Здравейте мами в Германия , посъветвайте ме, моля .

  • 2 428
  • 24
  •   1
Отговори
  • Мнения: 26
Имам хиляди въпроси , но ще помоля за съвет по този който много силно ме тревожи и никак не съм наясно.
Аз и съпругът ми терите ни деца /близнаци на 9м и син на 3г/, мислим да заживеем в близките две години в Германия - Мюнхен и тъй като няма да заминем с трудови договори трябва ад сключим частна здравна засдтраховка , за нас и децата ни.
Имате ли някаква идея колко горе долу  сдтрува една такава месечно, като едното бебе е с астма/знам , че това усложнява нещата/ . Знам , че частната здравна застраховка е по-добра от държавната, но така ли е в действителност.
Мили мами , знам , че въпроса ми е е доста общ. но това е поради липсата на информация и поради фактъа, че от няколко дена уча немски Grinning и нищичко не разбирам. Предварително благодаря.
Целувки  Heart Eyes

# 1
  • Мнения: 1 329
Аз първа да напиша.
Медицинската застраховка наистина е най-важното нещо. Когато сте без работа или с такава която надвишава определена сума, трябва да се осигурявате частно. Това означава че за всеки член от семсйството ще плащате отделно. 2 части застраховки за вас двамата плюс още 3 за трите деца. Ако питаш за сума не съм сигурна, но цените са доста високи. Освен това щом като няма да сте с трудови договори не знам дали при всички ще можете да се осигурявате.
Например:250 Е за съпруга, 300 за теб, и 3х200Е за трите деца. Значи прави:1150 Е на месец. Пак казвам това са съвсем примерни цифри, може и по -малко да излезе.

Не съм убедена че частната застраховка е по-добра от държавната, зависи на какви специалисти попадаш, а не каква застраховка имаш.

За живота в Мюнхен, апартамент на 5 членно семесйтво като наем е около 1000-1300 Евро на месец. Също Мюнхен като цяло е скъп град.
Ако имаш още въпроси питай....
Общо казано приготви си здрави нерви...

# 2
  • Мнения: 26
Много ме тревожи , фактът , че може да бъде отказана частна здравна застарховка на сина ми поради хроничното му заболяване - астма.
Дали има някой с подобен проблем ?

# 3
  • Мнения: 3 521
Съмнявам се да му откажат, но най_вероятно ще бъде с доста висока такса Embarassed.

# 4
  • Мнения: 945
Ох, аz ще те раzочаровам. Половинката вече е минавал по тоzи път... и той не е осеян с роzи.

Шансът частните компании да ви zастраховат при положение, че нямате работа е почти 0%. Няма да искат да ви zастраховат понеже не се zнае колко време ще прекарате в Германия и дали не сте там примерно zа бърzа операция и т.н.. Няма и zакон, който да ги zадължи да ви zастраховат при положение, че не сте постоянно пребиваващи в Германия. Виж, ако сте студенти, тогава е друга работа (сега няма да описвам, ако искаш инфо, пиши...)

Ако все пак някой се навие да ви вzеме (частен имам предвид), то тогава ще трябва да подпишете една хартийка, на която пише, че доброволно се откаzвате от държавните zдравни каси и НИКОГА повече няма да полzвате услугите им. Не подписвайте такъв документ НИКОГА. А zащо ще ви карат да го подпишете... ако искаш да минеш в частна zдравна каса, то или трябва да имаш доход над 3300 евро(тогава ако доходът ти падне може да се върнеш при определени условия с държавна) или да подпишеш таzи хартийка.

По въпроса zа сина ти... най вероятно неговото zаболяване ще е иzклЮчено от услугите, при които частната каса ще плаща. Един колега искаше да си сменя zастраховката (от държавна в частна), но тогава му каzаха, че няма да лекуват дъщеря му, която има порок на сърцето. Половинката ми също беше zа кратко в чатна ЗК, като там лявото му око беше "иzклЮчено", понеже преди да смени ЗК имаш операция на него от ечимик.

Колкото до държавните каси, те няма да ви вzемет докато нямате работа.

Остават единствено частните каси, които слЮчват zастраховки zа пътуване или чужбина. Но тук можеш и да полzваш остигуровката си от БГ, която ти покрива също така спешни случаи. Това все пак е най доброто решение, при положение, че отивате в Германия с цел работа. Когато ти или половинката си намерите работа, ще може вече да се zастраховате всички, дори и при положение, чЕ само единия работи. Но и тогава препоръчвам държавните каси (zаради проблеме на сина ти, zаради ограничението от 3300 евро и т.н.)

Ако имаш още въпроси, питай.

# 5
  • Мнения: 7 605
Аz само Ще допълня.

Държавните каси имат опция, 4овек да се zастрахова там на 4астно. Т.е. може държавна zастраховка, беz да имаШ работа. Там таксата се иz4иzлява в % от доходите, като минималната е около 200 ако не се лъжа.

При 4астните има не само сума ти компании, но и всяка има раzли4ни тарифи. Ние сме с 4астна zастраховка и иzбрахме средна тарифа, която в амбуланторния сектор не се раzли4ава от държавната. Оба4е в болницата имаме право на едини4на стая и да си иzбираме лекуваЩия лекар, т.е. може и професора да викаме  Laughing  Като ориентир, плаЩаме 90? zа бебка и zа нас двамата по 300? някъде, на месец. Таксите zависят съЩо от пола и от въzрастта в момента на склю4ването на договора.

За детето с астма....да, трудно Ще е и то много. Когато ние се прибрахме в Германия, детето беШе на 3 месеца. Искаха да видят копие от вси4ки прегледи до тогава. В единия пиШеШе  zа фиz. Шум на сърцето, който оЩе при следваЩия преглед не се 4уваШе ве4е. Въпреки това, ни накараха да направим ехограф на сърцето, zа наШа сметка. Просто се преzастраховаха, 4е не zастраховат лице с кардиологи4ен проблем (който Ще доведе до мн раzходи zа тяхна сметка).

# 6
  • Мнения: 26
 Heart Eyes Първо , благодаря за отговорите.
Значи ако съм разбрала правилно, може да се застраховаме държавно ако сме безработни ?
А , тези части застраховки са много старнни, имат предимства , но и много недостатъци.
За колко време се сключва договора ? За година или за 50години? Защото , ако си застрахован частно за малък период и вземеш , че се разболееш малко преди да изтече договора, става ужас, защото после няма кой да те застрахова.
Значи или трябва да си намерим работа или да учим нещо, или тази държавната застраховка за безработни , докато се ориентираме?  Shocked Направо незнам, объркано е. ooooh!

# 7
  • Мнения: 26


Ако все пак някой се навие да ви вzеме (частен имам предвид), то тогава ще трябва да подпишете една хартийка, на която пише, че доброволно се откаzвате от държавните zдравни каси и НИКОГА повече няма да полzвате услугите им. Не подписвайте такъв документ НИКОГА. А zащо ще ви карат да го подпишете... ако искаш да минеш в частна zдравна каса, то или трябва да имаш доход над 3300 евро(тогава ако доходът ти падне може да се върнеш при определени условия с държавна) или да подпишеш таzи хартийка.

Благодаря , това е много полезно!



# 8
  • Мнения: 1 329
Heart Eyes Първо , благодаря за отговорите.
Значи ако съм разбрала правилно, може да се застраховаме държавно ако сме безработни ?
А , тези части застраховки са много старнни, имат предимства , но и много недостатъци.
За колко време се сключва договора ? За година или за 50години? Защото , ако си застрахован частно за малък период и вземеш , че се разболееш малко преди да изтече договора, става ужас, защото после няма кой да те застрахова.
Значи или трябва да си намерим работа или да учим нещо, или тази държавната застраховка за безработни , докато се ориентираме?  Shocked Направо незнам, объркано е. ooooh!

Според мен не можете да се застраховате държавно. Държавна застраховка се прави на студенти, работещи чужденци и на немски граждани. На безработни Бг граждани само пребиваващи в Германия не се прави. Ако ще се записвате за студенти също има значение на колко сте години, държавна застраховка се прави на лица под 30 години. След това като студент отивате отново на частна мед.застраховка.
Може само частна и не съм сигурна дали всички частни компании биха ви застраховали. Най-лесно е да попиташ някоя частна компания, те ще ти отговорят.

За ориентацията...идвайки тук вие не сте безработни, а туристи. Най-добрият начин е да станете студенти, или да си намерите работа, неща за които се изисква много добър немски, в отделни случаи и английският върши работа. Освен това по-добрият вариант работата да ви е подсигурена вече като дойдете, защото тук може да търсите с месеци. Не знам,ти не даваш повече подробности, така че човек да може да даде по-компетентен съвет.
Каквото и да решита, успех. Ако дойдете се обади.

# 9
  • Мнения: 26
Да, наистина нищо не разказах, но от идеята да не обременявам с излишна информация.
Аз и семейството ни мислим да се преместим да живеем в Германия , като там ще получаваме доходите си от БГ, един вид сменяме квартала, знам че звучи много смешно, но така мислехме , докато не разбрахме как стои въпроса със, здравните застраховки. Мисълта ми е , че ни се искапе да поживеем малко и да се ориентираме, да си помислим за някакъв бизнес. Но затова се изискава много време и опознаване на средата и законите. В началото ще трябва да си намерим дом , да го обзаведем, да запишем децата на училище големия , малките на градина , ако няма места да мислим варианти.....абе каша отвсякъде. Аз докато успеем да дойдем ще стана на 30г, така че това със студентството отпада като вариант. Може би трябва да се оберна къ някой застраховател и те да ми дадат някаква оферта? Момичета ако имате идеи, ще съм благодарна да споделите. Ако пиша на някой засртраховател на английски , дали ще стане?
П.П Сега учим немски , ама още сме на А, Б , или нищичко не знаем  Laughing
Дали от Алианц , българия могат да ми помогнат ?

# 10
  • Мнения: 1 817
А вие други доходи имате ли? Защото голямо семейство с 2 български заплати няма да се оправи тук!
Що се отнася до частната здравна застраховка-там взимат само здрави хора! Абсолютно и на 100%!!!
Българската здравна застраховка важи само в случай на злополука. Не те съветвам да си правиш застраховка в Алианц, защото те обещават и правят, но тук никой доктор няма да те приема с бг здравна карта.
В кой град мислите да ходите?
Студентите от зимата плащаме доста големи такси за следването и вече не е на далавера. Освен ако не искаш да следваш!
Питай, ако имаш въпроси!
  Hug

# 11
  • Мнения: 26
Аз не се притеснявам за доходите , наясно съм с цените , но ако всички трябва да минем на частна застраховка това ще свие доходите ни с 1100 евро на месец, което съгласете се , но не е малко. Мислим да пробваме в Мюнхен, или по точно около града , в някое малко градче / извинете ме за тафталогията  Embarassed/ , да си купиме къща  и лека полека да се приспособяваме.
Живеем в центъра на София и искам когато се преместим да сме на тихо и чисто местенце.
Нашия квартал , въпреки че е централен и е един от кварталите с най-високи цени на недвижимите имоти е безобразно мръсен и то заради всички нас , които живеем тук.
Относно здравната застраховка, днес гледах е дно предаване по канал едно, програма здраве и там обясниха, че всеки български гражданин , койтго е здравно застрахован в бг може да си извади европейска здравна карта, само за непланирани посещения при лекар/така се изразиха , може би имат предвид - спешни/, нашата здравна каса поема разхода. Тази карта струва 2лв. и важи 1година , 5-за деца, за инвалиди - колкото години им е инвалидността.
Пиша това , защото може да е от полза и з други майки.
А имам един такъв въпрос , като се сключи здравна застраховка , независимо дали тя е частна или държавна, за колко години се сключва?

# 12
  • Мнения: 1 817
Застраховката е безсрочна. Може един път в годината да се прекрати. Аз не бих рискувала да живея тук и да ползвам българска застраховка.
Не знам колко са скъпи къщите в и около Мюнхен, но мисля, че поне 200000 (в малките градове) ще ви трябват, за да си купите къща. Ние гледахме тук няколко къщи и бяха около 350000 тези, които ни харесаха. Съответно адски скъпи!
За 4 души може и да ви стигнат 1100 евро на месец. Ние сме в двустаен и плащаме на месец 110 евро за ток и газ като на края на годината доплащаме обиновенно. За вода и др. идват още около 80 на месец. Телефон и интернет 55 евро. За храна ни трябват поне 350 евро. Допълнително идват мобилни телефони. На човек поне 30 евро. Кабелната телевизия също се плаща. И т.н.

# 13
  • Мнения: 1 329
Здравей отново!
Има много градчета около Мюнхен. Цени на къщи няма да ти споменаввам, смятам че щом искате да купувате къща или апартамент сте проверили възможностите и условията.
Ти и след 30 годишна възраст можеш да станеш студентка, но пак отиваш на частната застраховка.
За бизнеса, не съм убедена дали може да се почне бизнес от хора които нямат постоянно пребиваване в страната плюс разрешителни за работа. Демек ако искаш да отвориш плод и зеленчук трябва да си работил в държавата 5 години без прекъсване и да си плащал данъци в Германия.
Няма лошо да искате да се преместите в градче до Мюнхен. Пожелавам ти да успеете. Ако се преместите се обади.
Ето адреси:
https://www.beitragsrechner.dkv.com/beitragsrechner/start_prorec … 4D6545BF9A7146630

http://www.aok.de/

http://www.tk-online.de/centaurus/generator/tk-online.de/tk-online.de.html

http://www.kostenfreier-versicherungsvergleich.de/private-kranke … ersicherungs_id=1

http://www.victoria.de/home/frameset.asp?partext=J
пробввай Виктория, напиши им на английски.

http://www.krankenversicherung.net/

и т.н., и т.н..Пробвай да видим какво ще ти отговорят.

# 14
  • Мнения: 7 605
Застраховката е безсрочна. Може един път в годината да се прекрати.

Това важи само zа държавната. 4астната, доколкото zнам, е доживотна присъда, но нека ме поправи някой ако греШа.

Цените в Мюнхен са много скъпи (zа имоти), по скъпи от Франкфурт, Зиме  Wink  Но колкото си по дале4е от градът, толкова е по евтино.

Таzи евр. zдравна карта важи само zа временнен престой на туристи и при спеШни zаболявания, т.е. не ви върШи работа  Sad

А ти контактувала ли си някой zастраховател? Питай zа фрайвилиге Ферсихерунг (freiwillige Versicherung) при държавните, например АОК или ТКК  Peace

Общи условия

Активация на акаунт