А Брюкселската (калоферска) дантела

  • 14 462
  • 40
  •   1
Отговори
  • София
  • Мнения: 13 200
Владее ли някой умението да прави брюкселска (калоферска) дантела?
Аз умея. От дете ме учеха лелите на баща ми. Имам си приспособленията за правене. За съжаление нямам време, а много обичам да се занимавам с това  Grinning

Ако не знаете как изглежда, защото е по-малко разпространена ше изровя линкове да видите. Бих се радвала ако и някой друг знае да прави брюкселски дантели  Grinning

# 1
  • Мнения: 1 909

Aз не умея, но искам да видя  Hug

# 2
  • Мнения: 11 306
Много харесвам!
Не умея. Не съм пробвала обаче Whistling

# 3
  • София
  • Мнения: 6 743
За плетене ръчичките ми са в .....там дето слънце не огрява   Embarassed Но пък много харесвам  Hug
Ваче, покажи  Praynig  Hug

# 4
  • София
  • Мнения: 13 200
Сега мои не мога да покажа. На работа съм и се сетих да пусна такава тема, но ви обещавам да снимам и да ви покажа.
Брюкселската дантела се прави върху един цилиндър пълен със стърготини. Върху него се слага твърд картон и модела, по който се прави дантелата. Конеца е намотан на едни дървени совалки, които са по двойки. Закачат се необходимия брой совалки към цилиндъра с карфички и се започва изработването. Всичко става чрез преплитане на конеца посредством совалките. Цялата дантела се прикрепя с карфицивърху цилиндъра. Искам да ви кажа, че от 7-8 годишна започнах да се уча. От години не се занимавам, но това не се забравя  Grinning Има доста сложни елементи, които изискват сръчност. Понякога човек държи в ръце по двайсетина совалки, които премята. Еееех, как се сетих сега и ми домиля. Ще си извадя цилиндъра, на който май има започната дантела и ще пусна снимки. Засега ще покажа снимки от нета за тези, които не са виждали този вид дантела. Тя е много нежна и доста скъпа.
Моделите се рисуват на ръка. Лелите ми, които ме научиха ми оставиха огромно количество модели. Май ще трябва да науча и дъщеря ми някой ден, че ще се загуби тази дантела...



Ето тук има галерия, може да я разгледате... Можете да видите и цилиндрите в този сайт има снимки.

http://www.kalofer.com/stranitsi/kalofer%20i%20region/danteli%20gallery_bg.htm

# 5
  • Мнения: 884
Здравейте! Нещата са много интересни. Преди 10-тина години си купих и цилиндъра, и дървените пръчки, а и упътване с модели на български език. Сигурно съм тъпа, нищо не можах да разбера, още си ми стоят тези неща в къщи. Сега сигурно в нета се намират по-достъпни обяснения-така че ще следя темичката!

# 6
  • Мнения: 534
Голяма красота,ама пусто нали съм си вързана в ръцете и такива неща не ми се отдават  Tired
иначе нещо кабели да ти ровичкам,да разплитам "змиярници"-да,
ама такива ръкоделия не владея,като изключим един гоблен-мойта гордост  bowuu

Малко офф-защо имам бегъл спомен,че като деца правехме такива неща с лист хартия/вестник,
сгъвахме го,режехме го и като се разгъне ставаха подобни неща  Thinking

# 7
  • София
  • Мнения: 6 743
Ваче, линка не се отваря Sad

# 8
  • София
  • Мнения: 13 200
Ваче, линка не се отваря Sad

А, при мен няма проблеми.. и от работата и от вкъщи се отваря.. Пробвай да копираш адрес аи пейст в нов прозорец  Grinning

TIHA VODA, опасявам се, че без показване няма да стане  Wink Аз самата от интерес съм търсила из нета разни неща, но малко намирам. Чудех се как да я търся на английски. Ако някой има идея, моля да ми подскаже. Истината е, че дантелата се прави много лесно като начин на преплитане на конеца. Трудни са листенцата в началото, защото конците трябва да се държат на разстояние и с повечко тренировки човек успява да си координира движенията. За мен най-трудно се измислят моделите. Признавам си, че ползвам готови, рисувани от лелите ми. А можеш ли да ми кажеш откъде си купила совалките и какви са всъщност. Знам,ч е се правят от липа и трудно се изработват покривалцата, които пазят конеца да не се цапа. А упътването? Кажи ми откъде са тия неща Grinning

# 9
  • Карлово
  • Мнения: 4 034
Страхотна е тази дантела, виждала съм я "на живо", такава красота, ама и аз с ръцете в ... Embarassed

# 10
  • Мнения: 884
Ваче, линка не се отваря Sad

А, при мен няма проблеми.. и от работата и от вкъщи се отваря.. Пробвай да копираш адрес аи пейст в нов прозорец  Grinning

TIHA VODA, опасявам се, че без показване няма да стане  Wink Аз самата от интерес съм търсила из нета разни неща, но малко намирам. Чудех се как да я търся на английски. Ако някой има идея, моля да ми подскаже. Истината е, че дантелата се прави много лесно като начин на преплитане на конеца. Трудни са листенцата в началото, защото конците трябва да се държат на разстояние и с повечко тренировки човек успява да си координира движенията. За мен най-трудно се измислят моделите. Признавам си, че ползвам готови, рисувани от лелите ми. А можеш ли да ми кажеш откъде си купила совалките и какви са всъщност. Знам,ч е се правят от липа и трудно се изработват покривалцата, които пазят конеца да не се цапа. А упътването? Кажи ми откъде са тия неща Grinning
Добро утро и спорна седмица!Преди 8-9-10 години /не съм сигурна точно колко/ имаше едно списание Дева. Там в една статия разказваха за майсторка на дантелата, която организираше и курсове, от там си поръчах и упътването и материалите. Ще се разровя в скрина си, да го видя това упътване, дали нещо повече за жената не пише на него. Иначе съвсем наскоро разбрах, че в един магазин за конци и прежди във Велико Търново /а аз съм от Горна Оряховица/ организират курс. Една позната ми каза, и ми обеща да ме заведе, но така и не се появи повече. Мога да попитам мамчетата от В.Т. за координати на магазина /сега се сещам за това/.

# 11
  • София
  • Мнения: 13 200
Страхотна е тази дантела, виждала съм я "на живо", такава красота, ама и аз с ръцете в ... Embarassed

Еееее, ма ти си близо до Калофер  Grinning Grinning Grinning
Бързо да я научаваш от старите майсторки там..! Wink Wink Wink

# 12
  • София
  • Мнения: 13 200
TIHA VODA Ако някой ти покаже основните неща и си по-сръчна ще се научиш лесно  Grinning
Нямах време да снимам и да пусна снимки, но обещавам, че ще намеря време  Embarassed

# 13
  • Мнения: 3 550
Някоя от вас може ли да организира курсове он-лайн? А в онова магазинче дали все още се продават такива приспособления?

# 14
  • София
  • Мнения: 13 200
Някоя от вас може ли да организира курсове он-лайн? А в онова магазинче дали все още се продават такива приспособления?

Аз лично не виждам как ще стане онлайн  Wink Това трябва да се види... някой а ти го покаже и не само, ами да ти обясни основни положения. Да почнеш с по-простички неща, да изплетеш метри синджир и различни видове платно. Нещата опират до показване и до усъвършенстване на ръцете.

Цилиндъра лесно се прави. Мога и онлайн да го покажа и обясня. Совалките моите са много стари, на около 80 г. Рядко някой се наема да ги прави с покривала. Ама ако някой наистина знае къде е това магазинче и има ли го още аз се интересувам..

Общи условия

Активация на акаунт