Отговори
  • Мнения: 1 004
Когато се застъпват двете майчинства?
Казаха ми че мога да взимам освен пълното за второто, половината за първото докато навърши 2 години. Но нужно ли е нещо като молба, заявление за да го получаваш?

# 1
  • Мнения: 2 051
Да не бъркаш нещо...
Половин майчинство е когато се върнеш преждевременно на работа...

Виж в счетоводната темичка в началото.

# 2
  • На черешата
  • Мнения: 8 393
Да не бъркаш нещо...
Половин майчинство е когато се върнеш преждевременно на работа...

Виж в счетоводната темичка в началото.

  И аз така знам. Sad

# 3
  • Мнения: 1 004
Не бъркам, казаха ми от НОИ че може, но по телефона и не съм питала какво се иска като документ, та си помислих ако някой го е правил да каже...ако не ще звъня пак, пък дано ми обяснят нещо  Embarassed

# 4
  • София
  • Мнения: 12
и аз имам същия проблем - но при мен второто дете все още не се е родило.
Майка ми е счетоводител и се порових в книгите, в които отговарят експерти по заплащането на отговори на потърпевши.
Там е записано, че когато първото дете не е навършило 2 години, а вече имаш и второ дете се изчислява половината за първото и цялата сума за второто дете.
Но не знам нищо по-нататък. Какви документи и къде се подават - не е казано. Затова ако някои счетоводителки имат яснота по въпроса, моля да помогат.

# 5
  • Мнения: 9 050
Не бъркаш. Точно така е. Половин майчинство се изплаща не когато се върнеш преждевременно на работа, а когато прекъснеш ползването на отпуск за отглеждане на дете до 2 години, независимо от причините за това. Можеш да се върнеш на работа, но можеш да излезеш и в друг вид отпуск ( например отпуск за бременност и раждане ). Ако до сега не си се връщала на работа и не възнамеряваш да се връщаш до излизането в болничен, тогава ти си заварено положение и ще си получаваш обезщетението от рабатодателя, а не от НОИ. Не е необходимо нищо да попълваш. Евентуално работодателят ти може да поиска да попълниш декларация, че не си прехвърлила отпуск за първото дете на някой. Тази декларация не е задължителна, защото ти без знанието на работодателя си не можеш да прехвърлиш отпуска ( има документи за прехвърлянето, които той трябва да попълни, Така че, ако си го прехвърлила, той знае. ) Но някои работодатели все пак искат такава. Друго нищо не се попълва. Работодателят ти знае, че си прекъснала отпуска за първото дете и трябва да започне да ти начислява 50% обезщетение.

# 6
  • Мнения: 1 004
Проблема е че аз излязох по майчинство като самоосигуряващо се лице. т.е. до сега всички пари ми идваха от НОИ.

# 7
  • Мнения: 9 050
Проблема е че аз излязох по майчинство като самоосигуряващо се лице. т.е. до сега всички пари ми идваха от НОИ.

Това не е проблем, но е важна информация, която не знам защо сте спестила в началото. Щом сте самоосигуряващо се лице, тогава ще продължите да си получавате обезщетенията от НОИ. За половината обезщетениея за първото дете ще трябва да подадете декларация. От НОИ ще ви я дадат.

# 8
  • Мнения: 1 004
Искренно ви благодаря Hug Дано там да знаят какъв вид е декларацията  Praynig

# 9
  • Мнения: 9 050
Искренно ви благодаря Hug Дано там да знаят какъв вид е декларацията  Praynig

Със сигурност знаят. Тя си е тяхна декларация.

Общи условия

Активация на акаунт