Тотално обърках захранването! Има ли шанс ПЗ?!

  • 8 589
  • 92
  •   1
Отговори
  • Мнения: 5 401
Здравейте, мами!

Моля ви за помощ! Обръщам се по-специално към майките с деца с нарушено хранене и майките, които следват руската схема на захранване!

С малкия имаме страхотни проблеми с яденето на твърда храна. Дойде ли момента за ядене, устичката се заключва и  се започва силен рев.  Confused Понякога дори мрънка без да си отваря устата, за де не взема да му пробутам някоя и друга лъжица.  ooooh!
И все пак си похапва някакви минимални количества - максимум 80-100 г. На неговата възраст децата плющят накуп 220 г + кърма или АМ, бисквити и т.н.

Отказа от твърда храна не е от скоро, така е от месеци, т.е. не отдавам липсата на желание за ядене на летните жеги. Детето ми просто лека-полека започна да се травмира от моите неистови опити да го нахраня, а аз преживях няколко пристъпа на истерия. Писна ми да гледам сладки закръглени бебчета, които лакомо отварят устичка и чакат с настървение следващата. Писна ми от майките в градинката, които ми се хвалят с наддаването на техните рожби и ме укоряват за това, че все още кърмя и намират това за най-съществената драма!  Confused Писна ми да се обвинявам, че съм калпава майка, защото детето ми е злоядо и проблемно. Въобще не ми харесва да го наскърбявам с подобни термини!

Не зная къде сбърках! Кърмих на поискване 7 месеца, започнах много бавно и постепенно захранване със зеленчуково пюре. Продължавам да кърмя на поискване, съблюдавам изцяло неговите нужди, но въпреки това нещата не вървят. От днес започнах да чета усилено статиите и темите за Педагогическото захранване. Струва ми се логично продължение на моите нещастни опити да храня моето детенце. Но дали не е прекалено късно? Как трябва да започна - с каква храна и какво количество?

Надявам се да ми отговорите и да ме насочите! Иначе рискувате във форума да участва една скърцаща кърмачка - шегичка...  Благодаря, че ме изчетохте!   bouquet

# 1
  • Мнения: 3 205
Съвет за злоядството не мога да ти дам, но ще ти кажа само това - омитането на големи количества твърда храна не води непременно до наддаване. Така че не се надявай на това. Ако детето ти е здраво, какво от това, че е слабо?
Според нормите за утрояване на теглото на едногодишна възраст Иво трябваше да тежи минимум 10,200 кг. Всъщност тежеше 9 килограма. В момента не е много повече. Изглежда много по-миниатюрен от деца, доста по-малки от него на възраст. Често ме питат скоро ли ще стане на годинка. Не е качвал повече от 200г на месец, откакто е станал на 5 месеца. В същото време откакто се е е родил, е боледувал - при това не много сериозно - два пъти, жизнен е, непрекъснато е в движение и е доста по-закален от другите деца. Вече не го кърмя - от месец, колко храна изяжда не е важно, не му меря храната и в момента, в който врътне главата просто спирам да го храня. Който ял - ял, който се лигави - стои гладен и яде на следващото ядене, аз нямам нерви да преследвам деца с лъжичка, нито пък трябва да се ядосвам. Важното е да е здрав и весел.

# 2
  • София
  • Мнения: 118
Pearly, мога да ти споделя моя опит, за съжаление подобен на вашия. Дъщеря ми е на 1,2 г. и смело мога да кажа, че се храни основно с кърма. Захраних я на 6 м., но винаги е била злояда и в най-добрите си периоди е хапвала 2 пъти по 100 г. твърда храна, но това се е случвало сигурно общо най-много месец (броя от общо 8-те месеца, в които вече уж хапва и твърда храна). Страшна мъка ми е и на мен, но мъжът ми е мноооого злояд и толкова зверски е насилван да се храни, че в момента яде наи-много 10-тина неща, нищо друго. За себе си съм решила щом детето е здраво да не се шашкам, а и никакво насилване и тъпчене, защото имам жив пример за последствията от това  Tired. Различното при нас е, че пък винаги е наддавала добре, от месец-два ходи стабилно и тогава намали темповете, но винаги ще ми е свито сърцето дали и как ще получи ценни съставки, които съм сигурна вече са и нужни за възрастта, а само с кърма не може да ги набави. Хемоглобинът на годинка беше нисък, но спрях да й давам капки желязо, все се надявам с храната да си го набави, въпреки че от както са жегите почти нищо твърдо не иска да хапва. Между другото аз тъпо и упорито взимам и кухня, за 2 месеца да е хапнала 5 пъти, но не се отказвам продължавам, бавно и по-малко, поне с вкусовете да свикне, пък все си мисля, че сама ще потърси храна, когато има нужда от нея.
Та така, съвет не мога да ти дам, защото и аз не съм се справила, но да знаеш, че има и други злоядчета  Hug.
А и да добавя, че никога не е проявявала интерес към нашата храна, от както седи е с нас на масата, но нищо не я впечатлява, опипва консистенцията, омазва се и толкова, дори и пресни плодове и зеленчуци не иска  Sad...

# 3
  • Мнения: 257
Здравей, pearly! Естествено, че не е късно  Hug Щом още кърмиш - още повече.
Давам линкове към статиите по въпроса, в случай, ако си пропуснала някоя от тях.

Хранене на деца с нарушен хранителен интерес
Как не трябва да храним детето си
Естествено въвеждане на твърди храни
Педагогическо захранване - руската схема на захранване
Захранване на кърмачето - педагогическо захранване

А първото нещо, което ми идва на ум да ти посъветвам - е да се успокоиш  Peace Всичко е въпрос на нагласа, от собствен опит го разбрах. Няма да им се връзваш на другите майки, какво от това, че децата им ядат по 200г? Ако се следва естествения развой на събитията към една годинка едно дете тъкмо започва да поема някакви по-значими количества храна.
Ние сме на ПЗ от самото начало, но преди това имахме неприятно изживяване с 2-седмично даване на лекарства, детето ми се стресира и не ми позволяваше след това нищо да му слагам в устата. И затова започнахме по-късно, към 7,5 месеца някъде, и вървеше бавно. И аз със завист четох по форумите за ПЗ, как другите майки се оплакват, че децата им не се задоволяват с 3 микро дози, а искат още и още, а моят пробваше нещо 1-2 пъти и се отказваше. Постоянно се борех с изкушение да му пробутам повече Embarassed Постепенно Горан започна да яде, някъде 2 месеца ни отне да минем от 2-3 микро дози на ядене до сегашното ни положение, когато той яде сам колкото поиска. През цялото това време аз се оплаквах, че имам злоядо дете. Сега вече мога да кажа, че от няколко дена съм доволна, и се успокоих. Знам че те интересуват количества, (макар че не бива, точно за тях не трябва да мислиш, за да започне детето ти да яде с удоволствие) та не знам точно, колко изяжда, няколко лъжици, няма как да проследя точно, сам може да изяде 1/3 от банан, парче кашкавал, парче пъпеш...

Мога да ти посъветвам няколко мерки, опробвани от мен. Спираш да го храниш, изобщо, за няколко дена! Трябва да забрави за тормоз, защото вашето хранене, както го описваш си е баш тормоз. Нищо няма да му стане, ако ще яде няколко дена само кърма. През това време го взимаш със себе си на масата и ядеш с апетит, трябва да сядаш да ядеш колкото може по-често. Това всичко е описано в статиите - и действа. От мен ще добавя, че трябва наистина, ама наистина да не му обръщаш внимание, докато ядеш, трябва да седнеш с нагласата, че сега ще си хапнеш сладко-сладко, и на никой няма да позволиш да ти разваля кефа Laughing За първи път видях, как Горан вика и се кара да му дам храна, когато вече ми писна, че нищо почти не яде. Тогава бях си направила една салата - зеле, царевица и майонеза и кюфтета с чили сос, като си казах:"Какво пак от това, че не става за него, той и без това няма да поиска да яде, а аз да хапна вкусно." И точно тогава Горан реши, че и той иска да яде! Дадох му мъничко, мислех, че ще му писне бързо, като винаги - не, с двете ръце грабеше зеле от чинията ми и го буташе в устата, и не се спря, докато не изядох всичко. Оттогава меж другото много обича зеле с царевица, само че го правя вече със заквасена сметана. Сладолед също много добър за да заинтересуваш детето от храна, ако го обичаш - яж го по-често с детето на ръце  Wink

Това е като за начало Simple Smile Сега е най-важното детето ти да прояви интерес към храната на възрастните, да му се промени отношение към хранене. От поста ти разбирам, че си упорита и настойчива жена, затова вярвам, че ще се справите чудесно.

# 4
  • Мнения: 257
Момичета, а умеят ли децата ви да дъвчат и да гълтат парчета, или ядат само пюрета?
Дали сте опитвали да ги оставята за 3-4 часа на някод друг (татко, баба), той да ги нахрани?

# 5
  • Мнения: 2 885
Ей, само изтерясвате с това хранене. Защо?
Децата избират най-доброто за себе си, излишно хабиш нерви.
Преди появата на АМ никой не е засичал грам/килограм, а сега - сакън....
По-добро от кърменето до годинка няма и само си тормозиш детенце с тази твърда храна.
Остави го да си суче и след годинката само ще се поинтересува как се хранят родителите му, ще посяга и ще се научи.

За справка някое старо издание на д-р Спок от края на 70-те години на 20 век, че децата се захранвали след годинката.

Захраних след 6 месеца, сега се храни самостоятелно и си дъвче парченцата.

# 6
  • Мнения: 5 401
Благодаря на всички за отговорите!   bouquet

Дано не ви изглеждам като някоя истеричка. Просто искам да положа усилия в живота на детето ми храненето да е приятен момент!

Реших да опитам с ПЗ, тъй като забелязах няколко пъти как Калоян проявява интерес към моята храна. Отначало опитах да го храня когато и аз ям като си мислех, че той иска това. Но няколко дена по-късно осъзнах, че той всъщност желае да яде от моите ръце това, с което се храня аз. Така му дадох от моя банан, от моите бисквити, от моя кроасан (само тестото).
Освен това съм "спазила" основните изисквания на ПЗ - кърмене на поискване, неползване на биберон-залъгалка, захранване след 6-тия месец. Мисля, че ПЗ е нашето спасение, тъй като всичко се прави естествено и без насилие. Нещо, което явно ми е убягнало досега.

Изчетох статии набързо сутринта, но ще трябва да ги препрочета, осмисля и да търся начин да ги приложа. С много неща не съм наясно - от къде да започна, с каква храна, с какво количество.

# 7
  • Мнения: 257
За количествата вече няма смисъл да се дават микро дози, щом детето ти е захранено отдавна и сигурно си въвела вече доста неща, микро дози се дават в началото на 6 месеца, за да свикне коремчето на детето, да се запознае с нови храни и да започне да произвежда съответните ферменти. А относно това, какво да даваш - същото, което ядеш и ти, от твоята чиния. Ти вече и сама разбра, че той иска точно това  Party Естествено, че храната ти трябва да бъде съобразена с детето, в смисъл да няма много солено, люто, мазно, пържено... Ние ядем всичко или варено или печено: картофи, ориз, леща, елда, грах, зелен фасул, царевица, яйца, пиле, пуйка, риба... салати ядем, кашкавал и сирене, каши и йогурт на закуска... плодове и зеленчуци яде всякакви сам, давам му парченца в ръчичка.

Каквото и да ядете, не очаквай в началото да изяде много, гледай храната да е по-разнообразна на вкус и на цвят, за да му е по-интересно. Не му предлагай повече от един път, остави го сам да потърси. Когато ядеш, с целия си вид показваш, че е много вкусно, и не искаш особено да споделяш храната си с него, и че той ако не иска - още по-добре, повече ще остане за тебе  Crazy

# 8
  • Мнения: 5 401
My_Moonka, а как точно се процедира с начина или режима на хранене?? Имам предвид спазват ли се закуска, обед и следобедна закуска, какво се дава при тези хранения, кога се кърми? Въобще съвместима ли е американската схема с руската.

Каби все още не яде много неща, понеже имахме съмнения за АБКМ. Засега не ми проявил реакция към определена храна.

Може би ставам досадна с въпросите си, но вашата тема е невъзможна за прочит само за няколко часа, а и ако започна да питам там, ще я разводня и удължа зверски.  Praynig  Hug

# 9
  • Мнения: X
Записвам се да следя темата - макар че сме по-малки и ние натам отиваме и бих желала ако имам възможност да предотвратя евентуалните хранителни проблеми на детето си.

# 10
  • Мнения: 1 321
Nqmam kredor no se zapiswam da sledq temata. Hug

# 11
  • Мнения: 257
pearly, еми, няма режим. ПЗ е логично продължение на кърмене на поискване - няма таблици, грамове, часове... водиш се по детето Simple Smile ние имаме закуска, обед, още един обед и вечеря. По принцип съветват да има 4-6 сядания на масата. Детето се подстройва под ритъма на хранене, съществуващ в неговото семейство. Но е по-добре все пак то да има възможност да бъде на масата по-често, ако му се яде - ще хапне, ако не - следващия път. Ти самата как се храниш?
Кърми се на поискване, по всяко време, когато детето има нужда. Съветват да предлагаш гърда след всяко хранене, за да запива детето твърда храна с кърма, защото когато ядете едни и същи неща, в кърмата има ферменти, които ще помогнат на детето да усвоява тази храна. Ние това правило не го спазваме, защото Горан не всеки път след хранене иска да суче.

Аз не съм много наясно, какво се нарича американската схема?

# 12
  • Мнения: 5 401
mira sm, mina77, радвам се, че се включихте. Скритичко си мислех, че би трябвало някъде да има мами с подобни проблеми, които да предупредя, за да не достигнат до нашето дережде!  Hug


My_Moonka
, американската схема е захранване на бебето без заместване на кърмене до 1 год. Първо се кърми, после се дава твърдата храна. Лично аз сутрин давам каша, на обяд пюре, следобяд плодово пюре. Затова не ми е ясно какво с точно трябва да започна да го храня по ПЗ. А и поне 2 хранения реализираме в количката в градинката. Това проблем ли е?!  newsm78

Също така до каква възраст се очаква кърмата да е основния начин за наяждане по ПЗ. Струва ми се, че детето над 1 год. има по-големи потребности от калории, каквито кърмата трудно може да посрещне.

Последна редакция: пн, 02 юли 2007, 16:10 от pearly

# 13
  • Мнения: 257
Ако отделиш време да прочетеш статиите, към които дадох линкове в началото ще ти се изяснят някои неща, има отговори на повечето от въпросите ти.

В основата на тази както и викат тук "руската" схема на захранване лежи това, че детето по-принцип не се храни отделно, специално и измислено. Няма никакви пюрета! Пюре може да се дава, само ако майката сама яде пюрета, и тогава пак по принципа на ПЗ на детето 2-3 микро дози или 2-3 лъжички  в зависимост от възрастта, а на майката останалия буркан.

За започване - прочети статия Хранене на деца с нарушен хранителен интерес

"Неправилно приученото дете не храним 2-3 дни! Изобщо! На особено инатливите  се прави 2-седмично гладуване! След това започваме да се храним по нови правила."
Там много добре са описани мерки, които трябва да вземеш, ако детето ти не яде пюрета и искаш да преминеш към по-естествения начин на хранене.

За хранене в количката - да, проблем е, защото с това продължаваш порочната практика детето да се храни отделно и не по неговата воля.

Според това, което четох по руските форуми за ПЗ има деца, които в 9 месеца вече изяждат по около стотина грама на хранене, а някои не, всичко е индивидуално и от това не се прави проблем, а към една година повечето вече ядат добре. Има деца, които и на 1,5 и даже на 2 години още се наяждат от кърма. Но ако ПЗ въведено навреме и върви добре, обикновено след една годинка детето проявява голям интерес към храната на възрастните, то също като тях сяда на масата 3-4 пъти, яде същите неща, като всички останали. Може да яде и първо, и второ ястие, ако поиска.
"Ако на детенцето много му харесва това, което му сложите в чинията, но то вече се поизморило да яде само, няма да откаже, ако майка му му помогне да изяде останалото. Иначе по принцип децата не обичат, когато ги хранят, те се стремят да ядат самостоятелно: с ръчичка слагат парчета в лъжица, а след това ги вкарват в устата.
Между храненията детето може да хапне и още нещо - морковче, ябълка, сухарче...
Кърменето също се запазва - преди лягане и на събуждане, и краткотрайните сученията (когато детето взима гърда 1-2 минути заради контакта с мама) в зависимост от състоянието на детето, понякога те могат да бъдат по-малко, понякога повече. "


Това е, което мога да ти посъветвам аз. Това е ПЗ.

А иначе сигурно има и други начини за накараш детето да прояде и пюрета. Но за тях не знам, трябва да питаш майки, които захранват с пюрета.

# 14
  • Мнения: 1 691
Много хубави съвети ти е дала My Moonka. Аз също съм от педагогически захранващите, въпреки че на практика не спазвам всички изисквания, защото дохранвам с АМ и имаме едно хранене с каша дневно. Иначе хлапето яде само неща, които ядем и ние.
Според мен не е късно да промениш и ти системата. Първо няколко дни само на кърма, като го взимаш със себе си на масата. Хапваш и не му предлагаш нищо. Най-добре е да няма разсейващи елементи като включен телевизор и т.н. Ако и други хора от семейството хапват с теб - още по-добре. Ако поиска да опита - даваш едно малко парченце и продължаваш да ядеш без да му обръщаш внимание (поне привидно де - ти си гледай да не се задави например). Ако иска следващо парче, ще трябва да го покаже сам - никакви такива ти да му предлагаш. Когато ти приключиш с храненето, приключва и той, независимо дали проявява интерес за още (при мен се е случвало да недоволничи, че яденето е свършило, но му се налага да се примири - да е ял по-бързо и навреме). Най-добре е да даваш от твоята чиния, за да не се притесняваш какво количество е изял. Честно да си призная, аз това спокойствие не го владея и дори от моята чиния му броя хапките, за да знам приблизително поне какво е поел. Но в никакъв случай не го насилвам, ако не иска повече.
По въпроса за броя на храненията дневно - не се съобразяваш с някакви часове, в които обикновено го храниш. Съобразяваш се само с времето, по което е прието да се яде у вас. Пишеш, че 1-2 хранения дневно досега сте имали навън по градинките. Ти обядвала ли си с него по градинките или си ядеш, когато се приберете? Ако хапваш и ти навън - и той да яде, ако не - ще се храни с теб вкъщи! За навън може да му педложиш парче твърд плод да си дъвче или някаква бисквитка, но това на практика не е ядене.
My Moonka ти е писала, че се препоръчва след или по време на храненето да се кърми, но моят например също не обича да суче много-много по това време - не го насилвам.
Според мен ще е добре за известно време поне да спреш и кухнята, освен ако не решиш ти да ядеш от нея и да му предлагаш по 1-2 хапки да опитва (ако не ти се готви например) - и без това обикновено от кухнята слагат някакви необикновено големи порции от по 200-300 гр.

Общи условия

Активация на акаунт