Синдром на поликистозните яйчници /СПЯ/

  • 7 236
  • 40
  •   1
Отговори
  • Мнения: 68
Здравейте на всички във форума! Имам проблем и искам да го споделя с вас с надеждата някой да ми даде съвет какво да правя. Имам синдрома на поликистозните яйчници /СПЯ/ и вече 4 години ходя по мъките и не мога да забременея. Правиха ми лапароскопия, преживях една инсеминация и изпих куп хормони от които само надебелях. Резултат няма. Моля ако има и други с такъв проблем споделете  какво да правя.  Cry

# 1
  • Мнения: 4 700
Ами първо да попитам иzследвала ли си хормони? Може и да ти се стори тъп въпроса ми, ама напоследък чета как на много жени им правят лапаро беz да си им пуснали нито веднъж хормоните. После да те питам в норма ли ти е пролактинът? Къде ходи6 на лекар и при кой? ПКЯ се лекува, успокой се. Ако са ти пускали хормони, напи6и тук реzултатите, zа да могат да се коментират.   bouquet

# 2
  • Мнения: 822
Да, как те диагностицираха? С ултазвук, хормонални изследвания и всичко, както си му е редът, нали?
Аз в момента се занимавам с една статия за диагностициране на СПКЯ, обаче е на английски и когато ми остане време да седна и да я напиша на български, ще я пусна тук. Има интересни неща, които не всеки знае. Като например, че СПКЯ оказва влияние върху нивото на глюкозата в кръвта и е свързан с диабет II тип и т.нар. инсулинова резистенция ( но не е задължително )... Тези показатели изследвала ли си ?
Изследвала ли си щитовидни хормони?
Какво си пила (като медикаменти) ?

# 3
  • Мнения: 68
Да всичко каквото се сетиш - ултразвук, хормонални, генетични, спермограма на съпруга ми, цветна снимка на тръби. Четох какво ли не и повече се отчаях отколкото да имам някаква надежда. А щитовидни хормони не. Никой не ми каза да ида на ендокринолог прочетох го в една статия за заболяването.

# 4
  • Мнения: 68
Пролактина ми е висок и пих бромокриптин.

# 5
  • Мнения: 822
Върви на гинеколог-ендокринолог. Специалист, за да може да ти помогне.
Щитовидните хормони (TSH и FT4)  имат отношение към забременяването, а също и техните антитела (ТАТ-antiTG и МАТ-antiTPO ).
Пролактинът ти защо е бил висок? В смисъл - аденом на хипофизата или друга (или може би неясна) причина?
Както бях написала и на друго момиче - ендокринната система е една от най-сложните в организма и всяко колебание в нивата на един хормон повлича след себе си 5 други (образно казано). Обърка ли се едно звено - обърква се цялата система.
Ще се задействам аз и ще преведа въпросната статия още утре.

П.С. В генетичните изследвания имаш ли аномалии?

# 6
  • Мнения: 4 700
Ами дано да не ти давам напраzна надежда, но може и да няма6 ПКЯ. Аz съм с висок пролактин и имам аденом на хипофиzата. Първата ми диагноzа бе6е ПКЯ, но се окаzа погре6на. Отивай бърzо на ендокринолог.  Peace Къде ходи6 на лекар? Ако ходи6 в Пловдив мога да ти препоръчам супер ендокринолог. Веднага 6том оправих пролактина и ПКЯто иzчеzна.  Praynig

# 7
  • Мнения: 68
Върви на гинеколог-ендокринолог. Специалист, за да може да ти помогне.
Щитовидните хормони (TSH и FT4)  имат отношение към забременяването, а също и техните антитела (ТАТ-antiTG и МАТ-antiTPO ).
Пролактинът ти защо е бил висок? В смисъл - аденом на хипофизата или друга (или може би неясна) причина?
Както бях написала и на друго момиче - ендокринната система е една от най-сложните в организма и всяко колебание в нивата на един хормон повлича след себе си 5 други (образно казано). Обърка ли се едно звено - обърква се цялата система.
Ще се задействам аз и ще преведа въпросната статия още утре.

П.С. В генетичните изследвания имаш ли аномалии?
В генетичните нямам всичко е наред. Не ми обясниха на какво се дължи високия пролактин. Напров ми изписаха бромокриптина. Никой не ме праща на ендокринолог. Дори личната ми лекарка знае много добре за проблема и не ми дава напрвление, а имам проблем с килограмите. След хормоналните напълнях и сега не мърдам ни надолу - ни нагоре. Иначе ме лекуват в Пловдив. На ехографа яйчниците ми се виждат като швейцарско сирене - ужасно е.

# 8
  • Мнения: 822
Аха. Щом ти ги виждаш кистичките - ясно. Колко ти е тестостерона? Правила ли си изследване на андрогени? Аз работя в лаборатория и имах следния случай - младо момиче с повишена глюкоза на гладно, лошо съотношение LH/FSH и съвсем леко завишен тестостерон. В последствие се установи завишени: 17-OH-progesterone,DHEA-S и 4-androstendione. Изследвала ли си ги?
С какво са те лекували, освен бромокриптина?
Сериозно, потърси някой добър гинеколог-ендокринолог  в Пловдив.
Искай и настоявай да ти обърнат внимание, защото това е сериозно!
Успех!

# 9
  • Мнения: 68
Аха. Щом ти ги виждаш кистичките - ясно. Колко ти е тестостерона? Правила ли си изследване на андрогени? Аз работя в лаборатория и имах следния случай - младо момиче с повишена глюкоза на гладно, лошо съотношение LH/FSH и съвсем леко завишен тестостерон. В последствие се установи завишени: 17-OH-progesterone,DHEA-S и 4-androstendione. Изследвала ли си ги?
С какво са те лекували, освен бромокриптина?
Сериозно, потърси някой добър гинеколог-ендокринолог  в Пловдив.
Искай и настоявай да ти обърнат внимание, защото това е сериозно!
Успех!
Ами да ти кажа не разбирам като теб от тези стойности, но хормони правих даже два пъти. Тука в Смолян, но не ми признаха в Пловдив резултата и тогава в Пловдив правих нови, но ми ги взеха към досието когато ме опирараха. Ако знаеш къде моля те кажи къде да отида и при кого.

# 10
  • Мнения: 68
Аха. Щом ти ги виждаш кистичките - ясно. Колко ти е тестостерона? Правила ли си изследване на андрогени? Аз работя в лаборатория и имах следния случай - младо момиче с повишена глюкоза на гладно, лошо съотношение LH/FSH и съвсем леко завишен тестостерон. В последствие се установи завишени: 17-OH-progesterone,DHEA-S и 4-androstendione. Изследвала ли си ги?
С какво са те лекували, освен бромокриптина?
Сериозно, потърси някой добър гинеколог-ендокринолог  в Пловдив.
Искай и настоявай да ти обърнат внимание, защото това е сериозно!
Успех!
Ами да ти кажа не разбирам като теб от тези стойности, но хормони правих даже два пъти. Тука в Смолян, но не ми признаха в Пловдив резултата и тогава в Пловдив правих нови, но ми ги взеха към досието когато ме опирараха. Ако знаеш къде моля те кажи къде да отида и при кого.
Има и още. От лявата страна имам вродена малформация на тръбата, но ми казаха, че пропускала. Проблема е,че почти постоянно имам болка там и едно такова напрежение в целия корем точно като преди да ти дойде. Cry

# 11
  • Мнения: 80
Довери се на д-р Даскалов от Торакс и няма да съжаляваш.

# 12
  • Мнения: 4 700
Писах ти на лични. Само да добавя, че като отиде6 на ендокринолог той 6те ре6и дали да те прати на ЯМР, zа да се види дали няма аденом на хипофиzата. . За Даскалов и аz съм чувала много добри не6та. Смятам след месец да ида при него. За друг добър гинеколог в таzи област май не се се6там.   bouquet

# 13
  • Пловдив
  • Мнения: 3 193
Аз съм със същия проблем и подкрепям написаното от момичетата.Задължително изследвай хормоните на щитовидната-при мен от там идват проблемите,но още не съм съвсем наясно.А и пролактинът ми също е увеличен.

# 14
  • Мнения: 2 422
Подкрепям момичетата за Даскалов макар, че не съм негова пациентка.  bouquet Hug Peace

Общи условия

Активация на акаунт