Дете и работа?

  • 1 629
  • 16
  •   1
Отговори
Искам да попитам майките, които вече имат деца или искат да имат или са бременни:

Наложи ли ви се да прекъснете работа и наложи ли ви се да направите някакъв "компромис" с кариерата си/работата си? Колко е трудно да се направи това в страната, в която живеете? /аз също не живея в БГ в момента/

Ако работите, докато бебето е още малко, как се справяте? Има ли варианти, които можете да поемете, например половин работен ден?

Благодаря предварително за вниманието  Flutter

# 1
  • Мнения: 351
а в коя държава си, ако не е таина

# 2
Не мислех, че е много важно затова не бях конкретна- US

# 3
  • Мнения: 4 244
Важно е защото всяка държава си има различни закони и начини за уреждане на проблема Майка с дете(ца) и кариера

# 4
  • Мнения: 351
предполагам, 4е от държава до държава все пак има разлики и в това отношение, затова и питах

# 5
Да, прави сте, тук ти дават майчинство 1-2месеца  Shocked  Но не точно в това ми е въпросът. Въпросът е дали можете да съчетаете дете с работа /ако искате да работите/ и дали бихте го направили....

# 6
  • Мнения: 4 244
Може
Има ясли, детегледачки, има разбрани шефове и не на последно място има закони и подкрепа отвсякъде

# 7
  • Мнения: 1 246
И тук може да се съ4етаят дете и работа,има ясли,които приемат бебета от 3-ия месец.Може да се работи на 4 4асов работен ден,има  варианти....а и вси4ко е уредено в подкрепа на майката.

# 8
  • Bristol
  • Мнения: 9 355
можеш ако искаш. Ако работата ми харесваше много нямаше въобще да се замислям. Плащам си на детегледач след 6 месеца или 1 год както си прецениш. Популярна е опцията да се работят само 4 дни вместо 5, на пълен работен ден, даже и за висококвалифицирани специалисти. За ниско работното време е още по раздвижено можеш да го съчетаеш с работното време на съпруга и въобще да не плащате на някой да ви гледа децата.
Но виж ако имах само 2 месеца майчинство не знам какво бих правила. Много малко е бебето да се остави на 2 месеца  Rolling Eyes

# 9
  • Мнения: 530
Може, ако ти се работи и ако избереш този вариант разбира се. Когато родих Анна майчинството беше 29 седмици (т.е. не че толкова са ми плащали, но толкова ми пазеха работното място). Върнах се на работа, когато тя беше на 6.5 месеца. Гледа я малко тати защото пък той не работеше тогава за малко (беше съкратен и си търсеше работа), дойде и майка ми за няколко седмици и когато Анна стана на 8м. тръгна на ясла.

Сега тук майчинството е до 1 година и мисля да я взема цялата, но междувременно ще почна да се занимавам и с друга работа, която може да се превърне и в основната ми работа. Ако се върна на старата си работа (а трябва да го направя поне за 1 месец, за да си подам оставката  и да не трябва да им връшам парите от майчинството, но този един месец мога да си го взема като отпуска, защото тя ми се трупа през 1-та година майчинство) за по-дълго време, сигурно ще бъда на 3-дневна раб. седмица. По закон не са задължени да ми я гарантират, но трябва да имат сериозни причини за да ми откажат и обикновено няма проблеми.Е, ако ми откажат, просто ще напусна (като преди това мога и да се замисля да ги поосъдя чрез профсъюзите или поне да ги накарам да се поизпотят малко, за да ми дадат добра сума на довиждане! Imp ), защото не искам с две малки деца да работя на пълно раб. време поне докато тръгнат и двете на училище. Тук повечето форми на платено детегледане са скъпи, но начини има.

# 10
Цитат на: MM
...Сега тук майчинството е до 1 година и мисля да я взема цялата,....
Да бе ММ, онзи ден Адриана ме сватна, че бях пропуснала Новината на ДЕНЯ. А честито. И това ако не се казва късмет Wink  Grinning
ПП: По темата не мога да се включа щото тук не съм работила Embarassed  Neutral Face

# 11
  • Мнения: 3 367
здр,
може и още как..аз правя дорторат в  Ohio, к по задание е 50+ часа на седмица..бях си у дома 6 седмици след раждане,после   2 месеца баби,2 месеца частен ситър,сега day care type ситър..не сьм правила компромис с работата си нито за миг..пиши на  message ако искаш да не отегчаваме всички с битови детайли..
весел weekend,
Anna

# 12
  • Мнения: 530
Цитат на: Honda
Цитат на: MM
...Сега тук майчинството е до 1 година и мисля да я взема цялата,....
Да бе ММ, онзи ден Адриана ме сватна, че бях пропуснала Новината на ДЕНЯ. А честито. И това ако не се казва късмет Wink  Grinning
ПП: По темата не мога да се включа щото тук не съм работила Embarassed  Neutral Face


Е, да, аз с Анна за малко го изпуснах. Мисля, че го въведоха точно като се върнах на работа, но важеше за децата родени след Април 2003. Абе те ти дават 1 година, но нали трябва и финансово да се издържи през това време. Grinning  Ще видим как ще я нагласим тази работа.

# 13
  • Мнения: 1 366
Radostina. moeto maichinstvo beshe...... 12 sidmici!!! V koito sxshto raboteh, zashtoto sxm na hubava rabota i otgovorna dlsjnost, ta malkata mi pridobivka vidq ofisa mi samo 5 dni sled rajdaneto, kato imash predvid, che rabotih i denq predi rajdaneto.
Da, tova e moqt kompromis..... ako moje taka da se nareche. Po-skoro e izbor ot dve zlini po-malkata, zashtoto moite dohodi sa vajni za semeiniq bujet i ako prekxsna rabota, nqma da moga da dam na decata si onova "kachestvo" na jivot, koeto im davam sega.
Ima, razbira se, i dtug aspekt na neshtata. Ako predpocheta da ostna u doma moga da se okaja profesionalno izostanala sled nqkolko godini vxn ot "trudoviq pazar", zashtoto neshtata sa osobeno dinamichni.
Vij, kakto vxv vsqko neshto nqma edna ednichka istina, vseki edin i negovata si istina, negovoto txlkuvane za dobro i zlo, za pravilno i nepravilno. Kolkoto i da pitash, v kraina smetka ti trqbva da vzemesh reshenie v zavisimost ot obstoqtelstvata i v zavisimost ot lichnostnite ti predpochitaniq.

# 14
Благодаря ви за отговорите!

Явно има варианти, които да не спират нито нас, нито пълноценното развитие на бебето Simple Smile

Общи условия

Активация на акаунт