какво за вас е чалга

  • 8 160
  • 142
  •   1
Отговори

Анкета

За или против чалгата

Опции:

  • Мнения: 29
Какво според вас е чалга и защо всички фолк изпълнители се поставят под 1  знаменател.Руслан Мъйнов пя  песни като"Миг моя","Сълзите на майките имат страшна сила", а Софи Маринова и Устата "Точно ти", а "Черно и бяло" и още такива - това чалга ли е.Какво е чалга за вас, за мен е чалга песни като "Доко,доко" на Конд'о,"напипай го"-Азис и много други плоски песни,като тези, но не всичко за мен е чалга.Мисля си още ,че ако не беше този поп-фолк много групи ,като ''Те'',''Ъпсурд" и др. щяха да са както преди - малко известни и слушани, а сега си имаме много хубави песни от всякакъв жанр, дори и народните се слушат повече.

# 1
  • Мнения: 3 423
Чалга е да ти пее Сашо Роман,
пък да ти се е свършила ракията.

# 2
Айде, отече работата.

Бритни Спиърс и Каффе също са чалга, ама какво от това?

# 3
  • Мнения: 29
Чалга е да ти пее Сашо Роман,
пък да ти се е свършила ракията.
то туй си е направо за реване:banghead: bishop

# 4
  • Мнения: 2 924
Чалга
/от Уикипедия, свободната енциклопедия/


Чалгата, наричана още попфолк, турбофолк или етнопоп (на сръбски: турбофолк или turbofolk), е термин, обозначаващ стил в популярната музика в редица балкански страни, оформил се в края на 19. век. Терминът „чалга“ се прилага преди всичко за популярната музика наследник на чалгата, обособила се като жанр в края на 80-те и началото на 90-те години на 20 век.


Произход


По форма чалгата се родее с балканско-ориенталската популярна етномузика. В музикознанието стила е известен под името „етнопоп“[1][2]. Произходът на популярното му название е от арабски език през турското çalgı — свирня, музика. Въз основа на етимологията и мотивните корелати с ориенталската по характер популярна музика може да се заключи, че стилът няма славянски корени.

Етимологическото значение на думата чалга отправя към популярната развлекателна музика от времето българското Възраждане, изпълнявана от етнически или смесени инструментални състави, наричани „чалгии“. Този процес е резултат на градския начин на живот — смяна на патриархалния обществен модел с новата градска култура. Тези малки градски оркестри добиват широка популярност с участията си в разнородни тържества — от сватби до събори. Репертоарът им е подчертано еклектичен — балканска фолклорна музика, градски песни, популярни европейски миниатюри (мазурки, полки, валсове и др.). Основният момент в тези изпълнения е импровизацията.

По времето на социализма в България на база естетическите норми на марксистко-ленинската изкуствоведска критика този жанр е забранен. Започва развитието си с появата на „Хисарския поп“, популярен още през 80-те години на 20 век.

Видни представители


Списък на известни представители на този жанр, подредени по азбучен ред на фамилните им имена:

    * България:
          o Тунчер Али - Тони Стораро
          o Димитър Андонов - Хисарския поп
          o Васил Боянов - Азис
          o Сашка Васева
          o Емилия Вълева - Емилия
          o Тони Дачева
          o Анелия Динева - Анелия
          o Цветелина Добрева - Цветелина
          o Десислава Донева - Деси Слава
          o Петя Иванова - Преслава
          o Милко Калайджиев
          o Ваня Калудова - Ивана
          o Мария Кирова - Мария
          o Гергана Кацарска - Гергана
          o Нина Маринова - Екстра Нина
          o Софи Маринова
          o Наско Минчев - Наско Ментата
          o Галина Пенева - Глория
          o Сашо Роман
          o Константин Стефанов - Коцето Сланинката
          o Райна Терзийска - Райна
          o Теодора Стойкова - Теодора
    * Сърбия
          o Милойко Китич - Миле Китич
          o Драган Койич - Кеба
          o Драгана Миркович
          o Светлана Ражнатович - Цеца
          o Синан Сакич
          o Шабан Шаулич

Извода ми е ,че с чалгата съм се запознала от време оно- тогава ,
когато като юноши бледни се събирахме на нечий рожден ден или
пред камината в някоя хижа и искахме да слушаме задушевна музика
дето да накара гаджето дето сме си го харесали да ни обърне внимание.
Или поне да си мечтаем за това на фона на съответната музика
Поезия ,чалга все от някакви сърдечни чувства са произлезли.
Разликата е в главите ни.
И в способността да  толерираме ближния и неговото право да харесва .
Май отново в България на власт са социалистите.
Който има претенции нека направи оплакванията си в парламента



# 5
  • Мнения: 3 268
Чалгата освен "музикален стил" е и начин на живот,начин на мислене и на обличане.

# 6
  • Мнения: 29
ХИПАТИЯМного съм ти благодарна,че се включи за мен беше много полезно и интересно това,което прочетох.Благодаря ти.

# 7
  • София, център
  • Мнения: 3 455

По времето на социализма в България на база естетическите норми на марксистко-ленинската изкуствоведска критика този жанр е забранен.    


За друго незнам, но за това ЕВАЛЛА, така да се каже!

# 8
  • Мнения: 29
Съгласна съм с всички и все пак, като чуете чалга,кой певец ви изниква в съзнанието.

# 9
  • Мнения: 9 865
Като чуя чалга ми изниква Луна... много откачен екземпляр.
Но понятието чалга погрешно се използва в отрицателен смисъл у нас.
И съм съгласна с Лиска + сълзите от мъката си събирам в капачката от изпитата ракия.

# 10
  • Мнения: 29
О, да Луна бях я забравила и за мен е отвратителна

# 11
  • Мнения: 636
Като чуя чалга ми изниква Луна... много откачен екземпляр.
... Да не пропускаме и Петра. Laughing
Иначе в съзнанието ми оттекват парчета като :''Камъните падат", ''Бял мерцедес", ''Селската баня", ''Доко", ''Доларите в марки" и други "емблематични'' парчета Laughing
Като цяло обаче думата има турски произход и означавала пеене. Така поне са ми казвали турци.

# 12
  • Мнения: 29
А Азис, ДесиСлава  чалгари ли са

# 13
  • Bapнa
  • Мнения: 762
Катииииииииииииииииииииииииииииии

# 14
  • Мнения: 4 585
Чалгата е кич,
кичът не е нищо.

Като чуя за чалга, се сещам за "Дърт козел млада върба лющеше", ама не знам кой я пее.

Общи условия

Активация на акаунт