Хайде на бамята, чакам съвети :)

  • 26 422
  • 25
  •   1
Отговори
  • Мнения: 27 524
Има ли, освен мен, любители на тоз чуден зеленчук?  Flutter Много често срещам пълно пренебрежение и погнуса от околните. Аз обожавам бамя. Обаче съм крайно бедна на идеи за приготвянето й. Моите се изчерпват с два варианта - купувам си консервирана и си я задушавам с масло, вегета и червен пипер. Или прясната (и сушената) на яхния. Тук 5 бами (разбирайте стръкчета, плодчета, просто буквално 5 бамички) струват 6 евро  Shocked Какво се прави с 6 бами за 12 лева  newsm78 Та, майка ми ми суши и ми праща сушена, която кисна в оцет и вода и после готвя. Не е супер, ама пак е вариант. Но тя ми е дала рецепта (а и в моите книги са все така) доматен вариант. Аз обичм домати, но много мразя доматени готвени сосове. Яла съм веднъж във Вакарел на салата, но не знам как я правят. Мъжът ми е адски всеядно същество, но две неща не вкусва - бамя и овесени ядки. Лигави били и го е гнус  Sick Какъв е вашият опит с този зеленчук?

# 1
  • Мнения: 3 537
Ооо и аз много обичам бамя, обажавам я Heart Eyes
Моите варианти които правя са -
1.Панирана бамя-малко е играчка всяка бамийка една по една да се панира, но е много вкусно Blush
2.Яхния със бамя,картофки и месце/пилешко или свинско/
3.Глинен гювеч с повечко бамя,картофки, месце,чушка,доматче,патладжан може....става върфа просто

Правила съм и картофена яхния с бамя и лук ,без месо, мъж ми се цупи,че няма месо,иначе пък си е лека, постна и вкусна манджичка.
А иначе баща ми прави бамята задължително консервирана с доматен сос, особено за манджа и гювеч е супер.Иначе съм я отцеждала от доматите, овалвам в панировка и пържа.

# 2
  • weiter, weiter, ... weiterstadt
  • Мнения: 18 076
Какъв е вашият опит с този зеленчук?

освен изредените 3 варианта по-горе, които съм яла и ми харесват,знам че във Варненско правят туршия от бамя.
оставала хрупкава, а лигата изчезвала от кисненето в оцет.
рецепта нямам.

за по-бързо паниране: след попарването с вода, сол и оцет, нанизвам няколко бамични от 2те страни на клечки за зъби и тогава панирам, става идеално. после със чесново-млечен сос.

# 3
  • София
  • Мнения: 10 825
Обожавам бамя Heart Eyes
За съжаление единствените "рецепти" за приготвянето й, които знам са - панирана, с доматен сос и на гювеч. Confused
Яла съм и туршия от бамя, само от бамя, но нямам идея как се прави

# 4
  • Мнения: 27 524
Ех, за първи път чувам за панирана.  Shocked  Супер  Party  Харесвам пържени неща, макар да ги избягвам. Мимис, или някой друг, дайте по-подробно как - яйца, брашно, сол...  Thinking

# 5
  • Мнения: 3 537
Какъв е вашият опит с този зеленчук?
за по-бързо паниране: след попарването с вода, сол и оцет, нанизвам няколко бамични от 2те страни на клечки за зъби и тогава панирам, става идеално. после със чесново-млечен сос.
Това е много добра идея, не съм се сетила, ще го пробвам този метод.Аз по същия начин нанизвам и пържа цаца ,ама за бамя хич не ми  е минало през акъла.

# 6
  • weiter, weiter, ... weiterstadt
  • Мнения: 18 076
Ех, за първи път чувам за панирана.  Shocked  Супер  Party  Харесвам пържени неща, макар да ги избягвам. Мимис, или някой друг, дайте по-подробно как - яйца, брашно, сол...  Thinking

друг пише: попарвам я във вода, сол иоцет да се махне лигата. внимавам да не се разкашка.
нанизвам по 3-4 на клечки за зъби и или в патафри паста или брашно, яйце, брашно.

# 7
  • Мнения: 9 092
,знам че във Варненско правят туршия от бамя.
оставала хрупкава, а лигата изчезвала от кисненето в оцет.

така е и може да се транспортира  Laughing

Друга, която миналата година тити беше писала тук е печена - като чушките, с оцет и олио после - разкошна е, не се лигави.
Може на огретен да направиш, като я накиснеш - запечена, полята с яйце и сирене и пак печена.

# 8
  • Мнения: 3 478
Еееее, докато се наканя да пиша и те вече са ти дали доста отговори. Аз я обичам всякак (на манджа, на туршия, направо от буркана с домати)обаче тук се научих да я ям пържена и я обожавам. Нарязва се на по-дебели кръгчета и се въргаля в царевично брашно със сол ( може да добавиш и лъжица брашно ако искаш). Прави се веднага докато е още мокра бамята след  нарязването и се пържи до златисто. Ммммм, много я харесвам.

П.П. За по-лесно я въргалям с брашното в торба и после само изтръсквам излишното.

# 9
  • Мнения: 27 524
нанизвам по 3-4 на клечки за зъби и или в патафри паста или брашно, яйце, брашно.

Какво е това?  Shocked

Пържената явно държи превес. Обезателно ще пробвам  Simple Smile

# 10
  • Мнения: 2 199
Мусака от бамя  Mr. Green

попарваш ги за 5 минути във вряща вода отцеждаш от водата. Запържваш лук, моркови, подправки каквито искаш и обичаш   Smile домат , или доматен сок , добавяш бамята запържваш добавяш си брашънце, червено пиперче, след това слагаш в тава мяташ във фурната за 15-20 минути и отгоре заливаш със сос бешамел или кисело мляко със яйце и печеш още до готовност Simple Smile

Може да се сложи и сирене  Flutter
Иначе картофена яхния с пилешко бамя и грах си е класика  Hug

# 11
  • weiter, weiter, ... weiterstadt
  • Мнения: 18 076
нанизвам по 3-4 на клечки за зъби и или в патафри паста или брашно, яйце, брашно.

Какво е това?  Shocked


пусни на търсачката, има няколко варианта, незнам кой е оригиналния.

# 12
  • Мнения: 940
Мусака от бамя  Mr. Green
 
Иначе картофена яхния с пилешко бамя и грах си е класика  Hug

*заместваме ли някоя съставка с бамята в мусаката или прибавяме съм нормалната рецепта за мусака?
*може ли да помоля за рецептата на яхнията която описваш  bouquet

# 13
  • Мнения: 2 199
Мусака от бамя  Mr. Green
 
Иначе картофена яхния с пилешко бамя и грах си е класика  Hug

*заместваме ли някоя съставка с бамята в мусаката или прибавяме съм нормалната рецепта за мусака?
*може ли да помоля за рецептата на яхнията която описваш  bouquet
"Мусаката" си е чиста само от бамя, няма картофи или къйма вътре , най-вероятно се нарича къйма заради заливката и заради технологията Wink

Яхнийката си е лук, моркови и картофи се запържват добавя се доматен сок, вода+ бульон къкри си до полутотовност на картофите , след това свареното пилешко най накрая бланшираната бамя и грах(от консерва) , непосредствено преди свалянето на яденето от котлона, като най вече това ястие се готви зимата и ползвам бамя от фризер  Blush

а лятото основно 'мусаката'   chef

Последна редакция: пт, 29 юни 2007, 07:50 от Айля

# 14
  • Мнения: 6 461
Записвам се за темата Peace

Намерих нещо

ТУК

ТУК

ТУК

ТУК

Общи условия

Активация на акаунт