Частни ясли/Детска ясла "Светлина"

  • 39 861
  • 115
  •   1
Отговори
  • София
  • Мнения: 553
Здравейте!

Имаме дъщеричка на почти 2 годинки и най-вероятно ще я даваме на ясла от есентта. Тъй като сме извън всякакви срокове за държавните ясли се питах дали може да ми препоръчате някоя частна такава. Чувала съм добри отзиви за "Светлина". Вие коя ще ми препоръчате. Тъй като времето напредва, ще съм ви много благодарна ако пишете. Предварително ви благодаря.

# 1
  • Sofia
  • Мнения: 4 726
И ние сме доволни от Светлина, вече почти година моето дете е там.

# 2
  • Мнения: 588
Доволна съм Съни близо до ИСУЛ се намира. Синът ми ходи там близо година, взеха още преди да проходи Simple Smile

Нямам оплаквания до сега, е, един път не му беше сменен памперса и следобяд не ги извеждат (което ми е главното гайле)

Доколкото разбирам напоследък ще отварят нова ясла в Драгалевци, но не знам подробности.

# 3
  • Мнения: 256
Аз мога да споделя за детската градина "Светлина" инфо/за тази, която е зад Mall of Sofia/ понеже детето ми не е посещавало яслата им.  Ако те интересува ще пиша.

# 4
  • София
  • Мнения: 2 671
Аз мога да споделя за детската градина "Светлина" инфо/за тази, която е зад Mall of Sofia/ понеже детето ми не е посещавало яслата им.  Ако те интересува ще пиша.
Да, моля те, сподели! Колкото по-детайлно - толкова по-добре. /а от колко годишно тръгна там твоето дете/

# 5
  • Мнения: 256
Аз мога да споделя за детската градина "Светлина" инфо/за тази, която е зад Mall of Sofia/ понеже детето ми не е посещавало яслата им.  Ако те интересува ще пиша.
Да, моля те, сподели! Колкото по-детайлно - толкова по-добре. /а от колко годишно тръгна там твоето дете/
Значи дъщеря ми беше тогава на 3,3 г. До тогава не беше посещавала ясла, направо на градина я записахме там. Общо взето от всичко съм доволна с изключение на немаловажния факт, че си пускат болни деца, в резултат на което детето ми боледуваше много до степен, че се наложи да я спрем. Когато е била вкъщи, също е боледувала, но 3-4 пъти в годината. Така че честото й боледуване там го отдавам на присъствието на болни деца, които между другото съм засичала сутрин на вратата. Мед. сестра няма, която да ги проверява сутрин. За яслата, обаче не занм. Иначе като подход към децата, възпитание и образование, забележки нямам. Дъщеря ми обичаше да ходи, въпреки че имаше около 1 месец период на адаптация.
За базата - не е по-различна от държавните детски градини, с изключение на по- разнообразните и повече помагала за обучение, но вас сега на този етап, това едва ли ви интересува.
За мен обаче беше много важно това, че в крайна сметка приемат явно болни деца, защото детето /и не само моето беше така/ в крайна сметка се разболява и не може да посещава градина, въпреки нашето желание.
Не е маловажен и факта, че си плащаш цялата сума, приспадат само по 2 лв./ден при отсъствие, независимо, че е по болест. Така че, ако сте се насочили към тази ясла, попитайте отново имат ли мед. сестра /защото на нас казаха, че има в градината, а  сутрин я нямаше да проверява децата/. Това старо инфо все пак, - ние спряхме дъщря ми м. февруари, може пък да се е променило нещо.
Друго какво - директорката иначе е любезна, можеш да говориш с нея винаги и за всичко, касаещо детето или градината.
Ако искаш нещо друго да питаш - пиши, ще отговоря
Успех!

# 6
  • Мнения: 278
Посещавахме яслата и влизахме в болница 2 пъти в рамките на месец.Базата е добра персонала е чудесен --но явно си приемат болни деца

# 7
  • Мнения: 6 164
А какви са цените на частните ясли - грубо?

# 8
  • София
  • Мнения: 2 671
Mery, kukuruku1,   bouquet че споделихте!

Мисти, доколкото си спомням, като говорих с директорката през зимата ми каза 160 евро на месец без транспорта.

# 9
  • Мнения: 256
Относно цената в "Светлина" - за градината беше 180 евро,  без транспорт. По принцип цените варират около 200 евро +/- разбира се.

# 10
  • Мнения: 256
Посещавахме яслата и влизахме в болница 2 пъти в рамките на месец.Базата е добра персонала е чудесен --но явно си приемат болни деца
А поне в яслата имаше ли мед. сестра, която сутрин да преглежда децата?
Извини ме за любопитството, ама още ме е яд, че ни поизлъгаха нас за това. Дано поне при по-малките да е имало по-строг контрол.

# 11
  • Мнения: 6 164
Ъ, че за тея пари по-добре да си вземеш бавачка, поне ще се занимава индивидуално само с детето. newsm78

# 12
  • Мнения: 278
Не сме виждали мед.сестра сутрин.Посрещаха ги госпожите но може някоя от тях да е с мед.образование.

# 13
  • София
  • Мнения: 498
Ъ, че за тея пари по-добре да си вземеш бавачка, поне ще се занимава индивидуално само с детето. newsm78
Абсолютно. Пък и не се връзва да дадеш 400 лв. за да ти е постоянно болно детето (заразено от други болни), това поне в частните може да се избегне.

# 14
  • Sofia
  • Мнения: 4 726
Посещавахме яслата и влизахме в болница 2 пъти в рамките на месец.Базата е добра персонала е чудесен --но явно си приемат болни деца
Това е ужасно ooooh!, много съжалявам, че се е стигнало дотам. Sad Дано да е добре вече сладуранката.

# 15
  • Мнения: 644
Относно цената в "Светлина" - за градината беше 180 евро,  без транспорт. По принцип цените варират около 200 евро +/- разбира се.

Незнам,струва ми се доста скъпо     newsm78
мои приятелки също си дават децата по частни ясли,ама не плащат такива цифри      #Crazy
Значи,преди една седмица една приятелка си даде щерката срещу скромните 100лв.на месец,НО без ядене.
Определено има и по-евтини ясли.Защо не се разтърсиш из нета     newsm78

# 16
Детето ми е на 8 месеца и спешно трябва да започна работа. Нямам възможност за гледане от близки.  Помогнете ми да направя най- правилния избор за гледане на детето в частна ясла или нещо такова.

# 17
  • Мнения: 4 970
Значи,преди една седмица една приятелка си даде щерката срещу скромните 100лв.на месец,НО без ядене.
Определено има и по-евтини ясли.Защо не се разтърсиш из нета     newsm78
Аз доста съм търсила и ровила, но  на такава цена не съм попадала до сега Rolling Eyes.Би ли споделила   за коя ясла става дума

# 18
  • София
  • Мнения: 181
Следя темата с интерес, защото съм решила да запиша малката - на 1г. и 8м. в ЧДЯ Светлина, но тази, която е в Овча купел. Даже мислех да пусна отделна тема. Директорката ми каза, че такста е 160 евро на месец без транспорт. От 7.30 ч. до 18 ч. За допълнително отглеждане (предлагат даже и за през нощтта, от което предполагам, че няма да се възползват много родители) се заплаща допълнително. Групата обаче към настоящия момент е запълнена(12 деца) и в момента се набират деца, за да се открие нова група(в момента има записани 6-7 деца). Много ще съм благодарна на майките, чиито деца са били или в момента са в тази ясла за някаква информация. Добре ли ги гледат, пускат ли болни деца, има ли добри условия за игра и спане, каква е храната? Вероятно директорката ще ми отговори на всички тези въпроси, но още не съм се срещала с нея.

# 19
  • София
  • Мнения: 553
Здравейте! Аз пуснах темата, но в крайна сметка решихме, че ще е по-добре да изчакаме до пролетта и тогава да дадем дъщеричката си на ясла. Причината за отлагането е, че в последния момент изникна възможност свекърва ми да я гледа през студените месеци и напролет живот и здраве да я дадем на ясла. Иначе след дългите ми проучваниа и контакти с реални и виртуални мами, определено за моята дъщеря, която става на 2 годинки този месец, аз бях избрала Светлина. Честно казано, даже малко съм раздвоена кой от двата варианта ще е по-добър за детето ми, но в крайна сметка се съгласих с таткото /по негова инициатива е отлагането/, че е още мъничка и децата са повече имунно укрепнали като са по-големи, макар че всичко си е индивидуално. Ако нямаше кой да я гледа, аз бих избрала именно Светлина. Не агитирам никого, защото не сме и тръгвали във въпросната ясла, а просто споделям с маиките в моето положение, аз какво бих направила след дългите ми проучвания. Никъде не е идеално, все че има по-нещо, но е важно да се намира правилния баланс.

# 20
  • София
  • Мнения: 181
 Ninche, напиши, моля те за коя ЧДЯ Светлина става въпрос. Дали е тази в Овча купел или е друга, защото то все пак си зависи от персоналът, който работи в нея. Аз имим вариант да я гледа детегледачка, но май предпочитам предвид на това, че човекът е социално същество да бъде в естествената си среда - т.е сред други себеподобни. А иначе вариант баба и дядо - мисля, че е за предпочитене поне до 3г. предвид по-честото боледуване на децата в яслите.

# 21
  • Sofia
  • Мнения: 4 726
etti, моето дете е в Овча Купел и мога да кажа, че персоналът е повече от чудесен! Личи си, че се занимават с децата от сърце. Детето ми е доволно, аз също съм доволна.

# 22
  • София
  • Мнения: 181
etti, моето дете е в Овча Купел и мога да кажа, че персоналът е повече от чудесен! Личи си, че се занимават с децата от сърце. Детето ми е доволно, аз също съм доволна.
Много ти благодаря, Juana. Твойто мнение ми наклони везните и ще запиша още утре малката там. Още веднъж ти благодаря.

# 23
  • София
  • Мнения: 553
Аз също имам предвид Светлина в Овча Купел. Тази на Одрин е за по-големи деца и не съм влизала вътре, но отвън няма нищо общо с тази в Овча Купел /откъм катерушки, пясъчници, играчки и т.н./.

# 24
  • Мнения: 278
Аз съм впечатлена от персонала-прекрасни са и много обичат децата.Малката ставаше рано сутрин и нямаше търпение да я оставим в яслата-а беше само на 1г1м.За съжаление болестите си казаха думата-не мога да рискувам здравето на детенце!Както писах по-горе за месец-2 пъти в болница Sad

# 25
  • София
  • Мнения: 181
От сърце ви благодаря, мили мами. Аз отскоро се ровя във форума, тъй като имам и голяма дъщеря - на 18г. и си мислех, че всичко знам, но научавам наистина много и полезни неща.

# 26
  • Sofia
  • Мнения: 4 726
От сърце ви благодаря, мили мами. Аз отскоро се ровя във форума, тъй като имам и голяма дъщеря - на 18г. и си мислех, че всичко знам, но научавам наистина много и полезни неща.
Ти да не би да разхождаш твоето детенце пред СВА?

# 27
  • София
  • Мнения: 181
Да. Аз съм майката на Марги, ако ни познавате.

# 28
  • Sofia
  • Мнения: 4 726
Веднъж си говорихме на пързалката за махането на памперса. Simple Smile

# 29
Маминки, аз сам работила ж Светлина. Приемат се болни деца, храната е недостатъчна и вредна, не се пере бельото, има счупени прозорци и т.н. За вапроси съм на линия..

# 30
  • София
  • Мнения: 2 160
Позволявам си да цитирам един пост от съседна тема : "Az sam bila u4itelka v Svetlina.Maiki, umolqvam Vi , ne si davaite decata tam.
Za vaprosi sam otvorena vinagi ......... "
 
 Thinking

# 31
# 32
Цитат
trqbva se znae istinata. ne mojah da promenq ni6to, kakto kazva6e edin ot tatkovcite "edna ptichka prolet ne pravi". No kogato se razchue nqkoi hora shte se pritesnqt, shte ima vaprosi, shte se prekratqt zloupotrebite za smetka na decata.

трябва се знае истината. не можах да променя нищо, както казваше един от татковците "една птичка пролет не прави". Но когато се разчуе някои хора ще се притеснят, ще има въпроси, ще се прекратят злоупотребите за сметка на децата.

------
Моля, пишете на Кирилица!

Последна редакция: чт, 04 окт 2007, 09:52 от Ellypr

# 33
  • София
  • Мнения: 553
Mоля ви мами, които казахте, че сте работили във Светлина или знаете нещо отрицателно за яслата в Овча Купел, да споделите с нас. Аз мисля да давам дъщеричката си там - след много проучвания бях избрала именно нея. Ако искате пишете на лични - надявам се ме разбирате, колко е важно за мен, щом става дума за детето ми.

# 34
  • София
  • Мнения: 553
tina sf i madgirl - моля Ви споделете - ако искате и на лични.

# 35
  • София
  • Мнения: 2 160
Аз нямам впечатление от тази ясла , просто попаднах на това мнение и ви го цитирах. Да знаете все пак  Peace

# 36
  • София
  • Мнения: 553
madgirl , моля те кажи в коя тема попадна на това мнение

# 37
  • Sofia
  • Мнения: 4 726
tina_sf,
моля да ми отговориш на тези въпроси, може и на лични.
В детската градина на Одрин или тази в Овча Купел си работила? Като каква?
Колко болни деца - със сополи, кашлица или с конюнктивит, температура, на антибиотик?
Каква е големината на 1 порция? Какво точно е вредното в храната?
Какво искаше и не успя да промениш?
Уведоми ли съответните органи, че има нарушения? Ако не - защо? Ако да - какво предприеха?
Предварително ти благодаря!

# 38
  • София
  • Мнения: 2 160
madgirl , моля те кажи в коя тема попадна на това мнение

Ето : http://www.bg-mamma.com/index.php?topic=155081.260

# 39
  • София
  • Мнения: 553
Madgirl - благодаря ти.

# 40
  • Sofia
  • Мнения: 4 726
Ninche, не мога да ти пратя лично съобщение, пълна ти е кутията.

# 41
  • София
  • Мнения: 553
Juana, благодаря ти за информацията - сега вече би трябвало да можеш да ми пратиш, тъй като я поразчистих малко кутията.

# 42
  • Мнения: 1 029
Включвам се в темата, тъй като градината на ул. "Одрин" ми е но много удобно място, но се притесних от написаното по-горе... В крайна сметка стана ли ясно за коя от двете ясло става въпрос?
А знаете дали записването става само в началото на учебната година или при наличие на свободни места това може да стане по всяко време?
Ще съм ви много благодарня, ако можете да ми дадете някакъв телефон за връзка и въобще всякаква актуална информация. Благодаря!  Hug

# 43
  • Мнения: 43
Включвам се в темата, тъй като градината на ул. "Одрин" ми е но много удобно място, но се притесних от написаното по-горе... В крайна сметка стана ли ясно за коя от двете ясло става въпрос?
А знаете дали записването става само в началото на учебната година или при наличие на свободни места това може да стане по всяко време?
Ще съм ви много благодарня, ако можете да ми дадете някакъв телефон за връзка и въобще всякаква актуална информация. Благодаря!  Hug

Запис за следене на темата Party
Интересувам се от същите неща като Белисима newsm78

# 44
  • Sofia
  • Мнения: 4 726
Записването става през цялата година, стига да има места. Телефоните ги има на сайта - www.svetlina.net
Написаното не е вярно, за по-сигурно проверих, макар и още отначало да имах съмнения относно достоверността. Naughty
Иначе въпросната учителка твърди, че е работила в Овча Купел.

# 45
  • Мнения: 1 029
Благодаря за информацията! Вече се чух по телефона с директорката, която ми обясня, че вмомента няма места, но евентуално в начолото на годината ще има възможност за включване на нови деца в яслата. Каза ми, че предвиждат разни промени, за някакви договори, които ще се подписват с родителите в бъдеще /не знам сега каква е практиката/. Общо взето тя говорише в продължение на десетина минути общи неща, докато накрая стана ясно, че става въпрос само за яслата в Овча купел. Така и не разбрах нищо за тази на Одрин и честно казано се обърках още повече...  Rolling Eyes

# 46
  • Мнения: 468
На Одрин е детска градина. Яслата, която беше една група около 10-тина деца и първа група на детската градина са в Овча купел. Информацията ми е от преди 2 години от тогава може да има промени.

# 47
Tina, не е коректно просто да "плеснеш" нешо негативно по темата и след това да изчезнеш. Все пак става въпрос за децата ни - ако наистина имаш впечатления от яслата, моля сподели ги по-подробно.

# 48
Цитат
radisf, Sajalqvam i se izvinqvam, che nqmam mnogo vreme da sledq temata, no na lichno sam otgovorila na vsichki mami, koito sa me popitali. A i mnogo ot tqh ne povqrvaha, zashtoto zvuchi tajno i obidno, no prosto istinata za Svetlina e tajna. Vse oshte gledam deca, koito izbqgaha s men ottam i povqrvaite mi nikoga ne sa bili po zdravi i po-shtastlivi.Pitaite me, shte Vi otgovorq. Obeshtavam. Uspeh


radisf, съжалявам и се извинявам, че нямам много време да следя темата, но на лично съм отговорила на всички мами, които са ме попитали. А и много от тях не повярваха, защото звучи тъжно и обидно, но просто истината за Светлина е тъжна. Все още гледам деца, които избягаха с мен оттам и повярвайте ми никога не са били по здрави и по-щастливи.Питайте ме, ще Ви отговоря. Обещавам. Успех

-----
Пиши на Кирилица!

Последна редакция: вт, 08 яну 2008, 09:20 от Ellypr

# 49
Въпросът не е в това някоя недоволна учителка да се оплаква и да злослови. Просто ако някой има съмнение в искреността на пишещите тук, то може да наблюдава текучеството на персонала и ще му стане ясно.
Винаги съм казвала, че е изключително трудно да се обгрижват и възпитават деца, да имаш частен бизнес в сферата е една трудна и често пъти непосилна задача. Т.е. старая се да се поставям на мястото на директорката, която за да запази своя бизнес се налага да постъпва често пъти нечестно с родителите. Сега, да ви кажа от собствено наблюдение, някои са толкова претенциозни, но излишно претенциозни, че една нормална ситуация никога няма да ги устрйва, други пък са нормални хора, трети са крайно незаинтересовани от децата си /това е тъжно, но факт/.
Ако искате питайте, аз споделям това, което знам.
Групите са по 12-14-16 деца
Болни винаги има, нали си представяте как някоий има само хрема и му минава, а друг прави Т и го тръшва вируса яко. Колко често ще си взимате болничен зарави хремата на детето си?
Храната е кът. Понякога остава , понякога не достига. Не бих я нарекла нездравословна. Сякаш в държавната ще ни питат какво да дават на децата ни? Разнообразно е като цяло, малко и екзотично понякога. Някои деца отказват да ядат нещо, но това не означава, че на другите ще им се ограничи менюто, само да се угоди на по-капризните. Ако ги попитам какво са вечеряли - филия. Е, съжалявам, но само супа и филии не е хранене /по мое мнение/, затова и родителите оставаме с грешното впечатление, че нашето дете е гладно. А всъщност като не яде спанак, като не яде крем, като не яде риба - вечер ще плюска филии, но това не означава, че не му е предложена храна. Peace
Учителките са по мое мнение добър персонал, към който няма добро отношение. Имало е изцепки - кажат нещо на родителите най-добронамерено, след което на следващия ден дават обяснение пред началството как могат да си позволяват да коментират. Така че често пъти ми се е налагало да тегля чертата и щом като не разбират тактичните ми намеци и клюкарят,  да не им казвам вече нищо.
Относно базата - за мен лично една частна градина, както и една държавна, изобщо заведение за деца, трябва да е чисто, спретнато, колоритно и арт. Чисто е в градината, тук спор няма! За чаршафите, не се перат често. Обаче подове и тоалетни се чистят.
Мебелите са пълна скръб по мое мнение.

Не знам дали да продължавам?
Персоналът както казах е добър, полага се старание, децата са обичани, рядко се среща учителка, която да не обича децата си. Но пък има едни такива вътрешни лоши взаимоотношения, които са от кухнята и не е наложително да бъдат обсъждани тук.
Често пъти учителка напуска крайно огорчена - харесвана от родителите, но неразбрана от шефката. Ами то си е експлоатация често пъти. Но в частната сфера е така, както повечето от нас знаят. А на родителите им се казва, че поредната е заминала за чужбина, отишла е на специализация нейде и т.н., не можеш да им кажеш "Ами аз й удържам пари за щяло и нещяло, и тя реши да напусне"  Rolling Eyes

# 50
Мами,дала съм си моето дете в Светлина от 10 месечна възраст,сега навършихме 7 години и от есента сме на училище.Не слушайте какво ви говорят,а смело си дайте детето в ръцете на разкошни мед.сестри и педагози.Като всички деца и моето дете е боледувало,но нима в къщи  не боледуват?!? Rolling Eyes Rolling Eyes Rolling EyesБлагодарение на професионализма на педагог. персонал детето ми тръгва съвсем подготвено на училище.Храната е добра(това,че някое дете не обича даден вид храна не значи,че се прибира гладно в къщи).Интериора и хигиената в комплекса са на много добри нива.А сега след празниците разбрахме,че открива врати разкошен нов дом за малките възпитаници на "Светлина".Не се колебайте,потърсете ръководството на"Светлина" и си поверете детето в неговите ръце.Не слушайте околните,знаем за зависта на българина.

# 51
Мислех да не участвам повече в тази дискусия, но да Ви кажа честно на можах да се въздържа.
Относно многото педагози и сестри:аз бях 1 година там на работа и бях единствената с пед. образование и езикова грамотност! Лекар няма! Сестрата беше една, без професионален опит и напусна с мен! Взе си и детето от там, което стигна до системи в Пирогов от "здравословната среда"! Относно чудесния интериор:всичко е от бившата държавна градина, старо, износено, а по-ново ако е имало, беше от готините родители, които вечно спонсорираха "бедната директорка". Дори подаръците, ако е имало такива бяха рекламни или от спонсорство. Храната не е съобразена нито количествено, нито качествено. Не може да се дава на малки деца запръжки, тежки сосове и баници от магазина. Да не говорим за това, което "директорката" правеше в дома си и мъкнеше сутрин в бидони в детската и ние го хвърляхме в кофата и давахме на малките бисквити и солети да изкарат до обяда. За цялата година дюшечетата не са тупани, пере се на 3 месеца, и не в професионални перални, а се носи по къщите на лелките.
За каква точно завист става дума тук? Наистина не разбирам. За мен е много тъжно....

# 52
Уважаема госпожо явно не сте получили това което искате от"бедната директорка" и за това сега я плюете!!!

# 53
Изводите ги оставям на майките.
Приятен ден.

# 54
  • София
  • Мнения: 17 591
Ъ, че за тея пари по-добре да си вземеш бавачка, поне ще се занимава индивидуално само с детето. newsm78
Абсолютно. Пък и не се връзва да дадеш 400 лв. за да ти е постоянно болно детето (заразено от други болни), това поне в частните може да се избегне.

Съгласна съм. Това си е една заплата - при това даже не минимална...

# 55
  • София
  • Мнения: 553
Ходихме в новата база на Светлина в Овча Купел. Базата е повече от разкошна - не мисля, че относно базата въобще би могло да има още какво да се желае. Личи си, че е инвестирано много, защото всичко е ново и много хубаво / с изключение на леглата за по-големите дечица/. Новата база представлява новопостроена къща със собсвен двор и ограда. Задния двор е обширен и приспособен за играта на малките - има множество катерушки и играчки върху красива зелена полянка. Вътре в приземния етаж има спортна зала и музикална стая. Иначе има аналогично построени 2 етажа: единият е за по-малките, а другият е за по-големите, с отделни стаи за игра и хранене, както и с тоалетна на всеки етаж, а най горе е кабинета на директорката. Наистина не мисля, че би могло какво още да се желае относно базата. Учебната програма също звучи много добре. Дано и персонала да е добър и свестен и да обича децата, иначе междуличностни конфликти в самият персонал почти навсякъде има, само не трябва да се отразяват върху децата и отношението към тях. Цената към днешна дата е 260 Евро без транспорт.
П.П. Иначе видяхме и пералня в едно от помещенията. 

# 56
В Овча Купел просто е върха!Парите и труда които са вложени определено не са напразно!!!

Последна редакция: ср, 30 апр 2008, 19:39 от lubimkaaad

# 57
  • Мнения: 16
Здравейте и от мен!!!Много се чудих каде да си дам детето.В даржавните градини чакането е много.Накрая отидох в "Светлина" на ул.Одрин.Посрещна ме една госпожа,която любезно ми каза как да се свъържа с директорката.Срещата бе днес и много съм доволна ,че си записах детето в тази база.Това,което бях прочела за интериора и материалната база се оказа лъжа.Разведена бях из помещенията на градината,малките палавници спяха.Въпреки,че парното е спряно спалното помещение беше добре отоплено.Децата бяха завити с чистички завивки.Направи ми впечатление къта в коридора,където децата бяха изложили свои работи направени по време на занятие.Личеше си по всичко,че там се работи с добре подготвен педагогически персонал.Чистотата в градината също е на ниво.Весел килим и весел балатом се смееха от пода на заведението.Смятам,че не съм сгрешила като си поверих детето в "Светлина" и не се подлъгах в писанията на някой недоброжелател

# 58
  • Мнения: 16
http://www.vbox7.com/play:518da0f5   ето това е новата ясла на"Светлина"

# 59
  • Мнения: 49
остава и лиценз да вземе и може би нещата ще се оправят там ....

# 60
  • Мнения: 3
Детето ми е посешавало яслта сега посещава и градина Светлина много съм доволна за в бъдеще  мисля и да учи в Училище Светлина.

# 61
  • Мнения: 16
До колкото знам има лиценз

# 62
  • София, Манастирски ливади
  • Мнения: 1 194
До колкото знам има лиценз

Лиценз има!

# 63
  • Мнения: 49
а защо МОН не го е обявило? Къде е този мистичен лиценз???

# 64
  • Мнения: 49
Даже можем да се обадим тук-там да разпитаме, да се провери....

# 65
  • Sofia
  • Мнения: 4 726
Обади се, провери, цитирай после тук достоверния източник.
Мисля, че за всички ще е полезно. Стига да е потвърдена информация, а не слух.  Peace

# 66
  • Мнения: 16
Нали знаете,че ако няма лиценз "Светлина" няма да работи,ще мине някоя проверка и ...край.И защо мислите,че няма лиценз?Поредния слух,поредната клюка.Вярваите на каквото си искате,лиценза си го има и съществува.

# 67
  • Мнения: 49
Проверих в сайта на МОН.Там има всички одобрени покриващи критерии детски градини .Е изненада, Светлина няма...
Ще званна тук-там, като ми остане време.
А Вие,които си давате децата там, не искате ли да видите лиценза прди да си дадете детето, а после и парите? Интересно поведение..

# 68
  • София, Манастирски ливади
  • Мнения: 1 194
Детето на съседката, с която живеем врата до врата, сега завърши 2-ри клас, а от 2-годишно посещава "Светлина" и там си беше до последно...как става тоя номер??? Ххммм....има нещо гнило или недоразбрано в тая работа  newsm78

# 69
  • Мнения: 16
Ми като искате толкова да видите въпросния лиценз отивате при директорката и ще поискате да го видите.Немога да ви разбера защо толкова плюете толкова тази градина/ясла,като нещо неви харесва там нали знаете вратата е отворена.Като на вас не ви харесва там има други на които пък им харесва.

# 70
  • София
  • Мнения: 3 880
и аз записах Ники там от септември, и се чудя защо все чета кофти неща за градината newsm78
разбрах от разговора с Директорката, че има лиценз, но така и не се научих да бъда мнителна и не съм се сетила да поискам да го видя, преди да подпиша договора.

# 71
  • Мнения: 49
Целта на обмяната на информация е не факта дали съседката има дете във втори клас, защото не ни пука за това, а достигане до обективността и истината на вълнуващите ни въпроси. Нещо до което много тук не достигат до него. И ако една поне майка направи нужното, за да си провери нещата преди да си даде детенцето в Светлина, значи всичко е ок. В МОН лиценз на тази градина не е издаван. Ако директорката си е написала сама, разбирам я. Тя счита, че всичко е ок. Но само МОН в България казва, коя градина отговаря на критериите и стандартите, определени и пригодени да защитават нуждите на децата ни. А аз считам за себе си да се съобразявам с това, за мен това е важно. Всяка майка сама определя и своите критерии. За мен избирайки тъй нареченото "Светлина" място, бих попаднала в нещо тъмно. Но това е мое мнение.
Приятен ден.

# 72
  • Мнения: 1
налага се и аз да тръгна на работа.ние сме на годинка и четири месеца.някой може ли да ми препоръча ясла в района на хотел плиска,гео милев, младост или дружба.

# 73
  • София
  • Мнения: 3 880
Целта на обмяната на информация е не факта дали съседката има дете във втори клас, защото не ни пука за това, а достигане до обективността и истината на вълнуващите ни въпроси. Нещо до което много тук не достигат до него. И ако една поне майка направи нужното, за да си провери нещата преди да си даде детенцето в Светлина, значи всичко е ок. В МОН лиценз на тази градина не е издаван. Ако директорката си е написала сама, разбирам я. Тя счита, че всичко е ок. Но само МОН в България казва, коя градина отговаря на критериите и стандартите, определени и пригодени да защитават нуждите на децата ни. А аз считам за себе си да се съобразявам с това, за мен това е важно. Всяка майка сама определя и своите критерии. За мен избирайки тъй нареченото "Светлина" място, бих попаднала в нещо тъмно. Но това е мое мнение.
Приятен ден.


бамбина, ти защо така остро за "Светлина"? любопитно ми е просто, звучи някак персонално да си ядосана нещо...
за мен например критерий за една градина са добрите отзиви от мои познати и приятели, които срещам. а лиценз в България за всичко може да се изкара срещу пари.

п.п. а защо МОН в България казва, че някоя скапана градина отговаря на както го каза "критериите и стандартите, определени и пригодени да защитават нуждите на децата ни", като тя не става за нищо newsm78
защо МОН казва, че е нормално в градината да има по 33 деца, да ядат от една лъжица, да си ходят с антибиотиците на градина и още куп неща, да не се повтарям с непрестанните възражения, с които е пълно във форума, и извън него. е, ако това е налице и 10 лиценза да ми развеят, за мен това не означава нищо.

Последна редакция: пн, 16 юни 2008, 16:22 от Aurora

# 74
  • Sofia
  • Мнения: 4 726
п.п. а защо МОН в България казва, че някоя скапана градина отговаря на както го каза "критериите и стандартите, определени и пригодени да защитават нуждите на децата ни", като тя не става за нищо newsm78
защо МОН казва, че е нормално в градината да има по 33 деца, да ядат от една лъжица, да си ходят с антибиотиците на градина и още куп неща, да не се повтарям с непрестанните възражения, с които е пълно във форума, и извън него. е, ако това е налице и 10 лиценза да ми развеят, за мен това не означава нищо.
Aurora, всъщност за тези неща отговаря РИОКОЗ, а не МОН, поради което съвсем не разбирам негодуванието на някои хора.
На вас успех, дано останете доволни!

Последна редакция: пн, 16 юни 2008, 17:30 от Маймунка хапва шунка

# 75
  • София
  • Мнения: 3 880
п.п. а защо МОН в България казва, че някоя скапана градина отговаря на както го каза "критериите и стандартите, определени и пригодени да защитават нуждите на децата ни", като тя не става за нищо newsm78
защо МОН казва, че е нормално в градината да има по 33 деца, да ядат от една лъжица, да си ходят с антибиотиците на градина и още куп неща, да не се повтарям с непрестанните възражения, с които е пълно във форума, и извън него. е, ако това е налице и 10 лиценза да ми развеят, за мен това не означава нищо.
Aurora, всъщност за тези неща отговаря РИОКОЗ, а не МОН, поради което съвсем не разбирам негодуванието на някои хора.
На вас успех, дано останете доволни!

благодаря! Hug

а тук http://www.siokoz.com/Default.aspx?wetid=15  ми излезе, когато чухнах да видя какво значи съкращението РИОКОЗ, понеже да си призная не бях запозната, и излезе един списък, в който "Светлина" я има, предполагам това значи, че има лиценз или поне аз така го разбирам.

# 76
  • Sofia
  • Мнения: 4 726
Мерси, откога търся този списък! Но аз търсех в сайта на здравното министерство.
Че Светлина е в списъка, точно това значи, че "отговаря на критериите и стандартите, определени и пригодени да защитават нуждите на децата ни".  Laughing

# 77
  • Мнения: 49
Неграмотността е лощо нещо.
Това е списък на РИОКОЗ!!
МОН има други списъци, момета.....
Няма значение.Моля да не се ползват мои думи,когато се опитвате да се аргументирате.Не ми е приятно, хора, които не "стоплят" да ме цитират.За което благодаря.

# 78
  • Мнения: 49
Sorry,пропуснах. Директорката ми е показвала документ /мисля=беше so long  ago/ от РИОКОЗ, но от МОН лиценз няма как да покаже. Нещо, което го няма, просто го няма.
За мен кой какво е казал не може да бъде критерий. Видях много майки с много занижени изисквания, а има и майки, които знаят!!!! какво искат и го търсят. Не по "светлинните" заведения и го намират.
Почна да става като при Миглена Ангелова.Адиос.

# 79
  • Sofia
  • Мнения: 4 726
Какво се палиш толкова, нали си се отървала от така ужасната градина?
Хайде, моля, без квалификации кой колко бил грамотен, колко стоплял, какво търсел и какво намерил.
Теб какво точно те гложди, та изобщо се занимаваш с темата? Всеки има глава на раменете си и може сам да прецени къде да остави детето си.
Така и не разбрах какви са ти мотивите да плюеш... и защо не си сигнализирала за нередностите на съответните служби

# 80
  • София
  • Мнения: 3 880
а ти, бамбина, къде записа детето си?

далеч съм от мисълта да говоря хвалебствени слова за градината без детето ми още да е започнало да ходи там, абсурдно би звучало да я хваля и препоръчвам, без да знам аз самата дали ще остана доволна като майка. но искам да получа аргументи за тези лоши мнения, които чета.

има много майки със занижени изисквания, не сме знаели какво търсим...обиди разбрах, че сипеш с лека ръка, но защо не обясниш какво и къде намери. прекалено си начумерена и тона ти  много прилича на този на сърдитите лели при Миглена Ангелова, тук наистина съм съгласна Wink

# 81
  • Мнения: 49
Aurora, извинявам се, че съм засегнала не когото трябва. Адвокатката ми и приятелката ми са две сестри и двете деца бяха там. Едното е на 3 другото на 5. И двамата говорят. И разказват...Доверете се и на децата си.  Изкараха 3 месеца. Една от мениджърките на Шел избягаха с детето на 1-я месец. Един от шефовете на Агенция Пътища искаше да я затворят тази светлинна градина, да продължавам ли...

Има чудесна детска градина на Бъкстон, да ама е държавна, да ама има и лиценз, да ама няма и места. На добрите места е така.
 
 

# 82
  • София
  • Мнения: 3 880
много жалко, ако е така... защото сме платили вече и сега ще го пусна със страх.  Sad но майната им на трите месеца предплатени, ако нещо не се получи изчезваме с 300 км оттам.

# 83
  • Мнения: 49
Бъди внимателна. Пожелавам Ви само хубави мигове на семейството.

# 84
  • София, Манастирски ливади
  • Мнения: 1 194
Поста ми за съседското дете беше, именно защото, за да бъде в 1-ви клас, трябва да е било в лицензирана от МОН ДГ! Предполагам, че вече стана ясно, защо съм пуснала отговор с такова съдържание.
Иначе, че има недоволни и разочаровани от "Светлина" - това е нормално, няма как всички да мислим еднакво и да харесваме едни и същи неща. Аз съм от другия отбор - на доволните и нямам оплаквания от градината.
Колкото до лиценза...стана ми интересно и ще проверя какво точно става!

# 85
Не съм много в час с ЧДГ в София, нито със Светлина, но познавам собственичката и бих останал мноого неприятно изненадан, ако споделените силно негативни мнения в темата, се окажат дори в малка степен достоверни – като среда, отношение, възпитание и т.н.
Собственичката е приятна,  любезна жена и според мен сериозна и разбрана – малко вероятно е да допусне сериозни недостатъци в дейността си.
Съмнявам се в достоверността на посочените негативи в темата. Недоволни винаги и за всичко има. Обичаме да плюем, да капризничим не основателно, да не сме достатъчно обективни и дай да очерним някого, особено ако е малко преуспял. Имам усещането - от мухата, слон. Или недоволна бивша учителка/родителка.
 Който го интересува „лиценза”, нека пита... да му го покажат. Що толкова шум? Или има нещо друго...

# 86
  • Мнения: 49
Незаконните забавачки - заплаха за децата
Съветът на препатили родители е да се иска пълната документация и лицензите на детските градини
Десетина частни детски градини работят в София, без да имат разрешение от Министерството на образованието и науката (МОН), показа проверка на "Дневник".
....................
Майка разказа за опита си със забавачка "Светлина". Според нея в градината се приемали болни деца, помещенията били студени, храната недостатъчна, а възпитателите малко. Не се спазвали и хигиенните изисквания. Съветът на препатили родители е да се иска пълната документация и лицензите на забавачките.

"Тези забавачки не се регистрират по никакъв начин. Сигурно не плащат и данъци. Те са незаконни и с тях трябва да се занимае прокуратурата", смята председателят на Българската асоциация на частните училища (БАЧУ) Милка Славчева. В момента организацията събирала информация за незаконните градини, която да предостави на министерствата на образованието, на здравеопазването и дори на прокуратурата. Според Славчева това е сивият сектор в бизнеса с частните детски градини, а тези заведения пораждат риск за децата. "Някои от тях се помещават в мазета и сутерени. Не се знае какви са учителите", обясни още тя.

Освен че са заплаха за децата и

подвеждат родителите

незаконните детски градини подбиват и цените на законните. Таксите в съмнителните забавачки са между 250 и 480 лв., докато в повечето регистрирани по закона градини не падат под 500 лв.

Друг проблем според Славчева е, че никой не проверява незаконните частни детски градини. Това беше потвърдено и от столичните инспекторати по образование и опазване на общественото здраве. Проверяваме само регистрираните като детски градини заведения, обясни началникът на РИО - София, Ваня Кастрева. Тя добави, че в поверената й институция нямало достатъчно хора за инспекция на общинските забавачки, а какво оставало за частните, и то незаконни.

Подобен отговор получихме и от Столичната инспекция за опазване на общественото здраве (СРИОКОЗ). Оттам заявиха, че инспекциите им се правели по списъка на градините, предоставен им от министерството на образованието. В законните частни градини проверки има всеки месец - от пожарната, от здравната инспекция, от инспектората по образование, тях никой не ги закача, допълни шефката на БАЧУ.

Незаконните забавачки не изпълняват и условията за откриване на детска градина, регламентирани от Наредбата за здравните изисквания. Въпреки регламента да се приемат деца над 3 години, някои забавачки, като например "ЛиДи", вземат и 2-годишни. Сред здравните норми е и това, че градината трябва да има две помещения за занималня и спалня с площ по 100 кв.м, а всяко дете трябва да има има поне 4 кв.м собствено пространство.

Незаконните забавачки обаче рядко спазват тези условия. В рекламата на "Света Троица" се казва, че децата играят и спят в една и съща стая. Когато дойдело време за сън, се "обособява кът, уютно заграден с балдахин, зад който са подредени леглата". Не се знае дали нерегистрираните по просветния закон заведения изпълняват и другите условия като площ на двора, температура на въздуха в сградата, височина на таваните, вентилация, проветряване поне два пъти на ден, перално помещение, кухня и още много други разпоредби.

. ....

# 87
  • София, Манастирски ливади
  • Мнения: 1 194
Таксата в "Светлина" не пада под 500лв. - поне аз плащам малко над тази сума!
Колкото до останалите възражения на въпросната майка...няма такова нещо, а и недоволните на тази свят са най-много!

# 88
  • Мнения: 16
Здравейте,не бях писала отдавна,но днес ще споделя какво ми казва детето ми в последно време.Детето ми неспира да говори за мис Снежи и мис Софи.Постоянно говори за тях,как си играят,как учат и прочие.Явно много добре се грижат за тях там.Даже вчера като си взимах хлапето едвам го навих да си тръгваме....

# 89
Струва ми се, че някои хора са в дълбока грешка. Ако една градина има лиценз от МОН, то така се набутва между шамарите, че много частници не желаят това да става. Това ще рече, че във всеки един момент може да дойде инспектор от МОН, който да проследи работата на падагозите и да наложи санкции ако има някакви проблеми. Това ще рече, че ако има съкращение на персонал, то от инспекцията ще бъдат уведомявани, а при конкурс за ново място ще изпращат от инспектората педагогически кадри. Частниците не обичат това. Това също така ще рече, че ще има минимален праг на осигуряването на персонала - като педагогически. Това не е така, частниците не обичат това!
Много родители не се интересуват от лицензите, понеже тези лицензи "са лоши" и видите ли са заплаха за джоба им, така поне се представят. Обаче много родители искат качествена работа с децата им.
Ще бъда кратка, извинете ме ако ви додявам: ако имам магазин и вие влезнете в него, кой ще ви обслужи по-добре - продавач-консултант с 800-1000 лв заплата или такава, която връзва 400 лв на месец и аз я глобявам всеки месец за нещо с 20-50 лв?! Тази, която я осигурявам на максимално хубава заплата, или тази, която е в/у минималната или даже под нея? Или тази, която може когато е болна да се лекува, или тази, която болна идва на работа, защото иначе остава гладна?
Ако видите учителка, която е болна и гледа децата ви как ще реагирате?
Ако всяко дете, което е с хрема бъде върнато колко деца ще ма в грипен сезон в групата?И колко такси ще се съберат?
А вие ще платите ли колко казвате...260 Е, за да ви върнат детето, което е хремаво?Или ще си изкарате бележка, че е алергична хрема /която алергия обхваща после всички деца Laughing/ и ще си ходите на работа леко обезпокоени, но в крайна сметка изкарващи пари за същата тази такса и за себе си?
Изобщо.... Ако ми кажете, че държавно крило и база от преди 15-20 години е хубава, значи имате много малко изисквания за такъв р-р такса. Идеята е този на върха да ръководи и да изкарва толкова, че да живее добре и не само това, но и да гарантира бизнеса си в кризисни ситации, но това да не става за сметка на заплати, материали, база, ХРАНА и порциони и т.н.
И последно - това, че има една-две хрътки, които взимат по-голяма заплата и те главно говорят с родителите и пазят лекетата на един бизнес /за да пазят и себе си, и позициите си/, не означава, че всичко е прекрасно. Това, че има и ДОБРИ хора, които работят с обич към децата ви, не означава, че те не се прибират смачкани. Или някои хора се интересуват само да платят и детето да е сухо и чисто, пък какво се случва в институцията няма значение, знам ли и аз,....всъщност знам, точно такива хора има и те имам чувството, че или са безсърдечни, или са меркантилни, или са наивни, или са абсолютно равнодушни.

# 90
  • София
  • Мнения: 3 880
Карамел, извинявай обаче аз се обърках от поста ти, или изпадаш в противоречия, или си твърде неясна или аз съм тъпа. всичко, разбира се, е възможно, вкл. и последното Mr. Green но исках да попитам в крайна сметка поста ти ЗА Частна Детска Градина "Светлина" ли е или против?

# 91
  • Мнения: 4 877
Струва ми се, че някои хора са в дълбока грешка. Ако една градина има лиценз от МОН, то така се набутва между шамарите, че много частници не желаят това да става. Това ще рече, че във всеки един момент може да дойде инспектор от МОН, който да проследи работата на падагозите и да наложи санкции ако има някакви проблеми. Това ще рече, че ако има съкращение на персонал, то от инспекцията ще бъдат уведомявани, а при конкурс за ново място ще изпращат от инспектората педагогически кадри. Частниците не обичат това. Това също така ще рече, че ще има минимален праг на осигуряването на персонала - като педагогически. Това не е така, частниците не обичат това!
Много родители не се интересуват от лицензите, понеже тези лицензи "са лоши" и видите ли са заплаха за джоба им, така поне се представят. Обаче много родители искат качествена работа с децата им.
Ще бъда кратка, извинете ме ако ви додявам: ако имам магазин и вие влезнете в него, кой ще ви обслужи по-добре - продавач-консултант с 800-1000 лв заплата или такава, която връзва 400 лв на месец и аз я глобявам всеки месец за нещо с 20-50 лв?! Тази, която я осигурявам на максимално хубава заплата, или тази, която е в/у минималната или даже под нея? Или тази, която може когато е болна да се лекува, или тази, която болна идва на работа, защото иначе остава гладна?
Ако видите учителка, която е болна и гледа децата ви как ще реагирате?
Ако всяко дете, което е с хрема бъде върнато колко деца ще ма в грипен сезон в групата?И колко такси ще се съберат?
А вие ще платите ли колко казвате...260 Е, за да ви върнат детето, което е хремаво?Или ще си изкарате бележка, че е алергична хрема /която алергия обхваща после всички деца Laughing/ и ще си ходите на работа леко обезпокоени, но в крайна сметка изкарващи пари за същата тази такса и за себе си?
Изобщо.... Ако ми кажете, че държавно крило и база от преди 15-20 години е хубава, значи имате много малко изисквания за такъв р-р такса. Идеята е този на върха да ръководи и да изкарва толкова, че да живее добре и не само това, но и да гарантира бизнеса си в кризисни ситации, но това да не става за сметка на заплати, материали, база, ХРАНА и порциони и т.н.
И последно - това, че има една-две хрътки, които взимат по-голяма заплата и те главно говорят с родителите и пазят лекетата на един бизнес /за да пазят и себе си, и позициите си/, не означава, че всичко е прекрасно. Това, че има и ДОБРИ хора, които работят с обич към децата ви, не означава, че те не се прибират смачкани. Или някои хора се интересуват само да платят и детето да е сухо и чисто, пък какво се случва в институцията няма значение, знам ли и аз,....всъщност знам, точно такива хора има и те имам чувството, че или са безсърдечни, или са меркантилни, или са наивни, или са абсолютно равнодушни.




Повдигаш интересни въпроси за частното образование. Заповядай и при нас във виртуалния ни КЛУБ "РОДИТЕЛИ-ЧАСТНО ОБРАЗОВАНИЕ" да ги обсъдим. Това е новата ни тема http://www.bg-mamma.com/index.php?topic=312366.0. Макар че анкетата ни е за кандидатстване след 7 клас, си говорим и ЧДГ, а в момента за частни ясли.
Очаквамете, Карамел!

# 92
Да, навярно не съм била ясна, говоря така сякаш всички знаем за какво говорим.
Имам позната, която е 100% сигурен източник, бивша служителка на градината. Да не си излизаме с номера, че тя злобее или нещо подобно, казвам ви истината, вярвайте ми, пък си правете сметката. Всъщност ако на някоя не й се вярва и не желае да повярва, нямам нищо против, нейн е избора.
Групите официално са по 12 деца. Фактически педагогът работи с групи от 16-18 деца.
Официално не се приемат болни. Фактически идват болни и никой не може да ги върне - няма медицинско лице.
Носят сиропи за кашлица /не алергична/, носят и други лекарства. Не е често срещано явление, но го има.
Има текучество на персонал. Това само по себе си говори много. Това не е сферата, в която работиш месец-два, за да се ориентираш, за да ходиш на лекции и т.н., това е сfера, в която трябва да работят само професионалисти, които ще си градят бъдещето в тази професия. Никой няма да напуска ако е доволен.
Ако някое дете си изгуби ръкавица на ски-училището - следвала глоба за учителката.
Ако някое дете си прибере блузата в чужд гардеоб, тя изчезне /сетете се, че учителката няма да я вземе, а друг родител не я връща като чужда/ - глоба за учителката.
Ако се каже на някоя майка, че детето е с 37,5 и е умърлушено, а тя го задържи вкъщи, и видите ли то не се разболее, тя е недоволна от този факт /било е напразно/, оплаква се на директорката и следва...глоба за учителката, която не може да прецени какво се казва на един родител и какво не.
Осигуряването на персонала е различно от фактическата заплата, това ще си кажем, че е нормално в частната свера. А и двама са на двете страни, един вид споразумели са се. Обаче! Моят мъж е с малко по-различна осигуровка от заплатата му - взима платен отпуск в/у реалната договорка. В тази градина не е така. Договорите не се подписват веднага, една заплата винаги се държи в директорката. Тя може да те изгони от днес за утре, ти не можеш да напуснеш така. Някои, които работят почасово нямат договори, или те се пускат нерегулярно. Значи, нали се сещаме всички - аз работя там, става нещо - как ще докажете, че аз се грижа за вашето дете? Аз нямам договор, къде го пише, че аз съм учителката?! Ето, че договорните взаимоотношения рефлектират и в/у родителите.
Имаше още нещо.
Да, за храната знам, че е хубава като качество, поне обедната. Сутрин се мажат филии с маргарин /понякога минимално роле или там каквото има/, едно бурканче лютеница за 2 групи. Натурален сок е разтворима напитка от пликче. Но ето че оранжевите мустаци на децата, които от боята в сока не се измиват лесно не притесняват родителите.
А! Зимата на базата в Одрин е студено. Но ако учителката вече не издържи и си слага пухен елек, то й се прави забележка да го маха, когато изпраща децата. Следобед в спалнята се включва духалка. Една. Когато децат влезнат ътре и започнат да се събличат. Тогава духалка няма в дневната. Абе студено било.
Не знам дали да продължавам.
За 260Е и разни други разходи бих искала децата да са на Т около 21-22 градуса, в спаляната около 19, а не зимно време в занималнята да бъдат замерени температури от 15 градуса, хайде моля ви се!
Разбирам, че има нова база. Аз бих цитирала: Вълка козината си мени, но нрава не. Просто  някой е нелоялен и много чете литература, която зубри и цитира, един вид замазва очите на родителите . Това не го прави по-добър ръководител,  реалната ситуация сега я знаете, държавните крила си ги иска общината.
А познавам и добре някои родители, които са били клиенти на градината. Светът е малък, има хора, които обаче мислят и следят - те  са в 80% разочаровани.
Местенето в нова база е похвално, но заслугата не е добрата воля на директора, а натиска от обстоятелствата. И ако при държавен наем е имало пропуски в отопление и заплати, представям еи какво следва сега, при частен наем и инфлация.

# 93
  • София
  • Мнения: 3 880
лелее, сега разбирам...а това със студа ме хвърли в ужас Twisted Evil
но се питам никой ли не е предприел мерки досега, ако е толкова ужасно?

# 94
Будни майки и татковци, както и баби и дядовци винаги има. Като вдигнат скандал се е случавало да настъпят промени, но повярвайте не за дълго.  Трябва базата да е с локално парно или ТЕЦ, за да сте сигурни, че може да има топло и че ако няма, то е защото собственичката пести. Питате радиатори има ли, в спалнята колко прозореца и колко радиатора има. Просто лично аз бих искала да знам във всеки един момент колко градуса е вътре, в студовете примерно, защото за мен лично децата трябва да са като в държавната - на топло. Тези измишльотини за РИОКОЗ колко била казала да бъде в една градина аз лично не ги вярвам. На 17 градуса не бих искала да спи детето ми.
А иначе не казвам, че 100 % ще бъдете разочаровани от градината.
Ако ви изчезне учителката само помислете дали няма да ви кажат, че е заминала при мъжа си в чужбина, че е заминала на квалификации някъде или че има някакви други лични проблеми./баба й била болна, мъже й инвалид и т.н./ В 99% от случаите персоналът се сменя от изнемога да се разправя за работното време, реда и парите си, както и за болнични и отпуски, стрес на работното място, особено покрай големи празници. А и лятото увисва в неплатен принудителен отпуск. А тези, които са винаги там, на лице, вярвайте ми, те се правят че работят, а тя се прави, че им плаща и един вид кютят си, за да изкарват някой лев отгоре като доносничат.
Вижте, тук не вярвам темата да е отворена, за да е отказвате от градината, и да се плюе само по нея. Всяка фирма си има мърша, лошото е когато мършата ръководи. В редиците гнило винаги има. И идеята ми е, да си пазите интересита - вашите като платци и интересите на най-свидното си - децата.

# 95
Карамела, Карамела !
Какво ти става, бе момиче? Кой ти е крив, че не можеш да намериш покой и плюеш на ляво и дясно?
Плачеш по форума за това или онова, „отваряш очите” на всички „будни майки и татковци”, сметки правиш, обяснения лееш за всички хора изпаднали в „дълбока заблуда”, аргументи даваш 110% истина, даже съпруг си включваш в трудно четими твои писания за ...деца до 2 годишна възраст!
Америка ли откриваш или капитализъм, а? Заплатите в частния сектор и в т.ч. в ЧДГ (98-99 %) – разбира се, че се подписваш на една ведомост, а взимаш много повече?!? Неразбираемо, а? Ако трябва да ти обяснявам защо, то нема кво да си говорим. Или будната ти съвест е сработила...след уволнение от частния сектор. Ходи да работиш в държавния – там почти няма такива „лоши” хора, нито двойно счетоводство.
Карамелченце, Държавата ни "кара" частника така да се държи и да се договарят под масата и с теб и с мъж ти. Важно е не това, а дали всеки си държи на думата, след договорката! Така е в България! И още поне 5-7 години, тъй ще бъде. Ти отговори (анонимно, разбира се) кой е виновен за това?

И аз като теб – анонимна. Така ти харесва...нали? Сигурно важна причина си имаш. Явно си много компетентна за много ЧДГ. Е знаем я...вече, таз причина!
Знам, че вече няма да работиш в ЧДГили ЧУ. В колко вече си била?  И те сълзи за теб няма да проливат, може би.

Остани си анонимна – чудна позиция. Като за теб-ядосана "обективна истина".Нищо друго ...освен колко много и как само, печелят лошите частници?! И децата в ЧДГ, въобще са им последна грижа,а?

Будна, и аз майка, която успява да си пази интереса и без карамел, но си гледа в собственото канче.

# 96
Тирамисуто, не ти знам проблема. Но явно имаш някакъв щом така злощастно нападаш. Не плача, държа да го подчертая. Виж, нито й завиждам на тази /или този/, който лъже, маже и обира паричките на по-заможните хора, нито ме е грижа ти лично в какво вярваш. Аз съм си направила изводите за себе си. Изглежда не си наясно за какво служат форумите - за информация, споделяне, критика, несъгласие с дадено мнение, или съгласие с него. Ако не желаеш да се обсъждат проблеми и да се информират хората как в някои заведения децата им играят зимата на 15 градуса, това е лично твой проблем. Сега какво, искаш да си напиша името ли? За какво ти е? Нещо ще спечелиш или данни от личната си карта трябва да пльосна на страницата?
Нямам частна градина, нямам детски център, нямам клуб, нямам нищо общо с този бизнес! Не съм лоша конкуренция, спокойно.
Аз дишам с чиста съвест, но явно на някои хора им пречи, когато друг изкаже мнение или даде информация.
Можеше просто да кажеш -: "Някой е вложил средства, усилия, неспокойни нощи, може би гузни сънища, все жертви е направил и прави детска градина, печели много пари, но аз одобрявам неговите похвати, независимо спрямо кой са насочени /та най-вече клиентите лъже/, затова го оправдавам. " И аз ти гарантирам, че щях да ти разбера становището, защото не е лесно да лъжеш, но не е лесно и да бачкаш по 12-15 часа, мозъкът ти да работи непрестанно, да се чудиш как да оцелееш в джунглата. Не мисли, че и другата гледна точка не оправдавам, но само в някои аспекти на бизнеса и само в някои ситуации спрямо персонала и най-вече спрямо децата.
Ако искаш ми давай 250 Е на месец, за да играе детето ти на 15-17 градуса, да спи в чаршафи, които не се перат с месеци!!!, да яде маргарин и да пие разтворими "натурални сокове". Не, всъщност не ти искам парите, аз такава не мога да бъда спрямо което и да е дете Naughty

# 97
  • Мнения: 4
От две седмици детето е в Светлина. Това, което обещава директорката не е вярно. За разлика от нея персонала е много добър. Детето ми беше много стресирано от държавната градина, а там отиде без проблем на втория ден. По важна е психиката на детето. В държавните градини е страшно / е не всички/

# 98
  • Мнения: 16
Ako moga da popitam kakvi sa bili obeshtaniqta na direktorkata i kakvo ne e izpylnila???

# 99
  • София, Манастирски ливади
  • Мнения: 1 194
Ами аз нямам никакви оплаквания - каквото ми е казала, това е станало!

# 100
Първото ми дете в момента е в Светлина в базата в Овча купел и съм изкл доволна!!! Ходи с огромно желание, а това е снай-важното. Имам второ момиченце, което е на 6 месеца. И т.к. знам, че се открива нова база в центъра от най-ранна детска възраст ще пусна малкия веднага , щом отворят врати. Имам изключилно доверие на този комплекс, защото каквото и да говорят хората, пред мен са се доказали с КАЧЕСТВО!!!

# 101
Попаднах случайно на тази тема и съм истински изумена!!! Наистина не мога да повярвам, че някой е способен да избълва толкова злоба и лъжи. Аз съм млада майка, която е изключително благодарна, че има места като „Светлина”, защото иначе наистина не знам как бих се справила. Дъщеричката ми е в тази детска градина и мога решително да заявя, че там е добре гледана, обичана, възпитавана и обучавана отлично.
Относно базата, храната, отоплението и персонала нямам никакви забележки, но това е нещо, което всеки сам може да провери на място, вместо да си седи пред компютъра и да се чуди.
Заплащането е наистина високо, но съм далеч от мисълта, че може да се сложи цена, когато се отнася до образованието, отглеждането и възпитанието на моето дете. Бях впечатлена от допълнителните занимания, които се организират – ски, езда, кънки, посещения на ботаническа градина, на скаут училище, панаир на книгата и всевъзможни други полезни и интересни неща. Мероприятия, за които аз сама не бих се сетила и не бих имала възможност да отделя необходимото време, за което искрено съжалявам.
Помощта, която ми оказват за възпитанието също е от основно значение за мен, защото когато имам педагог насреща се чувствам много по-уверена и спокойна.
Наистина ми стана неприятно като прочетох всички тези негативни коментари от недоволни и сърдити лелки, защото аз съм поверила детето си там и го чувствам като лична обида. Моят съвет към всички майки е: ако имате възможност проверете на място как стоят нещата, защото за пореден път се убедих колко ненадеждни са тези форуми.

# 102
  • София
  • Мнения: 3 880
МияST, моят син също е там и аз съм доволна много. той ходи с желание и наистина не съм чувала за друга детска градина, в която да предлагат и организират за децата толкова разнообразна програма.
абсолютно подкрепям думите ти!  bouquet

# 103
  • Sofia
  • Мнения: 270
Здравейте, живея доста близо до яслата в Овча купел и обмислям вариант дъщеря ми да започне да ходи там, това което ме интересува е до каква възраст децата посещават яслата в Овча купел?

# 104
  • Sofia
  • Мнения: 4 726
До 4 год.

# 105
  • Sofia
  • Мнения: 270
Благодаря ти за бързия отговор Шунка  Hug

# 106
  • Мнения: 16
Здравейте!!Не бях писала от доста време.И двете ми деца са  в Светлина,по точно вече само едното.Разбрах,че отвориха нова база на ул."6ти септември".Там имало ясла градина и училище.Базата била супер.

# 107
  • София
  • Мнения: 3 880
Здравейте!!Не бях писала от доста време.И двете ми деца са  в Светлина,по точно вече само едното.Разбрах,че отвориха нова база на ул."6ти септември".Там имало ясла градина и училище.Базата била супер.

да, и моето момченце ходи на градина в "Светлина" и сме много доволни.  засега намеренията ни са да учи и в училището по-нататък. Peace

# 108
  • Мнения: 16
Вашето дете на колко годинки е в момента? И къде сте в Светлина в  Овча Купел или в Одрин?

# 109
# 110
  • София
  • Мнения: 3 880
Вашето дете на колко годинки е в момента? И къде сте в Светлина в  Овча Купел или в Одрин?

на почти 5, на Одрин сме.

# 111
  • Мнения: 125
Здравейте! Аз пък мисля да запиша моето дете в тази на 6 - ти септември, може би от другата седмица. Говорих с управителката, всичко много ми хареса и базата и начина на обучение. Пък живот и здраве ще видим!

# 112
  • Мнения: 52
Майчета, колко е таксата за яслата в Овча куел и какво включва или не включва.
Мерси предварително! Hug

# 113
  • Bulgaria
  • Мнения: 89
И аз това искам да питам, но ... май няма кой да каже ... Sad

# 114
  • София
  • Мнения: 3 880
мога да кажа за "Светлина" на Одрин, таксата е 320 Евро на месец, включва само храна (и плуване два пъти седмично). ако има мероприятия, курсове, транспорт се плащат допълнително.

# 115
  • Мнения: 99
И аз това искам да питам, но ... май няма кой да каже ... Sad
При търсене на алтернативни варианти за записване на малкият ми син в детска градина, намерих координатите на ЧДГ "Светлина" и им писах, получих следният отговор:
Цитат
Ние предлагаме целодневно обучение през цялата година без прекъсване. Програмата ни е съобразена със всички възрастови особености на детето. Разполагаме със специалисти, които ежеседмично провеждат курсове по изкуство, спорт и музика. Отделно от тази програма децата спортуват активно спрямо сезона. Непрестанни за посещенията на детски театрални постановки, кино прожекции, изложби и други.
Таксата за 1 месец е 320 евро.
Не знам за вас, но за нашето семейство това ще се окаже "солено перо" Rolling Eyes ... независимо от факта, че тази такса е една от най-ниските сред лицензираните частни ясли и градини.
п.п Конкретното ми питане касаеше детското заведение в Зона Б-5 зад МОЛ София! Предполагам обаче, че тарифата е за всичките им филиали.

Общи условия

Активация на акаунт