За езичето

  • 1 034
  • 9
  •   1
Отговори
Някой запознат ли е каква е процедурата за коригиране на срастнала юзди4ка на езичето?

# 1
  • Мнения: 8 585
Някой запознат ли е каква е процедурата за коригиране на срастнала юзди4ка на езичето?
Няма такава процедура.
От десетилетия се счита че това не е проблем нито в развитието на речта, нито в други аспекти.
Единствено показание за намеса е ако детето не може добре да се храни (биберон или кърма).
Само тогава се намесваме, но тези случаи са много редки.

# 2
  • Мнения: 1 708
Някой запознат ли е каква е процедурата за коригиране на срастнала юзди4ка на езичето?
Няма такава процедура.
От десетилетия се счита че това не е проблем нито в развитието на речта, нито в други аспекти.
Единствено показание за намеса е ако детето не може добре да се храни (биберон или кърма).
Само тогава се намесваме, но тези случаи са много редки.




Моя син е на 4 години и и има къса юздичка,но може да изкарва езичето само че се свива връхчето и мислех да го цепят,но вече се замислям.Определено не му пречи на храненето.


коко 77 извинявай че се намесих в темата ти!

# 3
  • Мнения: 865
Дъщеря ми се роди с къса юздичка на езика, но нямаше проблем нито с кърменето ,нито с говора като по-голяма.Синът на моя приятелка(8год.), също е с къса юздичка ,но при него има и логопедичен проблем,затова се наложи посещение при хирург и сега си е ок!

# 4
  • Мнения: 8 585
Късата юздичка не причинява логопедични проблеми.
Следователно, проблемът е бил чисто логопедичен.
Положителното развитие след операцията е съвпаднало с естественият положителен ход. От което не можем да направим извод, че операцията е помогнала с нещо.

# 5
  • Мнения: 399
В Русе  логопеди ми казаха, че срязването се прави до 6-годишна възраст, след кръвни изследвания. Малкия ми син го срязаха на 5 месеца, мина безпроблемно. Големия също се роди с къса юздичка, не сме го рязали, говори ужасно (според мен) и пръска слюнки  Thinking

# 6
  • Анкх-Морпорк
  • Мнения: 3 475
Има си логопедични упражнения за подвижност и контрол на езика.
Най-просто нещо - намажи му горната устна с мед или нещо друго вкусно да се оближе. Ако го може, значи не виждам какъв е проблема.
Юздичката се реже само ако е драстично къса, до невъзможност детето да се храни.
А неясното говорене и слюнките се коригират лесно от логопед, за жалост повечето искат детето да е много кротко и послушно, иначе казват, да се дойде след 6-7 годишна възраст, а тогава се ходи на училище и всъщност е късно.

# 7
Благодаря на всички за мненията.
Моят син няма проблеми с храненето, но всички лекари казват, 4е трябва да се коригира, а аз се 4удя дали наистина е наложително.

# 8
  • Varna
  • Мнения: 288
Срязахме юздичката на сина ми ,когато беше на две години.Проблем с храненето не е имал,но видимо се виждаше,че е с къса юздичка. Самата процедура траеше не повече от минута.Един час след това синът ми вече си хапваше спокойно.

# 9
  • Анкх-Морпорк
  • Мнения: 3 475
Ако няма проблеми с храненето, значи няма нужда.
На моя син е правена пластика на юздичката, за удължаване, а не е рязана. Неговата беше толкова къса, и езика назад поставен, че не можеше и с биберон да пие, хранен е със сонда.
За лекарите много неща мога да кажа и няма да са от най-любезните, но ако не прави на сукане, хранене, ако може да си оближе устните - значи няма защо да се реже. Това с рязането е остаряла работа.

Общи условия

Активация на акаунт