Сол - дозировка?

  • 1 749
  • 21
  •   1
Отговори
  • с/у ОколоМръсТното
  • Мнения: 19 148
та искам да Ви питам, Вас, дето сте супер добри готвачки...

Аз съм омъжена от над 10г. и от поне 15-ина години готвя. Ами така и не успях да се науча да си дозирам правилно солта за всяка тенджера/тава. Уж все опитвам и все се стремя, хем да е солено, хем да сложа малко солчица... Ама нали е казано, че ако манджата не се готви със сол, не става вкусна.

От няколко години ползваме Солина (всичко, което е с намалено съдържание на натриев хлорид) и дали това пък сега това не ми е проблем.  Thinking Те малко по друг начин се отразяват на ястието.  Rolling Eyes

Как сте Вие с дозировките? Схванахте ли цаката?  newsm78
Дайте някоя идея  Hug

# 1
  • Мнения: 2 591
Шани, аз нямам твоя стаж в брака, но си мисля, че напоследък солта просто е различна, т.е. не соли толкова, колкото би трябвало! чувала съм, че й слагат примеси разни  Rolling Eyes

аз слагам на око и опитвам! но има хора, като свекър ми или баща ми например, които ядат много солено и винаги добавят, или пък такива като леля ми, които ядат почти безсолно, така че е много трудно да уцелиш "точната доза" - поне според мен  Rolling Eyes

# 2
  • UK/София
  • Мнения: 7 681
   Никога не мога да налучкам солта.Аз манджа не ям и като я опитам ми се струва много солена.На останалите им е безсолна.
 По-добре да е с по-малко сол, отколкото да горчи.
 Но за тези които не знаят, да кажа, че манджа се обезсолямва с картофи.Слагат се 2-3 цели картофа да поврят в манджата и след 15мин. тя е безсолна.

# 3
  • с/у ОколоМръсТното
  • Мнения: 19 148
Билянка, тоз трик го знам и съм го прилагала, но нещо кой знае какъв ефект не видях  Rolling Eyes
Сигурно много съм прекалила...

# 4
  • Мнения: 393
Аз винаги на око слагам солта, пресоляване рядко ми се е случвало, но много зависи и от солта има такава която не соли изобщо  Close

# 5
  • Мнения: 526
И аз слагам на око и опитвам веднъж,ако е малко-добавям и пак опитвам.Подхождам по-предпазливо с количеството просто и досега само няколко пъти съм пресолявала ядене.Предпочитам да е леко безсолно пред обратния вариант-да трови от сол.Пък на който му се вижда малко,ще си посоли допълнително.

# 6
  • София
  • Мнения: 903
Нямам точна дозировка за нито една тенджера/тава. Слагам малко сол, опитвам и ако е необходимо добавям още малко. Съобразявам се с това за кой готвя - аз обичам по-солено и затова в манджата слагам по-малко сол, отколкото на мен ми харесва, заради детето.

# 7
  • София
  • Мнения: 4 294
И аз слагам солта на око, без да меря  Peace
Рядко ми се е случвало да пресоля ( пу-пу), но предпочитам да е леко безсолно яденето и като сервирам всеки да си досложи според вкуса. Но казвам леко, а не въобще да няма сол.  Laughing
Все пак сол може да се сложи, но не и да се извади от готвеното ядене  Wink

# 8
  • София
  • Мнения: 462
Аз пък не соля хич докато готвя...после всеки си соли сам...не знам дали така трябва, ама на мен ми е вкусно Simple Smile

# 9
  • Мнения: 292
Винаги  соля и опитвам няколко пъти,но не пресолявам.На принципа съм който му е безсолно да си соли.

# 10
  • Пловдив Белащица
  • Мнения: 1 447
На мен ми е най-трудно осоляването на ориз в тава. А безсолен ориз, колкото и да солиш не е като да си е врял със солта.

# 11
  • Мнения: 7 106
Последният пакет сол който взех не соли изобщо  Rolling Eyes. За съжаление не видях опаковката и не я запомних, защото си държа солта в кутии, и сега незнам как да я избегна, да не си я купя пак  Thinking.
Аз принципно соля много малко, заради детето. После ако на някой не му е достатъчно солено, си го доовкусява. Но гледам че и съпружеството предпочита по-безсолничко.
Не че не ми се е случвало да "изтърва" солницата вътре, де  Laughing

# 12
  • София
  • Мнения: 10 825
Аз ям много безсолно и готвя по мой вкус. После, който иска си досолява (или пък досолва Rolling Eyes newsm78).

П.П. Доста често съвсем забравям да сложа сол и пак ми е вкусна манджата.  Sunglasses До навик е, според мен.

# 13
  • Мнения: 6 164
Има една такава сол, дето й викаме "безсолна сол". Rolling Eyes Ръсиш, ръсиш, побелява и пак безсолно! По принцип слагам малко, като готвя, колкото да не е без хич, защото наистина някои манджи си я "искат" по време на готвенето, за да станат по-вкусни, но принципно, гледам да е така, че после да можеш да добавиш. Бях чувала една приказка "Добрият готвач готви безсолно". Thinking Сигурно, защото винаги можеш да си добавиш сол, но не и да махнеш. Crazy
А иначе аз винаги опитвам в процеса на готвене... Whistling

# 14
  • Мнения: 4 546
не съм й хванала цаката. все на око слагам и гледам да не прекалявам. по-добре малко безсолно, отколкото пресолено. на който му е безсолно - да си соли.

Общи условия

Активация на акаунт