Прецедент?

  • 2 816
  • 50
  •   1
Отговори
  • София
  • Мнения: 4 866
Знаете ли за извършена православна венчавка или кръщене без кумовете или съответно кръстниците да имат кръщелни свидетелства, издадени от православната църква? Доколко различните християнски деноминации се признават взаимно?

# 1
  • Варна
  • Мнения: 1 383
Моята венчавка е извършена в православна църква, като аз самата съм кръстена в протестантска.

# 2
  • Мнения: 3 423
Доколко различните християнски деноминации се признават взаимно?
Моята венчавка е извършена в православна църква, като аз самата съм кръстена в протестантска.
Това е нарушение!!! Доколкото знам,
православната църква не смята протестантите
за православни и не разрешава венчавка между
православен християнин и протестант. Минали сте метър.

Познавам православна християнка,
венчана в католическа църква за католик.

# 3
  • Мнения: 377
Напоследък в повечето църкви взимат парите и не ги интересува кой какъв.  Confused
Знам за 2 сватби, на които единият от кумовете не беше кръстен. Преди 2 месеца кръщавахме и племенника ми и кръстникът се беше притеснил, че не може да си намери кръщелното свидетелство. В крайна сметка не го поискаха, че дори не попитах православен ли е или не.  ooooh!

# 4
  • При хората, които обичам
  • Мнения: 3 192
Аз бях кръстница, без да съм кръстена. Никой не ме попита.

# 5
  • Мнения: 3 521
Не, не се извършва кумовете трябва да бъдат православно кръстени, може някой да мине метър, но за мен да ходиш да лъжеш или да премълчаваш в църква за единия калабалък е чиста селяния.

# 6
  • Мнения: 3 423
Аз бях кръстница, без да съм кръстена. Никой не ме попита.
Е, добре, защо тогава го направихте?
Заради панаира ли?
И как така езичник може да бъде кръстник на християнин?

# 7
  • При хората, които обичам
  • Мнения: 3 192
Не знаех бе, човек. Наистина.

# 8
  • Мнения: 2 700
А не бъркате ли кумуване и кръщене?
При кумуванете, кумовете са свидетели, а при кръщенето - кръстникът въвежда във вярата.
Доколкото знам при брак се изисква само младоженците да са кръстени.

# 9
  • Мнения: 2 891
Брак между католик и православен е възможен. Ако не се лъжа, от Православната църква искат да се подпише декларация, че децата ще се възпитават в православна вяра. За католиците, ако си кръстен "в името на Отца, Сина и Светият дух", няма проблем, поне така помня.

# 10
  • Мнения: 3 521
Доколкото знам при брак се изисква само младоженците да са кръстени.

Кумовете също и то православно кръстени, защото те поемат ролята на наставници на семейството. 100% сигур пишеше го в сайта на Българската епархия или нещо подобно-ще пробвам да ги открия пак тези неща Peace

Мъжът ми е католик, венчавката ни е в православна църква, не са ни карали да подписваме декларация за нищо, детето ни е кръстено в католическа черква както баща си. Peace

# 11
  • При хората, които обичам
  • Мнения: 3 192
Аз бях кръстница. Мъжът ми трябваше да кръсти детето на негов приятел. Просто детето не желаеше да е гушнато от мъжа ми и орева църквата. Тогава го гушнах аз и попът вписа моето име. Не съм предполагала, че не е редно. Едва след ритуала се обадих на мама да я питам дали съм кръстена. Не съм била. Говоря за 1991г.

# 12
  • Мнения: 2 700
Сърфлайн, права си. Тук пише, че се искат 4 броя кръщелни, т.е. и на кумовете

# 13
  • Мнения: 343
Миналата година кумувах заедно с католик на православна сватба. Бяхме питали преди това в църквата дали може и на самата сватба попа само ни попита какъв е кума. Не знам дали е редно, но е факт, че го правят.

# 14
  • Мнения: 3 423
ДЕ ВАнюш, при теб е станало наистина случайно.
Ма и тия попове буквално са приели всичко. Щом
ти си гушнала мушморочето, значи ти си кръстница...

Впрочем, преди време четох в темата на мамите в
Германия, че ако православен иска да се венчае за
протестнант, можело да се направи някакво изключение,
но само на територията на Германия. Смътно си спомням.

Общи условия

Активация на акаунт