Изтощава ли ви кърменето?

  • 1 288
  • 13
  •   1
Отговори
  • София
  • Мнения: 1 956
Синът ми е едва на 3 месеца и 20 дни, а кърменето все повече ме разбива. Все се чувствам изморена, отпаднала, причернява ми като се изправя рязко, костите и ставите ме болят редовно, косата ми започна да пада интензивно, зрението ми не е така остро, кожата ми стана суха и започна да се лющи...
Започнах кърменето с твърдото убеждение, че трябва да си кърмя детето при всякакви обстоятелства и независимо от всичко. Исках да го захраня чак след 6-тия месец... Но... гореизброените факти ме шамаросаха здраво.
Друг е въпросът, че се храня ту здравословно, ту ми омръзва и по няколко дни разбивам режима. Като бях бременна, бях много изпълнителна - ядях само полезни храни, и почти никакви празни калории. Сега, като родих, се поотпуснах и започнах от време на време и все по-редовно да заменям плодовете със сладолед, пържолите с пица... Не пазя диети, не мога да гладувам - веднага ми прилошава още повече.
Но като се замисля по света и във времената хората масово не си дояждат или ядат каквото намерят и пак си кърмят децата... И се чудя как си запазват силите...?
Питането ми е: ИМА ЛИ НАЧИН ДА СИ УКРЕПЯ ОРГАНИЗМА И ДА ПРОДЪЛЖА ДА КЪРМЯ? ВИТАМИНИ ЛИ ДА ПИЯ И КАКВИ, СПЕЦИАЛНА ХРАНА ЛИ ДА ЯМ И КАКВА...?

# 1
  • Мнения: X
Просто може да ти се е поизтощил организма, не се стряскай. Опитай се да се успокоиш първо. Умората си казва думата, а и безсънието също. Има много теми за витамините във форума. Консултирай се с лекаря си или избери някои от предложенията на мамите тук. Чувала съм за пренатал, центрум, а и вит. за бременни на ХИП, също били добри за кърмачки. Аз се храня доста НЕ здравословно, сега, а и през бременността също. Понякога особено в началото, се чуствах доста уморена, недоспала и т.н. Но този период минава. Стискам палци скоро да се оправиш.

# 2
  • Мнения: 393
В повечето случаи това е просто период, който се преодолява! Косата ти ще спре да пада някъде около 6-я месец. Ставите биха могли да те болят и от резките промени на времето. Зрението ти не е остро поради натрупаната умора, а сухотата на кожата ти е нещо нормално за този период.
Аз  бих ти предложила да си вземеш витамини за бременни и кърмачки, като пример само - FALVIT, но все пак избора е твой. Преди обаче да започнеш да пиеш каквото и да е синтетично нещо............все пак сега е сезона на слънчевите плодове и зеленчуци, ако имаш възможност почивай си, похапвай си нещо сладичко и пий повече течности.

# 3
  • Мнения: 2 467
- Вземи си витамини. Има няколко вида на пазара.
- За какво ти трябва диета  не разбрах  newsm78 Храни се с каквото ти се яде, като ограничаваш някои храни. Нито пицата, нито сладоледа ще навредят на бебето ти. Моето ще сладолед е изяло с кърмата  Mr. Green

# 4
  • София
  • Мнения: 529
Пролет, описала си нормални неразположения за наскоро родила жена! Не мисля, че проблема е само в кърменето. По-скоро се причините са комплексни - бременност, раждане, недоспиване и умора покрай бебо... и после кърмене.
Хормоните все още бушуват със страшна сила. Това влияе на кожата, косата, ноктите
Бременността и раждането разхлабват ставните връзки - колкото са се разтягали, толкова време ще се възстановяват - поне 9 м.
От умора и недоспиване е възможно да са уморени очите...

От отчетните ни теми си спомням, че бременността ти беше със супер здравословен режим и хранене.  Hug  bouquet Hug
Чудесен старт даде на бебко, а не се съмнявам, че и сега си така!

Моят съвет - отпусни се, потърси помощ за гледането когато имаш нужда и се поглези с любими неща - козметик, ресторант, разходка...

Кърмата е безценна за бебо - не го лишавай от нея! Наслаждавай се на тези уникални моменти на близост между вас. Hug

# 5
  • Мнения: 753
И аз се интересувам, че и пуснах тема подобна. За щастие нямам тези оплаквания сега- боляха ме колената към 6ти месец /много вдигах тогава бебо, а той тежък милият/, но се оправих - да ти кажа май с връщането на яденето на млечните и с МНОГО ХОДЕНЕ - обичам , а и много водя бебо навън. Прочетох тогава, че движението прави костна маса и май за мен това важеше.
Почивай си за очите и пий сок от моркови, знам, че помага.
А за други предложения съм отворена и ще следя темата с интерес!
Не се притеснявай, ще отмине.

# 6
  • Мнения: 865
Майките преди мен са отговорили доста изчерпателно,но и аз да кажа ,че това е просто период.Тези неразположения ще преминат и ти ще се възстановиш,но не лишавай бебето си от най добрата храна.

# 7
  • София, Лагера
  • Мнения: 2 982
Стискам палци да отмине бързо, все пак си е само период! Но не се отказвай от кърменето! Представяш ли си какво би било разочарованието ти, че хем си отбила бебчо, хем от това не се чувстваш по-добре?

# 8
  • Мнения: 180
Пролет, описала си нормални неразположения за наскоро родила жена! Не мисля, че проблема е само в кърменето. По-скоро се причините са комплексни - бременност, раждане, недоспиване и умора покрай бебо... и после кърмене.
Хормоните все още бушуват със страшна сила. Това влияе на кожата, косата, ноктите
Бременността и раждането разхлабват ставните връзки - колкото са се разтягали, толкова време ще се възстановяват - поне 9 м.
От умора и недоспиване е възможно да са уморени очите...

От отчетните ни теми си спомням, че бременността ти беше със супер здравословен режим и хранене.  Hug  bouquet Hug
Чудесен старт даде на бебко, а не се съмнявам, че и сега си така!

Моят съвет - отпусни се, потърси помощ за гледането когато имаш нужда и се поглези с любими неща - козметик, ресторант, разходка...

Кърмата е безценна за бебо - не го лишавай от нея! Наслаждавай се на тези уникални моменти на близост между вас. Hug

Абсолютно е така!
Неразположенията ти се дължат на това че скоро си родила и все още организма не се е възстановил от бременността.
"Все се чувствам изморена, отпаднала, причернява ми като се изправя рязко, костите и ставите ме болят редовно, косата ми започна да пада интензивно, зрението ми не е така остро, кожата ми стана суха и започна да се лющи..." - това щеше да те шамароса и без да кърмеше
Моят съвет е да възприемеш кърменето като почивка. Аз се научих да кърмя легнала, много ми е удобно и така си почивам дори си поспиваме така с бебка. Пиех и бирена мая помага и за кърмата.

# 9
  • София
  • Мнения: 1 956
Благодаря за отговорите.
Ще взема да си купя витамини. Впрочем още в събота ходих до аптеката и направо останах разочарована. Аптекарките, вместо да предложат нещо подходящо, се опитаха да си пробутват трудно продаваемите медикаменти. Въобще не предложиха нещо от споменатото от вас. Напротив - някакви витамини по 80 лв! Американски били, много добри, бла, бла, ама на мен ми се сториха съмнителни. ОСвен това наравно с тях предлагаха и няколко вида, на които в листовките прочетох, че не се препоръчват на бременни и кърмещи! ooooh! Тези хора така са изгладнели, че вече са готови да натровят на хората децата  #2gunfire Направо вяра нямам на никакви търговци, та дори и на лекарите вече.
 

# 10
  • Мнения: 474
По възможност помоли някой да ти помага поне в домакинството в този труден период, за да можеш да си починеш известно време. И внимавай и с витамините- при мен дадоха ефект върху бебето. Стана срашно неспокоен и не можеше да спи. Пих ги 2 дена и ги спрях, нищо че бяха съвместими с кърменето.
Както всички са ти казали- всичките ти оплаквания ще преминат, но трябва време. На един организъм -повече, на друг- по-малко.
Без паника, повече разходки и добро настроение!

# 11
  • Мнения: 4 242
Ще ти помогне повечко сън, плодове и зеленчуци! И горе главата!
Косата ти пада защото сега и е времето, между 3 и 5 месеца след раждането опадва косата, която по време на цялата бременност се е задържала на главата  в излишък, подхранвана от бременните хормони. При положение че е нормално на ден да окапват 80-100 косъма, а 9 месеца не е падало почти нищо, сега косопада ти се струва болестно състояние, но не е, нормален природен процес е. Ще си остане косата която щеше да имаш ако си имаше нормален всекидневен косопад.  Peace
За костите си купи Сусамов тахан, вълшебен е, много богат на лесно усвоим калции, до седмица ще е почувстваш нов човек. Хапвай го както ти харесва, някои го обичат направо така или намазан на филийка, аз го ям смесен с мед, сладко или течен шоколад, защото ми горчи малко а така с меда е страхотна комбинация. По 1 лъжичка на ден е добре.
И си вземи все пак витамини ако ще се успокоиш така, пре-натал са добри, сега ги пия и аз. 40 и няколко лева са, но са 100 таблетки и стигат за няколко месеца.

Иначе на въпроса ти,- не, никога не ме изтощавало кърменето, по- скоро ме зарежда! Heart Eyes

# 12
  • Мнения: 217
И на мен ми се струва че проблемът е в липсата на калций, кърмеща жена би трябвало да получава на ден 1200 мг. това само за ориентир поне според мен, защото никъде не е посочено тези мг за какъв процент усвояем калций важи /2 %, 5%, 90%/. Аз самата през последните месеци от бременността и веднага след раждането бях толкова зле от болки в коленете, че едва мърдах, и досега ако трябва да клекна ми идва да вия. след  прием на калций, действително се почувствах нов човек - важи и за останалите симптоми, не само за боките в ставите.
Благодаря за идеята с тахана, ще го опитам, защото е по-добрата алтернатива на изкуствения калций.

# 13
  • Мнения: 8 242
Изтощава ме постоянното търчане по дребния.. А той, вервайте ми, нема спирка  Rolling Eyes
Изтощава ме (понякога, вече съм свикнала) да се буди по 30-40 пъти на нощ (броила съм ги).
Изтощава ме да го приспивам по 1/2-1 час подскачайки напред-назад из стаята, и накрая да ми се нахили и да хукне нанякъде.
Ей-такива неща..
Кърменето е единственото ми останало удоволствие  Crazy Не. Не ме изтощава.

Общи условия

Активация на акаунт