Мононатриев глутамат?

  • 8 842
  • 22
  •   1
Отговори
  • София
  • Мнения: 3 847
Четох преди време статия за "ползите" от мононатриевият глутамат. Но сега като пуснах Google-то и нищо конкретно не намерих.

Ако някой има по-конкретно инфо от "ми не е полезен" моля да го сподели. И ако може да е на БГ или руски, плс.

# 1
# 2
  • София
  • Мнения: 3 847
Iva_D,

тази тема я намерих, но пише основно за аспартама, кофеина и рафинираната захар.

Търся нещо конкретно за МНГ. Ако намериш - пусни линк, моля.

# 3
# 4
  • София
  • Мнения: 3 847
Много благодаря.

# 5
  • Мнения: 3 927
преди време имаше тема точно за него.

ето един линк с една мнооооого дълга статия:


http://duh-i-istina.net/vavilon_hrani.php

# 6
  • Мнения: 3 927
нещо връзката ми не се отваря Thinking

ето част от статията, касаеща само МНГ:


Друг изключително разпостраняващ се продукт на хранително-вкусовата промишленост в последно време е вкусовата добавка "мононатриев глутамат" (МНГ) – наречен сполучливо “вку-сът, който убива". Според Правилника на Европейската общност мононатриевият глутамат (MSG) и производните му съединения се обозначават с Е-621-Е623. 14

Мононатриевият глутамат попада в обсега на проблема храни с пристрастяващ ефект , защо-то има леко адиктивно действие. Масовото му разпостранение изобщо не е случайно - и при него действа правилото: най-сигурният клиент е зависимият клиент. Този овкусител е един от най-големите стимуланти на апетита. Това, разбира се, го прави изключително удобен за манипулация на потребителя. Търговско - манипулативния закон в случая гласи: Ако владееш вкуса на клиента, владееш клиента! За съжаление този "диктатор" на вкуса оказва негативно въздействие върху всички системи и органи в човешкото тяло, като най-уязвима от него е нервната система.

"Днес със сигурност се знае, че мононатриевият глутамат "убива" невроните в мозъка и при-чинява невроендокринни разстройства при животни и при хора...Многократно е доказан разруши-телният ефект на MSG върху една малка, но много важна контролна област в хипоталамуса, наре-чена нуклеус аркуатус...Глутаматът, също както и аспартамът, може да допринесе за отключване-то и развитието на болест на Алцхаймер, болест на Паркинсон, АЛС (амиотрофична латерална склероза), МС (мултиплена склероза), особено при хора, при които има такава тенденция и която би могла да не се изяви иначе." 15

Този овкусител се свързва с т.нар. "синдром на китайския ресторант", тъй като се използва в големи количества в тези ресторанти. Симптоми, които би могло да се явят при употреба на по-големи количества: парене и сърбеж по лицето и гръдния кош, изпотяване, сърцебиене, слабост, виене на свят, безсъние, главоболие, спазми и болки в корема, промени в зрението и пр. Ърл Миндъл: “В някои хора мононатриевият глутамат може да причини хистаминова реакция и да се появи главоболие и зачервяване.” 16

“МSG може да задейства и астматичен пристъп. Понякога е трудно да се намери такава връзка, тъй като тя може да не се изяви непосредствено, възможно е да се изяви като забавена реакция, шест до дванадесет часа по-късно. Това са установили австралийски учени, след като тестували тридесет и двама астматици, повечето от които се оказали с MSG-индуцирана астма. След петдневна диета без добавката, на болните били дадени различни дози MSG. Повече от 40% “отговорили” с астматичен пристъп. При седем от тях, един до два часа по-късно, освен астмати-чен пристъп, се наблюдавали и симптомите на “Синдрома на китайския ресторант”. Астматични симптоми не се наблюдавали до дванадесет часа след приемане на MSG при шестима от участни-ците в изследването. Тези проучвания потвърждават, че MSG може да провокира астма, че колко-то дозата е по-голяма, толкова по-сигурен е пристъпът.” 17

МНГ е сред хранителните добавки, влияещи отрицателно на имунната система: “Честата употреба на храни, съдържащи изкуствени аромати, оцветители, мононатриев глутамат и други примеси, може да отслаби имунната система.” 18

"Много специалисти включват МНГ сред най-често срещаните хранителни подбуди на вас-куларно главоболие19. Д-р Сейпър казва, че някои хора не преработват добре МНГ, така че това вещество вероятно се натрупва в кръвния поток, което води до химическа свръхреакция и главо-болие." 20

Но особено вреден е мононатриевият глутамат за бебетата и децата. Той може да нанесе не-поправими поражения в мозъка им. За съжаление едва към края на 70-те години индустрията пре-махна МSG от бебешките храни. Но той е скрит в толкова много храни, че майките често, без да искат, го дават на децата си. В повечето случаи той се изписва, само ако е добавен в чиста форма, но ако е в състава на други подправки (а понякога той може да е 60% от тяхното количество!), въобще не се обозначава на етикета. Както пише д-р Р. Блейлок: "Производителите на глутамат и преработени храни винаги се опитват да скрият добавения MSG." Но най-голямата манипулация се извършва чрез Асоциация "Глутамат", сформирана от производителите на овкусителя. През последните две десетилетия асоциацията използва влиянието си, за да бъде премахнато обозначе-нието MSG или мононатриев глутамат от етикетите на много хранителни продукти. И сега, без ние да знаем, той уврежда невроните в мозъците ни.

Всъщност глутаматът е нормално съществуващ и дори най-разпостранен медиатор в мозъка. Именно този факт използват разпостранителите му, за да манипулират неинформирания потреби-тел. Те казват: "Как може вещество, което е толкова важно за мозъка, да го уврежда?" Но в това е и манипулацията. Нормалните концентрации на глутамат в мозъка са минимални. Но когато ко-личеството му се повиши, дейността на невроните се нарушава, а при по-висока доза те загиват."

В кои пазарни продукти се намира овкусителят? MSG има във всичко, което е "хидролизи-рано" - хидролизирания растителен или зеленчуков протеин, растителния протеинов екстракт, в соевия протеинов концентрат и изобщо в соевите продукти и различни алтернативи на месото има скрит натриев глутамат (на опаковките не е изписан!). Добавки, които често съдържат неотбеля-зан глутамат, са малцов екстракт, бульони, различни есенции, включително и "натурални", и под-правки. В големи количества се среща в почти всички сухи супи, подправката вегета и всичките и производни, в бързите закуски, в солетите и във всички подобни промишлени храни. В последно време натриевият глутамат се разпостранява с такава сила, че можем да го наречем "кока-колата" сред вкусовите добавки. Инвазията му в храната на глобализирания човек е емблематична - тя изразява тенденцията за хранително пристрастяване на потребителя.

# 7
  • София
  • Мнения: 3 847
Благодаря Taneto.

Исках точно такова нещо, за да го разпечатам и да го дам на свекървата да го прочете. Да не си мисли, че не давам на детето салами, солети и готови храни, само от любов към спорта.

# 8
  • Мнения: 3 927
Raya, като каза солети се сетих нещо: мисля, че в нашите български няма таква добавка. Всички вносни солети с вкус на кашкавал, сирене и какво ли още не, съдържат МНГ, но най-обикновените Хрус-Хрус от Разград нямат......четох им съдържанията подробно навремето, когато търсех какво да гризка беба, за да се учи да дъвчи......а ти да не би да бъркаш нещо домашно за целта Simple Smile

# 9
  • София
  • Мнения: 3 847
Не съм правила домашни солети. Даже не ми е хрумвало. Просто не давам Боби да яде солети, гризинки, снаксове, чипсове, бисквити... МНГ-то го добавят в/със солта май навсякъде.

Освен това в брашното също добавят разни гадни работи. Иначе как ще стане "брашно, което набухва само"? Преди малко го четох на един пакет с бяло брашно.

# 10
  • Варна
  • Мнения: 791
Аз не разбрах защо се използва тогава МНГ?За вредата,ясно и съм ужасена от колко неща трябва да се пазим,колко "отрови" има в повечето храни1 Shocked

# 11
  • София
  • Мнения: 3 847
wilma,

Използва се, защото усилва вкуса на храните и освен това създава зависимост у ползващите го. Няма начин да не си попадала на салам, който е ужасно вкусен и "изчезва за отрицателно време. После си купуваш пак от него, но ако партидата е друга, то и вкусът вече е друг (заради високите технологични нива в родната колбасарска индустрия). И дълго време си спомняш за "онзи хубавият" салам и се надяваш да попаднеш пак на такъв. Всъщност МНГ предизвиква този запомнящ се, силен вкус. Много е характерно за китайската храна - винаги е страшно вкусно в ресторанта, а в къщи хем спазваш точно рецептите, хем не става така. Китайците ползват много глутамат. Така се създават и задържат клиенти.

Също съм се замислила за Данона. Когато излезе на пазара, изобщо не ми харесваше - прекалено плътно на вид, недостатъчно кисело на вкус... Странно, откъдето и да го погледнеш. Но вече години наред в детските градини, училишните и ведомствените столове се ползва Данон. Според теб, как реагира едно дете, което през по-голямата част от живота си е яло Данон, на "обикновенно" кисело мляко? Ами не го иска. Да не казвам, ако му предложиш мляко, издоено от крава - МИРИШЕ!

Така се създава пазар. С поглед към бъдещето.

# 12
  • Варна
  • Мнения: 791
Благодаря ти ,Raya,абсолютно подкрепям мнението ти.Наистина има "тооолкова вкусни неща,за които изпитвам неистова нужда да хапвам....Ужасена съм,още повече за децата ми.По-вкусно от плодовите Данончета "няма",да не говорим за масовите сладки изкушения-лично аз често съм изпитвала наркотична нужда от "Марс","Сникерс" точно от тях,а не от подобни шоколадчета...За колбаси също...незная как може да се опазим,да не ставаме зависими-ще се опитваме да ги избягваме,но не съм и крайна,за да мога да сложа с лекота черта на всичко...В малки дози опасно ли е МНГ?В смисъл необходимо ли е дори да не кусваме?Извинете ме,ако въпроса ми е малко тъп,но вече съм объркана... Rolling Eyes  Crazy

# 13
  • София
  • Мнения: 3 847
Мисля, че и да искаш, няма как напълно да избегнеш МНГ-то. Просто не знаеш, че го има в храните, защото производителите не го споменават сред съставките. За това не консумирам салами, инстантни супи и бульони, универсални подправки, готови сосове, майонези, овкусени сирена, маргарини, пушени меса (съдържат нитрити), газирани и въобще безалкохолни напитки, дъвки, бонбони и други особено, ако са "без захар" (съдържат аспартам и кофеин), почти всичко, което съдържа хидролизирани протеини и други неща.

Само шоколад ям  в големи количества, но напоследък предпочитам сушени плодове и "гладът" ми за шоколад почти изчезна.

А преди си живеех в щастливо неведение...

# 14
  • Мнения: 96
Лелеее,колко съм била непросветена! Shocked
И аз така си живея в щастливо неведение. ooooh!
Ми то това доста опасничко....А аз си готвя с подправките на Маги,с бульончета разни,а пък вегетата я слагам наред на всичко...че даже и на детето готвя с вегета  #Puppy dog
Пу да му се не види!
И сега какво...инстантни супи,бульони,вегета и други подправки ще спра да използвам,газирано/безалкохолно и без друго не пием вкъщи,маргарин не ядем,ама сега и дъвки ли да спра да дъвча? Аз такива без захар не дъвча,но и другите ли не трябва?
Ами бонбони-какви може и неможе?????
И шоколад?????????? Е, без него вече не мога!
В кренвиршите дали има? Моят син е голям каприз и много злояд и месо почти не яде,но кренвирши уважава....дали да не ги спра??
А някой може ли да даде списък с опасните храни,в които има МНГ без да знаем и без да си пише, PLEASE!!!

Общи условия

Активация на акаунт