Какво е синдром на Томас?

  • 3 976
  • 2
  •   1
Отговори
  • Мнения: 950
Вчера водих дъщеря ми на профилактичен преглед при ортопед. В резултатите, които ми даде пише: синдром на Томас - полож. Някой знае ли какво означава това? Доктора ми каза, че всичко е наред, но все пак се чудя какъв е този синдром.

# 1
  • Варна
  • Мнения: 1 132
Вероятно става дума за симптом на Томас.


"Специфично се изследват симптомът на Томас, тестът на Маркс-Ортолани, тестът на Барлоу и тестът на Палмен.

За симптома на Томас детето е легнало по гръб. Вдигаме едното краче свито в тазобедрената става. Ако при това се вдигне и другото, то симптомът на Томас е положителен. До 3-4 месеца положителен симптом дава зравата става, а над 3-4 месечна възраст наличието му е болестно състояние.

Тестът на Маркс-Ортолани се прави на деца в първите 10 дена след раждането. Детето лежи по гръб. Крачетата са свити в тазобедрените (90°) и в коленните стави. Раздалечаваме и след това приближаваме крачетата. Ако при приближаването се чуе изпукване, тестът на Маркс-Ортолани е положителен и луксация има. По-подробни са тестовете на Барлоу и на Палмен. Те доказват и склонност към изкълчване (без да има такова) поради ембрионалната незрялост на ставата. Правят се само от опитни специалисти-ортопеди."

# 2
  • Мнения: 950
Благодаря ти. Вярно, че става дума за симптом, а не за синдром - аз съм се объркала.

Общи условия

Активация на акаунт