Въпрос за покрив и по-точно разходите за ремонта

  • 1 783
  • 11
  •   1
Отговори
  • Мнения: 450
Здравейте.
Моя приятелка има проблем със събирането на средствата от всички живущи в блока за ремонт на покрива. 5 от апартаментите отказват да дадат . А тъй като течовете се увеличават няма за кога повече да отлагат. Приятелката ми живее на последния етаж ,блока е панелен.Обмисля идеята дори на свои разноски да направят ремонт на частта над техния апартамент-на въздушната възглавница,но дали има смисъл да се прави частично и колко ли би излязъл . Отделно са им предложили да съдят собствениците на тези пет апартамента,но дали биха могли и въобще има ли смисъл да се занимават със съдилища... ooooh!
Благодаря ви много предварително за съветите. Тези течове продължават вече две години и нали се сещате по време на дъжд в тях какво е #Cussing out
Надявам се с ваша помощ да намерят решение на проблема  bouquet

# 1
  • Мнения: 450
Побутвам темата напред с надежда за отговор Hug

# 2
  • Мнения: 8 999
Много зависи от общото състояние на покрива и от  покривната конструкция. Най-добре е да се повика някой майстор, който да направи оферта. Така ще се ориентира и в  цените и ще може да си подбере най-доброто предложение. Няколко пъти съм се занимавала с ремонти на покриви - абсурд е да се съберат пари от хора, които са се запънали да не дават. Съденето не води до нищо - само разправии и нерви и нулев резултат накрая. От друга страна не знам покривите на панелните блокове как са изградени - май не са с керемиди, а са плоски и се полагат някакви хидроизолационни покрития, което налага да се направи ремонт на цялата площ, а не на парче, както е възможно за керемидените покриви. Наистина тези "добросъседски" отношения са ужасни - винаги е прецакан този, който е на последния етаж. Все някой трябва да поеме частта на разходите, които се полагат на неплащащите и тъй като всички останали не са пряко засегнати от проблема, се налага собствениците на последния етаж да дадат повече пари. Но, тъй като става дума за собственото ти жилище, накрая си склонен да поемеш цялата тежест, само и само да не живееш повече под водопад. Съчувствам на приятелката ти, защото май ще трябва сама да плати ремонта /или поне своята част и дела на недобросъвестните съсобственици/. Но може да постави условие, че примерно 5 г. няма да плаща за чистачки, асансьор, стълбищно осветление и др. разходи по общите части. Желая й успех, но да потърси компетентно мнение поне на двама или трима майстори /както за материалите, така и за цената на труда/.

# 3
  • Мнения: 450
baibibi,;много благодаря за отговора!  bouquet

И аз я помолих да не губят време за дела,но явно нервите вече са им доста опънати и затова са се заканили.Днес ще се видя с нея и ще `и предам твоя съвет.Дано не им искат много пари,за да покрият липсата от тези пет апартамента Close  А тази идея с освобождаването от плащането на консумативи за входа е супер! Hug
Огромни благодарности отново!  bouquet  bouquet

# 4
  • Мнения: 5 647
Ние си оправихме покрива сами и не сме искали от никой от съседите. В интерес на истината и при нас вероятността да дадат всички пари за покрива е много малка.

# 5
  • Мнения: 6 155
Решението за ремонт на общи части, вкл. и покрива се взема на общо събрание на собствениците от входа. На събранието се определят и вноските на всеки апартамент, които са съразмерни на дела им в общите части на сградата (чл.8, ал.2 ПУРНЕС), както и срока за тяхното внасяне. Общото събрание не може да откаже извършването на разноски, които са необходими за поддържането или за възстановяването на общите части от сградата. (чл.4, ал.4). Ако някой от собствениците не изпълни задължението си управителят или председателят на УС може да се снабди с изпълнителен лист.

# 6
  • Варна
  • Мнения: 25 212
Едни мои приятели поправиха само покрива над техния апартамент. Цени не мога да цитирам, беше преди 2 години някъде. Но оттогава не са имали проблем с течове. А иначе е добра идеята да не плащат известно време други разходи по входа, като компенсация за поправката на покрива.

# 7
  • Мнения: 450
Благодаря ви за отговорите,момичета! Hug   bouquet

Biby,твоя постинг е копиран и принтиран за приятелката ми Wink Огромни благодарности за информацията ! Hug  bouquet   bouquet   bouquet

След вчерашния разговор останах с впечатлението,че се ориентират към самостоятелен ремонт и ще послушат  baibibi  да поискат освобождаване от консумативи по входа  Wink Стискам им палци да приключат по-бързо Grinning

Оше веднъж ви благодаря за отговорите Hug Знам,че мога да разчитам за помощ на момичетата от форума Embarassed  Heart Eyes

# 8
  • Мнения: 6 155
След вчерашния разговор останах с впечатлението,че се ориентират към самостоятелен ремонт и ще послушат  baibibi  да поискат освобождаване от консумативи по входа  Wink Стискам им палци да приключат по-бързо Grinning

Това е най-лесният и бърз вариант Wink

Това, което писах - като им кажеш на съседите, че или ще платят или съдия-изпълнител ще се занимава с тях също върши работа Mr. Green
Но да си прочете ПУРНЕС относно Общото събрание - свикване /писмено уведомление/, кворум, протокол и т.н.
В Дом и семейство бях пуснала тема "Наръчник на домоуправителя" - виж и нея, нека си го изтегли. Има протокола, процедура и т.н.

Последна редакция: пт, 01 юни 2007, 09:52 от Biby

# 9
  • Мнения: 450
Ооо,непременно - свалям го веднага!  Laughing  Наистина,като почнеш да цитираш закони,точки,алинеи  и хората стават много сговорчиви Mr. Green

Благодаря ти отново!   Heart Eyes  bouquet

# 10
  • Мнения: 583
Преди няколко месеца правихме ремонт на покрива на нашия вход, и като цена доколкото знам беше- 1500 лева, но имай предвид, че беше частично и ефект никакъв, пак тече и тези на последните етажи пак реват. Но ние не сме събирали пари, тъй като имаме две помещения, които даваме под наем и от наема се плати ремонта.

# 11
  • Мнения: 450
Дано фирмата,която ще наемат си свърши работата Confused Иначе пак ще продължат с течовете...
Благодаря за инфото  Hug  bouquet

Общи условия

Активация на акаунт