Изкривена походка?!

  • 5 027
  • 11
  •   1
Отговори
  • Мнения: 3 499
Вчера бяхме на ортопед при д-р Драганов във ВМА - на профилактичен преглед, защото преди месец Моника проходи. Той каза, че походката й е изкривена - стъпва с пръстите навътре. Каза ,че е напълно здрава, просто походката е изкривена и с промяна на начина на отглеждане до 3-4 месеца ще се оправи. Препоръча да спи на възглавница, за да не спи по корем. И да не сяда върху краката си. Моля ви, някой знае ли нещо повече по въпроса?!

# 1
  • Мнения: 1 555
А каза ли ти как ще се оправи походката, не мисля че е от спането по корем, защото болшенството деца така спят до доста късна възраст, но виж за сядането на карчетата си е друг въпрос, ако я видиш седнала по този начин и сложи крачетата отпред !  Не искам да те плаша, но имам приятелка, чието детенце е ве4е на 2г и половина и продължава да ходи навътре, което на миличкото много му пречи, защото много се спъва ! ЗАтова определено обърнете внимание, особено ако е ясно изразено изкривяването при стъпването, макар че почти всички дечица, които прохождат малко или много стъпват навътре и наистина след 1-2 месеца това се оправя !!!

# 2
  • Мнения: 441
Синът ми спи по корем и не от скоро.Краката му са прави  ooooh!.
Имам позната ,чието детенце стъпваше на вътре.Ортопеда я посъветва да обува обувките на обратно(дясната на левият крак,лявата на десният).Питай лекаря си може това да  помогне и при вас  Praynig

# 3
  • Мнения: 182
По друг проблем от няколко месеца водя моя котан на физиотерапия в центъра по детски болести на найден геров № 2, до МА. Там има страхотна рехабилитаторка - защо не заведеш детето на преглед  при д-р Тонев там, работят със Зкаса, и евентуално той да те прехвърли при нея за процедури. Нещата са много различни, но те работят с различни неща и рехабилитаторката Ина е наистина чудесен специалист. Успех! 

# 4
  • София
  • Мнения: 5 079
От това, което съм прочела, мога само да ти кажа, че под "подходящо отглеждане" доки вероятно има предвид, че трябва напълно да укрепне в ходенето, да се усъвършенства и да стане стабилна. Оттам нататък проблемът би трябвало да изчезне от самосебе си. Ние пък още не ходим, но моят разбойник стъпва основно на пръсти... ooooh! Чела съм, че е или наследствено, или в резултат от проходилката, но пак да се повторя - като проходел стабилно щяло да отшуми. Искрено се надявам да е така, а на теб желая сили и кураж и да не се притесняваш толкова, че те разбирам какво ти е. Човек трябва да мисли позитивно и винаги да търси второ мнение...  Hug

# 5
Мила Ноел, не се притеснявай много за детенцето. Моят син е на 3 год току-що навършени и като проходи на 11 м стъпваше с пръстите навътре като вас, ама доста и постоянно сте спъваше в крачетата. Това се нарича Internal Tibial Torsion (ITT) на английски, ако знаеш езика има доста по темата в инернет. Аз водех моят патиланец на няколко специалисти (живея в щатите) и всички бяха на мнение че вече от години не се ползват ортопедични обувки за деца с ITT. Защото процента на деца, които са се оправили е по-висок ако не са носили спец. ортопедични обувки.
Казаха ми че при 40% от всички деца има някаква форма на ITT, някои ги израстват за няколко месеца след като проходят,други постепенно до 4-6год възраст (малък процент), при разстежа костите под коляното се извъртат и походката се оправя. А при още по малък процент не се коригира напълно, остава някаква форма на ITT, но това е козметичен дефект, не им пречи да живеят нормално. Даже можело да се прави операция за коригиране ако толкова се притесняват родителите. И интересното бе че всички ми казаха че повечето известни, тоест най-бързи атлети на света имат някаква форма на ITT. И това е по-характерно за момиченца отколкото момченца, понякога е с двете крачета, понякога само едното.
Моята фурия сега на 3 е без спирачки, лявото краче се изправи преди няколко месеца и сега стъпва напълно добре, с дясното стъпва все още малко навътре (вече не се спъва), но доктора каза че върви към подобрение и между 4-6 годинки трябва да са оправи.
За обувките наопаки и аз знам, но пак докторите ми казаха че може да се опита от самото начало, и то постоянно за поне 6 месеца, но процента на правилите го не е по-голям от тези които не са.
Важно е детето да не седи много на крачетата си във формата на W, тоест да ги подгъва така, да ама моето даже така спи, та все та все го местя, милото. Да правите упражнения за крачетата това също (въртене) и удобни обувки.
Не се притеснявай, ако искаш успокоение заведи го на добър ортопед, но поне при нас бяха само приказки.
Успех и не се шашкай!
Целувки! Grinning

# 6
  • Мнения: 3 499
solecito точно това ни обясни и ортопеда. Тук не се касае за изкривени крака, а за изкривена походка. Според ортопеда това се получава при доста рано проходили деца и се оправя от само себе си. Не мисля, че детето се нуждае от рехабилитатор и процедури. Просто искам да знам, ако на някоя майка се е случвало при детенцето й да разбера за колко време се е коригирало. Пак повтарям, че ортопеда каза, че детето е напълно здраво, просто заради седенето върху краката мускула се е свил навътре и с времето ще се оправи. Между другото въобще не се забелязва, ние не сме го забелязали, но все пак ортопеда е специалист.

# 7
не се притеснявай, вие сега сте проходили и може да се коригира само за няколко месеца, при нас отнема малко по-дълго. децата са напълно здрави и да са ни живи и здрави ще се оправят. ако искаш потърси из интернет ифо, има доста, ако не работиш с английски, не се притеснявай и ми кажи, ще ти преведа няколко статии, за да прочетеш за успокоение.
целувки и се радвайте едни на други! Grinning

# 8
    Скоро една детска учителка ми каза, че много деца в детската градина са оправили походката след като са им обували пантофките обратно - дясната на лявото краче и лявата - на дясното. Мен лично много ме учуди тоя метод, но тя каза, че действал безотказно и го знаела и прилагала тя и нейните колежки от години. Според мен не пречи да пробваш, не вярвам да навреди по някакъв начин на детенцето. Иначе и нашия сме го водили за подобен проблем на консултация в ортопедията в Горна баня и там ни казаха, че въобще не се препоръчва на деца да се обуват обувки с ортопедична стелка, защото така мускулът който повдига свода на крачето нагоре се научавал да "мързелува" и точно така се получава плоско стъпие и други изкривявания на крачето и походката.

# 9
  • Мнения: 3 499
   Иначе и нашия сме го водили за подобен проблем на консултация в ортопедията в Горна баня и там ни казаха....
jani а случайно не пита ли дали да се обуват обувките на обратно?! Sad

# 10
Е не питах, защото това с пантофите го чух съвсем скоро.

# 11
  • Мнения: 533
Когато дъщеря ми проходи едното краче накак си го закривяваше навътре. На мен също ми казаха, че ще се оправи от самосебе си и така и стана, но това, което ми препоръчаха беше да и обувам обувките на обратно и да я заведем на море. Направихме само второто, но проблемът наистина отшумя за няколко месеца. Не се притеснявай щом лекар е казал, че не е здравословен проблем и дано скоро мине.

Общи условия

Активация на акаунт