Копие на болничен лист

  • 3 633
  • 5
  •   1
Отговори
  • у дома...
  • Мнения: 3 079
Искам да попитам запознатите мами - мога ли да изискам да ми се издаде копие на болничните /преди и след раждането/, че днес ме сюрпризираха с новината, че абсолютно никакви документи не са ми подавани в НОИ - нито за болнични, нито за майчинство...

А и от къде трябва да взема копията - от лекаря, който ги е издал или от здравна каса?

Последна редакция: ср, 01 авг 2007, 19:18 от Надя Велинова

# 1
  • Мнения: 712
От лекаря. Здравната каса какво общо има?

# 2
  • Няма такава държава!
  • Мнения: 1 308
А болничният загубен ли е или просто не са го подали? Копия може да ти даде лекаря, но дали от НОИ  ще го признаят - не знам. Защо не разпиташ работодателя ти къде е болничния, защо не е подаден навреме и да си изискаш да го подадат?

# 3
  • Мнения: 9 973
записан ли ти е в картона номера и датата?Ако-не,отиваш при лекара и казваш от коя дата е и името си,и искаш дубликат! Peace

# 4
  • у дома...
  • Мнения: 3 079
Незнам дали е подаден в НОИ, но във справка, издадена от тях е отразен и дори пише, че са изплатени... Това значи ли че е подаден?

Работодателят ми твърди, че е загубен от бившата му счетоводителка. И сега като проверили, се оказало, че не съм била осигурявана и болничния не е изплатен. А аз имам справка от нои, че съм осигурена и са изплатени болничните.

Възможно ли е да не се изплаща майчинството и болничните, защото работодателя има задължения към НОИ? До колкото успях да разбера, не са изплащани осигуровки за другите служители във фирмата за години наред. И ако на дискета са подадени данните в НОИ, че съм осигурена, а реално парите не са внесени, при проверка от мен в НОИ ще ми кажат ли, че съм осигурена?

Последна редакция: ср, 01 авг 2007, 19:17 от Надя Велинова

# 5
  • Няма такава държава!
  • Мнения: 1 308
Незнам дали е подаден в НОИ, но във справка, издадена от тях е отразен и дори пише, че са изплатени... Това значи ли че е подаден?

Щом го има в справката, издадено от НОИ, значи, че е подаден при тях и са го обработили.
Работодателят ми твърди, че е загубен от бившата му счетоводителка. И сега като проверили, се оказало, че не съм била осигурявана и болничния не е изплатен. А аз имам справка от нои, че съм осигурена и са изплатени болничните.

Това е странно - как така хем е приет в НОИ, хем счетоводителката го е загубила? Как може да го загуби, щом вече не е бил в нея, а в НОИ? Да не би те да са го загубили? Или пък някой нещо те будалка.

Възможно ли е да не се изплаща майчинството и болничните, защото работодателя има задължения към НОИ? До колкото успях да разбера, не са изплащани осигуровки за другите служители във фирмата за години наред.

Възможно е, дори мисля, че така си процедират, въпреки че цялата тази нова система беше измислена точно, за да предотврати в такива случаи служителят/работникът да обира негативи от неизпълнението на задълженията на работодателя.

И ако на дискета са подадени данните в НОИ, че съм осигурена, а реално парите не са внесени, при проверка от мен в НОИ ще ми кажат ли, че съм осигурена?

Уф, тук вече не знам. Но работодателят няма право да подава декларация 1 на дискета, ако не е внесъл осигуровките преди това - дори мисля, че е наказуемо в смисъл, че за неверни данни носи отговорност по чл.333 от НК - нещо такова беше.  Моят съвет е да си отделиш един ден за разкавране по институции, да отидеш първо в банката и да си извадиш разпечатка на разплащателната сметка, по която следва да ти превеждат болничните, от която да е видно, че не си ги получила и с нея да отидеш в НОИ и да провериш на коя дата и по коя сметка са ги превели, ако са ги превели де. Имаш ли друга сметка, например за кредит? На моя мъж така се склучи, че от фирмата ли, от НОИ ли не знам, но объркали сметката и вместо по дебитната му карта бяха превели болничните по сметка на кредит, който отдавна бяхме изплатили, но банката не беше закрила. Провери си нещата, защото няма кой друг - приказката за вълка я знаеш, предполагам. Успех!

Общи условия

Активация на акаунт