ПрРЕХВЪРЛЯНЕ НА МАЙЧИНСТВОТО

  • 1 267
  • 11
  •   1
Отговори
Здравейте на всички искам да питам някоя от вас знаели нещо по въпроса с прехвърлянето на майчинството. Малкият септември  ще стане на 11 месеца и ще го оставя на братовчедка  ми
 Искам да разбера мога ли да и прехвърля майчинството тя е безработна.   newsm78 newsm78

# 1
  • Мнения: 113
Не - този, на когото го прехвърляш, трябва да работи на трудов договор, за да му прехвърлиш твоя отпуск поради бременност и майчинство.

# 2
  • София
  • Мнения: 3 328
Чл. 164, ал. 3 от Кодекса на труда: " Отпускът по ал. 1 със съгласието на майката (осиновителката) се разрешава на бащата (осиновителя) или на един от техните родители, когато работят по трудово правоотношение.".
Определено вариантът с безработната братовчедка няма да свърши работа.

# 3
  • Мнения: 491
Безработната братовчедка можеш да наемеш по програмата на Социални грижи. Прекратява се отпускът за отглеждане на дете - съответно и обезщетението. Ти сключваш трудов договор с нея, като фиксирана заплата и осигуровките и се поемат от тази програма.

# 4
  • Мнения: 95
breznik  щом е безработна братовчедка ти може да ти гледа детето по програма на социални грижи в подкрепа на майчинството и ще получава 180 лв. Питай в бюрото по труда там ще ти разяснят за тази програма.

# 5
Благодаря на всички!!!

# 6
  • Мнения: 455
Мога ли да прехвърля майчинството си на майка ми /тя е инвалид/?
 newsm78

# 7
  • Мнения: 9 050
Мога ли да прехвърля майчинството си на майка ми /тя е инвалид/?
 newsm78

Последно, на таткото или на майка ви?

# 8
А ако прехвърля майчинството на някоя от бабите,която работи,тя задължително ли трябва да излезне в отпуск по майчинство  newsm78

# 9
  • Мнения: 491
А ако прехвърля майчинството на някоя от бабите,която работи,тя задължително ли трябва да излезне в отпуск по майчинство  newsm78
Ами не съм сигурна, че ти разбирам правилно въпроса, защото така, както си го задала, сама си отговаряш. Да, трябва. Нали това е идеята - ако ти се върнеш на работа някой друг да гледа детето в къщи. Ако е баба, дядо или татко и е осигурен за всички осигурителни рискове 6 месеца преди това, може да взема 180-те лева той. Ако не - ти си взимаш 90 лева и го даваш на ясла или го гледа някой друг.

# 10
  • Мнения: 9 050
А ако прехвърля майчинството на някоя от бабите,която работи,тя задължително ли трябва да излезне в отпуск по майчинство  newsm78

Не, не е длъжна да ползва отпуска, обаче ако няма да го ползва, не виждам смисъла от това прехвърляне. Защото така само ще загубиш 90-те лева. Тъй като си го прехвърлила, нямаш право на тях. А и майка ти не може да ги получава. Просто ги губиш. Не виждам смисъл в това, което питаш.

# 11
Питах защото бабите и дядовците ще се въртят да гледат малкия, и си мислех да ги прехвърля само на един. Но ясно,благодаря ви за отговрите,разбрах  Peace

Общи условия

Активация на акаунт