ще купуваме жилище-МОЛЯ за съвет!

  • 1 743
  • 26
  •   1
Отговори
  • Мнения: 2 085
Решихме да купуваме апартамент директно от строителна фирма, без брокери.Искам да ви питам, на какво да обърнем внимание преди да подпишем предварителния договор.Ще се допитаме и до адвокат преди подписването, но ми се иска да съм поне малко подготвена Embarassed Моля тези, които имат опит да споделят  Praynig
 Пуснах същата тема и в "Нашият дом", ама нали тук по-се чете......

# 1
  • Мнения: 1 909
Да има Акт 16.
Прочети и тук :  http://www.mrrb.government.bg/

# 2
  • Мнения: 2 085
Благодаря ти, но обекта все още е в строеж, на първа плоча Confused

# 3
  • София
  • Мнения: 15 215
Аз искам да ми покажат и да ми дадат копие най-малко от:
1. Нотариален акт за закупуване на мястото или за учредяване право на строеж.
2. Виза за проектиране.
3. Разрешение за строеж.
4. Протокол за определяне на строителна линия и ниво.
5. Удостоверение за актуално състояние на фирмата-строител.
6. Да видя целия одобрен архитектурен проект и да ми дадат извадка, на която да е копирано жилището, което се купува+печата за одобряването на проекта. И то от всички части на проекта-архитектура, ел, ОВ, ВиК, конструкции.

Консултация с адвокат смятам че е направо задължителна.

# 4
  • София
  • Мнения: 650
Хубави съвети. Завери си нотариално предварителния договор ако искаш той да има тежест пред съда /ако се стигне до съд/.

# 5
  • Мнения: 2 891
Я да следя, че ще ми потрябва скоро.

# 6
  • Мнения: 1 432
Вси4ко е казала Vivi, но аз бих добавила нещо.Уверете се колко то4но са квардатите на жилището.Нас са ни подлъгвали така 60кв.м се оказва 4е са 50кв.м. и така.....в общата площ ,която фирмата обявявя влизат 4асти от стълбище,асансьор,разни м/устълбищни площадки.....а дори и мазата понякога  ooooh! Много фирми лъжат  Outta Joint.Успех.

# 7
  • Мнения: 524
Според мен купуване на такова жилище е рисковано, защото постоянно се жалват хора как фирмите не спазват сроковете и ги изнудват за допълнително доплащане. Работата е там, че, ако се стигне  до дело то се точи с години, ако имаш спешна нужда от жилище може да се побъркаш. Но вие най добре си знаете.

# 8
  • Варна.....
  • Мнения: 1 754
Хубави съвети. Завери си нотариално предварителния договор ако искаш той да има тежест пред съда /ако се стигне до съд/.

Това абсолютно не е вярно!!!

А след като изискате всички тези документи от фирмата- строител, (които виви е описала), задължително се консултирайте  адвокат- не с брокер, нотариус, интернет, приятели и т.н.

# 9
  • София
  • Мнения: 3 392
Аз искам да ми покажат и да ми дадат копие най-малко от:
1. Нотариален акт за закупуване на мястото или за учредяване право на строеж.
2. Виза за проектиране.
3. Разрешение за строеж.
4. Протокол за определяне на строителна линия и ниво.
5. Удостоверение за актуално състояние на фирмата-строител.
6. Да видя целия одобрен архитектурен проект и да ми дадат извадка, на която да е копирано жилището, което се купува+печата за одобряването на проекта. И то от всички части на проекта-архитектура, ел, ОВ, ВиК, конструкции.

Консултация с адвокат смятам че е направо задължителна.

 Peace
Отделно вземете копие на проектодоговора, който възнамерявате да подпишете.
Уверете се, че е комбиниран предварителен договор + договор за поръчка.
Уверете се, че цената на имота, за която сте се уговорили е окончателна и не подлежи на каквити и да било корекции, поради каквито и да е причини.
Уверете се, че в в договора ви има клаузи за неустойка при забава /обикновено това е сума на кв.м на месец, примерно 2 Ееро/м2 на месец/ и за неизпълнение при съответните срокове.
Уверете се, че връщането на капарато, в случай на неизпълнение е в двоен размер.
Не мога да се сетя дали съм пропуснала още нещо, мисля, че това е основното.

Вси4ко е казала Vivi, но аз бих добавила нещо.Уверете се колко то4но са квардатите на жилището.Нас са ни подлъгвали така 60кв.м се оказва 4е са 50кв.м. и така.....в общата площ ,която фирмата обявявя влизат 4асти от стълбище,асансьор,разни м/устълбищни площадки.....а дори и мазата понякога  ooooh! Много фирми лъжат  Outta Joint.Успех.

Това е съвсем резонно и общите части възлизат на около 14%-18% от площта на апартамента. Това ме подсеща да поискате и копие от площообразуването и ценообразуването на имота, където са описани чистата площ на апартамента и общите части.
Сетих се и още нещо- проверете комуникациите и външните връзки- дали обекта има канал, трафопост и т.н.
Има много случаи, при които на собствениците се налага да събират средства допълнително за трафопост, да речем, или да живеят на септична яма, заради липса на канализация.

# 10
  • България-София
  • Мнения: 573
Вси4ко е казала Vivi, но аз бих добавила нещо.Уверете се колко то4но са квардатите на жилището.Нас са ни подлъгвали така 60кв.м се оказва 4е са 50кв.м. и така.....в общата площ ,която фирмата обявявя влизат 4асти от стълбище,асансьор,разни м/устълбищни площадки.....а дори и мазата понякога  ooooh! Много фирми лъжат  Outta Joint.Успех.
За това си има т. нар. "ценообразуване", което се прави не от строителя, а от лицензирана за такава дейност фирма. Искайте да видите и него. Защото по архитектурните чертежи ще видите "светлите" квадратури. А според ценообразуването апартамента може да е 60 квадрата, от които само 40 са вашето жилищно пространство.

# 11
  • Мнения: 2 085
Благодаря на всички за отговорите  bouquet
Днес взех едно копие от предварителния договор, за да го огледам, и има някои неща които ме смущават Rolling Eyes
В точката"Неизпълнение и неустойки" пише:    
(2) При неоснователен отказ от страна на ПРОДАВАЧА да сключи окончателен договор за имотите по чл.1, ал.1, включително и при неявяването му за сключване на окончателен договор, след като е определен ден и час за това, КУПУВАЧЪТ може да иска обявяването на предварителния договор за окончателен по реда на чл. 19, ал. 3 ЗЗД. В този случай ПРОДАВАЧЪТ дължи на КУПУВАЧА неустойка в размер на 10 % /десет процента/ от стойността на имота. Това означава ли, че няма да ми върнат парите, които съм им дала, а само 10%?
ІХ. САНКЦИИ
1. При забава неизправната страна дължи на изправната неустойка в размер на 0,03 % на ден , но не повече от 3 % от оставащите видове несвършена работа от закупения обект.
какво означава това "не повече от 3%?!?
А това направо ме втрещи Shocked :
V. СРОКОВЕ
1. Страните се споразумяват да сключат окончателен договор във формата на нотариален акт за покупко-продажба на описаните недвижими имоти, предмет на настоящия договор при заплащане на 100 (сто) % от продажната цена.
2.  Страните се споразумяват, че при подписването на окончателен договора във формата на нотариален акт, Продавачът има право да впише законна ипотека върху имотите, предмет на договора за покупко - продажбата за обезпечаване на вземането си, представляващо останалата част от цената, която Купувачът му дължи по настоящия договор.
Shocked Shocked Shocked

# 12
  • Мнения: 102
2.  Страните се споразумяват, че при подписването на окончателен договора във формата на нотариален акт, Продавачът има право да впише законна ипотека върху имотите, предмет на договора за покупко - продажбата за обезпечаване на вземането си, представляващо останалата част от цената, която Купувачът му дължи по настоящия договор.[/color][/color] Shocked Shocked Shocked
newsm78 дамм звучи потресаващо,но е факт,че повечето от строителните компании теглят огромни кредити от търговски банки,за да финансират дейността си. Като обезпечение те ипотекират обекта на финансиране и понеже до пълното изплащане на апартамента от купувача, строителната компания е формално-реалния собственик на въпросния апартамент -той също влиза като част от ипотекираната сграда. Когато купувача изплати цялата сума за апартамента си, с прехвърлянето на собствеността (чрез нотариален акт), компанията прави нужните погашения по кредита и с това се вдига и ипотеката на апартамента bowuu

# 13
  • Мнения: 1 230
При предварителено договор се дава капаро ("задатък" по ЗЗД) в размер на 10%. Неизправната страна дължи неустойка , ако по нейна вина не се стигне до окончателен договор (т.е. или ти губиш капарото или те ти връщат капарото в двоен размер - капарото +още 10%). Упоменете изрично текста без да има двусмислие.
Санкции
За недовършените работи се прави двустранно подписан протокол (от теб и тях). Кофти сценарий - махай "не повече..."
Срокове
1.Строителите се притесняват от неплатежоспобност на клиентите (да не си получат парите) и прехвърлят нотариално при почти завършена сграда (ама чак пък на 100% #2gunfire). В повечето случаи се процедира с "отлагателно условие" в нот.акт - имаш нотариален акт за правото на строеж (още на първа плоча например), но собствеността ти се прехвърля с плащането на последната дължима вноска... Земята - след Акт 16.
2. Виж горното - свързани са

Отиди при добър адвокат по вещно право с документите, които са ти посочили. На база на тях може да се наложат и допълнения към типовия договор - понякога има съсобственост или нещо друго специфично...
И най-важното според мен - виж и други обекти на строителя - как строи, етапи на завършеност...
Правната страна си е едно (ЗЗД в някаква степен ще те защити), но качеството на строителството ти остава за цял живот...
И задължително да се извади удостоверение за тежести - има такиве келеши, които веднъж взимат пари от теб, после ипотекират (това може да стане по всяко време докато не ти се прехвърли нотариално имота на теб) и взимат пари и от банката. После става мармалад...

# 14
  • Бургас
  • Мнения: 2 452
  В повечето случаи се процедира с "отлагателно условие" в нот.акт - имаш нотариален акт за правото на строеж (още на първа плоча например), но собствеността ти се прехвърля с плащането на последната дължима вноска... Земята - след Акт 16.

Изобщо не е така - нотариалният акт за продажба на право на строеж Е титул за собственост на имота, който ще се построи и няма нужда от поседащ акт. Земята пък нищо общо няма с акт 16 /който също вече като такъв не съществува, ако трябва да сме съвсем точни/ - дали и кога ще се прехвърлят ид.ч. от земята, прилежаща към сградата е предмет на договорки между строителя и купувача.


Общи условия

Активация на акаунт