От кога започва възпитанието и как?

  • 1 665
  • 20
  •   1
Отговори
  • Мнения: 1 128
Синът ми е на осем месаца и половина и вече започва с претенцийте.Знам,че нищо не разбира милото и когато види телефона например иска да го захапе.Напълно нормално за възрастта му разбира се.Но дали е нормално половинчасовия рев след като му го взема от ръцете,защото не смятам че е подходящо за детската уста.Реве та чак се забаква както се казва и нищо не е в състояние да го успокой или отклони вниманието му.От една страна ме притесняват неговите чувства от друга не искам да расте като дете на което всичко е позволено,само и само да не плаче.Споменавам случката с телефона само като пример,имам предвид нещата по принцип.
Как започва възпитанието и кога точно?
Предполагам,вече сте си направили извода,че това е първото ми дете Mr. Green

# 1
  • София
  • Мнения: 13 200
Възпитанието започва от момента на зачеването! Grinning Според мен де...

# 2
  • в зоната на здрача
  • Мнения: 2 241
Възпитанието започва от момента на зачеването! Grinning Според мен де...
Peace bowuu
Е какво се възпитава ембрион ли,зародиш ли.....как става това че аз не ви разбирам.

# 3
  • София
  • Мнения: 13 200
Е какво се възпитава ембрион ли,зародиш ли.....как става това че аз не ви разбирам.

Ами много просто! Първо се възпитаваме ние и после децата. Когато хората решат да станат родители и направят тази стъпка се променят. Променят се приоритетите им, променят се възгледите им. От това пък зависи как ще възпитаваме децата си!  Wink
Айде сега по-конкретно...

Първо - децата разбират от момента, в който се родят! Първо инстинктивно, после осъзнато! Проблема е не дали децата разбират, а дали родителите разбират децата си  Grinning Защото като възрастни приемаме малко едностранно проблема. "Детето е ДЛЪЖНО да разбира какво му казваме!"Детето не е длъжно, то се учи да разбира, така както и ние се учим да разбираме него. Защо лапа телефона? Ми на 8 месеца може да му никнат зъби, затова го лапа. Ако НИЕ го разберем ще можем да реагираме. Не е много сложно! Ако му кажем, недей да лапаш телефона и му го вземем, ми ще реве разбира се, защото то има нужда да лапа телефона. И не е трудно да заменим телефона с нещо по-подходящо... има всякакви залъгалки, чесалки и както там се наричат. Ето виждаш ли! Ако сме осъзнали, че първо НИЕ трябва да разбираме децата, а после те нас ще ги възпитаваме леко! А това става още от зачеването. Първо е начина на мислене, а после идват действията. Mr. Green

# 4
  • Мнения: 1 128
Възпитанието започва от момента на зачеването! Grinning Според мен де...
Mr. GreenДо този извод и аз съм стигнала,но става въпрос да се конкретизира малко повечко
 Hug
Ваче,считам се за достатъчно нормално развита,за да знам че има нужда да хапе и,че мога да подменя с телефона с някаква залъгалка.
Не става въпрос обаче за това.Става въпрос,че малкия човек вече проявява характер.И не иска нищо друго,което не е телефона.
Моля ви,не се отнасяйте към другите като към малоумни,защото е малко обидно Peace

Последна редакция: чт, 28 юни 2007, 01:04 от friki

# 5
  • София
  • Мнения: 13 200
friki, горещо препоръчвам да прочетеш "Изкуството да бъдеш родител" на д-р Фицхю Додсън. Чете се леко и аз съжалявам, че я четох чак когато дъщеря ми беше на 2 г. Може би нямаше да допусна куп грешки! Сега чета за дисциплината пак от същия автор и мисля, че съвсем на време го правя.

# 6
  • София
  • Мнения: 13 200
Възпитанието започва от момента на зачеването! Grinning Според мен де...
Mr. GreenДо този извод и аз съм стигнала,но става въпрос да се конкретизира малко повечко
 Hug

Чети! Чети! Който ти каже, че без четене става, според мен греши! Но всеки си знае.  Laughing

# 7
  • Мнения: 3 804
например заменяш телефона с гумена играчка с подобна форма,по добре да попла4е малко пове4е отколкото после не дай боже да му се случи нещо.големите ми имат конструктор на лего и от време на време го вадят,понеже е с малки частички гледам даяна да не се доближава до него и понеже и се играе с такожа нещо и купих друг с големи части които не може да погълне,когато бешепо малка и искаше да спи при нас в леглото сядах до кошарата и за види че съм до нея след като си поплачеше заспиваше.сега когато излизаме някой път без количка запоичва да се дърпа да я нося ,и когато знам 4е не е уморена защото сега сме слезли от колата я оставям да се подърпа но не я нося
сега е почти на 1г. и 9 мес. след ядене си носи чинийката в мивката,избърсва си устата,преди да влезе в къщи се събува и т.н
е не казвам че е идеална и тя си има своите периоди на глезене,но според мен за дете на възраста и е нормално

# 8
  • Мнения: 11 607
Марк Твен казва в известен афоризъм,че възпитанието започва от раждането.......

Съгласна съм с Vache  bouquet

# 9
  • София
  • Мнения: 13 200
Ваче,считам се за достатъчно нормално развита,за да знам че има нужда да хапе и,че мога да подменя с телефона с някаква залъгалка.
Не става въпрос обаче за това.Става въпрос,че малкия човек вече проявява характер.И не иска нищо друго,което не е телефона.
Моля ви,не се отнасяйте към другите като към малоумни,защото е малко обидно Peace

Чакай малко! Ти сега какво точно питаш!? Сам по себе си въпроса "Как и откога се възпитават деца" е нелогичен и няма отговор! Айде да видим дали някой ще ти отговори!
Аз не се отнасям като с малоумни, но мисля, че ти не успя да прочетеш най-главното!!!!
НАУЧИ СЕ ДА РАЗБИРАШ ДЕТЕТО СИ!!! И ЧЕТИ, ЧЕТИ, ЧЕТИ! Човек цял живот се учи. Децата са различни и родителите са различни. В една ситуация реакцията за твоето дете може да е правилна, за моето не! Ако искаш да получиш отговри не задавай въпроси без отговор. Попитай нещо конкретно! Само ще ти кажа, че е МНОГО трудно да се възпита едно дете. Рецепти няма! Малкият човек и като се е родил е проявявал характер, само че ти не си го виждала. Виждаш го сега, когато иска телефона. Приеми, че си има предпочитания. Ти пробва ли да му дадеш нещо вместо телефона? Пробва ли няколко неща. Децата не винаги правят това, което искаме ние. Е, ще спра, защото ми е много трудно да ти го обясня. Затова те посъветвах, при това съвсем добронамерено да четеш. Това, което прочетеш ще го пречупиш през собственото си мислене и ще видиш как ще умееш да реагираш в дадени ситуации. Аз ако ти разкажа какво съм чела и какво мислене съм си формирала - гаранция, че няма да е приложимо към детето ти.

# 10
  • София
  • Мнения: 13 200
Мама Цоцоланка
Малодетна!
Преди имах поне три теории как се гледат деца! Сега имам три деца и нито една теория!


  bouquet  bouquet  bouquet
 

# 11
  • Мнения: 3 804
ва4е разсъждаваш много правилно,имам около мен няколко примера когато каките бяха малки а и сега с даяна за възпитание от рода на детето е малко още да му дадем това защото пла4е ,апък като порасне тогава само ще разбере
затова се пазя да не постъпвам по подобен начин,но не съм и в другата крайност,а и много зависи от самото дете моите и 3те са различни по характер

# 12
  • Мнения: 8 769
Не става въпрос обаче за това.Става въпрос,че малкия човек вече проявява характер.И не иска нищо друго,което не е телефона.
Именно, ето ти казус. Част от възпитанието.
Нежно, но същевременно твърдо му обясняваш, че няма да стане неговата работа, защото......
Заменяш играчката с нещо друго. Рзсейваш му вниманието, отиваш в другата стая при друга играчка, започваш да пееш песнички и прочие неща.
Следващия път като посегне за телефона-пак обясняваш, пак не даваш...и постепенно детето ще разбере, че това нещо не е за игра.
Така детето постепенно разбира, че има неща, които не са за него, че когато мама каже не, това наистина е не и т.н.

# 13
  • София
  • Мнения: 13 200
ва4е разсъждаваш много правилно,имам около мен няколко примера когато каките бяха малки а и сега с даяна за възпитание от рода на детето е малко още да му дадем това защото пла4е ,апък като порасне тогава само ще разбере
затова се пазя да не постъпвам по подобен начин,но не съм и в другата крайност,а и много зависи от самото дете моите и 3те са различни по характер

Ами така е! Моята щерка е голяма калпазанка. Не ми казвайте, че всички деца са калпазани. Моето е доказано, който го е видял знае. Аз затова на friki казвам да чете... защото това с телефона е абсолютно нормално и безобидно. Аз се сблъсках не с характера на дъщеря ми, ами с липсата на стиковане м/у моя характер и нейния. Хората са различни. Как общуваме с възрастни и те си имат особености. Така е и с децата. Както се опознаваме с някой чужд човек така и с децата. Това е за мен. Е, разбира се инстинкта си е инстинкт, но общо взето е сходно... Че за мен лично е мит това "Видях го и го заобичах от първия миг" Не смятам, че съм изкривена, ама като родих и видях дъщеря си не съм изпитвала обич по начина по който аз го разбирам! Това чувство ме връхлетя на втория месец и то с такава пълна сила, чееее чак ме боли от тая обич! Rolling Eyes

Моята щерка не признаваше "НЕ", не признаваше каквито и да е правила. Бавно, славно с много четене и консултация със специалист започвам да изглаждам нещата. Тя не е станала по-малко чепата, просто аз се научих да я разбирам. Трудно ми е, но мисля, че съм на прав път!

# 14
  • Мнения: 1 128
Примера с телефона не трябваше да го давам,очевидно е че не съм разбрана.Самия факт,че заради такъв детайл се замислям за пореден път за възпитанието на детето си трябваше да покаже нещо.
Въпросът как и от кога се възпитава едно дете ИМА логика и отговор.Всеки родител е изправен пред него от самото начало, всеки родител се е замислял по него и всеки родител е избрал своя начин и път,макар и различен за различните си деца.Разбира се има и процент на родители не замисляли се затова......родители изоставили децата си,родители безотговорни........има ги все пак,колкото и да е тъжно.Друг е въпроса дали избрания начин погледнат от призмата на времето и поглеждайки готовия продукт  Mr. Green(порасналите вече деца) е бил правилният.
А пресявката и изводите мога да си ги направя аз Wink.Много добре знам,че две и две при възпитанието на различни деца не е четири.
 Peace

Общи условия

Активация на акаунт