За детската кухня и жълтъка

  • 2 843
  • 12
  •   1
Отговори
  • Мнения: 5 539
Трябва ли да продължа да давам жълтък, щом детето се храни на детска кухня? Колко често и в какви количества?
Ева е на 1,3 години

# 1
  • Букурещ
  • Мнения: 7 827
никога не съм разчитала на количеството от детската кухня.
много вяло присъствие на яйце Crossing Arms

# 2
  • Бу-у-урга-а-ас
  • Мнения: 2 698
Яйце давам в почивните дни и/или в деня, когато менюто е постно. Смятам, че е напълно достатъчно, защото с това месо всеки ден получават достатъчно белтъчини, а и в супите гледам, че плуват някакви яйца...

# 3
  • Мнения: 7 831
Здравей,
Давам цял жълтък един път в седмицата. Но отделно аз застройвам супите, а и яйцата са част от почти всички тестени неща, които Дани яде - кекс, кифли, козунак, баница и т.н.

# 4
  • с/у ОколоМръсТното
  • Мнения: 19 148
Аз разчитам на яйцата от кухнята само, защото през почивните дни аз му правя супичките и те са застроени с яйце.
Иначе и аз споделям напълно виждането на Ellypr, по въпроса!

# 5
  • Мнения: 6 206
А като казвате застройвам, това значи, че слагате и белтъка на яйцето нали? Това правят и в детската кухня, нали?
Аз знам, че е ок белтък след годинка, но последния път като бях на контрола в болницата, башлекаря ми вика, ако може да задържиш с този белтък на яйце до две години, ще е най-добре. Това значи автоматично да не го записвам на детска кухня, нито ясла... Много гадно. Иначе съм дала жълтък и проблеми няма.

# 6
  • с/у ОколоМръсТното
  • Мнения: 19 148
Аз у дома застройвам с цяло яйце(на 1тенджера=3-4л.=>1 яйце. Демек по колко мг. белтък му се пада? Rolling Eyes )!
В детската кухня в супата слагат варено рендосано яйце.

# 7
  • Мнения: 3 146
Събота и неделя гледам да дам варено яйце , натрошено в супата или салатка от варено яйце, сирене,червена чушка и чесън.Много вкусна салатка става.

# 8
  • Мнения: 5 539
Благодаря. Значи събота и неделя по един жълтък ще е добре Simple Smile

# 9
  • Бу-у-урга-а-ас
  • Мнения: 2 698
Лилита аз давам по цяло яйце. Рендосвам го и го смесвам с някоя постна манджа или с качамак+малко сирене.

# 10
  • Варна
  • Мнения: 11 340
Лилита, специално питах д-р Калудова как да давам жълтък, при положение, че в кухнята дават 4 дни месни храни и 1 ден постна. Преди да почнем кухнята редувахме пюретата - ту месно, ту зеленчуково - в дните с зеленчуково давах жълтък. Затова питах - да продължа ли с редуването и на дните с жълтък, нищо, че няма да съвпада с дните на постното ядене. Калудова каза, че месото осигурява достатъчно количество протеини и тогава няма нужда от жълтък, затова да го давам в дните с постно ядене само. И така сега давам в събота, неделя и понеделник.

# 11
  • София/Сливен
  • Мнения: 1 194
Аз пък се чудя дали да давам жълтък или не.
На сина си давах като бебе по всички правила - четвърт, половин, цял с израстването му - натрошавах го в пюрето, което вземах от кухнята; като мина на преходна храна - в супата (тук през лятото в детската кухня не застройват супите) през ден. Като стана на годинка и 3-4 месеца, започнах по рехаво да давам, докато спрях да варя яйца - не по план, просто така стана.
Междувременно сестрата на мъжа ми роди в Сан Франциско - там било абсолютно забранено да се дава яйце поради риск от алергии.
На сина ми към 1г и 5-6 м по гърба му се появиха петънца като лишеи, които ставаха червени при къпане - от топлата вода. Лекарят каза, че е форма на алергия - предписа лекарства и каза да не яде яйца и шоколад за всеки случай. Аз и без това вече много рядко му давах яйца , но съвсем спрях. Петната изчезнаха бързо, не съм спирала яйцата въобще - като застройки, в сладкиши, други яденета, а само директното им ядене, напр. варено яйце. Вече е голям, яде каквото ядем ние и не съм имала проблеми (а и не обича варени яйца, само ги чупи на Великден).

Та се чудя за малката и не ми се ще много да и давам - започнах по-късно и и давам от дъжд на вятър, но пък нали съдържали vit D ?!!!

# 12
  • Мнения: 544
Аз давам цял жълтък само веднъж - или събота, или неделя.

Общи условия

Активация на акаунт