за Погачата

  • 869
  • 14
  •   1
Отговори
  • Мнения: 255
Мами исках да питам , вярно ли е , че не може да се прави погача след 40 ден на детето, било възможно или на датата или малко пред
и това

# 1
  • Мнения: 5 103
И аз знам, че или преди или на 40 ден newsm78

# 2
  • София
  • Мнения: 3 679
Аз я правих след 40 ден - не съм чувала да не може.

# 3
  • Мнения: 377
Вчера ходих до църквата в квартала, за да запиша час за очистителна молитва на 40-ия ден и питах жената за погачата - кога, преди или след 40 -ия. Тя каза след 40-ия, защото дотогава нали не трябва много хора да го виждат детето. Според мен наистина има логика повече в това погачата да е на 40-тия или след него.
Незнам кога ще я направя и аз
- преди или след.

# 4
  • bulgaria
  • Мнения: 309
Нашата погача си беше точно на 40 ден(вчера)  Peace

# 5
  • София
  • Мнения: 1 750
Погачата не е чист християнски обичай, а по-скоро народна традиция. Според моята баба добре било да се направи малко преди 40-я ден, а не на датата или след това. Аз така направих.
Но в крайна сметка живеем в 21 век, животът ни е много по-различен от живота на бабите ни, така че всеки си преценява сам какво от традициите и суеверията да взима предвид и кое не. Кое е полезно и кое безсмислено. Важното е на душата ти да й е комфортно с направения избор  Peace Аз лично предпочитам да вярвам, че детето ми е здраво и усмихнато не защото съм направила погача или съм му вързала червен конец на ръчичката например, а защото мислено, всеки ден, всяка минута се моля и вярвам в това!

# 6
  • Mediterraneo
  • Мнения: 38 184
Аз не съм правила никакви погачи.

# 7
  • Мнения: 649
Аз знам, че не може след 40-тия ден. Преди това може, но след това, не.

# 8
  • Мнения: 91
около 40 ден , но зависи  от региона , защото при някой погачата се прави веднага със исписването от родилното  Peace

# 9
  • Мнения: 871
Аз не съм правила, но със сигурност знам, че е след 40-ия ден или пък точно на 40-ия ден. Първо трябва да се чете очистителната молитва и след това се прави погачата. 

# 10
  • Мнения: 2 255
И на двамата си сина съм правила погача след 40-тия ден ... смятам, че това е просто един приятен ритуал и "адет" дет викат бабите, а не задължение  Peace

# 11
  • Мнения: 741
И аз знам,че се прави на 40-тия ден или след това

# 12
  • София
  • Мнения: 2 298
Вчера ходих до църквата в квартала, за да запиша час за очистителна молитва на 40-ия ден и питах жената за погачата - кога, преди или след 40 -ия. Тя каза след 40-ия, защото дотогава нали не трябва много хора да го виждат детето. Според мен наистина има логика повече в това погачата да е на 40-тия или след него.
Незнам кога ще я направя и аз
- преди или след.

Жената е казала какво мисли тя, това не е мнение на църквата - аз съм питала в църква и свещеник ми е казал, че те на 40-тия ден четат молитва, а погачата не е църковен ритуал и да питаме по-скоро някоя жена за този обичай. Повечето които питахме бяха на мнение да е преди 40 или точно на този ден. Но искахме да е събота и беше 2-3 дни преди 40, а на този ден си отидохме в църквата за молитвата.

# 13
  • Мнения: 1 044
Когато ние правихме погача, преди две години и повече, проучих въпроса основно, защото исках да се получи хубав празник, при койт ода се спази традицията. Говорих с моя приятелка, която е завършила българска филология и дипломната й работа е била на тема за обичаите и традициите в България. Тя ми каза, че погачата е  езически обичай, няма нищо общо с християнската традиция и се прави на 40тия ден-точно на 40тия. Канят се само моми с живи родители, баби и жени. Две от тези моми разчупват погачата над главата на бебето. носят се подаръци на бебето-дрешки, оделца, чаршафчета, злато. Родилката меси погачата и черпи с:лук-за да има кърма, мед, сол и вино - за здравето на бебето. Ние направихме и  сладкиши.

# 14
  • Мнения: 255
интересно нали не трябва детето и родилката да се показват преди 40 ден.Как така празника се прави преди това(според някои)

Общи условия

Активация на акаунт