Варицела в къща на кърмаче

  • 2 988
  • 1
  •   1
Отговори
  • Мнения: 137
Здравейте Д-р Слънчева
Имам бебе на 2 месеца и днес баткото (на 6 год) се разболя от Варицела. Веднага след като поставиха диагнозата ги разделихме, но до преди това бяха заедно и се гушкаха. Много съм притеснена, защото майка ми не помни дали аз съм прекарала тази шарка. Ако не съм, разбрах че вероятността да се разболеем аз и малката е огромна. В тази връзка имам следните въпроси:
1. може ли да пия Isoprinosine профилактично, при положение че кърмя (докторката ми го препоръча, но в листовката не пише нищо за бременност и кърмене)
2. ако се разболея какво да правя с кърменето - да спирам ли или не
3. на баткото му изписаха две рецепти с лекарства и мазила. До колкото знам при шарка не се пие нищо освен против температура. Изписаха му Ацикловир (ако не греша в изписването) и Isoprinosine. Поне до момента температурата му е 37, пъпките не го сърбят и няма никакви признаци на неразположение. В такъв случай да взимам ли Ацикловира-а
4. докторката каза, че в случай че беба се разболее трябва задължително да отидем в болница. Това така ли е и има ли някакъв начин по който мога да засиля и нейния имунитет.
5. Следващата седмица ни предстои първа ваксина Пентаксим. Щом малката е била контактна трябва ли да се изчака с ваксината?

Предварително благодаря за отговора

# 1
  • Мнения: 5 760
Здравейте! Вероятността бебето да се разболее е голяма- почти 100%. Не е задължително да е в болница. Както при братчето, така и при него се дават само лекарства за температурата и вит. С за стимулиране на имунитета и като антиоксидант. Ацикловира е подходящ за херпес- вярно, че варицелата е от същата група, но медикамента е доста токсичен. и би трябвало да е средство за избор при много тежка проява на болестта.Обривът се третира с ментолов спирт и всяка пъпчеца може да се напръсква с антибиотична пудра. Важното е обривът да не се инфектира вторично.
Изчакайте с имунизацията до 25 дни- до 21 ден е инкубационния период на шарката. Ако до този срок не се разболее тогава направете ваксината.

Общи условия

Активация на акаунт