Плащане на изследванията редно ли е

  • 2 217
  • 41
  •   1
Отговори
Здравейте,

Вчера говорих с гинеколожката си и тя ми каза че и дължа пари за извънредно посещение на което бях извън консултацията защото имах болки в корема. Не и го били одобрили от здравната каса и сега трябва да си го платя. Добре има регламентиран брой консултации който така и не разбрах колко са, но какво става ако имаш проблем - болки, силни контракции или нещо друго, чакаш да дойде датата за следващата консултация или си плащаш като за свободен прием? Аз съм с разкритие от около сантиметър от 18 г.с. и пия лекарства против контракции, не би ли трябвало да мога да отида извънредно ако не се чувствам добре?

Да не говорим че предишния път си платих изследванията за влагалищна чистота защото и бил изчерпан лимита. Започнах бременността с анемия, а досега само веднъж ми прави изследване на кръв.

Някой от вас имал ли е такъв проблем. Не знам дали е редно да и давам пари.

Поздрави

# 1
  • Мнения: 9 050
Сигнализирай в НЗОК. По принцип това изобщо не би следвало тя да си то пише като преглед. Тя се е опитала да го пробута като редовен преглед, за да си вземе парите а него. Не е минало, разбира се, но не трябва да ти взема пари за това. Щом за прегледа е имало показания, това си е в реда на нещата.
Ти при тази жена ли смяташ да раждаш? Аз бих ти препоръчала да я смениш. Има толкова добри лекари и толкова места, на които можеш да си следиш бременността както трябва.

# 2
  • Мнения: 4 447
Какво значи "не го били одобрили"??? Shocked newsm78

То си има регламент кое изследване минава по клинична пътека. И НЕ дължиш пари, ако лекарката ти не е частна. Малииййй... #Crazy И аз препоръчвам да я смениш!

# 3
  • Мнения: 296
Би трябвало нищо да не се плаща. Аз поне не съм плащала при гинеколога, който ми следеше бременността. Когато го посетих за първи път си бях с направление, и той след това сам си оправяше документацията, повече направления не съм му носела. Само едни изследвания където ми правеха (за урина и кръв) първия път нищо не платих  на следващите ми искаха пари. Така и не разбрах за какво плащам тъй като знам, че по време на бременността нищо не се плаща, но и нищо не попитах. Да не би да не си осигурена за това да иска да си плащаш?

# 4
  • Мнения: 4 447
Би трябвало нищо да не се плаща. Аз поне не съм плащала при гинеколога, който ми следеше бременността. Когато го посетих за първи път си бях с направление, и той след това сам си оправяше документацията, повече направления не съм му носела. Само едни изследвания където ми правеха (за урина и кръв) първия път нищо не платих  на следващите ми искаха пари. Така и не разбрах за какво плащам тъй като знам, че по време на бременността нищо не се плаща, но и нищо не попитах. Да не би да не си осигурена за това да иска да си плащаш?

Кръв и урина НЕ се плащат никога. Те са безплатни до края на бременността, а и да не си бременна няма да платиш.

# 5
  • Мнения: 9 050
Би трябвало нищо да не се плаща. Аз поне не съм плащала при гинеколога, който ми следеше бременността. Когато го посетих за първи път си бях с направление, и той след това сам си оправяше документацията, повече направления не съм му носела. Само едни изследвания където ми правеха (за урина и кръв) първия път нищо не платих  на следващите ми искаха пари. Така и не разбрах за какво плащам тъй като знам, че по време на бременността нищо не се плаща, но и нищо не попитах. Да не би да не си осигурена за това да иска да си плащаш?

Кръв и урина НЕ се плащат никога. Те са безплатни до края на бременността, а и да не си бременна няма да платиш.



Не е много вярно това. Не се плащат изследвания само когато са наложителни с цел изясняване на заболяването. Ако си вадиш медицинско за нещо, за което трябва изследване на кръв и урина, това изследване не е във връзка със заболяване. Тогава си го плащаш. Например изследване на кръвта за медицинско за сключване на граждански брак.

# 6
  • Мнения: 4 447
Би трябвало нищо да не се плаща. Аз поне не съм плащала при гинеколога, който ми следеше бременността. Когато го посетих за първи път си бях с направление, и той след това сам си оправяше документацията, повече направления не съм му носела. Само едни изследвания където ми правеха (за урина и кръв) първия път нищо не платих  на следващите ми искаха пари. Така и не разбрах за какво плащам тъй като знам, че по време на бременността нищо не се плаща, но и нищо не попитах. Да не би да не си осигурена за това да иска да си плащаш?

Кръв и урина НЕ се плащат никога. Те са безплатни до края на бременността, а и да не си бременна няма да платиш.



Не е много вярно това. Не се плащат изследвания само когато са наложителни с цел изясняване на заболяването. Ако си вадиш медицинско за нещо, за което трябва изследване на кръв и урина, това изследване не е във връзка със заболяване. Тогава си го плащаш. Например изследване на кръвта за медицинско за сключване на граждански брак.

Да, не се изразих правилно. Така е. Имах предвид,че не е правилно да се плаща това докато си бременна или болна примерно.

# 7
  • Мнения: 873
в началото на бременността си и аз имах болки в корема и отидох на лекар.той ми обясни,че извънредните консултации не били поемани от Касата,на което аз регаирах като му казах,че това е пълна глупост,понеже е рисковано според мен да чакам до следващата консултация-беше ме страх,че ще пометна.човекът се съгласи с мен и си ме прегледа,без да мърмори изобщо.гледал ме е на ехограф повече от полагащите се 2 пъти и лев не ми е поискал.а иначе тук има една лекарка,която и потребителска такса взима на бременните #Cussing out.явно си е до човекът-лекар Thinking

# 8
И на мен ми се струва съмнително да с плащам при условие, че съм осигурена. начи казвате, че може да се ходи извънредно при оплаквания и не трябва да се плаща. Ще видя какво ще ми кажат здравната каса за това.

Благодаря на всички

# 9
  • Мнения: 2 663
Сигнализирай в НЗОК. По принцип това изобщо не би следвало тя да си то пише като преглед. Тя се е опитала да го пробута като редовен преглед, за да си вземе парите а него. Не е минало, разбира се, но не трябва да ти взема пари за това. Щом за прегледа е имало показания, това си е в реда на нещата.
Ти при тази жена ли смяташ да раждаш? Аз бих ти препоръчала да я смениш. Има толкова добри лекари и толкова места, на които можеш да си следиш бременността както трябва.


ПОДКРЕПЯМ НАПЪЛНО!
ТАЗИ "ЛЕКАРКА" Е СУПЕР МАРКАНТИЛНА, ЕХ МНОГО МЕ ЯДОСВАТ ТАКИВА ОСОБИ

# 10
  • Мнения: 2 677
Не, не е редно. Naughty

# 11
  • Велико Търново
  • Мнения: 269
Аз също си заплащах извънредните прегледи при гинеколога си/наложи ми се заради повишен албумин в шестия месец и в края на бременността/. Наистина от здравната каса си има лимит на консултациите и това е, изследванията не съм си ги плащала, но те се побираха в този лимит.
Никъде не пише, че бременната трябва да се възползва безплатно от гинеколога си, когато има проблем. Безплатни са само консултациите и изследванията назначени от здравната каса. Тук проблемът не е в лекарите а в нашето скапано здравеопазване. Здравната каса за толкова им плаща и толкова работят без пари, останалото си го плащаш.
Виж ако отидеш при личния си лекар и потребителска такса не ти взема, докато си бременна.

# 12
  • Между гори и планини
  • Мнения: 9 374
Аз бих си платила.
Не се захващам за дребни неща.
Гледай си коремчето - трябват ти по-положителни емоции, не да се чудиш как да накиснеш лекарката  Peace

# 13
  • София
  • Мнения: 1 735
Била съм в твоята ситуация-2 пъти съм ходила допълнително заради контракции и лекарката не ми е взела никакви пари.Ако ми беше поискала щях да си платя без да се замисля,защото здравето е най-важно/особено сега/т.е. смятам че здравната каса поема и такива извънредни прегледи.Попитай в ЗК по телефона какво ти се полага и ако те е изнудила за пари я смени.Успех!

# 14
  • Бургас
  • Мнения: 10 810
Не е редно да плащаш.

Общи условия

Активация на акаунт