Кога проговориха децата ви?

  • 1 230
  • 14
  •   1
Отговори
  • Мнения: 334
Дъщеря ми е  на 2 годинки и все още не говори,освен думички като мама,баба,ам,ела .
На каква възраст нормално проговарят децата?Вече се притеснявам да няма някакъв проблем.
Ще се радвам да чуя мненията ви.

# 1
  • Мнения: 46 434
И София беше така. Около месец след като стана на 2 години, изведнъж се оказа, че знае около 40 думи  Crazy 1-2 седмици след това вече бяха почти 100  Shocked Сестрата на мъжа ми е била по същия начин, даже не е казвала и мама, тати и т.н.

Децата проговарят по различно време, но ако се притесняваш, не пречи една консултация  Simple Smile

# 2
  • Мнения: 8 769
Дъщеря ми много рано-преди да навърши годинка.
Синът ми-на година и половина, но и досега трудно се разбира какво иска да ти каже  Grinning

# 3
  • Мнения: 1 371
И мен ме интересува този въпрос. Моят син вече казва "мама" и "баба". Но толкова много ми се иска да дойде по-бързо времето да ми казва всичко, което се опитва да сподели по някакъв друг начин (например ако нещо го боли... , обичам те и т.н.).
 Peace

# 4
  • Мнения: 509
И моята дъщеря нямаше още годинка когато проговори.Голяма бърборана ми е тя.Но не мисля,че има за какво да се притесняваш.Децата наистина проговарят по различно време.Моя племенник скоро стана на 3 годинки и едва сега проговори.И неговите родители много се притесняваха,водиха го по лекари и всички казваха,че няма проблем.Сега не можем да му затворим устата.

# 5
  • под жаркото слънце
  • Мнения: 2 565
Дъщеря ми на 18месеца правеше изречения, малкият знае около 25-30думи.
Малкият ми брат обаче проговори на 3г.

# 6
  • UK/София
  • Мнения: 7 681
Май моето дете ще бие рекордите Thinking Simple SmileНа 2г.9м. все още не говори.

# 7
  • Анкх-Морпорк
  • Мнения: 3 475
Ами долу има един бутон "Пумпелина" - кликнете на него и се консултирайте с логопед.
Много логопеди смятат, че с детето се работи след 5 години, но не е така, губи се ценно време.
Моят син е на 4 и не говори, но ние отдавна ходим на логопед, нещата май клонят към нещо като аутизъм.
Неговоренето е едно, но може да има и съпътстващи прояви, които за специалиста за важни, а за неспециалиста - детето изглежда буйно или невъзпитано. Консултирайте се, там не хапят.
Препоръчвам Пумпелина, защото там ще намерите от логопедите, които почват достатъчно рано работа и умеят да работят и с малките.

# 8
  • Мнения: 4 915
За протоваряне се счита, когато детето направи просто изречение с подлог и сказуемо. Примерно: Тати дойде. Кола кара. Куче лае. Кака бяга. И т.н.

Иначе каката знаеше  30 (броихме ги  Laughing) думички и звуко-съчетания, значещи нещо, на годинка и половина.
Изречение направи на годинка и 9 месеца.
Сега не млъква.  Laughing

Всяко дете е индивидуално, някои проговарят по-късно, а после са истински латерни и се изразяват правилно и с дълги изречения.  Grinning

# 9
  • Мнения: 2 327
Децата са различни, но това не пречи, ако се притеснявате да се консултирате със специалист. Колкото по-рано се разбере дали има проблем толкова по-добре. А ако се окаже, че няма поне ще ви е спокойно.

# 10
  • Мнения: 22 520
На около 2,5г.Преди това 5 думи,повечето измислени от него.

# 11
  • Мнения: 3 334
 рано..........на 1,4м.правеше изречения и всичко й разбирах

# 12
  • Мнения: 2 891
Късно проговори. Не помня точно но със сигурност след година и половина. Както си отвори устата и много скоро след това започна да комбинира думите и да прави разбираеми изрази.

# 13
  • Мнения: 334
Благодаря на всички за мненията  bouquet
Аз вече го усещам като проблем,защото малката иска да каже нещо, не я разбирам,започва един рев,тръшкане .Опитавм се да и говоря много,да обяснявам,но засега без резултат.

# 14
  • Мнения: 6
Дъщеря ми (1год.и 5 месеца), проговори на 7 месеца (тати, баба, нани, мама), а на годинка вече говореше с изречения:)

Общи условия

Активация на акаунт