Дайте идея за нещо подходящо за диабетици?

  • 2 712
  • 9
  •   1
Отговори
  • Мнения: 1 299
Ще правя парти в чест на моя позната, но ще има и диабетик (диабет тип 2) и ми се иска да се съобразя и с нея. Дали не знаете, за някаква торта или нещо такова, което е подходящо за диабетици? Знам, че има вече много неща по магазините, но ми се искаше да е нещо домашно приготвено и да не става за всички.

# 1
  • Мнения: 22 867


Сладкиш с извара

500 гр. извара,
2 яйца,
100 гр. сини сливи без костилки,
50 гр. сметана,
1 чаша брашно + бакпулвер,
1 щипка сол,
100 гр. орехи,
стрити бисквити за посипване на тавата
олио за намазване на формата
 
Всички съставки , освен двете последни /бисквити и олио/ се смесват, формата се намазва с олио, поръсва се с натрошените наситно бисквити. Изварената смес се изсипва във формата/или тавата/, покрива се с фолио и се пече около 25 мин.при температура 180 град. След това фолиото се маха и се допича още 10-15 мин. Захар изобщо не се слага, сините сливи придават сладост и сладкиша е доста вкусен.

Превеждах го от руски форум за една позната, тя го хареса и го прави с разни украси като торта. За съжаление не мога да дам рецепта за крема, с който маже отгоре, но го прави с подсладител.

Ето и рецепта за тортичка от български сайт.


# 2
  • Мнения: 22 867
И още един линк. Сайтът е за някакъв подсладител, но пък има рецепти. Може някоя да ти свърши работа.

# 3
  • Мнения: 1 299
labrexHug

Заслужи си лакрисовите бонбони  Wink

# 4
  • Мнения: 22 867
labrexHug

Заслужи си лакрисовите бонбони  Wink

Какво ли не прави човек за едните лакрицови бонбони! Grinning Надявам се някоя рецепта да ти свърши работа.

# 5
  • Мнения: 1 299
Още пъравата си я харесах, сега си я записвам в тефтера за рецепти и ще я изпробвам първо в къщи  да я направя. Така ми се искаше наистина нещо хубаво да нбаправя, а не просто да купя от магазин за диабетици.  Hug

# 6
  • Мнения: 22 867
Сигурно вече си направила торта, но попаднах на подобна тема във форума, ето я, може да е полезна.

# 7
  • Мнения: 375
Горещо ти препоръчвам тези рецепти на Бордовски - пробвала съм доста от тях - много са вкусни не са само диабетични, но и диетични - http://www.bordovsky.net/

# 8
  • с/у ОколоМръсТното
  • Мнения: 19 148
със подсладители не бива, за диабетици тип 2.
Или малко захар или без нея.

# 9
Oткъде го измисли това, че не бива с подсладители за диабет тип 2 ? Обикновенно човек се аргументира,като твърди нещо, иначе твърдението ти е глупост. Thinking

ето истината:
 
При диабет, свръхтегло и затлъстяване се препоръчва използването на интензивни синтетични подсладители. Те са значително по-сладки от захарта (30-700 пъти), поради което, за да се постигне необходимата сладост е нужно много малко количество от тях. Ето защо използването на тези подсладители внася почти нулеви количества енергия и дава възможност за широката им употреба в нискокалорични диети. Те не предизвикват отделянето на инсулин, поради което са подходящи за хора с диабет. Използват се широко и в дъвките за предпазване от кариес.

Интензивните синтетични подсладители, разрешени в Европейския съюз и България са:

Аспартам, съставен от аминокиселините аспартамова киселина и фенилаланин - 130-200 пъти по- сладък от захарта;

Ацесулфам К - 150-200 пъти по-сладък от захарта;

Захарин - 200-700 пъти по-сладък от захарта;

Цикламати - 30-80 пъти по-сладки от захарта.
Безопасността на тези подсладители е изследвана в продължение на десетилетия преди да бъдат разрешени за употреба от човека. Задължително условие за безопасността им е тяхната висока степен на чистота. Тяхното използване в храните и напитките, както и предлагането им като трапезни подсладители, поради съображения зa сигурност е ограничено до определени допустими нива, които се установени на принципа да са безопасни, ако цял живот всеки ден тези подсладители се приемат в максималните им допустими количества.
 
 

Общи условия

Активация на акаунт