за задaвянето с храна

  • 7 728
  • 19
  •   1
Отговори
Здравейте, токущо прескачам от съседен форум, където не е удачно много да пиша, та иде реч, че там прочетох за едно момче на 15г , което се е задавило с храна и е умряло,и честно малко се потресох! На мен много често ми се случва да ми засядо храна или да се задавям, затова не сядам да се храня дори и един бонбон, ако няма до мен вода! При мен тазr параноя от задавяне стана преди 3 год, когато буквално си мислех, че умирам задавих се с кисело мляко,почнах да се давя, посинях, нямах въздух, сълзите ми течаха сами от очите ми и  колкото и нелепо да звучи , ако не беше тогавашния ми приятел сигурно да не съм между живите, след това около 1час треперех и ми се виеше свят не можех да си стоя на краката, толкова силна бе уплахата ми.....като си спомням за онзи ден още изтръпвам, че може пак така да се задавя
 И оттогава се храня, като някоя флегматичка едва едва, буквално на всяко втора хапка пия вода! Много ме е страх от това!
    Дайте съвети как най-бързо може да се реагира в такав момент и как може да бъде избегната паниката!!!!

Последна редакция: чт, 26 юли 2007, 13:52 от Ellypr

# 1
Пак съм аз и още едно въпросче -дали ако човек попадне в такава ситуация може  сам да си помогне???

# 2
  • Linz
  • Мнения: 11 619
Как така е заседнало кисело мляко? Shocked Мислех, че само с твърда храна може да се задави човек фатално.

# 3
  • Мнения: 4 300
Как така е заседнало кисело мляко? Shocked Мислех, че само с твърда храна може да се задави човек фатално.
Теоретично можеш и да се удавиш докато пиеш ( това го чух от доктор на курс за първа помощ в БЧК). Доколко е вярно и в какво състояние трябва даси обаче не знам.
На мен ми се е случвало от смях докато пия безалкохолно, газирано при това, така да се задавя че ми излезе буквално през носа. Нищо не ми стана както е видно, но е доста неприятно. Предполагам че би могло и да има последици newsm78

# 4
  • София
  • Мнения: 462
Аз съм се задавяла със собствена слюнка,нарочно за да проверя дали е такъв механизма на задавяне  Crazy
Добре че беше до мен приятелка (която ми каза как се задавяш всъщност),около 10 -15 сек не можех въздух да си поема,
после 2 мин едва едва дишах.
 А когато ти излезе течност през носа,не е задавяне мисля...щото не ти отива към трахеята.

# 5
  • Мнения: 4 300
Да си призная честно не знам накъде отива, но буквално не можех да си поема въздух и след няколко секунди ми излезе през носа. Както и да е, няма да разводнявам темата..

# 6
  • Linz
  • Мнения: 11 619
То ясно, че е много неприятно- това е лигавица и като се раздразни ти пречи да дишаш... но колко трябва да набъбне, че чак да не може да мине въздух... Или е някакъв друг принципа (не разбирам много)? newsm78

# 7
  • София
  • Мнения: 462
Аз доколкото знам ,това задавяне, след което трябва да те потупат за да изкашляш това което е попаднало в трахеята,се получава когато преглътнеш и вдишаш едновременно.Лично го пробвах  Crazy
Да се намеси медицинско лице да обясни Simple Smile

# 8
  • Мнения: 3 500
Когато бях бременна във втори или трети месец повръщах много, по няколко пъти на ден. Един от пътите, в които повръщах изкаравах и твърда храна, която бях яла преди 1-2 часа. Едно парче ми заседна в гърлото /на "излизане"/ и нито напред, нито назад. Въздуха ми спря, посинях ,прилоша ми, панирах се, бях сама. Помислих си "ще умра и аз и бебето". Не знам как в паниката си успях да измъкна парчето, дори не помня какво стана, но такъв ужас никога не съм изпитвала в живота си. После се наревах едно хубаво. Моника два пъти се е давела с твърди парчета, колкото и да съм се старала такива да не попадат в гърлото й. Уви! И двата пъти съм изтръпвала дотам че да не си усещам крайниците и да треперя часове след това. Слава богу на момента не съм изпадала в паника , бръквах в гърлото и вадя парчето. После и двете с малката си поплакваме. Това и на мен ми е най-големия страх и кошмар. И като я оставям на някой друг винаги си мисля дали няма да се задави и др. човек да не успее да реагира. Cry

# 9
  • Мнения: 189
От това, честно казано, най-много ме е страх. Един път така се задавих, добре че баща ми си беше вкъщи... До ден днешен си мисля, че ако го нямаше и мен нямаше да ме има. Ако ми се случи да се задавя докато съм сама, треперя цялата половин час, след като съм успяла да си поема дъх.

# 10
  • Мнения: 1 492
Имах колега, който си отиде, докато си хапваше от една пържола по време на сватба. Хората си помислили, че е епилептик и не са реагирали подобаващо.
Почивай в мир Flowers Rose Flowers Rose

Така, че колкото и безобидно да е, си е и опасно.

# 11
  • Мнения: 4 300
То ясно, че е много неприятно- това е лигавица и като се раздразни ти пречи да дишаш... но колко трябва да набъбне, че чак да не може да мине въздух... Или е някакъв друг принципа (не разбирам много)? newsm78
Мисля че проблемът е ако ти влезе в трахеята и оттам в белите дробове. Вдишаш ли някаква течност или можеш да се удавиш или ако не е вода, а нещо кисело например, се разграждали алвеолите и настъпва смърт ( това пак по инфо от същия курс при БЧК Mr. Green)

# 12
  • Linz
  • Мнения: 11 619
Имах колега, който си отиде, докато си хапваше от една пържола по време на сватба. Хората си помислили, че е епилептик и не са реагирали подобаващо.
Почивай в мир Flowers Rose Flowers Rose

Така, че колкото и безобидно да е, си е и опасно.

Ужас! Колко нелепо...

То ясно, че е много неприятно- това е лигавица и като се раздразни ти пречи да дишаш... но колко трябва да набъбне, че чак да не може да мине въздух... Или е някакъв друг принципа (не разбирам много)? newsm78
Мисля че проблемът е ако ти влезе в трахеята и оттам в белите дробове. Вдишаш ли някаква течност или можеш да се удавиш или ако не е вода, а нещо кисело например, се разграждали алвеолите и настъпва смърт ( това пак по инфо от същия курс при БЧК Mr. Green)
А, да- в белите дробове като отиде става страшно (не съобразих, този курс го карах много отдавна). Да пази Господ (дет' се вика)!

# 13
  • Мнения: 1 217
От това задавяне в нас не консумираме риба.
Представете си мъж,близо 2 метра да стои на колене и да не може да си поеме въздух-баща ми.
Същата работа е и с царевицата.
Сега когато имам дете изтръпвам при всяко негово кашляне.
Няколко пъти се е давил и след това 1 час не мога да правя нищо защото треперя.

# 14
  • Мнения: 1 207
Наистина е доста опасно,но мисля,че авторката вече е с малко параноя.

Общи условия

Активация на акаунт