Въпрос за кръщене?

  • 1 038
  • 7
  •   1
Отговори
Моля споделете. Предстои ни кръщене.  Какви са обичайте? Кой на кого подарява? Какво се подарява? Какво е нужно за църквата и всичко свързано с това ме интересува. Благодаря ви предварително!!!

# 1
  • Мнения: 2 266
За църквата попа казва какво е нужно-на нас ни иска бурканче мед,хавлиена кърпа,питка,други дрехи за детето.Никой на никого не подарява нищо.Това не е сватба,за да си разменяте подаръци с кумовете.                                                                                           
 П.П.Голяма свещ,която ние купихме от църквата в деня на кръщенето.

# 2
  • Мнения: 415
Виждала съм кръстник/кръстницата да подаряват кръстче на детето, но не знам това обичай ли е.
Иначе за останалото трябва да има списък в църквата и те да обясняват...
Сега си спомних че като кръстих мойта приятелка майка й каза че трябва да ми подарят нещо и ми взеха плат, иначе аз май и подарих кръстче, но за мене беше по-важно, че й дадох едно издание на Св.Евангелие - не всички кръстени знаят, че могат да го прочетат.

Май за обичаите не мога да помогна, защото не им се впечатлявам особено, по-важно е самото кръшение.
Намерих и един линк http://www.pravoslavieto.com/docs/Tainstva/sv_krushtenie.htm.

# 3
  • Мнения: 2 591
във всяка църква би трябвало да има списък с необходимите неща (поне при нас е така)

иначе мисля, че и двете страни си подаряват подаръци!

# 4
  • Мнения: 204
Когато аз кръщавах, се интересувах от същото и мога да ти кажа, това, което научих:
- кръстницата обикновено купува следните неща- ако е момиченце- бяла рокличка /по примера мисля, че на католиците, които кръщават в дълга бяла ризка/, ако е момче- няма правило, но кръстницата купува пълен комплект за преобличане /бельо, дрешка, чорапки/ и задължително хавлийка; златното кръстче не е задължително, но много хора го правят, за да се освети на самато кръщене
- добре е родителите да купят някакъв сувенир на кръстниците /може би икона, картина или друг траен спомен/, все пак не е редно кръстниците купуват толкова неща, а ние с празни ръце, някак  си е неудобно

# 5
  • Мнения: 741
От самата черква ще ти дадат списък с това,което трябва да носиш.А вече дали кръстника ще подари нещо златно,не е задължително да е кръстче,си зависи от него

# 6
  • Мнения: 1 726
За църквата : пита, червено вино, мед, бонбони или сладки,кърпа за отеца и за детето (за всеки случай питай в църквата).  Кръстниците купуват дрешките (пълен комплект), с които ще облекат детето след къпането, трябва да са бели или поне 1 нещо да е бяло. Ние не им купихме нищо ,а ги заведохме на ресторант да се почерпим по случая Tada

# 7
септември кръщавахме.Ще ти кажа как го направихме ние:
-кръстниците купиха на сина дрешки.Чувала бях ,че е добре да се олече в бяло детето,та му купиха бял смокинг/момче е /, бели обувки, бяло боди
-купиха и златно кръстче, което осветихме по време на ритуала.То има синджирче и ще си го носи като порастне
-ние купихме на кръстника едно уиски,кристални чаши и една икона
-кръстника плати ритуала в църквата, а ние поръчахме едно агне /нещо като курбан за здраве/ и събрахме баби,дядовци, лели -20 човека в ресторантчето до църквата.
Направихме го така,защото съвпадаше с рожденния му ден и с един куршум- два заека. Имаше и торта накрая с една свещичка:))
Ами това е.Много се приготвяхме, а мина само зе един ден- също като сватбата Rolling Eyes

Общи условия

Активация на акаунт