Нуждая се от помощта ви, за да захраня правилно

  • 3 790
  • 21
  •   1
Отговори
  • Мнения: 2 616
През последните месеци изчетох де-що тема открих тук за захранването и с какво и как трябва да захраним бебето, за съжаление от толкова много четене в момента в главата ми е пълна каша и съм малко уплашена, защото събитието наближава-има-няма още около 4 седмици и ще трябва да се захранваме, а Малчо е предразположен към алергии, с чувствително стомахче сме, аз съм една ошашкана и общо взето наистина разчитам на вас, за да успея да попоредя и систематизирам нещата, за да не объркаме нещо  Praynig

До колкото разбрах от всичко до тук най-хубаво е да се започне с оризова каша, безмлечна, на Милупа, и без това после пюретата на Хип ги сгъстяват с ориз, така че е хубаво да въведем първо ориза. Освен това, Малчо и без това не наддава с бесни темпове, така че кашата ще го подсили малко.

1. Колко каша се дава в началото? Колко пъти на ден и в какви количества? До колко като количество трябва да стигнем преди да въведем следващото нещо в менюто?

После давам или тиква, или картоф, или морков, каквото му допадне на мъника.

2.Със следващия продукт как се захранва- пак като все едно, че е първо нещо-тоест лъжичка, две и т.н или си продължавам да увеличавам количествата, достигнати с кашата?

3. Плодове кога се въвеждат?

4. А месо?

5. По колко пъти на ден трябва да предлагам каши и пюрета и в кои часови интервали?

6. Кога кърмя преди или след "външната" храна, или по време на кърмене давам "различното", за да си запазя лактацията поне до годинка?

7. Сокове, чайове-кога?

Оффффффффф, въпроси 100, няма ли някоя хубава книжка, която да прочета и да се ориентирам?

Много благодаря на всички, отзовали се, като си погледнах въпросите, то тежка работа, дано успея да си понамястя нещата в главата, че много ме е страх от това пусто захранване  Cry #Crazy

Последна редакция: пн, 06 авг 2007, 03:13 от IvelinaAtanasova

# 1
  • Мнения: 3 760
Здрасти!
Първо се успокой! Захранването не е трансплантация на сърце - нито е толкова прецизна дейност, нито пък с толкова сериозни последствия при евентуална грешка   Laughing   bouquet
Най-добре е да се започне с ориз. Може и с картоф. За мен домашното е в пъти по-добър вариант от купешкото, но ти си решаваш.
1. Започва се с една лъжичка, после 2, 3, повече ( Mr. Green). Накрая даваш толкова, колкото бебето иска (то едва ли ще е много).

2. Всяка храна се въвежда като първата (с по лъжичка и т.н.).

3. Някои започват с тях, но според мен е по-добре първо да въведеш зеленчуците.

4. Не знам. Май-след 8-ми месец  Thinking

5. Мисля, че в началото само по веднъж (май между сутрешно и обедно кърмене е най-добре - така ако има някаква реакция към храната ще имаш време да реагираш).

6. Винаги първо кърмиш (до годинката), а след това предлагаш другата храна. Когато количествата са по-големи можеш да предлагаш между кърменията. Ако дребчото желае да си поцока след това (или по време на   Laughing) най-добре да му даваш - кърмата подпомага разграждането и усвояването на новата храна.

7. Категорично не; не.

 Peace

# 2
  • Мнения: 499
Същите въпроси стоят и пред мен, а по-точно и конкретно не могат да бъдат формулирани  Simple Smile
Така че и аз ще следя отговорите
  bouquet за темата

# 3
  • Мнения: 499
Сетих се да попитам още нещо  Embarassed
Понеже ние се кърмим на поискване, и нямаме точни часове на сутрешно и обедно ядене, как да преценя кога да дам твърда храна?

# 4
  • Мнения: 535
Виж тази тема:
http://www.bg-mamma.com/index.php?topic=192347.140;topicseen
Около час след като кърмиш детенцето даваш твърдата храна  Peace

# 5
  • Мнения: 2 616
А колко пъти на ден се предлага "различната" храна?

# 6
  • В полите на Пирин планина
  • Мнения: 20 360
А колко пъти на ден се предлага "различната" храна?

Отначало по веднъж  Peace

# 7
  • София, Лагера
  • Мнения: 2 983
Здравей, и аз се пека на същия огън, но вече започнах (с картоф).
Виж следната книга, купих я по съвет на мами тук и съм доволна. Няма отговор на всичко, което ти хрумне, но е хубава, има и рецепти!
http://www.pe-bg.com/?cid=3&search_q=%D0%A5%D0%B5%D0%B4%D0%B … &where=author

Предполагам си чела тези неща, а ако не си:
http://www.bg-mamma.com/site/content/category/5/34/51/

# 8
  • Мнения: 2 616
А колко пъти на ден се предлага "различната" храна?

Отначало по веднъж  Peace

А кога се почва по повече пъти, колко захранен трябва да е

Здравей, и аз се пека на същия огън, но вече започнах (с картоф).
Виж следната книга, купих я по съвет на мами тук и съм доволна. Няма отговор на всичко, което ти хрумне, но е хубава, има и рецепти!
http://www.pe-bg.com/?cid=3&search_q=%D0%A5%D0%B5%D0%B4%D0%B … &where=author

Предполагам си чела тези неща, а ако не си:
http://www.bg-mamma.com/site/content/category/5/34/51/
Noemy
Здравей, и аз се пека на същия огън, но вече започнах (с картоф).
Виж следната книга, купих я по съвет на мами тук и съм доволна. Няма отговор на всичко, което ти хрумне, но е хубава, има и рецепти!
http://www.pe-bg.com/?cid=3&search_q=%D0%A5%D0%B5%D0%B4%D0%B … &where=author

Предполагам си чела тези неща, а ако не си:
http://www.bg-mamma.com/site/content/category/5/34/51/

Благодаря    bouquet  bouquet  bouquet

# 9
  • София
  • Мнения: 2 734
Ще ти кажа как започнах аз:
1.Започнах с 1 бебешка лъжица оризова каша(Милупа безмлечна) на обедното ядене и постепенно увеличавах докато за няколко дни достигнах 80 гр.На първо време това е достатъчно като количество.
2.Второто нещо което въведох е тиква.Започнах да прибавям по лъжичка към кашата и постепенно увеличавах.Комбинацията много й хареса.Винаги се започва с 1 лъжичка от всяка нова храна и полека се увеличава.После последваха картоф,тиквичка,морков,чушка.
3.Захраних с каша и зеленчуци 5-ти месец,плодове започвам да въвеждам сега,от 6-тия.Вече може и сурови.Засега яде ябълка и пъпеш,скоро ще дам банан.
4.Месо съм решила да давам от 7-ми месец,ще започна със заешко.
5.Като за начало първият месец давай само на обед.Когато започнеш да даваш и плодове тях можеш да изместиш следобед.Аз мисля да задържа двукратното даване на твърда храна до 8-ми месец,тогава ще започна да давам нещо и за закуска.
6.Аз първо кърмя,после давам другото.Понеже ние се дохранваме с АМ,вместо добавката давам пюрето.Майките,които имат достатъчно кърма споделят,че дават пюре около половин-един час след кърмене.
7.Сок не ми влиза в плановете да давам скоро,по-добре направо пасирани плодове.В сока няма нищо полезно.Противно на волята си бях принудена да дам чай в жегите,защото се беше дехидратирала(хлътнала фонтанела и т.н.),а неискаше вода.

# 10
  • Монреал
  • Мнения: 1 469
Бих искала да следя темата  Hug

# 11
  • Мнения: 2 616
Бавно и славно на мен май взеха да ми се изясняват нещата и малко по малко да си поемам въздух и да се успокоявам с това захранване Hug То сигурно не е толкова страшно, ама нали сме с чувствителен стомах и сме предразположени към алергии и аз се шашкам да не опетлая нещо нещата, щото после връщане назад няма. Благодаря ви много момичета.!!!!

# 12
  • София
  • Мнения: 1 056


1. Колко каша се дава в началото?

Започнах с лъжичка-две първия ден, три-четири втория ден, колкото изяде третия (никога не е изядал повече от десетина лъжички моя синковец, даже и като стана по-голям.

Колко пъти на ден и в какви количества?

Първия месец (захраних го на 6,5 мес.)давах по един път на ден, някъде около 11 часа, от 8-мия месец до годинката давах по два пъти на ден - около 11 часа и после към 16 часа, без да замествам кърмене (т.е. давам да яде поне половин час след кърмене) От 10-11-ти месец Мъри ядеше по няколко лъжички каша с плод/попарка/овес.ядки сутрин и по няколко лъжички супичка/манджичка следобед

До колко като количество трябва да стигнем преди да въведем следващото нещо в менюто?

 Количеството бебето решава колко да е, не давай насила някакви определени от книги и таблици количества, особено ако си кърмиш на поискване, достатъчно е да мине седмица за да въведеш нова храна (ако няма реакции, естествено)


2.Със следващия продукт как се захранва- пак като все едно, че е първо нещо-тоест лъжичка, две и т.н или си продължавам да увеличавам количествата, достигнати с кашата?

Пак се започва с по една-две лъжички и постепенно се увеличава. Не трябва да гледаш количеството когато бебето е на кърма на поискване. Храната е за опитване (за да въведеш и да знаеш, че не е алергично към някоя храна), а не за наяждане. Така процедирах аз - до годинката не съм замествала кърмене, само въведох всичко, което има да се въвежда и чак след годинката започнах да предлагам първо твърда храна, после кърма.

3. Плодове кога се въвеждат?

Когато си решиш ти. Аз първо въведох картоф, после оризова каша(безмлечна,безглутенова), после морков, после ябълка (варена), после тиквичка, после банан, после смески между тях (например картоф с тиквичка и копър е много вкусно)
По принцип може да се започне и с ябълка, но аз не одобрявам.

4. А месо?

Аз въведох към 8-мия май беше newsm78 Започва се с пилешко, заешко

5. По колко пъти на ден трябва да предлагам каши и пюрета и в кои часови интервали?

Отговорих по-горе.

6. Кога кърмя преди или след "външната" храна, или по време на кърмене давам "различното", за да си запазя лактацията поне до годинка?

И на този съм отговорила по-горе.

7. Сокове, чайове-кога?

Никога. Настъргвам плод в кашата (като стане малко по-големичък) или направо гризка със зъбки като пораснат (при нас това стана след годината)
Понякога съм правила каши със сок вместо вода, но смисъл май не е имало...


А понеже пишеш, че сте алергични и с лошо храносмилане, то не бързай да захранваш по-рано от 6-ти месец. Даже колкото по-късничко, толкова по ще е укрепнала системата на бебето. Кърми си бебето на воля и не му мисли чак толкова, никой не е останал на кърма цял живот. След годиката ще яде каквото и колкото поиска...
Няма нищо сложно и трудно - кърмиш, кърмиш и кърмиш и между другото бутваш по някоя лъжичка на ден за вкус. И така да годинката. После се записваш на детска кухня и след като се наяде детито пак кърмиш, и така, докато тръгне на детска градина, тогава само ще реши кога да спре кърмата.
smile3503
Само да допълня, че Мъри си хапва от всичко с голям апетит, ядене не ми е отказвал, просто яде по малко количество. Колкото-толкова. Нали суче.

Последна редакция: ср, 08 авг 2007, 13:16 от ludmilana

# 13
  • Мнения: 1 117
Ще следя темата с огромен интерес . На нас ни предстои захранване след около две седмици и аз се видях в чудо с огромното количество информация.
Само ,че аз ще захраня първо с картоф , т.е зеленчуково пюре.
Кога трябва да въведа кашата и да я редувам със зел. пюре ,ли ?

# 14
  • Мнения: 532
Абе, Ивче, нЪл си имаш ходещ до тебИ (в Морската) консултант по захранването на алергични бебоци, бре, ни са шашкай толкоз  Mr. Green Hug

Хора, хора .... я си помислете .... какво имате по принцип за достигане:

1. Рано сутрин по изгрев - кърма
2. Закуска - каша, попара, плодова каша, пасиран плод и т.н.
3. Обяд - зеленчуково, месно пюре, супа
4. Следобедна закуска - каша, попара, плодова каша, пасиран плод и т.н.
5. Вечеря - зеленчуково, месно пюре, супа
6. кърмене за заспиване
7. Нощно кърмене на поискване

Бг схемата говори за изместване на кърмения до достигане на горната схема, дори без нощно кърмене след 2-ри месец  ooooh!, абе 9-10 месец трябва яко да плющите горните неща.

Тук във форума се говори за постепенност на въвеждане на храни и първо въвеждане на най-безопасните - въглехидратни и неалергизиращи - плодове, зеленчуци, безглутенови.

И бавно след определени месеци и в зависимост от охотата на хранене на детенце въвеждане и на белтъчните - месо, млечни, глутенови.

Винаги се започва с по 1 лъжичка. Стъпката е 1-2 лъжички на ден.

Винаги до обяд се дава нова храна, ако реагира детенце да има възможност за реакция с лекари.

Давате например час след кърмене като за 3-4 месеца до 1 годинка се получава горе долу следното:

1. Рано сутрин по изгрев - кърма
2. Кърма + Закуска - каша, попара, плодова каша, пасиран плод и т.н.
3. Кърма + Обяд - зеленчуково, месно пюре, супа
4. Кърма + Следобедна закуска - каша, попара, плодова каша, пасиран плод и т.н.
5. Кърма + (може и без) Вечеря - зеленчуково, месно пюре, супа
6. кърмене за заспиване
7. Нощно кърмене на поискване

т.е. има режим на кърменето и малко след него нещо като по малко лъжички твърда храна.

Постепенно след годинката, а може и много след това става режим на твърдата храна и много кърмене на поискване между нея.

Ето така:

1. Рано сутрин по изгрев - кърма
2. Закуска - каша, попара, плодова каша, пасиран плод и т.н.
- кърмене на поискване
3. Обяд - зеленчуково, месно пюре, супа
- кърмене на поискване
4. Следобедна закуска - каша, попара, плодова каша, пасиран плод и т.н.
- кърмене на поискване
5. Вечеря - зеленчуково, месно пюре, супа
6. кърмене за заспиване
7. Нощно кърмене на поискване


Порцията, която се достига е индивидуална за всяко дете. Важно е да не се насилва. Важно е да не се прекалява с твърдата храна, защото може да доведе до нежелание за сукане и отбиване (твърдата храна се храносмила по-бавно).

Всяко дете е индивидулано, но всяко рано или късно прояжда и стига до нормалното хранене закуска, обяд, следобедна закуска, вечеря.

Успех!

пс: Иве, малчо незнам къФ нотариус ша става, ама кат ти гледам снимката дан го направите хакер  Mr. Green Hug





Общи условия

Активация на акаунт