Проблем със стара епизиотомия

  • 1 841
  • 9
  •   1
Отговори
  • Мнения: 5 539
При първото раждане ми направиха епизиотомия, но не ми казаха с колко и какви шевове. Всичко беше наред, докато не забременях за втори път. Когато коремът ми взе да понатежава, на мястото на един от шевовете се образува нещо като мехурче, което се прибира при докосване. Имам чувството, че един от вътрешните шевове се е скъсал Rolling Eyes; не знам дали е възможно и какво е това всъщност...
Докторът ме погледна и каза: Нищо ти няма, екстра си!, но аз все пак се притеснявам.
Има ли някой, който се е сблъсквал с подобен проблем?

А какво знаете за втора и следваща епизиотомия - от същата страна ли се реже и има ли допълнителни рискове?

# 1
  • Мнения: 1 503
Чувала съм ,че втора епизиотомия се прави отдругата страна,но ако се наложи и трета,  bouquet незнам вече къде ще режат.Но....може и да не ти се наложи втора ,нали Mr. Green
Отиди при друг лекар  bouquet

# 2
  • Мнения: 105
Мисля че няма общо правило. Много е индивидуално. Зависи от това как е направена първата епизиотомия и до колко е еластична тъканта ти. Ако всичко е наред - може изобщо да не се налага втора при второто раждане - все пак родовите пътища вече са "по-проходими" Wink и по лесно се разтягат.
Ако с първите шевове всичко е наред, а се налага пак нова епизиотомия - сигурно ще е от другата страна.
Но ако първата не е направена добре - може да срежат на същото място и да направят необходимите корекции, така че да няма бъдещи проблеми.

# 3
  • Мнения: 842
На мен при второто раждане ми казаха, че са рязали по старата епизиотомия, така че според мен няма някакво изискване къде да се направи втората епизиотомия.  Но не се притеснявай, при теб може и изобщо да не се наложи тази интервенция. От раждане до раждане има  огромна разлика.

# 4
  • Мнения: 209
Чувала съм, че при следваща епизиотомия режат на мястото на предишната - и при мен беше така  Rolling Eyes Сигурно решават според случая, но може и да има някакво правило  Rolling Eyes

# 5
  • Мнения: 752
Мен също ме рязаха вторият път по първата епизиотомия.

# 6
  • Мнения: 27 524
Лилита, миличка, това най-вероятно е шевче от първата, което напипваш, защото там кожата вече не е гладка и като предишната. Представи си белег другаде от шев и после го надуй мислено отвътре и си представи как точките от конеца ще изпъкнат и ще станат като пъпчици, още повече на една мека и постоянно злажна тъкан. Същото е. Не го мисли, всичко е наред  Hug
И аз първия път съм с доста дългичка епизиотомия и съм си мислела как ще има подутинки в една напреднала бременност и ето че ти потвърди очакванията ми. Прегръщам те  Heart Eyes

# 7
  • Мнения: 2 807
Лилита, здравей!

Не съм имала проблеми с епизиотомиите, но не мисля, че имаш повод да се притесняваш, а още повече щом и лекар е потвърдил, че всичко е наред.
Описанието на Блонди за шевовете ми се струва логично, може при теб да е точно това, за което тя е писала.

А какво знаете за втора и следваща епизиотомия - от същата страна ли се реже и има ли допълнителни рискове?

При теб епизиотомията, ако се наложи такава разбира се, най-вероятно ще е от същата страна, т.к. между 1-во и 2-ро раждане ще са изминали почти 4-ри години, и няма да е проблем да те срежат пак на същото място.

Ако се налага такава, можеш предварително да помолиш гинеколога си, да те среже от влагалището към ануса (тогава се нарича перинеотомия), т.к. те не са така болезнени както епизиотомиите(изпитала съм го 2 пъти).
В някои болници например имат практика да правят не епизиотомия, а именно перинеотомия.
Е, зависи предимно от лекаря, които води ражаднето, разбира се.

Сега за моите срязвания...
Имам си три дечица и... 4 епизиотомии, всъщност 2-те от тях са перинеотомии.

С Дани - една епизиотомия.
С Ива - една епизиотомия и една перинеотомия.
С Мони - "само" една перинеотомия ...
 
Първата е с дължина около 10 см - Дани е роден чрез форцепс и затова се наложи да е толкова дълга.
По "правило" първата епизиотомия винаги се прави в дясно, освен ако лекаря не е левичар  Wink, което е малко вероятно.
Втората е в ляво - направена е с цел да не се разкъса първата, която е огромна.
Направи ми я акушерката обаче, и въпреки наставленията (превърнали се в молби накрая), от страна на гинеколога ми, да среже повече, за да не се разкъса първата или пък на друго място, тя не направи повече от 3-4 см, в последствие на което се разкъсах и до ануса (това е третата). До последно акушерката казваше, че съм много еластична, а лекарят ми добавяше: "Знам, но е и много тясна"...
Четвъртата, лекарят ми се чудеше къде да ме среже третият път, е пак перинеотомия - той също каза, че са по-малко болезнени, а и аз вече бях "проверила" силата на болката и дискомфорта.

Да добавя само, че и преди, и по време на бременностите ми съм правила упражнения за перинеума, което не ми спести разрезите, но определено има само плюсове от тях.
По време на ражданията - и по време на разкритието, и по време на изгонването - лекарят ми правеше масаж на перинеума, което също би трябвало да предотврати разкъсванията...
Е да, ама не...
Имам толкова епизиотомии при все че и трите ми деца са породени - което би трябвало да е предпоставка за лесни раждания без разкъсване, рязане и шевове.
А и децата ми не се раждат големи - Дани (първото) -> 3 350кг, а другите 2 по 3 100 кг.
Гинекологът ми също така не е "маниак" на тема епизиотомии  Wink  Laughing
Познавам няколко мами, които са родили при него - едната първо дете - 4 кг, без нито един шев, второто - също. Друга  - пак 4 кг бебе - само с няколко вътрешни разкъсвания, а третата (родихме в 2 последователни дни) роди 2-то си бебче без нито един шев и без капка кръв дори - ето това е, което пожелавам и на теб от цялото си сърце и душа!  Hug

Ако имаш още притеснения и/или въпроси - питай!  Hug

# 8
  • Мнения: 2 849
Мисля че няма общо правило. Много е индивидуално. Зависи от това как е направена първата епизиотомия и до колко е еластична тъканта ти. Ако всичко е наред - може изобщо да не се налага втора при второто раждане - все пак родовите пътища вече са "по-проходими" Wink и по лесно се разтягат.
.
Така и акушерките казваха на второто раждане ,но Вики ми направи естествена  перинеотомия Rolling Eyes

# 9
  • Мнения: 5 539
Благодаря на всички за отговорите и споделения опит! Hug
Аз пак ще насоча вниманието на лекаря ми към това, че ми се е надула епизиотомията и ще настоявам да ми каже какво смята да прави. По принцип му имам доверие, но от опит знам, че някои лекари не говорят много, а просто правят това, което е нужно.
И май ще е най-добре, ако ще ме реже, да ме среже от същата страна по стария разрез.

А дали ще се мине без шевове изобщо, много ми се иска, но не вярвам Confused

Благодаря ви още веднъж!  bouquet

Общи условия

Активация на акаунт