Погача и кръщене в един ден?

  • 2 029
  • 16
  •   1
Отговори
  • Мнения: 1 225
Моля да ми кажете, може ли кръщенето и погачата да се направят в един ден?

# 1
  • Мнения: 3 500
Защо да не може?! Просто рано ми се вижда. Освен това погачата се прави само с жени, следователно не могат да присъстват мъжете, а не е ли редно на кръщенето, ако не други мъже поне таткото на бебока да присъства?!
Ние утре ще правим рожден ден /1 год/ и кръщене - заедно, в един ден.

# 2
  • Мнения: 2 587
Не мисля че е някакъв проблем.След ритуалите на погачата гостите могат да се "омешат" и да продължи празненството по кръщенето.

# 3
  • София
  • Мнения: 5 079
И сега много бебчовци ги кръщават точно на 40 - тия ден, не само че МОЖЕ, ами от хилядолетия в бълг. традиция и фолклор се е спазвал този обичай - до 40 - тия ден и за майката и за бебето се е смятало, че са в плен на нечисти и дяволски сили, затова направо се е бързало НА 40 - тия ден (дори и предвид високата детска смъртност...  Sad) да се направи кръщенето, за да не си отиде детенцето, недай си Боже непокръстено,а  майката "непречистена" (без да и се прочете молитвата)...

# 4
  • Мнения: 1 364
Защо да не може. Много хора правят рожден ден и кръщене на един и същи ден.

# 5
  • София, център
  • Мнения: 3 455
Нищо не ти пречи!

Просто ще ти е ужасно натоварен деня.

Аз си правих погачата, рождения ден и кръщенето в различни дни. За кръщенето се спрях на символиката.

# 6
  • Мнения: 8 917
Не мисля, че е проблем, но дали няма да ти дойдат в повече ритуалите и заниманията. Аз бих ги разделила Peace

# 7
  • Мнения: 1 225
40 ден ни се пада в сряда - 20 юни. Тогава ще идем на църква с бебка. А на 24 юни е Йоан Кръстител - Еньов ден - и съм решила тогава да е кръщенето. То понеже го глася за обяд, а после всички в къщи - та реших и погачата - просто като символика - и нея тогава да я направим. Ще пратим мъжете в другата стая за малко и така ...

# 8
  • Мнения: 8 917
40 ден ни се пада в сряда - 20 юни. Тогава ще идем на църква с бебка. А на 24 юни е Йоан Кръстител - Еньов ден - и съм решила тогава да е кръщенето. То понеже го глася за обяд, а после всички в къщи - та реших и погачата - просто като символика - и нея тогава да я направим. Ще пратим мъжете в другата стая за малко и така ...


Каквото и да решите - весело прекарване ви желая  bouquet

# 9
  • София
  • Мнения: 1 252
Аз лично не правих погача. Самият ритуал ми се вижда прекалено вещерски - събират се жени, за да благославят детето. Че тя благословията се получава от духовно лице. На 40-я ден се чете "чиста молитва" в църквата и след това планирате да му баят разни баби  newsm78
Най-големия празник за детето е кръщението, тогава започва духовния му живот. Това е празник за всички роднини и приятели на семейството. И затова не виждам как сутринта ще правите някакви суеверни ритуали (погачата), а след това ще отидете в православен храм да кръстите детето. Все едно сутринта да го представите на дявола, а следобед на Бога.

# 10
  • Мнения: 1 225
Ми и на мен тази погача ми се струва странен ритуал, ама пък всички я правят.
Разбирам да съм си държала детето в къщи без никой да го види до 40-тия ден, а аз не съм.
За това искам и вашето мнение.

# 11
  • Мнения: 1 745
Ми да ти кажа точно миналата неделя снаха ми прави погача и кръщене заедно.Значи отидохме в църквата,после в едно заведение (работещо само за нас) и там в присъствието на всички правиха разни бабешки ритуали за погачата.  #Crazy Не знам колко е правилно,но това й е второто детенце и каза,че и с първото са правили така.

# 12
  • Мнения: 2 677
Единственото, което знам е, че майката не бива да присъства на кръщенето, ако детенцето няма 40 дни. Оттам насетне всичко е въпрос на въображение. Laughing

# 13
  • Mediterraneo
  • Мнения: 38 237
Не съм правила погача. Кръщенето го направихме заедно с първия РД.

Нищо особено- какво като са на един ден  newsm78 Просто ще направиш или купиш една питка и толкова. Няма нещо като правилно и неправилно, направи го както ти се иска на теб  Peace

# 14
  • Мнения: 19 294
а тази погача за какво се прави?
ние смятаме да правим кръщене,когато детето е по-голямо.не бих събирала толкова хора вкъщи при толкова малко бебе.

Общи условия

Активация на акаунт