Ако започна захранване с каша...

  • 1 708
  • 26
  •   1
Отговори
  • Far away from here...
  • Мнения: 1 305
Здравейте,мами,
Моля за вашия съвет-с какво е най-добре да се започне захранване-каша,зеленчуково или плодово пюре.
Ако се започне с каша,доколкото разбрах,тя задължително трябва да е оризова,нали?По колко пъти на ден да се дава и на кои точно хранения?И как се увеличава количството?За първите една-две лъжички ми е ясно,но после не схващам с кашата замества ли се хранене всъщност и кое?
И ако през първия месец въведа кашата,после с какво да продължа?
Всякакви съвети ще са ми от полза,предварително благодаря!  bouquet

P.S:До момента яде само Милумил 1.

# 1
  • Мнения: 27 524
Може да започнеш с чиста оризова каша, да, ако така си решила. Първоначално се слага по една-две лъжички в шишето с млякото. Аз лично никога не съм замествала хранене с готова порция оризова каша, защото е ужасна на вкус, супер блудкава и никаква. Ползвах я само за сгъстяване в шишето.
Достатъчно е един път дневно да е, може и по-рядко. Подходяща за около 17 часа.

# 2
  • София
  • Мнения: 3 099
Каша оризова, при нас - само веднъж, сутрин. Замествах, защото я приготвях с АМ.

Важно: бебето беше на почти 6 месеца!

# 3
  • Мнения: 887
Аз давах на сина си кашата към 17 часа. С нея замествах цяло хранене след като я въведох постепенно. Иначе сме започнали захранването с плодово пюре от ябълка, а когато въведох и кашата слагах по малко плодово пюре в нея и така вкуса и значително се подобряваше.

# 4
  • София
  • Мнения: 5 718
Аз започнах захранването с оризова каша на Милупа - започнах с по 1-2л на обяд. След това изчаках за реакция и оставих кашата за по-късен етап. Продължиш захранването с тиква и т.н. зеленчукови пюрета. 

# 5
  • София
  • Мнения: 6 011
Аз започнах захранването със зеленчуково пюре,след това плодово и кашите накрая.След периода на изпробване и постепенно увеличаване на количеството замествах цяло ядене и с каша-следобедното хранене.В момента пък закусва с каша.Но в седмицата на въвеждането я давах преди обедното мляко за да наблюдавам за алергични реакции и при евентуални такива да имам време да реагирам до вечерта.
До 6 месеца е добре кашата да бъде безглутенова,ориза в случая е идеален.На моето дете/след като свикна с вкуса на кашата/ никога не съм давала чиста оризова каша,винаги добавях и плодово пюре.
Аз съм на принципа,че е по-добре да се въведат първо зеленчуците,а не плодовете,защото много бебета след като опитат сладкото отказват соленото.
И нещо също много важно-детето трябва да е напълно здраво при захранване,без обриеи.

Последна редакция: сб, 04 авг 2007, 19:35 от Ники.

# 6
  • Far away from here...
  • Мнения: 1 305
Много,много благодаря за отговорите.Аз се насочих към кашата,защото била щадяща за стомахчето,но май ще е раничко като за четвърти месец  newsm78
Ако започна със зеленчуково пюре,кое е най-подходящо?Четох,че обикновено се почва с картоф.Плодовото се дава следобяд, а ако се почне със зеленчуково-на обяд ли?И пак само веднъж на ден,останалите хранения са си само мляко,нали?
Ужас,много съм невежа в това отношение  Embarassed И колкото повече чета,толкова повече се обърквам.
А тук няма кой да ми каже,всички мамета карат по традиционната схема със сок от 20 ден и ме мислят за луда,че държа детето "гладно" вече 4 месеца... Rolling Eyes

# 7
  • Мнения: 1 183
Аз захраних с плодово пюре още на 4 месеца,първите два дена давах по 3-4 лъжички и след това изчаквах 2 дена и давах вече цяло пюре,на 5 месеца започнах със зеленчуковите пюрета и кашите абсолютно по същия начин  Wink

# 8
  • Мнения: 438
Много,много благодаря за отговорите.Аз се насочих към кашата,защото била щадяща за стомахчето,но май ще е раничко като за четвърти месец  newsm78
Ако започна със зеленчуково пюре,кое е най-подходящо?Четох,че обикновено се почва с картоф.Плодовото се дава следобяд, а ако се почне със зеленчуково-на обяд ли?И пак само веднъж на ден,останалите хранения са си само мляко,нали?
Ужас,много съм невежа в това отношение  Embarassed И колкото повече чета,толкова повече се обърквам.
А тук няма кой да ми каже,всички мамета карат по традиционната схема със сок от 20 ден и ме мислят за луда,че държа детето "гладно" вече 4 месеца... Rolling Eyes
Записвай си, аз така правя. За захранването има мн информация в библиотека. Simple Smile Grinning

# 9
  • постоянно
  • Мнения: 7 123
Захрани с оризова кашичка- в началото храниш нормално с мляко като след хранене даваш по 3-4-5 лъжички първата седмица, втората- по 10 и така измесваш едно хранене  с каша.Оризовата каша на ХИПП е много вкусна.Засега сме давали само това и  понякога малко ябълка на пюре....
Останалите пюрета  ще започнем след няколко месеца....
Вили

# 10
  • София
  • Мнения: 3 099
Като за 4-ти месец е рано изобщо да захранваш с каквото и да е. Защо бързаш?

6 месец - и за пюретата!

# 11
  • Far away from here...
  • Мнения: 1 305
Ivonska,бързам,защото скоро ще наема детегледачка (трябва да се върна на работа),и това не е проблем-ще го храни,с каквото й кажа.Но след това трябва да го пусна на ясли,а там едва ли ще се съобразяват с това,че е захранен по-късно...Просто и аз се чудя какво да правя.

# 12
  • София
  • Мнения: 3 099
Ivonska,бързам,защото скоро ще наема детегледачка (трябва да се върна на работа),и това не е проблем-ще го храни,с каквото й кажа.Но след това трябва да го пусна на ясли,а там едва ли ще се съобразяват с това,че е захранен по-късно...Просто и аз се чудя какво да правя.

Гледачката може да дава АМ. Яслата ще е по-късно, нали? Поне след 1 годинка, предполагам...

Ще имаш време, споко!

# 13
  • София
  • Мнения: 6 011
Ако започна със зеленчуково пюре,кое е най-подходящо?Четох,че обикновено се почва с картоф.Плодовото се дава следобяд, а ако се почне със зеленчуково-на обяд ли?И пак само веднъж на ден,останалите хранения са си само мляко,нали?
Ужас,много съм невежа в това отношение  Embarassed И колкото повече чета,толкова повече се обърквам.
А тук няма кой да ми каже,всички мамета карат по традиционната схема със сок от 20 ден и ме мислят за луда,че държа детето "гладно" вече 4 месеца... Rolling Eyes
Ако започнеш със зеленчукови/или плодови/ трябва да бъдат еднокомпонентни.Зеленчуци,добре възприемани от бебетата за първа храна са картоф,морков и тиква.Картофа е добре да се смеси с малко АМ,защото иначе е с трудна за преглъщане от бебето консистенция.Каквото и да почнеш да даваш,независимо дали плодове или зеленчуци,първите дни се дава само на обяд,останалите хранения са си млечни.Чак като бебето свикне с вкуса и няма алергични реакции към новата храна се дава след обяд.Плодовите пюрета не заместват хранене,много бързо се преработват и бебето не може да издържи до следващия час за храна.Аз плодовите пюрета отначало ги давах по 1/2 преди млякото ,а като въведох кашата ги смесвах с нея.Сега вече му давам между храненията/но е на 9 месеца/.
Нормално е да си объркана,колкото потребители,толкова и мнения тук.Аз си купих съвременна българска книга и захранвах по нея,също така слушах и педиатърката ни,която е просто страхотна.
Иначе като цяло захранването се препоръчва да започне след 6-месечна възраст поради няклко причини-детето започва да седи и инстинкта за избутване с езика намалява.Аз захраних на навършени 4,в началото на 5-ия.Беше много трудно в началото,въобще не възприемаше новия вкус и храненето с лъжица.Много труден период,наистина.Но като свикна пък иска всичко с лъжица,включително и водата. Laughing

# 14
  • Мнения: 94
И аз бързах да захраня бебка на 4 месеца. Започнах със зеленчуково пюре- морков, но изобщо не го хареса. След това пробвах с тиква, но пак безуспешно  Confused. Тогава реших да й дам оризова каша (то друга възможност за каша май няма  newsm78) беше на Хип- много я хареса, но взе, че се запече. Стигнахме до там, че не можеше да се изходи 5-6 дена. Спрях кашата и започнах да й давам пюре от сини сливи (на Гербер, защото само те не съдържат оризово нишесте и др. подобни примеси). Е от време на време имаше ефект, но си беше голям зор и с термометър се мъчихме и с дуфалак. Абе, ужас  #Cussing out! Не искам да те плаша, всяко дете си е индивидуално, но с каквото и да решиш да захраниш започни с много малки количества и следи за реакции  Naughty. В общи линии се оказа, че на тази възраст стомахчето на бебка не е готово, за да поеме новата храна. Стискам палци при вас всичко да е наред.

Общи условия

Активация на акаунт