Чужбински мами/татковци, които се прибира

  • 3 811
  • 68
  •   1
Отговори
  • Мнения: 42
Aз и моята едногодишна щерка ще се установяваме за постоянно в България след 7ми Юли. От 8 години живея в чужбина, тук завърших, и тук родих (и се ожених и разведох, но това е друга тема). Не съм се прибирала в България от три години. Sad Ако има и други мами с подобен случай, или родители, които се прибират за постоянно обратно в родината, нека се свържем и подкрепяме в този нов културен шок, който ни очаква. А и в преоткриването на прекрасните български детски градини, пейки под кестенови дървета, кръчми и курорти, защо не? Simple Smile

Последна редакция: чт, 14 юни 2007, 05:36 от nadejdNa

# 1
  • Мнения: X
да ви пожелая успех

ние вече бяхме в такъв филм преди 5 години, когато се прибрахме от Дания
постояхме, и пак изчезнахме при първа възможност

наистина в началото е  ... нещо като шок, после нещата си идват по местата, макар и бавно

# 2
  • UK/София
  • Мнения: 7 681
 Аз съм скоро завърнала се майка в БГ Simple Smile
 
този нов културен шок, който ни очаква.
Лично аз не изпитах такъв културен шок, чувствам се адски щастлива все още, че съм в БГ!
 
А и в преоткриването на прекрасните български детски градини, пейки под кестенови дървета, кръчми и курорти, защо не? Simple Smile
Тези неща ги преоткривам наистина, наслаждавам им се от сърце!Особено кръчмите с градинките през лятото..... Simple Smile
 Пожелавам ти да се чувстваш и ти като мен!Не казвам, че всичко в БГ е идеално и прекрасно!Но дано  с детето ти  сте щастливи тук и да забравиш всички негативни неща които си преживяла!Вярвам, че роднините и приятелите ти ще помогнат за това!
 Желая ти много щастие и успехи! Hug Heart Eyes

# 3
  • Мнения: 2 292
Ако можешда останеш където си и ако там ти харесва и е уредено, остани. За културния шок ... иzбягвай егоистични и нервни и истерижни роднини, zащото zа доста хора от далеч може да си много мил и драг, но наложи ли се да си раzмърдат гъzа zа теб вече не са толкова мили.
Успех.

# 4
  • Мнения: 70
Аз успях да усетя какво е странстване съвсем за малко-година и половина, но понеже не се климатизирах, нямам търпение да стане 24 юли и да се приберем. На всичкото отгоре тази седмица разбрах, че съм бременна. Малко ме притеснява пътуването, но само като си представя реакциите на близките ми, ми става едно топло на душичката....

# 5
  • в едно миланско село
  • Мнения: 4 124
Ако можешда останеш където си и ако там ти харесва и е уредено, остани. За културния шок ... иzбягвай егоистични и нервни и истерижни роднини, zащото zа доста хора от далеч може да си много мил и драг, но наложи ли се да си раzмърдат гъzа zа теб вече не са толкова мили.
Успех.

да се присъединя към съвета на Вивита.  Peace

# 6
  • Мнения: X
аз няма да те разубеждавам (въпреки че ме сърбят пръстите)
пускам ти разни подобни темички с много материал за и против
там има и хора, направили тази стъпка
те биха могли да ти помогнат с повече инфо

един съвет от мен: остави си вратичка за връщане, не знаеш какво ти готви бъдещето

и едно наум - животът не е само градинки и кръчми, те няма да нахранят детето ти, а паричките бързо свършват

http://www.bg-mamma.com/index.php?topic=192426.0

ето тази форумка беше пуснала такава тема в "Дом и семейство" преди да се върне от Канада:
ДИдка БГ БанДИТКа: http://www.bg-mamma.com/index.php?action=mlist;sa=search
за съжаление темата липсва, не можах да я открия

може и нея да питаш

с оглед на образованието в БГ, с което имахме пряк досег - само това ми стига да не искам да подлагам детето ми на това безумие
а има и ще много
за мен лично БГ не е добро място за децата ни

свали розовите очила от сега, иначе после става много трудно

# 7
тук май Ще повторим една друга тема....
доколкото разбирам в слу4ая, просто и се налага да се върне

# 8
  • Мнения: 545
Мислите ли, че nadejdNa има нужда от това, което пишете (PetyaL)? Тя не пита да се върна или не, а казва, че се връща и търси други хора, които са минали или тепърва ще минават по този път, за да има с кого да споделя...

Нека тази тема не се превръща в бойно поле, както посочената по-горе тема..  Peace

Успех, nadejdNa! Животът е пред теб!

Лек ден,
Клео.   bouquet

# 9
  • Мнения: X
cleoven, моля те чете по-внимателно
аз също съм от хората, минали по този път и съм го написала
затова си позволих тези коментари

но всеки решава сам за себе си в края на крайщата

аз смятам , че в една нормална държава самотната майка получава доста помощ от държавата
а всички знаем, че БГ все още не е такава, колкото и да ни се иска

въвъ всички случаи успех още вднъж на мацката с новото начало

# 10
  • Мнения: 664
nadejda, има две мами, живели във Франция, които са се прибрали в бг - lala и veli22, дано се включат тук, ако не може да им пишеш на лични. Кураж и късмет ти желая!

# 11
  • Мнения: 5 183
аз смятам , че в една нормална държава самотната майка получава доста помощ от държавата

Ок, но не вси4ко се свежда само до материалното.
А морална и емоционална подкрепа окъде?
Дали няма да е по-добре сред близки.  newsm78
Надеждна, ти откъде си в България?

# 12
  • След завоя в дясно
  • Мнения: 1 350
Привет nadejdNa ,
Минахме горе долу преди година по твоята пътечка.
При нас изборът беше по желание.
С уговорката да е временно, докато си оправим нещата.
Като погледна назад, равносметката е проста- всяко чудо за три дни, както казват.
Имаше шок да, но с времето нещата се пооталожиха.
Много неща са се променили и за добро и за лошо.
Всичко зависи от теб самата с каква настройка се прибираш.
Чужбина винаги ще ми липсва, но сега пък съм при близките си.
Няма пълно и равно след като веднъж сме видяли и другата страна Wink
 Всичко добро ти пожелавам bouquet

# 13
  • Мнения: 1 299
Определено няма да ти помогне факта, че 3 години не си идвала в БГ. Около мен има много хора завърнали се обратно България. Имам приятели, които след 6 години в Англия се прибраха по собствено желание, но се чувстват добре, защото често си идваха до БГ и нямаха никакви културни шокове. Много помагат семейството и приятелите. И най-важното - личната нагласа Peace Не подхождай с негативизъм, а дай малко повече оптимизъм Crazy Както в чужбина все виждаш чашата наполовина пълна, така и тук може да я видиш така при добро желание.
  bouquet
Усмихни се на живота и той ще ти се усмихне   Wink

# 14
  • България-София
  • Мнения: 573
Аз също съм от завърналите се..../ след 5 и нещо години/.
Трудно е началото - спор няма. Аз лично се чувствах около година емигрант в собствената си държава, че и до ден днешен /вече ще станат 3 години/ се изумявам на накои неща, но се свиква и най - важното заобиколени сме от приятели и роднини, имаме тяхната подкрепа и помощ, което много ни липсваше там.
Навсякъде има плюсове и минуси, но щом си взела решение веднъж, хвърли сили в устройването на "новия" си живот, без да съжаляваш /и сравняваш/ за "стария".
Успех и... търпение!

Общи условия

Активация на акаунт