Примерна месечна схема за захранване

  • 39 739
  • 14
  •   1
Отговори
  • Мнения: 6 243
Това е превод на схемата за захранване, която ми беше предоставена преди време от Инка, за което отново й благодаря. Ръководих се от нея при въвеждането на първите храни на дъщеря ми. Тъй като доста майки проявиха интерес, реших да я пусна като тема във форума, като преведох само схемата. Целите файлове качих тук:
http://community.webshots.com/album/296167124vZqVLS
за справка, тъй като са доста обемни - могат да се разглеждат и четат. Обясненията са по-подробни, за тези, които имат време и се интересуват.

     Предложената схема е ПРИМЕРНА. На мен ми служеше като опора, въз основа на която правих промени. Оказа се, че дъщеря ми не харесва круши, а тиквички и цвекло предпочетох да не давам и все още не съм. Така или иначе, схемата предлага разумно и плавно въвеждане на новите храни и вероятно ще е от полза и на други мами. Ето това са най-важните неща:

"СЪЗДАЙТЕ РЕЖИМ НА ХРАНЕНЕ
Ако до този момент Вашето дете все още няма установен режим на хранене, е препоръчително преди захранването да създадете някакъв режим.
По време на първата фаза от захранването, млякото остава най-важната храна за бебето, тъй като му осигурява нужния баланс от витамини и минерали. На този етап „твърдата” храна служи само за запознаване, така че винаги първо предлагайте млякото, за да сте сигурни, че в процеса на захранване детето ви получава нуждата му дневна порция от него.

ПРИМЕРЕН ХРАНИТЕЛЕН РЕЖИМ – ПЪРВИ МЕСЕЦ НА ЗАХРАНВАНЕТО Този план може да ви послужи като ориентир при захранването на бебето. Не забравяйте, че всяко бебе е уникално и си има своите предпочитания, така че не се безпокойте, ако детето Ви не се вписва точно в предложената схема.

ПЪРВИ ХРАНИ Ориз (pure organic baby rice), круши, моркови, картофи, сладки картофи, зелен боб, тиквички и цвекло (swede)
Забележка: 1 кубче се равнява приблизително на 1 изравнена супена лъжица
ДЕН 1 – 3
7/7:30   кърма или 180 – 240 мл. адаптирано мляко
11                   кърма или 180 – 240 мл. адаптирано мляко + 1 ч. л. оризова каша, смесена с кърма,адаптирано мляко или хладка преварена вода
2/2:30   кърма или 150 – 210 мл. адаптирано мляко
6                   кърма или 180 – 240 мл. адаптирано мляко
10                   кърма или 150 – 210 мл. адаптирано мляко (по желание)

ДЕН 4 – 6
7/7:30             кърма или 180 – 240 мл. адаптирано мляко
11                  кърма или 180 – 240 мл. адаптирано мляко + 1 кубче пюре от круши (по желание)
2/2:30             кърма или 150 – 210 мл. адаптирано мляко
6                  кърма или 180 – 240 мл. адаптирано мляко + 1 ч. л. оризова каша, смесена с кърма, адаптирано мляко или хладка преварена вода
10                   кърма или 150 – 210 мл. адаптирано мляко (по желание)

ДЕН 7 – 9
7/7:30   кърма или 180 – 240 мл. адаптирано мляко
11                   кърма или 180 – 240 мл. адаптирано мляко + 1 кубче пюре от моркови (по желание)
2/2:30   кърма или 150 – 210 мл. адаптирано мляко
6                   кърма или 180 – 240 мл. адаптирано мляко
1 ч. л. оризова каша, смесена с кърма, адаптирано мляко или хладка преварена вода + 1 кубче пюре от круши
10                  кърма или 150 – 210 мл. адаптирано мляко (по желание)

ДЕН 4 – 6
7/7:30   кърма или 180 – 240 мл. адаптирано мляко
11                   кърма или 180 – 240 мл. адаптирано мляко
1 кубче пюре от круши (по желание)
2/2:30   кърма или 150 – 210 мл. адаптирано мляко
6                   кърма или 180 – 240 мл. адаптирано мляко
1 ч. л. оризова каша, смесена с кърма, адаптирано мляко или хладка преварена вода
10                  кърма или 150 – 210 мл. адаптирано мляко (по желание)

ДЕН 7 – 9
7/7:30   кърма или 180 – 240 мл. адаптирано мляко
11                   кърма или 180 – 240 мл. адаптирано мляко
1 кубче пюре от моркови
2/2:30   кърма или 150 – 210 мл. адаптирано мляко
6                   кърма или 180 – 240 мл. адаптирано мляко
1 ч. л. оризова каша, смесена с кърма, адаптирано мляко или хладка преварена вода + 1 кубче пюре от круши
10                   кърма или 150 – 210 мл. адаптирано мляко (по желание)

ДЕН 10 – 12
7/7:30   кърма или 180 – 240 мл. адаптирано мляко
11                   кърма или 180 – 240 мл. адаптирано мляко
1 кубче пюре от ябълка
2/2:30   кърма или 150 – 210 мл. адаптирано мляко
6                   кърма или 180 – 240 мл. адаптирано мляко
1 ч. л. оризова каша, смесена с кърма, адаптирано мляко или хладка преварена вода
10                  кърма или 150 – 210 мл. адаптирано мляко (по желание)

ДЕН 13 – 15
7/7:30   кърма или 180 – 240 мл. адаптирано мляко
11                   кърма или 180 – 240 мл. адаптирано мляко
1 кубче пюре от сладки каргтофи
2/2:30   кърма или 150 – 210 мл. адаптирано мляко
6                   кърма или 180 – 240 мл. адаптирано мляко
1 ч. л. оризова каша, смесена с кърма, адаптирано мляко или хладка преварена вода + 1 кубче пюре от круши
10                  кърма или 150 – 210 мл. адаптирано мляко (по желание)

ДЕН 16 – 18
7/7:30            кърма или 180 – 240 мл. адаптирано мляко
11                 кърма или 180 – 240 мл. адаптирано мляко
1 кубче пюре от сладки картофи ИЛИ
1 ч. л. оризова каша, смесена с 1 кубче пюре от тиквичка
2/2:30            кърма или 150 – 210 мл. адаптирано мляко
6                 кърма или 210 – 240 мл. адаптирано мляко
1 ч. л. оризова каша, смесена с кърма, адаптирано мляко или хладка преварена вода + 1 кубче пюре от круши или ябълки
10                 кърма или 150 – 210 мл. адаптирано мляко (по желание)

ДЕН 19 – 21
7                кърма или 180 – 240 мл. адаптирано мляко
11                кърма или 180 – 240 мл. адаптирано мляко
1 кубче пюре от сладки картофи ИЛИ
1 ч. л. оризова каша, смесена с 1 кубче пюре от моркови
2/2:30          кърма или 150 – 210 мл. адаптирано мляко
6               кърма или 210 – 240 мл. адаптирано мляко
3 - 4 ч. л. оризова каша, смесена с кърма, адаптирано мляко или хладка преварена вода + 1 кубче пюре от круши или ябълки
10               кърма или 60 – 90 мл. адаптирано мляко (по желание)

ДЕН 22 – 24
7              кърма или 180 – 240 мл. адаптирано мляко
11              кърма или 180 – 240 мл. адаптирано мляко
2 кубчета пюре от сладки картофи ИЛИ
1 - 2 ч. л. оризова каша, смесена с 1 кубче пюре от цвекло
2/2:30         кърма или 150 – 210 мл. адаптирано мляко
6              кърма или 180 – 240 мл. адаптирано мляко
4 -5 ч. л. оризова каша, смесена с кърма, адаптирано мляко или хладка преварена вода + 1 кубче пюре от круши или ябълки
10              кърма или 60 – 90 мл. адаптирано мляко (по желание)

ДЕН 25 – 27
7               кърма или 180 – 240 мл. адаптирано мляко
11               кърма или 180 – 240 мл. адаптирано мляко
2 кубчета пюре от сладки картофи ИЛИ
2 ч. л. оризова каша, смесена с 1 кубче пюре от зелен боб
2/2:30          кърма или 150 – 210 мл. адаптирано мляко
6               кърма или 180 – 240 мл. адаптирано мляко
4 ч. л. оризова каша, смесена с кърма, адаптирано мляко или хладка преварена вода + 2 кубчета пюре от ябълки
10               кърма или 60 мл. адаптирано мляко (по желание)

ДЕН 28 – 30
7              кърма или 180 – 240 мл. адаптирано мляко
11              кърма или 180 – 240 мл. адаптирано мляко
2 кубчета пюре от моркови ИЛИ
2 ч. л. оризова каша, смесена с 1 кубче пюре от цвекло
2/2:30        кърма или 150 – 210 мл. адаптирано мляко
6             кърма или 180 – 240 мл. адаптирано мляко
4 -5 ч. л. оризова каша, смесена с кърма, адаптирано мляко или хладка преварена вода + 2 кубчета пюре от круши или ябълки
10             кърма или 60 – 90 мл. адаптирано мляко (по желание)

Забележка: до този момент последното хранене може да отпадне"

# 1
  • Мнения: 2 051
Какви са съображенията да се въвеждат храни сутрин и вечер?
На мен лично ми се вижда по-удачно за това да се използва сутрешно и обедно или в краен случай по-ранно следобедно хранене. В 18 ч. бебета са по-криви и изморени, изглежда ми неподходящо да се учат на нещо ново в такъв момент.

# 2
  • Мнения: 6 243
За съжаление разполагам само с отделни страници от книгата, така че не зная конкретните съображения на авторката да предложи въвеждането на храни на вечерното хранене в 18, вместо на следобедното хранене в 14 ч. Аз самата давам "другата" храна в 10 и в 14 ч., защото в 18 вече съм се върнала от работа и е по-уместно само да кърмя.

Предложих схемата тук, тъй като доста момичета помолиха да им я пратя, явно много хора имат желание да я разгледат, а файловете са в сравнително "неудобен" формат -.jpg и на английски.
Т. нар. "правила при захранването", са дадени тук (тях не съм ги превеждала), но и те не отговарят на въпроса, който поставяш.
http://community.webshots.com/photo/296167124/296167609tTIkJq

# 3
  • Мнения: 8 585
Независимо от възрастта на която ще започнете, общоприето в Европа (със значителни национални различия) е да се започва захранване САМО  с едно ястие, а не с две едновременно.
Причината е проста-

*ако детето изяви алергия към някои от продуктите трудно ще установите кой е този, ако давате две едновременни захранвания. Вероятността за алергии е толкова по-голяма, колкото повече са чуждите храни едновременно.
*вероятността да нямате успех с две чужди храни е много по-голяма, отколкото,ако въвеждате само една. Нужно е време на детето да свикне с новите вкусови усещания и затова трябва време-седмици.
*децата се объркват от различни вкусове едновремено-гримасите и плюенето ще Ви обезсърчават допълнително.
Започва се в 15-16-17-18 часа следобяд. Защо следобяд?
Защото:
*ако кърмите-кърмата сутрин и по обяд е достатъчна-не е необходимо да лишавате детето от нея, докато в следобедните часове по-малко и така можете да дадете добавъчно хранене и да кърмите след това.
* тъй като първите храни са -плодови сокове и пюре от ябълки,круши-тези храни са сладки. Сладки храни не се слагат сутрин, тъй като децата лесно привикват към тях и не ядат добре основното ядене към 12-13-14 часа именно затова.
Защо ябълки или круши-защото се ядат най-добре и са напълно безвредни, дори и полезни. Но САМО два плода, не 4 или 5. Приготвяме 3 чиниики-настъргана ябълка(миксер), настъргана круша(миксер, не ренде), и смес.
Опитваме към кое от трите детето ще покаже някакъво предпочитание и продължаваме само с това около 1 седмица. Нужно е търпение, не насилие-след това може и да се кърми по желание. Всички останали хранения са само кърма или адаптирано мляко съответно.
След 1 седмица се разширява диетата с малко банан, или се добавя брашно от ориз-така че-един ден ябълка, втори ден сок от ябълка или круша, трети ден ябълка с оризово брашно, четвърти ден крем от оризово брашно с кърма или адаптирано мляко,пети ден банан с малко круша, шести ден-кърмене само Simple Smile,седми ден-сокове.
Така постепенно се разширява диетата с други плодове от сезона, НО НЕ СЕ СЛАГАТ ДРУГИ "твърди хранения" преди да сте изминали 2-3 седмици с плодове и детето не е свикнало напълно с лъжичката и с цялата процедура.

# 4
  • Мнения: 3 379
Искам само да изкоментирам, че това със сладките (плодови) храни сутрин съвсем не е вярно. По принцип плодовете се преработват от организма най-добре в часовете до 10 ч., когато е т.нар. отделителен период, а плодовете са лесно смилаема и преработваема храна. Също така е вредно да се ядат на края на друго ядене, тъй като ферментират по-бързо и така "захлупват" ферментирали другата, по-бавно смилаема храна и я развалят още преди да е преработена от стомаха.

Също така привикването към сладкия вкус е трудно да се аргументира, тъй като кърмата е сладка по принцип, така че бебето вече е привикнало към сладкото. Не е и аргумент, че "ще си развали" яденето бебето, моят Гошко си хапва сутрин каша с плод, а на обяд като змей изяжда едно прилично количество месно или зеленчуково пюре.

# 5
  • Мнения: 6 243
Последното, което искам с тази тема, е да предизвиквам полемика.
Схемата, за която става реч, има много достойнства. Има и недостатъци. Какви са едните и какви са другите, се определя от конкретното дете и от конкретната ситуация.
Пускам я като отделна тема само и единствено да спестя на майките, които не владеят английски, неудобството да се бъхтат с речниците.

На който му е от полза - да я копира.
Аз я намирам за полезна, защото това е най-подробната схема, която видях, докато събирах материали за захранването на дъщеря ми.

# 6
  • Мнения: 4 915
Благодаря за схемата, ще ми е полезна по-натам.  Simple Smile

Четох, четох и не видях да се въвеждат две нови храни едновременно.  Thinking Напротив - новата храна е сутрин, а за 18 часа се измества храна, която вече е въведена.
Смятам,  че за нас ще е удачно вечерното хранене да го изместя към 16 часа, и да въвеждам нови храни през 5-7 дни.

# 7
  • Мнения: 404
Имам въпрос относно количеството на кашата. Виждам, че по схемата се започва с 1 ч.л. и така се дава чак до 20-тия ден. Не трябваше ли първия ден 1 л., втория 2 и т.н. до достигане на нужното количество?

# 8
  • София
  • Мнения: 18 679
Цитат на: Мимоза
Имам въпрос относно количеството на кашата. Виждам, че по схемата се започва с 1 ч.л. и така се дава чак до 20-тия ден. Не трябваше ли първия ден 1 л., втория 2 и т.н. до достигане на нужното количество?


Ами въпрос на подход и на дете.То затова схемите са ПРИМЕРНИ.Моят син още на третия-четвъртия ден си омаха стотина грама пюре.Обаче още на първата лъжичка реагира изключително добре - не е плюл, не е повръщал, напротив - личеше си, че много му харесва.Е какво да го мъча десет дена с по една лъжичка Shocked Дете, което реагира по-страхливо на новите вкусове, трябва да се захранва по-бавно и внимателно.Така мисля аз.

# 9
  • Мнения: 6 243
Цитат на: Мимоза
Имам въпрос относно количеството на кашата. Виждам, че по схемата се започва с 1 ч.л. и така се дава чак до 20-тия ден. Не трябваше ли първия ден 1 л., втория 2 и т.н. до достигане на нужното количество?

Зависи какво целиш. Ако целта ти е да заместиш хранене, увеличаваш с по 1 ч. л. до достигане на пълната порция - количеството й се определя от възрастта на детето и от индивидуалните му особености.
Ако целиш само да запознаеш детето с новите вкусове (което е точния смисъл на понятието "захранване", защото първото, за което писах, е "отбиване"), първо храниш детето с мляко, а след това предлагаш другата храна. При това е нормално за един месец да достигнеш само до 4 - 5 лъжички каша, смесени с 2 лъжички пюре. Но пак зависи от детето. За дъщеря ми и това ще е много, ако първо е сукала. Синът ми изяждаше по едно бурканче след кърмене и можеше да изяде и още, но не му давах.

Обичайно количествата се определят от самото дете - предлагаш му и колкото изяде. Но в началото почваш с по една, две и т. н. лъжички

# 10
  • Мнения: 385
Аз благодаря на sladka hapka, че е намерила време да преведе тази схема за захранване.  Тя е от книгата на Джина Форд, книга, която преди време ми беше препоръчана от моя приятелка.

Аз също смятам, че Дж.Форд  се е постарала да даде едно плавно захранване. Иначе схеми много.

Да не говорим, че деца различни. Моят син малко тръгна по схемата, но после не искаше да увеличава количествата. Разбира се, не съм го тормозила. Просто ползвах много от рецептите от книгата.

# 11
  • Мнения: 7
Здравейте, много се радвам, че случайно попаднах на темата, свързана със захранване на бебе по книгата на Джина Форд. Линка към темата: http://www.bg-mamma.com/index.php?topic=20919.0. Ще се радвам много, ако има още майки, които като мен следват схемата, за да обсъдим някои въпроси/теми.  Предварително благодаря! Simple Smile))

# 12
  • Мнения: 7
Аз например започнах по тази схема 5 месец, не съм спазвала стриктно часовете, храните съм давала както е описано. Сега сме на 6 месеца и общо взето спазваме посочените часове. Давам АМ на Лактана 2, по 170 мл. От скоро обаче, малчо не иска зеленчуците  (4 кубчета, смесени/поотделно)на обяд след млякото..мисля да опитам първо захранка после мляко, за да минем само на твърда храна на обяд. Имате ли такъв случай и как е наи-правилно да се подходи?

# 13
  • София
  • Мнения: 1 335
Тази тема ще ти е по-полезна:
http://www.bg-mamma.com/index.php?topic=471369.0
 Peace

# 14
  • Пловдив
  • Мнения: 2 491
Искам само да изкоментирам, че това със сладките (плодови) храни сутрин съвсем не е вярно. По принцип плодовете се преработват от организма най-добре в часовете до 10 ч., когато е т.нар. отделителен период, а плодовете са лесно смилаема и преработваема храна. Също така е вредно да се ядат на края на друго ядене, тъй като ферментират по-бързо и така "захлупват" ферментирали другата, по-бавно смилаема храна и я развалят още преди да е преработена от стомаха.

И аз така мисля, особено за например картофи с месце, и сок от круши. От друга страна пък, нали стомахчето му да свиква на различни съчетания, та после в яслите/детските градини да не стане по-лошо.

Общи условия

Активация на акаунт