Можем ли да подадем жалба за куче и изобщо можем ли нещо да направим?

  • 3 156
  • 17
  •   1
Отговори
  • Мнения: 6 874
Става въпрос за приятелят ми, той (по-скоро неговите родители) живеят в къща. Съседната им къща има нещо като заден двор, но е с много малки размери. Та на това място въпросните хора си гледат куче. Всъщност гледат е силно казано, просто са го оставили там. Мястото първо, че е много малко, второ е затрупано с всякакви боклуци, трето колко се чисти и съмнително, според мен или изобщо не се чисти или се прави рядко. Колко го хранят също не е ясно. Много ми е мъчно за горкото животно, само стои по цял ден, не го разхождат, не го вкарват в къщата. Само като ни види от терасата започва да маха с опашка, иска внимание някакво, но не мога да отида при него.
Родителите на приятеля ми казаха, че са опитвали да говорят със собствениците за кучето, но нищо не се получава. Казвали, че го гледат и толкова.
Та с разговори не виждам какво може да се постигне. И въпросът ми е може ли например да се подаде жалба заради кучето. Като основание, че не го гледат и мирише (действително все още е поносимо положението с миризмата, но така като гледам може само по-зле да става)? И ако се подаде жалба някой ще направи ли нещо и какво точно?
И изобщо имате ли предложения какво друго можем да направим в ситуацията?

# 1
  • Мнения: 6 874
Много се извинявам за дублирането на темата. Пишеше ми, че има грешка, а после излязоха и двете. Моля някой модератор да изтрие едната.

# 2
  • София
  • Мнения: 1 419
Уфф, знам че по ЗЗД собствениците носят отговорност, за вреди причинени от техните животни, но тук няма вреда. Т.е. ти се тревожиш за самото куче, както и евентуално за миризмата - там може би ХЕИ newsm78 Дано се включи някой по-информиран.

# 3
  • Мнения: 6 874
Уфф, знам че по ЗЗД собствениците носят отговорност, за вреди причинени от техните животни, но тук няма вреда. Т.е. ти се тревожиш за самото куче, както и евентуално за миризмата - там може би ХЕИ newsm78 Дано се включи някой по-информиран.
За кучето се тревожа, да. Чудя се дали има някакъв начин да ги накараме да го гледат.

# 4
  • София
  • Мнения: 1 419
Честно казано не ми се вярва, хората в днешно време децата си не гледат, Агенцията за закрила на детето пере пари , а какво остава за кучета....

# 5
  • Мнения: 84
Уви, нищо не можеш да направиш. Борих се години наред с една куквица с 15 котки в апартамента си - в центъра на София, в 5 етажна кооперация. Смрад, адска смрад! Мяучене, квичене, че накрая и едно куче взе при котките. Общината не можаха да направят нищо, ХЕИ също, Разните му организации за защита на животните също. Писаха я по вестници, даваха я по телевизията, все тая. Апартаментът си е неин и точка. Единственото което измисли адвокат беше да приемем правилник за вътрешния ред на кооперацията в който да пише, че трябва да се спазва хигиена и да не смърди и че нарушителите се глобяват с примерно 500 лв. месечно до отстраняване на проблема и като и се събере голяма сума по съдебен път да и отнемат апартамента. Така и незнам какво е станало, аз не издържах и си продадох апартамента. В къща май съвсем нищо не може да се направи... Освен мръвка със стрихнин...грях ми на душата - то не е виновно животното, че не е случило на стопани.

# 6
  • София
  • Мнения: 1 419
Iquanna, и на мен мръвката ми хрумна първо, но после прочетох пак, че тя съчувства на кученцето, а не че и пречи...

# 7
  • Мнения: 84
Iquanna, и на мен мръвката ми хрумна първо, но после прочетох пак, че тя съчувства на кученцето, а не че и пречи...

Абе и да и пречеше, пак не е решение... Нищо не е виновно животинчето. Ама ако продължат да го изтезават, ще почне да пречи.
Единствено организациите за защита на животните ако могат нещо да направят - поне са много напористи ако не друго...

# 8
  • Мнения: 158
Където ще заживеем скоро има ужасно голямо и зло куче, което скача по всеки и го лае...Много ме е страх..а и не само мен, а и другите хора от кооперацията...Кучето си има стопани, но те нехаят...Как да постъпя...? Мръвката или...? Rolling Eyes

# 9
  • Мнения: 6 874
Моля ви, само не с отрови и такива работи.
По-скоро се замислям дали има вариант да ги питаме дали ще ни дадат кучето (знам ли ги, може и да не са съгласни, макар че не виждам за какво им е) и да му потърсим стопани. То май си има порода, но не ми е позната на мен. Честно казано бих се замислила дали и аз да не го взема, но едва ли ще стане, защото имам вече едно куче.
А някакви организации за защита на животните има ли? Дали не можем към тях да се обърнем?

# 10
  • Мнения: X
Iquanna, и на мен мръвката ми хрумна първо, но после прочетох пак, че тя съчувства на кученцето, а не че и пречи...

Абе и да и пречеше, пак не е решение... Нищо не е виновно животинчето. Ама ако продължат да го изтезават, ще почне да пречи.
Единствено организациите за защита на животните ако могат нещо да направят - поне са много напористи ако не друго...

Вие нормални ли сте???
Да отровите домашно куче???
Що за хора сте???

Жената е писала, че съчувства на кучето и иска да му помогне.

# 11
  • София
  • Мнения: 175
Никой не може да помогне в такава ситуация. Има две решения според мен:
1. Говорите с хората и взимате кучето, ако ви го дадат - добре и за вас, и за животинката.
2. Намирате някой, който би желал да гледа куче и давате 10 лв на някой "мургав брат" да го открадне и предаде на хората, които го искат.
Колкото и тъпо да звучи второто, това може би е единственият вариант при който на загуба ще са само "мърлячите", а честно казано в нашата мила страна други решения за такива хора няма. Това е положението.  newsm78

# 12
  • Мнения: 6 874
Никой не може да помогне в такава ситуация. Има две решения според мен:
1. Говорите с хората и взимате кучето, ако ви го дадат - добре и за вас, и за животинката.
2. Намирате някой, който би желал да гледа куче и давате 10 лв на някой "мургав брат" да го открадне и предаде на хората, които го искат.
Точно тези варианти обсъждаме в момента с приятеля ми. Той е попитал тази вечер момчето дали ще му даде кучето, а то му казало, че щяло да пита родителите си. Всъщност въпросното момче е донесло кучето и тогава не е питало никой.
А за втория вариант изобщо не ни трябва мургав брат, приятеля ми може да слезе през тяхната тераса и да вземе кучето, не е никакъв проблем. Просто ще е малко тъпо първо, защото хората ще знаят кой им е откраднал кучето и второ, не съм сигурна дали някой ще иска крадено куче.
Иначе кучето се оказа, че е питбул, бял един такъв. На 7 месеца и с ваксини, така че се надявам, че ще можем да му намерим дом ако го дадат.

# 13
  • Мнения: 213
Би трябвало Екоравновесие или както там им е името да се погрижат. Но едва ли могат да принудят собственика да се грижи за него или да наложат глоби или нещо такова.

# 14
  • Мнения: 575
За съжаление в България все още нямаме закон за защита на животните. Могат да си правят каквото искат с кученцето и да останат безнаказани Cry
В щатите например можеш да подадеш сигнал, идва зоополицията, предупреждава и глобява собственика. При повторно нарушение животното му се отнема и му намират други стопани.
Ние сме доста далече от тази действителност...
Единственото което можеш да направиш е да говориш със стопаните, и ако се окажат разбрани хора да променят нещо....

Общи условия

Активация на акаунт