Рецепта за "Фуниики" - сладки

  • 21 936
  • 14
  •   1
Отговори
  • Spain
  • Мнения: 3 750
това са едни сладки които много ми харесват .
хубавото е 4е колкото по стоят по меки и вкусни стават - 2-3 дни няма проблем .правила съм ги доста и винаги се  полу4ават . не видях тази рецепта,поне с товаиме и затова реших да я пусна  Wink

тесто : 200гр  кис мляко
               1 ч.л - сода бикарбонат
               2       белтъка
               1 ч.ч. (-200гр) захар
               1 пак.  амонячна сода
               1 бакпулвер(1ч.л сода + 1 ч.л сок от лимон)
                1 ч.ч. (-200гр )  - олио или свинска мас
              брашно - колкото поеме да стане тесто ,пухкаво , за то4ене
крем : 0,5 л мляко
                      1 ч. захар
                      1 ч башно (може и помалко)
                       2  жълтъка
                       масло
  приготвяне: замесва се тестото и се разто4ва . нарязва се на ленти4ки и се правят фуниики .ползвам  фолио от което правя фуниики или  капа4ки от кис .мляко . пе4е се във фурна (тук време не давам зашото всеки е с разли4на фурна ) , но то се вижда кото се изпекат .
крема - млякото и захарта се слагат на котлона, като се разбъркват , като се разтопи захарта се   добавя брашното - обикновено на око  го правя ,хем да не е те4но  , хем и не  твърдо . ако стане на гранулки  го "доразбивам" с   миксера.сваля се от котлона и седобавят 2-3 лъжи4ки масло. като поизстине се добавят и жълтъците
крема се напълвавъв фунииките и отгоре могат да се посипят с4укани орехи или шоколаови пръ4ици

# 1
  • Мнения: 496
amka,
Благодаря за подсещането  Simple Smile . В нашето семейство също много се харесват фунийките с крем, но ги бях забравила. Ето и моята рецепта от стария мамин тефтер.

3 яйца
1 ч.ч. захар
1 ч.ч. кисело мляко
1/2 ч.ч. олио
1 ч.л. сода
щипка сол
Брашно за меко тесто (около 700г)

Крем
1 л. прясно мляко
6 с.л. брашно
1 пакетче масло (може и 1/2)
2 праха ванилия

Замесва се тестото, разделя се на топки. Точат се елипси, изрязват се лентички, които се навиват на формичките (моите са от капачки на буркани компот или друга зимнина). Пекат се в загрята фурна, оставят се да поизтинат, за да се извадят по-лесно от формичките.

Студените фунийки се пълнят с топъл крем. Ако сложите цяло пакетче масло омекват за около 4-5 часа; ако е 1/2 - за 8-9  часа.

# 2
  • Мнения: 7 106
Амка, благадаря ти! Много те обичам заради тази рецепта .Знаеш ли от кога я търся?
Едно време заради тези фунийки по сватбите се редях по 2-3 пъти да поздравявам младоженците  Mr. Green  Mr. Green .

# 3
  • Мнения: 2 609
Цитат на: Shali

Едно време заради тези фунийки по сватбите се редях по 2-3 пъти да поздравявам младоженците  Mr. Green  Mr. Green .

 newsm62 хей  ,Shali много ме развесели  newsm10

# 4
  • Spain
  • Мнения: 3 750
Цитат на: Shali
Амка, благадаря ти! Много те обичам заради тази рецепта .Знаеш ли от кога я търся?
Едно време заради тези фунийки по сватбите се редях по 2-3 пъти да поздравявам младоженците  Mr. Green  Mr. Green .

лошото вкъщи е 4е много бързо свършват. - на времето майками ги криеше от нас 4е да останат за гости .сега аз ги крия от мъжо , 4е да има Simple Smile
между другото -със същия крем правя бисквитена торта

# 5
  • Мнения: 317
Цитат на: amka


тесто : 200гр  кис мляко
               1 ч.л - сода бикарбонат
               2       белтъка
               1 ч.ч. (-200гр) захар
               1 пак.  амонячна сода
               1 бакпулвер(1ч.л сода + 1 ч.л сок от лимон

amka, мила, от одеве гледам рецептата, бе много ми се вижда, туй сода, отделно амонячна, че и бакпулвер Thinking
всичко туй ли се слага Confused:
че реших да ги пробвам

# 6
  • Spain
  • Мнения: 3 750
Цитат на: Нинчето1
Цитат на: amka


тесто : 200гр  кис мляко
               1 ч.л - сода бикарбонат
               2       белтъка
               1 ч.ч. (-200гр) захар
               1 пак.  амонячна сода
               1 бакпулвер(1ч.л сода + 1 ч.л сок от лимон

amka, мила, от одеве гледам рецептата, бе много ми се вижда, туй сода, отделно амонячна, че и бакпулвер Thinking
всичко туй ли се слага Confused:
че реших да ги пробвам
аз амоня4на не слагам,зашото нямам...но така е по рецепта , без нея също става

# 7
  • София
  • Мнения: 1 121
Леле как ми се прииска да ги направя! Обаче нещо не ми става ясен номера с оформянето на фунийките и тези "формички". Ако може някой да приложи снимка-две ще е чудесно...

# 8
  • Мнения: 1 517
Ние пък сме правили тези фунийки с готово бутер тесто - пак стават много хубави. Веднъж даже за Нова година с майка ми ги приготвихме. Напълнихме ги с млечно-брашнен крем, смесен със сметана, а отгоре ги потопихме в шоколад и оваляхме в кокосови стърготини. Станаха един път!
Ani111, аз нямам снимка, но мога да ти обясня как стават формичките - майка ми използваше капачки от едновремешните буркани кисело мляко (може да стане и с тези от кофичките сега). Прави ги на конусче. После лентите тесто се увиват като спирала около конуса. Като се изпекат, фолиото отвътре се изважда.

# 9
  • Мнения: 2 609
Цитат на: petty

Ani111, аз нямам снимка, но мога да ти обясня как стават формичките - майка ми използваше капачки от едновремешните буркани кисело мляко (може да стане и с тези от кофичките сега). Прави ги на конусче. После лентите тесто се увиват като спирала около конуса. Като се изпекат, фолиото отвътре се изважда.

И на свеки са правени от по-дебело фолио,ползва ги от доста време Grinning

# 10
  • София
  • Мнения: 1 121
Много ви благодаря! След два-три дена ще имам рожден ден и ще изненадам народа с тази рецепта!

# 11
  • Мнения: 426
Цитат на: amka
това са едни сладки които много ми харесват .
хубавото е 4е колкото по стоят по меки и вкусни стават - 2-3 дни няма проблем .правила съм ги доста и винаги се  полу4ават . не видях тази рецепта,поне с товаиме и затова реших да я пусна  Wink

тесто : 200гр  кис мляко
               1 ч.л - сода бикарбонат
               2       белтъка
               1 ч.ч. (-200гр) захар
               1 пак.  амонячна сода
               1 бакпулвер(1ч.л сода + 1 ч.л сок от лимон)
                1 ч.ч. (-200гр )  - олио или свинска мас
              брашно - колкото поеме да стане тесто ,пухкаво , за то4ене
крем : 0,5 л мляко
                      1 ч. захар
                      1 ч башно (може и помалко)
                       2  жълтъка
                       масло
  приготвяне: замесва се тестото и се разто4ва . нарязва се на ленти4ки и се правят фуниики .ползвам  фолио от което правя фуниики или  капа4ки от кис .мляко . пе4е се във фурна (тук време не давам зашото всеки е с разли4на фурна ) , но то се вижда кото се изпекат .
крема - млякото и захарта се слагат на котлона, като се разбъркват , като се разтопи захарта се   добавя брашното - обикновено на око  го правя ,хем да не е те4но  , хем и не  твърдо . ако стане на гранулки  го "доразбивам" с   миксера.сваля се от котлона и седобавят 2-3 лъжи4ки масло. като поизстине се добавят и жълтъците
крема се напълвавъв фунииките и отгоре могат да се посипят с4укани орехи или шоколаови пръ4ици




смятах да пускам специално тема за тези който се сещат за рецптата да пуснат продуктите .БЛАГОДАРЯ ТИ .
ще се пробвам   Hands Clap  newsm64

# 12
  • Шумен
  • Мнения: 1 348
В магазините за домашни потреби продават ламаринени фунийки специално за тая вкусотия Wink А между другото имаше и рецепта, по която фунийките се правят от полутечно тесто, с което се мацват кръгчета в тавата, изпичат се и още топли се залепват на фунийка. Ама само съм чувала за тоя вариант, ако някой го има - да свирка, пък ние ще черпим  Laughing

# 13
  • Мнения: 496
Anomalia,
Имам нещо подобно  Grinning , но по моята рецепта се казват

Калии
3 яйца
3 ч.ч. пресята пудра захар
3 ч.ч. брашно
1 прахче ванилия

Забърква се тесто, изсипва се с чаена лъжичка в намазана с масло тавичка като се оформят кръгчета. Пекат се до бледо розово и още топли се прищипват като калии. Вече студени се аранжират със сладко от череши или вишни (по един плод, предварително изцеден от сладкото).
Не знам дали това търсиш, но калиите са много ефектни за официални случаи. Надявам се да ви харесат.  Grinning

# 14
  • София
  • Мнения: 1 121
Само да добавя, че снощи ги направих фунийките. Понежне не ми стигнаха капачките от кисело мляко ползвах нормално фолио навито. Резултатът е положителен при тези, които бяха с фолио кухненско, а капачките ми се залепиха и накъсаха. Ако мога така да помогна на начинаещите...

Общи условия

Активация на акаунт