КАК СЕ КВАСИ ПРЯСНО МЛЯКО

  • 12 114
  • 17
  •   1
Отговори
  • СОФИЯ
  • Мнения: 4 144
Здравейте МАМИ   bouquet Тъй като многократно съм опитвала да квася домашно прясно мляко и не се е получавало ще помоля за ваши рецепти и хитринки за получаване на оптимален резултат

# 1
  • Мнения: 279
Млякото се сварява и се оставя да поизстине,но не много-малкото пръстче на ръката,потопено в млякото трябва да издържа на топлината/това го знам от баба ми/.После се разлива в буркани.На всеки буркан слагам по 1 суп.л. кисело мляко,което  предварително съм разбила с малко от топлото прясно мляко/т.е.изравнява се температурата-като при застройките на супите/.Слагат се капачки и бурканите хубаво се завиват с някаква вълнена материя-одеал или дреха...Така млякото престоява 2-3 часа на топло,за да се "захване" и след това се поставя в хладилника за още няколко часа.
Много е важно обаче какво е киселото мляко,което ще използваш за подквасване на прясното.В повечето купешки млека няма живи млечнокисели бактерии и съответно резултатът от подквасването ще е нулев.

# 2
  • Мнения: 72
Преварявам млякото и го разливам в едни големи глинени чаши (500мл), които съм купувала някога незнайно защо, но сега ми вършат идеална работа Twisted Evil. Изчаквам да изстине, така че да не ми пари на устните.   На всяка чаша слагам по 1 с.л. закваска, разредена малко с топлото мляко, разбърквам добре и нареждам чашите върху една електрическа възглавничка - и тя от време оно. Отгоре покривам с едно одеалце и така млякото стои една нощ. На другата сутрин отива в хладилника и след няколко часа е готово.
Въпросът със закваските е наистина важен, щото в страната на киселото мляко вече почти не остана истинско кисело мляко #Cussing out. Аз използвам за подкваса домашно овче мляко, което една приятелка ми носи от село. Това е мляко, което след 3 дни става наистина кисело, както беше едно време и вкусът си му е точно, както трябва.
Ако на някой му се занимава, може да вземе по една кофичка мляко от различни производители, да го остави някъде и да изчака 4-5 дни. Истинското мляко ще се вкисне и капачката му ще се надуе. Аз досега не съм попадала на такова мляко.  Sad

# 3
  • UK/София
  • Мнения: 7 681
Е Т О тема с подробни обяснения.
 При мен в Англия не се получи на вкус, но на гъстота стана.За БГ разбрах, че най-хубаво се подквасва с кисело мляко Елена.

# 4
  • Мнения: 804
Стефани и Стела са ти обяснили подробно всичко. На мен навремето ми се подквасваше със закваска от "Пършевица", "Елена" и "Верея". Но скоро не съм квасила,та нямам впечатление от закваските.

  Аааа,сетих се. Четох тук за едно  "Био кисело мляко", което повечето мами са купували от "Пикадили". Взех си го (малко по-скъпичко е от обикновеното, аз го намерих на 1,30 лв./кофичката), ядохме, но остана малко на дъното и на другия ден в хладилника остатъка киселееше доста. Ако искаш пробвай с него.

Когато аз квасех мляко за дечките, завивах бурканите с подквасените млека повечко. Върху бурканите слагах вестник, после една кърпа и отгоре одеало или нещо друго вълнено.

Желая ти успех и да кажеш дали ти се е получило след тези съвети.

# 5
  • СОФИЯ
  • Мнения: 4 144
Значи , ето къде бил проблема - В закваската , защото останалото спазвам стриктно  А вярно ли е че млякото трябва да се вари още десетина минути след първото кипване / прочетох в темата която е оставила  Биляна/ До сега не съм правила така  Rolling Eyes

# 6
  • СОФИЯ
  • Мнения: 4 144
Стефани и Стела са ти обяснили подробно всичко. На мен навремето ми се подквасваше със закваска от "Пършевица", "Елена" и "Верея". Но скоро не съм квасила,та нямам впечатление от закваските.

  Аааа,сетих се. Четох тук за едно  "Био кисело мляко", което повечето мами са купували от "Пикадили". Взех си го (малко по-скъпичко е от обикновеното, аз го намерих на 1,30 лв./кофичката), ядохме, но остана малко на дъното и на другия ден в хладилника остатъка киселееше доста. Ако искаш пробвай с него.

Когато аз квасех мляко за дечките, завивах бурканите с подквасените млека повечко. Върху бурканите слагах вестник, после една кърпа и отгоре одеало или нещо друго вълнено.

Желая ти успех и да кажеш дали ти се е получило след тези съвети.


И аз четох за Био кисело мляко ще опитам и с него

# 7
  • Мнения: 279
  А вярно ли е че млякото трябва да се вари още десетина минути след първото кипване
Това се прави,за да изври водата ако недобросъвестен търговец е добавил към млякото такава.

# 8
  • Мнения: 243
Всичко правя както горните мами, с тази разлика, че вечер като го подквася към 22-23 часа /с мляко Елена, 2 %/ и като го разсипя по бурканчетата, без да го завивам, го слагам във фурната. Сутринта, като ставам за работа - към 6,30-7 ч , го местя в хладилника. Става идеално!

# 9
  • Мнения: 133
  А вярно ли е че млякото трябва да се вари още десетина минути след първото кипване
Това се прави,за да изври водата ако недобросъвестен търговец е добавил към млякото такава.
Извинявай, но не съм съгласна с теб. Вари се 10-15 мин.за да стане процеса пастьоризация!  Нали сме учили по химия за това Wink.
Успех в приготвянето на кисело мляко. В момента това правя(квася мляко) и чакам да сложа бурканите в хладилника.
http://www.bg-mamma.com/index.php?topic=159107.0;all - това прочети за по вече инфо.

# 10
  • Мнения: 4 380
Пастьоризацията това е нагряване до към 70 град. с цел убиване на бактериите. Има два производствени метода за пастьоризация- първия, нискоградусен, но по- продължителен (63 градуса за 30 мин.) и втория на по-висока температура за много кратко (73 градуса за 15 сек.)
15 минутно кипене на млякото няма нищо общо с пастьоризация! Shocked

Кипването се прави за да се подтиснат евентуално всички други бактерии ако има такива и да се даде шанс на млечнокиселите. Ако има съмнения за лоши бактерии (купено от неизвестно какъв частник, доено от мръсна крава и т.н), разбирам да се презастраховаш. Но купено в магазин мляко...няма нужда от подобни неща. Още повече че то принципно вече е минало пастьоризация.

Аз лично току-що кипнах мляко за подквасване и както винаги едва дочаквам да се появят първите мехурчета и свалям от котлона. Стига му толкова. Naughty

Да, аз не мърлям никакви буркани, които пък и място да ми заемат в хладилника. Квася директно в тенджерата, в която варя млякото. Квася редовно всяка седмица по 1 голяма тенджера, която стига горе-долу за цялата седмица. От остатъка квася следващото. Не помня честно казано кога за последно съм купувала кисело мляко.

# 11
  • Шумен
  • Мнения: 1 348
Аз процедирам по същия начин, оставям го до сутринта, но сега в топлото изобщо не си играя да го завивам. Ползвам моя си закваска от преди 1-2 години, като първата беше май от Елена. А млякото си го варя докато кипне. Незнам защо обаче никога не ми се е получавало за по-кратко време, някои го държат 3-4 часа, аз цяла нощ Rolling Eyes Зиме, лете - все толкова.

# 12
  • Пазарджик-Панагюрище
  • Мнения: 225
Млякото се сварява и се оставя да поизстине,но не много-малкото пръстче на ръката,потопено в млякото трябва да издържа на топлината/това го знам от баба ми/.После се разлива в буркани.На всеки буркан слагам по 1 суп.л. кисело мляко,което  предварително съм разбила с малко от топлото прясно мляко/т.е.изравнява се температурата-като при застройките на супите/.Слагат се капачки и бурканите хубаво се завиват с някаква вълнена материя-одеал или дреха...Така млякото престоява 2-3 часа на топло,за да се "захване" и след това се поставя в хладилника за още няколко часа.
Много е важно обаче какво е киселото мляко,което ще използваш за подквасване на прясното.В повечето купешки млека няма живи млечнокисели бактерии и съответно резултатът от подквасването ще е нулев.
По същия начин съм го правила в буркани.И аз знам рецептата от баба.Преди ставаше и с Данон фамилия,но млякото има леко сладък вкус.Най-добре като направите един път си пазете закваска от вашето мляко.

# 13
  • СОФИЯ
  • Мнения: 4 144
Реших да взема закваска от една жена която продава мляко Така ще е по сигурно  Peace

# 14
  • Мнения: 4 380
Реших да взема закваска от една жена която продава мляко Така ще е по сигурно  Peace

Ако смяташ, че винаги когато поискаш ще можеш да взимаш от нея, взимай, ако не, по-добре си намери истинското купешко мляко, което заквасва, защото рано или късно можеш по някаква причина да изгубиш закваската.

Общи условия

Активация на акаунт