Наредба за отпуск

  • 853
  • 1
  •   1
Отговори
  • Мнения: 203
Мами, казаха ми, че имало някаква наредбе или нещо подобно, която пише че на майка на дете до 3 години не може да се откаже отпуск. Проблемът ми е, че имам от минали години много дни платен годишен отпуск, който не искат да ми дадат, защото съм учителка и се налага да имам заместник - Общината нямала пари. Аз съм твърдо решена, ако трябва да ги съдя, но искам да се запозная по-подробно с въпроса.

# 1
  • Мнения: 9 050
Няма такова нещо, че на майка с дете до 3 години не може да се откаже отпуск. Не може да ви се откаже неплатия отпуск за отглеждане на дете до 8 години ( 6-те месеца ), но платен отпуск по принцип може да ви се отказва, както на всички.
Така че, такава наредба няма.
Има един текст в Кодекса на труда, че ако имате отпуск от минали години и работодателя не ви го разреши, имате право сама да определите кога да го ползвате и да си излезете в отпуск без да искате съгласие на работодател. Обаче държавните учени заведения изобщо не се съобразяват с този текст. За съжаление, не сте първата работеща в училище, на която и отказват платен отпуск от минали години с обяснението че няма пари. Освен да потърсите съдействие от ИТ, друго не виждам какво можете да направите. Или направо да заведете дело срещу работодателя.

Общи условия

Активация на акаунт