Хранене на 7месечно бебе

  • 1 529
  • 12
  •   1
Отговори
  • Мнения: 36
Мили мами, здравейте!
Моля ви споделете с какво и по колко храните/сте хранили 7месечните си бебета. Имам опасения, че не храня правилно дъщеря си, а педиатърката не ни обръща внимание.
Бебка беше само на кърма до началото на шестия, когато започнах захранване с картофено пюре, след 2-3 седмици включих и каша следобед.
На ден бебето ми / сега на 7м/ поема следното количество храна:
8ч - 160-180 мл кърма
12/13ч - 190 гр зеленчуково пюре /от 3 дни започнах и с месни пюрета, жълтък още не давам/ при това хранене изобщо не давам мляко, което не знам дали е правилно
15/16ч - 220мл зърнена каша, направена с 150мл кърма и 40мл мляко и добавено някакво плодово пюре
20ч - 150мл кърма
през нощта - 100-130мл кърма

Прави ми впечатление, че яде много пюре /цяло бурканче/, че иска и още, но не й давам. Кашата също ми се струва много, а пък при вечерното и нощното кърмене поема доста малко количество.
Някой знае ли колко калории трябва да поемат бебета на тази възраст и какво количество храна? Бебка тежи 7кг, 70см на 7 месеца, а последния месец е наддала само 280гр - това всъщност много ме притеснява.
Май стана доста объркано, но ще съм ви благодарна за всякаква информация   bouquet

# 1
  • Мнения: 1 081
Ами аз доколкото знам до годинката кърмене не се замества. Иначе добре си хапва детенцето:) МОят юнак на 7 месеца успяваше по 80 грама пюре, разделено на 3 приема, да изяде дневно. Всичко останало-кърма. А сега е на 10 месеца и още не може да стигне количествата, които ти описваш:)Но пък се храни вече по-често/суче де/.

# 2
  • София
  • Мнения: 1 252
Аз захраних в началото на 8м, а заместих ядене едва преди 2-3 месеца. Дотогава кърмех на поискване и когато давах пюренце, задължително го оставях да се насуче на воля след пюрето.
Никога не съм знаела колко суче детето като грамаж по простата причична, че откак излязох от родилното не се е налагало да се цедя.
Недей да храниш по учебник, а си гледай детето. Всяко дете се развива по индивидуален начин. На 7м. синът ми беше 12,200кг, 76см и ако трябваше да се съоразявам с таблици за ръст и тегло трябваше да уморя сина си от глад.

# 3
  • Мнения: 541
И на мен ми изглежда добре яденето, смя да твърдя доста. Като се сетя и аз Борис и сега даже не яде толкова на едно ядене, а за 7 месец дума не може да става.
Това че е наддало 280 гр.. не означава че трябва да се притесняваш, кърмачетата наддават скокообразно и сега е доста топло, даже още т май месец почнаха с големите жеги и предполагам се изпотява повече или пък е станало по подвижно, не може все така да наддава както в първите 4-5 месеца.

# 4
  • Мнения: 851
И мойта щерка яде точно по същия начин с тая разлика, че тя каша не кусва и следобед яде пюре. Страшен звер е Mr. Green Пет минути не ме оставя на мира. Такава енергия има - цял реактор да захраниш!!!! Смятам че бебето ти си яде прекрасно, радвай се че не е злоядо, че като знам как патят мамите на злояди деца... А и според мен си наддава чудесно. На тази възраст вече почват да наддават значително по -малко от преди и е нормално. Иначе ако го дават с тая скорост от първите месеци...ми те на годинка ще са по 16 килограма и не могат дупетата си да вдигнат hahaha

# 5
  • София
  • Мнения: 958
Привет!

Ние сме почти колкото вас и се храним почти по същия начин с това изключение, че към зеленчуковото пюре на обяд винаги слагам 3 л. АМ.  Знам, че на тази възраст във всяко хранене трябва да има мляко.

 Мисля, че мерките са ви идеални, а около 300 гр. наддаване за този период изобщо не е за притеснение!!! Аз мисля отскоро да започвам закуската, но изчаквам още малко!

Успех!!!

# 6
  • Мнения: 487
Здравей  Simple Smile
Ние ядем така:
Кърма денонощно, когато поиска
На обяд около час след кърмене зеленчуково пюре или безмлечна каша, като напоследък изяжда не повече от 20 гр.  Confused Бих се радвала, ако хапваше по повечко, но не го насилвам.
Следобяд около час след кърмене 70-80 гр. плодово пюре

# 7
  • Мнения: 36
Благодаря ви за отговорите. Мен ме притеснява дали поема достатъчно мляко, защото аз се изцеждам, а откакто престанах да се изцеждам на обяд кърмата ми понамаля и не знам правилно ли е това, че на обед не давам вече кърма. Но все пак аз искам лека-полека да я отбивам вече. До годинката ми се иска да е минала на друга храна и вероятно кисело мляко или в краен случай АМ.
А за кашите много съм се объркала - значи на Ориз и рожкови на Нестле пише да се прави с вода /т.е. ако спазвам това значи да не давам мляко и на още едно хранене/, а на Зърнената с 4 плода на Фризокрем пише да се прави с мляко. Иначе и двете каши са безмлечни. Вие как процедирате с кашите?

# 8
  • Мнения: 1 111
Ние все още се кърмим,но задължително купувам млечна каша.Най доволна съм от Хумана /има няколко варианта с мляко/,приготвя се със студена вода и много лесно се разтваря.

# 9
  • Мнения: 487
Аз давам безмлечна и я правя с вода, защото кърмя преди това. Но мисля, че ако не кърмиш половин-един час преди или след кашата, трябва да е млечна, защото до годинката е хубаво да няма безмлечно хранене.

# 10
  • Мнения: 2 673
Изглежда всички деца са различни. ЕДНО с едно меню няма еднакви и режим - също.
Ние сме така
сутрин към 04 яде около 90 АМ
към 8-9 часа 150 АМ
обяд към 12 часа зеленчуково пюре 100 мл и малко АМ, понякога отказва АМ
към 15 часа - плодово пюре 120 мл \или АМ като добавка\
18 часа - безмлечна оризова каша 100 мл или на ХУМАНА - с ябълки, безмлечна.Ако не я изяде цялата давам и АМ
21 часа - АМ

На обяд днес дадох домашно пюре от картоф, морков, объркано с пуйка с тиква ХИПП. Изяде около 80 мл и добавих 120 АМ

Просто всеки ден е различно . Като количество и като желание newsm78

# 11
  • Мнения: 1 691
Според мен добре си яде детето. Наистина най-добре е до годинката да не се замества млечно хранене, но за целта просто може да добавяш малко кърма в пюрето. Обаче щом си решила да се отбивате малко по малко, едва ли е толкова страшно, че на едно ядене няма мляко. Просто недей скоро да заместваш и второ хранене.
Единствено ми направи впечатление, че имате малко на брой хранения през деня, затова пък доста обилни. Тя сама ли си направи такъв режим? Ако много се притесняваш за наддаването (според мен нормално е наддала), би могла например да й предложиш междинно нещо за хапване.
При нас ситуацията е такава (захраних при навършени 5 месеца):
- сутрин кърма колкото изяде (в продължение на 2-3 часа се гушкаме)
- към 10/11 - 100 мл АМ
- пак кърма на поискване, но по-малко
- към 15/16 - около 180 гр каша (с АМ)
- кърмене на поискване, доста интензивно в периода от 18 до 20
- към 20/21 - 100 мл АМ
- кърмене за заспиване и през нощта когато пожелае

# 12
  • Мнения: 3 760
Здравей!
Би било чудесно преди обедното хранене да кърмиш - до годинка първо се кърми, а след това се предлага другата храна (може да не е непосредствено след, а в рамките на половин-един час); след годинка - обратното.
При положение, че храниш с изцедена кърма (много по-трудно се поддържа лактацията), а имаш желание да не отбиваш на толкова ранен етап, най-добре цеди на сравнително равни, не големи интервали (тук да се включат мамчетата хранещи по този начин, аз нямам опит).  Peace
Иначе бебетата въобще не си приличат и е абсурдно да се надяваш да намериш универсални стойности на необходимите калории, милилитри, грамове...
На 7 месеца дъщеря ми беше само на кърма (по нейно желание). От време на време хапваше по 1-2 лъжички намачкан картоф... Изсукваше неопределено, но значително количество кърма (съдя по памперсите) - 1-1,5 литра.
На седем месеца е тежала (според картона) почти 8,5 кг, но през следващите няколко месеца наддаваше с по 100-на грама (, а може и по малко  Laughing). Наддаването само по себе си не е критерий! Важно е как се чувства бебето.
Така че, спокойно!  Peace

Общи условия

Активация на акаунт