отказване от кърмене

  • 2 262
  • 6
  •   1
Отговори
  • Мнения: 144
Привет на всички майки и кандидат майки!Може да Ви се струва неестествено ама аз имам проблем с отказване на бебето от кърмене.Детето ми е вече на 1 г.и 3м. и се държи за гърдата като кърлеж.Не иска изобщо да захване шише с биберон /даже и водата я пие от чаша/.Когато се сети се навира в мен ,а нощно време да не говорим по 5 пъти .Това е голям кошмар .Не можеш да го оставиш никъде .Когато излизаме навън често се случва да дърпа блузата пред хората /страшно неудобство/.Станало е нещо като навик .Пробвала съм да не давам ,обаче посинява от рев и ми става жал.Моля Ви дайте някакъв съвет.
................................
Забравих да напиша ,че съм пробвала различни методи с горчиво и лютиво -ефектът е никакъв.

# 1
  • Мнения: 1 341
Съвет немога да ти дам.Но мисля,че детето не е готово за отбиване.Можеш да опиташ да намалиш кърменията,струвами се по-разумно от отбиване. Peace

# 2
  • Мнения: 144
Благодаря ти мила за съвета.Ще пробвам и това ,ама като знам че ние нямаме създаден режим на хранене ,защото нали се сещаш ,че кърмата не я наяжда защото малката ми мома  е голяма вече.
И затова тя си се вре когато се сети.

# 3
  • Мнения: 2 829
Не знам колко ще съм полезна, тъй като разсъжденията ми са по-скоро теоретични, но ще споделя как бих постъпила аз.
Първо, опитай да намериш начин, по който ще и хареса да пие мляко (АМ, кисело, прясно-ти си занеш)-например от чаша с накрайник, обикновена аша и т.н. Опитай като иска да суче първо да и предлагаш да хапне нещо, което обича (плод?, кашкавалче?, солета?) и евентуално да пийне малко мляко. След това и дай да си досуче. Целта е да не изпитава страх, че ако пие мляко после няма да и дадеш да суче, а евентуално сама да започне да пие повече от чашата и по-малко от теб.
Можеш да опиташ да отлагаш сукането (след малко ще ти дам), като постепенно увеличаваш времето преди да дадеш.
За нощните събуждания-опитай някой друг (например мъжа ти) да я вдига от леглото и да ти я носи. Като свикне детето, че вече друг я вдига от леглото, а не мама, може постепенно тати да я гушка и успокоява малко преди да ти я донесе. Като се увеличи времето, което той я гушка може да пробвате дали няма да заспи без да ти я носи. Пак целта е детето да свикне с някой друг, обаче без да се уплаши че му отнемат мама и кърменето.
Можеш също да опиташ да излизаш без детето за все по-дълго, така че постепенно да свикне с идеята, че няма да си винаги там.
Според мен е хубаво отбиването да стане постепенно, затова и съветите ми са такива-но мисля, че за няколко месеца можеш да се справиш.
Надявам се да съм ти била полезна, и непременно пиши как се справяте, че и на нас ни предстои да минем по тоя път някой ден Hug

# 4
  • Мнения: 144
Благодаря Ви много мамчета.Явно ще е много трудно .Мисля,че сме изтървали момента .Дъщеря ми е вече голяма и разбира /това е проблема/вечерно време тя си спи между нас .В момента в който я оставим в кошарата започва да реве.Имам приятелка ,на която детето е на 1 год.и 7 мес. и все още не може да го откаже.То си я има гърдата за залъгалка.Що се отнася до другите храни -като сядаме на масата се нарежда с нас, но само да опитва от всичко ,а иначе не изяжда нищо.Какви ли не вкусотии съм й готвила ,но тя си знае цицката и това е.Хапва по малко кисело мляко /единственото по различно от кърма/.Пробвах и да се изцеждам в шише и да й давам ,но пак не става.Дори разни десерти не яде.А сигурно е единсственото дете ,което не пие сокове.Ще се мъчим явно.

# 5
  • София
  • Мнения: 1 056
Здравей,
да ти разкажа как е при нас положението - сега е на година и шест месеца. До година и пет месеца бяхме като вас (едно към едно, като изключим факта, че аз не се срамувам като ме задърпа навън). От около месец обаче без видима причина започна да се буди по 2 пъти на нощ, а денем вече не е чак толкова настоятелен - като започне да иска, аз му обяснявам - ей сега, като се приберем у дома или ей сега като отидем в колата, или ей сега като се напапка мама... и т.н. Той повтаря след мен по 100-тина пъти - У маа!(у дома), -А бррр!(в колата) и т.н.е, не е као да те остави на мира, но все пак е напредък. Подобно както го е описала yanast.
За естествено отбиване според мен е малка, а за полуотбиване(или намаляване на кърменията) аз ако съдя по моя син просто не виждам как ще стане...
Някъде след 2 годинки започват да разбират според мен, сега каквото и да обясняваш, нищо не разбират, не мисля, че разумът им надделява над природните инстинкти и нужди. Нали го виждам сина ми за гърнето , например, като го питаш къде се ака и пиша всичко знае, ще ти каже къде, кой и кога трябва да ходи в тоалетната, даже ме завежда до там и показва "дупката", но продължава да припикава и нааква паркета...
Не бива да се страхуваш че още не иска да се отбива, това е нормално, догодина по това време може да имаш пълен успех.
Е, ако много те тормози кърменето, може да пробваш за известен период да я гледа баба или гледачка (когато не виждат майката, по не се сещат за гърдата), но при положение, че имаш кърма що не устискаш още няколко месеца...
Май не ти бях много от полза, но исках да те успокоя, че детето ти се държи съвсем нормално за кърмаче...
Поздрави, успех Grinning

п.п. Прочети за успокоение и това: http://www.bg-mamma.com/index.php?topic=153973.220 

# 6
  • Мнения: 144
Благодаря много  на Людмилана.Ясно е ,че работата ще стане по трудничко.Проблема е повече в това ,че не мога да оставя никъде малката.Бабите й още работят, а в малкото време в което са свободни като искам да я оставя не се отделя от мен.Като се има пред вид ,че ги оставям заедно с каката ,която е на 9 години.А що се отнася до кърмата аз имам чуството ,че тя докато продължава да дърпа все ще има.Много ми е неестествено ,защото съм си кърмила голямата дъщеря 2 месеца , а сега малката бие всички рекорди.Ще пробвам сега както ми казвате постепенно та да видим какво ще стане.

Общи условия

Активация на акаунт