Ами дали да не се захранваме по-раничко и как точно?

  • 529
  • 8
  •   1
Отговори
  • София
  • Мнения: 1 845
Ами мисля тези дни да почвам да давам нещо различно от кърма. Доводите се ми няколко-свързани с наддаването, гледането в устата, посягането към устата, гледането в чинията, появата на цели 2 първи зъбчета, доброто хранене с лъжичка, понамаляването на кърмата-след хранене от двете гърди предлагам и 30мл изцедена кърма с лъжичка и се оплюскват с огромен кеф, даже още иска, по нисичък хемоглубин -112преди 2 месеца,физиолигични проблеме с акане и запек и други подобни. Истината е, че от месеци яде малко-изцоква 80-100мл на ядене. Като изяде 100-120 мл направо ми идва да вдигна купон. То явно, че ще сме си финни гаджета, ама чак пък толкова. Иначе наддаването й е горе долу следното
1м-1150
2м-950
3м-450
4м-600
за 2 седмици -150грама.
С тези темпове не само че няма не си е удвоила теглото от раждането-3580 през 4 месец, а няма и да го направи на 6 месеца. Сега сме 6700.

Избрах си тиквата за стартиране.
 Confused: Дали да купя готова тиквено пюре или аз да си направя сама, тъй като мога да всема домашна тиква?
 Confused:  В началото по колко лъжички да почна да давам и колко дълго това?
 Confused:  А на обяд ли да почна. Естествено засега възнамеравам за ужас на моето педи да давам първо цица, а после пюре.
 Confused: По колко пюре евентуално може да изплюсква най-много?
 Confused: След колко време да въведа и следващота храна, през 3 дена достатъчно ли е?
 За начало мисля да почна със следните комбинации-тиква + картоф, + морков+ ориз и така да се захраним ссъ зеленчуци постепенно в рамките на месеца
 Confused: да давам ли сокове, ?разредени или плодово пюре, или настъргана плод освен зеленчуковото пюре? Или първо седмица -две- само зеленчуци и после евентуално плод? Или да изчкам цял месец само зеленчуци?
 Confused: Каква оризова каша може да купя, защото в магазините ми предлагат само някаква, която е лечебна и общо взето е за запичане? Пък точно от запек ние си нямаме нужда?
 Confused: Кога смятате за подходящо да се включи месото, щото нашият тати много държи да се храним балансирано?
 Confused: И да бързам ли с каши, кисели и други неща и кога?

Ами засега е това, после пак ще ви досаждам.

# 1
  • Мнения: 6 243
Ще отговоря само на тези въпроси, по които имам лични впечатления и опит:
Confused: Дали да купя готова тиквено пюре или аз да си направя сама, тъй като мога да всема домашна тиква?
 Sign Exclamation домашно
 Confused:  В началото по колко лъжички да почна да давам и колко дълго това?
 Sign Exclamation започни с една -две лъжички, като всеки ден увеличаваш с по една лъжичка
 Confused:  А на обяд ли да почна. Естествено засега възнамеравам за ужас на моето педи да давам първо цица, а после пюре.
 Sign Exclamation обедното хранене е много подходящо. Ако направи нянанка реакция, ще я видиш веднага и ще имаш време през деня да търсиш и намериш лекар
 Confused: По колко пюре евентуално може да изплюсква най-много?
 Sign Exclamation божа работа Wink
 Confused: След колко време да въведа и следващота храна, през 3 дена достатъчно ли е?
 Sign Exclamation да, ако приемането на новата храна върви безпроблемно.
 Confused: Каква оризова каша може да купя, защото в магазините ми предлагат само някаква, която е лечебна и общо взето е за запичане? Пък точно от запек ние си нямаме нужда?
 Sign Exclamation оризовата на Несле не е за запек, но е сладичка. Аз започнах с нея, но като докарахме що-годе прилична доза, която да си струва цапането, минах на домашна
 Confused: Кога смятате за подходящо да се включи месото, щото нашият тати много държи да се храним балансирано?
 Sign Exclamation кажи на тати, че и без месо може да се храни човек балансирано. Кога - въпрос на традиции в конкретното семейство. Някои дават месо като първа храна, други не дават до 3 годишна възраст. Аз давам епизодично - ако печеното месо за останалите членове от семейството е подходящо приготвено за малката.
 Confused: И да бързам ли с каши, кисели и други неща и кога?
 Sign Exclamation каши (домашни) спокойно можеш да даваш и като храна при захранването. Кисели - остави ги за по-насетне. Аз предлагам кисел от десетия месец, и то само и единствено с цел разнообразие.

# 2
Здравей,
аз захраних Ники то4но на 4 месеца и 3 седмици със зелен4уково пюре картоф с адаптирано мялко,после морков,тиква,ориз,спанак,чушка.
Аз  и давах плодово пюре когато стана на 3 месеца и 3 седмици но тя 20-тина дни ядеше само по 4 - 5 лъжи4ки, като стана на 4 месеца и 2 седмици запо4на да си хапва по половин буркан4е.
Зеленчуковото го давам на обяд а плодовото следобяд между храненето.
И аз я кърмя преди ядене и тя от зелен4уковото изяжда по 30-70 гр., но картоф и тиква 110-120гр.
Оризова каша взех на Нестле.

# 3
  • Стара Загора
  • Мнения: 2 729
по горе бях аз защо излезе като гост незнам.
Месо ми каза педиатърката да почвам като бяхме на консултация за 5 месец,но тя тогава ядеше по 5-6 лъж. картофено пюре как да и дам и мръвка и този месец  я захранвам с разли4ни зеленчуци и месото скоро ще го почваме сигурно.
Кисела докторката каза че не се усвоява добре от малките бебета и да изчакам малко с него.

# 4
  • София
  • Мнения: 18 679
Цитат на: marissha
Confused: Дали да купя готова тиквено пюре или аз да си направя сама, тъй като мога да всема домашна тиква?
Домашно, приготва се за 10 минути и при всички случаи ще е по-добро от готовото.Каквото остане - изпапкваш го ти Wink Направи го натурално, без захар, сол и т.н.Добави само малко кърма, да му е по вкусничко и познато.
 Confused:  В началото по колко лъжички да почна да давам и колко дълго това?
Ами ние вече на четвъртия ден излапахме 80-100 грама Embarassed
 Confused:  А на обяд ли да почна. Естествено засега възнамеравам за ужас на моето педи да давам първо цица, а после пюре.
Точно така.Ако имаш проблем с количеството кърма, не се подлъгвай да даваш първо пюрето, защото после ще суче малко и кърмата ти съвсем ще намалее Sad
 Confused: По колко пюре евентуално може да изплюсква най-много?
Колкото си иска, след като е сукал.Моят син има ограничение на 180-200 гр., защото е шишко, но при вас няма нужда.
 Confused: След колко време да въведа и следващота храна, през 3 дена достатъчно ли е?
Да.
 За начало мисля да почна със следните комбинации-тиква + картоф, + морков+ ориз и така да се захраним ссъ зеленчуци постепенно в рамките на месеца
Не е удачно в едно хранене да имате морков и ориз засега, изчакай да проака редовно и тогава; тиква и морков също комбинирай съвсем символично като количество, защото става много каротин на едно.
 Confused: да давам ли сокове, ?разредени или плодово пюре, или настъргана плод освен зеленчуковото пюре? Или първо седмица -две- само зеленчуци и после евентуално плод? Или да изчкам цял месец само зеленчуци?
Не съм давала сокове.Първо давах зеленчуци, после оризова каша, после попарен плод, после сурови плодове.Но вие сте малки, така че по-добре вари плодовете за пюрето.Аз ги въведох почти паралелно с другата храна - някъде на втората седмица от захранването.
 Confused: Каква оризова каша може да купя, защото в магазините ми предлагат само някаква, която е лечебна и общо взето е за запичане? Пък точно от запек ние си нямаме нужда?
тук съм пас.Не съм му давала никога купени каши.Считам, че домашните бият по всички показатели.
 Confused: Кога смятате за подходящо да се включи месото, щото нашият тати много държи да се храним балансирано?
Аз ще давам месен бульо другия месец, а на 9-10 месеца и месо.
 Confused: И да бързам ли с каши, кисели и други неща и кога?
Ами ако питаш мене изцяло със захранването не си струва да бързаш.Няма да ти се увеличи кърмата от това, че детето яде и пюрета, каши и кисели.Надали ще започне да наддава повече, напротив - много кърмени бебета спадат на тегло от твърдите храни.Питай Над_Таб как наддаваше Али на кърма и как наддава сега, като яде повече пюренца.Виж изхождането при нас се регулира действително от захранването.Ако все пак решиш - киселите ги правя с кърма, а кашите - с плодове,бебчо умира за тях Simple Smile Ами това е засега, друго не се сещам Rolling Eyes

# 5
  • Мнения: 2 051
Каквото мога ще ти отговоря от сстар личен опит и от решенията, които съм взела в момента за малките.
Само с едно уточнение, защото виждам, че често се бъркат нещата - вие не сте в четвърти месец. Щом сте на  4 навършени месеца, сте в петия, поне лентичката така сочи.
  Confused: Дали да купя готова тиквено пюре или аз да си направя сама, тъй като мога да всема домашна тиква?
            - домашното е по-добро, но сезонът не предразполага към добри тикви, повечето са изкуфели
  Confused: В началото по колко лъжички да почна да давам и колко дълго това?
            - започнах преди 2 дни с една -две лъжички, всеки следващ ден - с по две-3 повече.
  Confused: А на обяд ли да почна. Естествено засега възнамеравам за ужас на моето педи да давам първо цица, а после пюре.
            -  за мен на обяд е най-подходящо. Първо цица, колкото иска, после други работи.
   Confused: След колко време да въведа и следващота храна, през 3 дена достатъчно ли е?
            - мисля така да караме на каша 4-5 дни, ако всичко е наред след това да минем към някой плод.
  Confused: Каква оризова каша може да купя, защото в магазините ми предлагат само някаква, която е лечебна и общо взето е за запичане?
            - давам каша от ориз на Блевит
  Confused: Кога смятате за подходящо да се включи месото, щото нашият тати много държи да се храним балансирано?
           - не мисля да въвеждам месо в близките 3-4 месеца
 Confused:  И да бързам ли с каши, кисели и други неща и кога?
           - аз захраних с току-що с каша, ти си прецени.
           - киселът за мен е нещо излишно

# 6
  • Бургас
  • Мнения: 2 449
Избрах си тиквата за стартиране. - много добре Grinning

 Дали да купя готова тиквено пюре или аз да си направя сама, тъй като мога да всема домашна тиква?  - домашна, приготвя се много бързо, няма нужда да слагаш допълнително захар

 В началото по колко лъжички да почна да давам и колко дълго това? - Аз захранвах така - 1 вия ден 1-2 лъжички, 2рия 3-4 след това един ден пауза, на 4тия ден 5-6 лъжички, на 5тия 6-7, после пак един ден пауза и така нататък - за около 10тина дни се получава пълна порция.

 А на обяд ли да почна. - може, добре е на обяд.

 След колко време да въведа и следващота храна, през 3 дена достатъчно ли е? - Според мен не е достатъчно, поне седмица е добре да има между въвеждането на новите храни, 3 дни е малък срок , за да разбереш дали храната понася на детето.


 За начало мисля да почна със следните комбинации-тиква + картоф, + морков+ ориз и така да се захраним ссъ зеленчуци постепенно в рамките на месеца - картоф плюс тиква също е добре, но нали имаш предвид , че се захранва само с една храна и постепенно към нея се добавят нови.

 Каква оризова каша може да купя, защото в магазините ми предлагат само някаква, която е лечебна и общо взето е за запичане? Пък точно от запек ние си нямаме нужда? -  има оризова каша на Блевит с бифидус ефект, има и на Нестле, има и Синлак, която пък е подходяща за алергични деца.

 Кога смятате за подходящо да се включи месото, щото нашият тати много държи да се храним балансирано? 7ми, 8ми месец, щом почвате захранването на 5 месеца.

 И да бързам ли с каши, кисели и други неща и кога? Като се захраните с пюрета след месец примерно почни с кисели/каши - можеш и за суртешна и за следобедна закуска да ги даваш.

# 7
  • София
  • Мнения: 1 845
Извинете, не съм се изразила правилно за тиква +картоф+... Нямам намерение да ги даван наведнъж, а просто тиква + някой друг зеленчук.

А да не дадам и никакви плодови пюрета и сокове ли сега?

# 8
  • Мнения: 6 243
Според някои тиквата не е зеленчук, а плод, така че може да се каже, че захранваш с плодово пюре. Wink
Моят съвет е - ако захранването върви нормално и нямате проблеми, след месец да почнеш да предлагаш и плодови пюрета. Соковете на Вашата възраст само пълнят стомахчето. Аз слагам плодово пюре (или намачкан банан) към кашата, не давам като самостоятелно ядене.

Общи условия

Активация на акаунт