Как се размръзява кърма от фризера и ритъм &#

  • 1 213
  • 10
  •   1
Отговори
  • Мнения: 137
Здравейте,
От вчера съм с варицела и тъй като имам и пъпки по гърдите ми препоръчаха за няколко дни да спра да кърмя. Тъй като имам замръзена кърма във фризера, може ли някой да ми каже как размръзява кърмата, така че максимално да и се запазят качествата.
Искам да попитам и какъв да е ритъма на изцеждане, защото с беба се храним на поискване.  Днес сутринта изцедих в 6 ч от едната гърда 130 мл, в 8 ч. от другата 140 мл, но след това по 120, 100, 80. Ясно ми е че с помпата не мога да постигна същите резултати като нормалното кърмене и затова се чудя дали да не изцеждам по на-често например през 2 часа.

Предварително благодаря!

# 1
  • София, Младост 2
  • Мнения: 8 374
Варицелата явно върлува здраво тези дни - няколко теми има вече на мами и бебета с варицела... Confused
Кърмата от фризера се размразява най-плавно, като я преместиш за 24ч в хладилника. Ако се налага да е по-бързо, може да я размразяваш на водна баня в хладка вода.
За да се поддържа кърмата през времето на некърменето, оптималното е да изцеждаш и двете гърди наведнъж около 8 пъти за денонощието (може да имаш една пауза от 6-7 часа през нощта без изцеждане). Ако сте свикнали бебето да се храни само от едната гърда на хранене, такъв ритъм може не само да запази, но и леко да увеличи млякото - обаче това ще се регулира според бебето при възобновяване на кърменето.
Бързо да минава варицелата, че е много неприятна Simple Smile

# 2
  • Мнения: 55
За да запазиш максимално качествата на кърмата, трябва да я размръзяваш на водна баня, иначе може и в микровеле, но на по-ниска мощност!! Simple Smile

# 3
  • Мнения: 55
А защо не и на стайна температура??? Мисля че така със сигурност ще се запазят най-добре качествата.

# 4
  • Мнения: 137
На стайна темп. ми се струва, че вече е доста топло и ме е страх да не се вкисне.
Вчера каквото направих е извадих снощи контейнерите от фризера и ги сложих в хладилника, но за сутрешното хранене имаше останала заскрежена кърма, която като сложих на водната баня се разтопи. Не знам дали е редно така

# 5
  • София, Младост 2
  • Мнения: 8 374
Съвсем си е добре да доразмразиш на водна баня - нищо вредно няма да стане Grinning
Относно размразяването в микровълнова - микровълните загряват течността неравномерно, така че на места температурата е много висока и това унищожава имунологичните фактори и живите клетки в кърмата. За инцидентно ползване няма да е проблем - все пак голямата част от стойността на кърмата се запазва (а хранителната й стойност не се нарушава изобщо), но рутинно загряване в микровълнова не е препоръчително, особено ако бебето се храни основно или преимуществено с изцедена кърма и ако става въпрос за недоносено бебе.

# 6
  • Мнения: 332
да попитам и аз - цедене 8 пъти на всяка гърда за денонощие или общо 8, колкото горе долу се събират и хранения на бебето?

Последна редакция: пн, 04 юни 2007, 22:42 от Aleksi

# 7
  • Мнения: 1 440
Hedra, извинявай че се намесвам така в темата, но взех да се питам това за микровълновата и унищожаването на живите клетки при размразяването ли става въпрос или изобщо при затопляне? Питам, защото аз от известно време само така затоплям изцеденета кърма от хладилника newsm78 но само до около 35-37'С като по няколко пъти я разклащам, защото знам че в центъра се затопля повече Thinking

# 8
  • Мнения: 318
Искам и аз да питам за размразяването? Има ли проблем ако се размрази едно количество, от което цял ден да се дохранва? В смисъл, ще й стане ли нещо на кърмата ако примерно си е в шишето и след ядене се дава на бебето да си дояде?

# 9
  • София, Младост 2
  • Мнения: 8 374
Може да се размрази едно количество, което да си седи в хладилника и от което да се пресипва в друго шише колкото е нужно за храненето на бебето. Размразена кърма, от която не е пито директно, може да се съхранява в хладилник 24ч.
да попитам и аз - цедене 8 пъти на всяка гърда за денонощие или общо 8, колкото горе долу се събират и хранения на бебето?
Обикновено се препоръчва на всяко цедене да се изцеждат и двете гърди - и изцежданията да са 8х в денонощието.
Hedra, извинявай че се намесвам така в темата, но взех да се питам това за микровълновата и унищожаването на живите клетки при размразяването ли става въпрос или изобщо при затопляне? Питам, защото аз от известно време само така затоплям изцеденета кърма от хладилника newsm78 но само до около 35-37'С като по няколко пъти я разклащам, защото знам че в центъра се затопля повече Thinking
За съжаление става въпрос и за размразяване, и за затопляне - не се препоръчва да се прави в микровълнова фурна.

# 10
  • Мнения: 864
ТРЕТИРАНЕ И РАЗТОПЯВАНЕ

При прясната кърма млякото се отделя от каймака, така че е важно внимателно да разклатете с въртеливи движения контейнера, за да смесите млякото преди да го предложите на бебето си.

Докато първоначално се мислеше, че майката трябва да охлади прясно изцедената си кърма, за да я смеси с преди това изцедено и изстудено мляко, последните проучвания показват, че можете да изцеждате директно в мляко, което е било в хладилник или във вече изстинало такова, ако млякото е прибавено в 24 часов период от изцеждането на първото мляко. В този случай би трябвало да следвате препоръките за съхранение, базирани на времето и датата на първоначално изцеденото мляко. Можете да изцеждате директно в мляко, което е било съхранявано на стайна температура, ако направите това до 10 часа. Това мляко след това би трябвало да се използва.

Можете да добавите прясна кърма към такава, която вече сте замразили, ако първо сте я охладили за около половин час и тя е по-малко количество от тази, към която я прибавяте.

Когато разтопявате кърма най- добре е да го правите в хладилника. Това ще отнеме около 12 часа. Ако ви трябва по- бърз метод, можете да държите съда под течаща вода, като постепенно увеличавате температурата й или да го поставите в купа с вода, която отново постепенно затопляте. Друг, по-нов метод, който позволява по-бързо затопляне е нагревателя за бутилки на Авент. Този нагревател позволява постепенно затопляне, тестван е с кърма и не е показал, че засяга някое от свойствата й. Без значение кой метод  на затопляне ще изберете, преди да проверите температурата разклатете съда. Кърмата не трябва НИКОГА да се затопля в микровълнова печка или директно на котлона. Тези методи на затопляне променят състава на кърмата и може да образуват горещи участъци в млякото, които биха могли да наранят бебето ви!   

Веднъж размразена, кърмата не трябва да бъде замразявана отново. Също така веднъж затоплена, не трябва да се притопля втори път.

Най-добре е да се съхранява на порции от по 2-4 унции (60-120 мл), за да се избегне разхищението й. Такива малки порции също така се размразяват и топлят по-бързо.

Все още не е правено подробно изследване, за да се определи дали е безопасно да се дава на бебе кърма, която е останала от предишно хранене или мляко, което е било затопляно вече, но не е било използвано. Обаче повечето експерти по лактация са съгласни, че мляко, което не е изпито на едно хранене, може да бъде предложено още веднъж, преди да трябва да се изхвърли. Човешкото мляко има антибактериални и антимикробни свойства, които му помагат да се разваля по-бавно в сравнение с другите храни.

Общи условия

Активация на акаунт