключение на голямата ми дъщеря Сина ми ще се готви за трансплонтация и за операцията ни пратиха във Франция ,понеже е много малък на 3 год Операцията е много скъпа е незнам Дали ще мога да ползвам нещо от здравната застраховка на детето като български гражданин
Извинявам се пред Bistraz че се включвам в темата и
Няма проблем svear. Надявам се всичко да се нареди добре с детето и да мине безпроблемно.

# 11
  • Мнения: 914
Благодаря ви момичета за добрите пожелания
За съжаление от здравната застраховка на бащата на детето ни изплащат за чужди здравни заведения само една трета от цената на операцията Останалите две трети трябва сами да си ги плащаме   Писахме до много организации за да ни помогнат но уви няма отговор Ще се опитам да пътувам за Бг но засега ми е малко сложно

# 12
  • Мнения: 7 605
Svear, аz zнам, 4е НЗОК трябва предварително да даде съгласието си zа ле4ение в 4ужбина. Само с такова съгласие (което всъЩност е един формуляр, май Е112 се водеШе, не съм сигурна) Ще поемат раzходите.

Питай мамите в подфорума zа деца в увреждания, там все някоя би трябвало да е поzната с процедурата.

Силно ви стискам палци  Praynig  Hug

# 13
  • Мнения: 2 253
доколкото знам, дето се регистрира до една година за да ме се извади ЕГН.
  Не е така(поне не все още).Синът ми е на 17 мес.,извадих му ЕГН преди седмица.

# 14
  • Мнения: 994
Благодаря ви момичета за добрите пожелания
За съжаление от здравната застраховка на бащата на детето ни изплащат за чужди здравни заведения само една трета от цената на операцията Останалите две трети трябва сами да си ги плащаме   Писахме до много организации за да ни помогнат но уви няма отговор Ще се опитам да пътувам за Бг но засега ми е малко сложно

А не може ли да намерите някоя фондация да ви спонсорира? Или пък в краен случай да се споразуемеете на безлихвено разсрочено плащане.
Много е малка вероятността от НЗОК да ви дадат някакви пари - като чета колко сложно е да се лекуват българчетата, родени и живеещи в България, на вас едва ли ще ви обърнат внимание.


доколкото знам, дето се регистрира до една година за да ме се извади ЕГН.
  Не е така(поне не все още).Синът ми е на 17 мес.,извадих му ЕГН преди седмица.

И една приятелка наскоро извади на 4 годишния си син - не е имала проблем. Не мисля, че има някаква давност. По закон, ако единият родител е българин, детето има право на гражданството.

Общи условия

Активация на акаунт