Деца обути с чехли и джапанки.

  • 12 548
  • 119
  •   1
Отговори
  • Варна
  • Мнения: 5 499
Като ходим с малкия из градинките, а и из града непрекъснато виждам малки деца от 2 годинки нагоре обути с джапанки или с чехли. Едно време като водих децата на ортопед беше казал, че поне до първи клас трябва да са обути с ортопедични обувки, обхващаши добре крачето.
Гледам обаче тези дечица и си мисля аз ли не съм в час нещо.
Може би съм прекалено голям консерватор, обаче като виждам как се плъзгат с тия джапанки като бягат и като се катерят по катерушките. Shocked Sad
Вие какво мислите и ходят ли вашите деца с джапанки и чехли през лятото.
Уточнявам, че нямам предвид на плажа, а в ежедневното ходене из града.

# 1
  • Мнения: 2 309
Не,не ходи с такива!Дори в къщи сме с обхващащи крачето сандалки...почти на 3г е сина ми.За разходка гледам да му купувам качествени и подходящи за подрастващо дете обувки,маратонки и сандалки!
Това,което казваш,не бях го чувала...но явно инстинкта ми е развит Mr. Green

# 2
  • София
  • Мнения: 7 097
Не, навън е със сандали. Не за друго, а защото много тича и не мисля, че чехлите и джапанките са особено подходящи...

# 3
  • Варна
  • Мнения: 11 340
Гледам да го избягвам - не толкова, защото мисля, че е вредно, а защото не е удобно, но Симона си е внушила, че ходенето с чехли е страхотна идея и почти всяко излизане е съпроводено от половин-часово убеждаване да си обуе сандалите. Не съм чувала за такава теория, напротив - чела съм, че носенето на чехли поддържа тонуса на ходилото и помага за оформянето на свода.

# 4
  • Мнения: 2 534
Често се разхожда с чехли у дома или на двора
На улицата е със сандали , които определено обаче не са от типа обхващаш глезена , съвсем отворени са , но все пак тя е вече на три . Не помня на две с какво съм я обувала , но опрделено отново не придържало глезена , а е бил отворен модел ...
Преди месец ортопеда каза да я пускам да ходи боса и вече така ходи у дома , така ще и цяло лято на морето . Хората из Балчик преди месец само ме спираха и ме питаха , защо не съм я обула  ooooh! , ми щот так ми е кеф , боса по асфалта ( Поли и мамата на Поли тоже)

# 5
  • Мнения: 46 437
Със сандали ходи. Има и едни чехли от тези, които минават м/у палеца и втория пръст, закрепват се много добре и са й удобни.
Ортопедът не ни е казвал такова нещо, може да е пропуснал.
Вкъщи ходи боса целогодишно.

# 6
  • София-България, Израел - където си поискам
  • Мнения: 2 856
Аз също знам, че е хубаво децата до 4-5 годишни да ходят с ортопедични обувки, добре да се хваща глезена и т.н. Не одобрявам и не мисля, че е хубаво за едно 2 годишно дете да ходи с джапанки на ясла или да играе навън, но в крайна сметка всеки родител сам решава за детето си кое е най-добро.

# 7
  • Мнения: 524
Хората из Балчик преди месец само ме спираха и ме питаха , защо не съм я обула  ooooh! , ми щот так ми е кеф , боса по асфалта ( Поли и мамата на Поли тоже)

С първата дьщеря държах много с какво ходи обута. Нали бях прочела толкова много  и се бях консултирала с ортопед.
 С третата- мда, нищо не помага. Ела ни виж в Каварна- миналта година- шляпа боса из града, а майка й, за да не умре от срам ,че не може да купи сандалки на третото ги носи гордо закопчани на дамската чанта.  Mr. Green
Такива ми ти работи  Wink
Тази година чехлите са хит- "Искам и азззз..." Добре, че скоро ще навърши три. Дано до 6-7г. влезе в норма и обуе ортопедични...

# 8
  • Мнения: 4 915
Каката не ходи с чехли и джапанки, а със сандали, защото много тича и се катери. У дома е боса и зима, и лете.

Но и досега не съм купувала специално ортопедични обувки за детето си. Пък и до първи клас да ги носи, ми се струва абсолютно ненужно. Нарочно съм търсила възможно най-меки подметки и без високи глезени.

Според мен, и това, което съм чела, обувките напротив - трябва да са възможно най-меки, а не с твърди глезени, фортове и сводове.
Здравото краче няма нужда от "патерици".

Когато детето е проходило според готовността си, самостоятелно и без излишни родителски амбиции да ходи рано-рано, крачетата се развиват чудесно без никакви помощни средства като ортопедични обувки.

Всеки знае, че най-добре е да се ходи бос.

Ето и статия по въпроса за обувките: За избора на детски обувки

Аз пък напоследък забелязвам друга "модна тенденция" - 2-4 годишни момиченца с чехли с токче. Изглежда ми нелепо и неудобно.

# 9
  • соросоиден либераст и умнокрасива евроатлантическа подлога
  • Мнения: 13 650
Free Soul, както винаги супер изчерпателна ...така си е  Grinning

# 10
  • Мнения: 524
малко офф и от мен:

Тайнаградино, благодаря ти за линка в подписа ти!  Hug

# 11
  • соросоиден либераст и умнокрасива евроатлантическа подлога
  • Мнения: 13 650
малко офф и от мен:

Тайнаградино, благодаря ти за линка в подписа ти!  Hug

мяу  Grinning

# 12
  • Ямбол
  • Мнения: 28 236
Аз също не обичам чехли и джапанки за дълги разходки, затова и на децата не купувам такива. Малката има едни джапанки само за банята да не се пързаля, а големия за плаж. Другото е сандали и обувки.

# 13
  • Мнения: 7 831
Моите са момчета и на вън (изключая морето) не ходят с джапанки, но в къщи ходят така, а зимата ходят с чехли. На мен ортопеда ми обясни, че чехлите или боси е най-добрия вариант, защото докато човек ходи с чехли прави несъзнателно със стъпалото движение с което се оформя свода. Не знам дали го обясних добре, но свиването на стъпалото за да задържиш чехлите на крака при вдигането е най-добрата гимнастика. Колкото до твърдите фордове, имаха такива обувки до към 3 г. вече не. Има 2 противоречащи си мнения на ортопеди, но аз споделям това за прохождането късно, само (без проходилки) и босо (или с меки обувки). Смятам, че ортопедичните обувки, може и да са полезни, но само ако са съвсем по мярка, ако не са могат да доведат до повече вреди отколкото ползи и по тази причина децата почти не са носили такива.
Колкото до градинките и другите майки, ами там всички и зрънчовци дават, пък тук във форума почти всички са против и твърдят, че не го правят въобще, изобщо  Wink.

# 14
  • София
  • Мнения: 7 242
Едно време като водих децата на ортопед беше казал, че поне до първи клас трябва да са обути с ортопедични обувки, обхващаши добре крачето.
Когато пък ние ходихме до клиниката в Горна Баня, Владимиров, един от най-добрите детски ортопеди каза, че децата трябва да са с максимално леки, меки и удобни обувки тип. гуменки, а вкъщи да ходят боси. Никакви ортопедични обувки. Били отживелица, но пък носели добра печалба и затова митът, че има полза от тях се поддържал. Каза ми да обърна внимание дали по западните магазини има ортопедични.
Обаче с чехли и сандали не бих обула детето си - като знам как тича и се катери, това е равносилно да го измъчвам, а и най-вероятно ще се спъне многократно.

Общи условия

Активация на акаунт